İlginizi Çekebilir

Bu Kategoride En Çok Okunanlar

Banyo Kapısı Sudan Koruma Yöntemleri

sudan kabaran kapı
Banyo kapısı sudan koruma

Özellikle küçük banyolarda, ahşap banyo kapıları sıcak su buharından etkileniyor. Bu da zamanla kapıda deformasyona yol açıyor. Ayrıca, yine küçük banyo ve tuvaletlerde ıslanan banyo kapıları zamanla içine su alıp şişiyor veya boyası kabarıyor. Bu yazımızda, ıslanan banyo kapısı sudan korumak için kullanabileceğiniz yöntemleri derledik. Ayrıca, ahşap kapı sudan nasıl korunur, tuvalet kapısını sudan koruma, sudan ve nemden şişen kapı nasıl tamir edilir? anlattık.

Ahşap Banyo Kapısı Sudan Koruma

banyo kapısını sudan korumak
Banyo kapısını sudan korumak

Küçük banyolarda ve tuvaletlerde kapının ıslanması ve su sıçraması sıklıkla görülen durumlardandır. Banyodaki kapının türü ve boyası ne olursa olsun, kapıya sıçrayan su, mutlaka, zaman içinde, kapıda bir deformasyon oluşturacaktır.

Banyolarda ve tuvaletlerde kapıların deformasyonu en fazla alt kısımlarda olur. Nemden ve sudan kabaran kapılar ise, en fazla banyolarda görünür. Banyonun sıcak su buharı, kapı boyasını zamanla etkiler ve kabarmasına yol açar. Şu anda kapınızda bir deformasyon yoksa bile, zaman içinde kabarma veya boyasında soyulma meydana gelebilir. Banyodaki nemden ahşap olduğu için banyo dolapları da etkilenir. Banyo dolaplarında doğru seçimi yapmak için “Banyo dolabı alırken nelere dikkat etmeli?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Öncelikle banyo ve tuvalet kapısını sudan koruma yöntemlerini listeleyelim. Ardından, nemden şişen ve kabaran kapıları nasıl tamir edebileceğinizi anlatalım.

Ahşap Kapı Sudan Nasıl Korunur?

kapiyi sudan korumak
  1. Yapışkanlı folyo. Renksiz, yapışkanlı folyolar yani vinil kaplamalar kapınızı sudan koruyabilir. Bu renksiz, yapışkanlı kaplamaları kapının tamamına veya sadece kapının alt kısmına yapıştırıp, suyun kapıyı etkilemesini engelleyebilirsiniz. Tabi önce deforme olan yerleri macun ile kapatmak ve boyasında dökülme varsa zımpara yapmak gerekiyor.
  2. Kapı altı profili. Kapınızın sadece alt kısmı sudan kabardıysa, gerekli tamiratları su bazlı tamir macunu ile yaptıktan sonra, kapı altı koruyucu pervazlarını kullanabilirsiniz. Bu pervazlar, “kapı altı koruma profili” ve “kapı tekmeliği” adında satılıyor. Kapı altı koruma profilini, kapınıza silikon ile yapıştırabilirsiniz.
  3. Renksiz vernik. Kapıyı sudan korumak için, renksiz, mat sprey vernik veya fırça ile sürülen vernikleri kullanabilirsiniz. Vernikler, panel kapı ve vernikli ahşap kapılar için uygundur. Renksiz, parlak veya mat vernikleri kullanabilirsiniz. (Panel kapılar için mat veya yarı mat, vernikli ahşap kapılar için parlak vernik tavsiye ediyoruz. Yağlı boyalı kapılar için, diğer yöntemleri kullanın.)
  4. Akordiyon kapı. Akordiyon kapıların büyük çoğunluğu PVC olduğu için sudan etkilenmez. Küçük bir banyo veya tuvalet için katlanabilir akordiyon kapılar, çok iyi bir çözüm olabilir. Akordiyon kapılar, katlandığı için, hem dar olan alanı daha da daraltmaz, hem de PVC olanları sudan zarar görmez.

Sudan Kabaran Kapı Tamiri

Banyo kapısı sudan koruma
Sudan kabaran kapı nasıl tamir edilir?

Yukarıda ahşap kapıların zaman içinde mutlaka sıcak nemden etkileneceğinden bahsetmiştik. Sıcak su buharı banyoda duvarlarda küf yapar ve kapılarda sıcak nem dolayısıyla şişmeye neden olur. Bu sorunu ortadan kaldırmak için, önceden önlem almalı ve banyonuzu düzenli olarak havalandırmalısınız. Ayrıca, banyo veya tuvaletteki kapınıza az da olsa su sıçrıyorsa, önceden önlem alarak yukarıdaki seçeneklerden biri ile kapınızı korumanızı öneriyoruz.

Nemden kabaran kapı ne kadar çok zarar görmüşse, tamiri o kadar zor olur. Öyle ki, çok fazla şişen kapının şişen kısmınız kırıp macunlamanız gerekebilir. Bu da kapıda büyük bir tamir izi oluşmasına neden olur. Aşağıda, sudan kabaran kapı tamiri için ipuçları paylaştık. Faydası olacağını umuyoruz.

Sudan Kabaran Kapı Nasıl Tamir Edilir?

Sudan kabaran kapının ahşabı zarar görmüş veya sadece boyası zarar görmüş olabilir. Sadece boyası zarar görmüşse, 180-220 numara arası bir zımpara ile kapınızı zımpara yapıp, tekrar aynı tür boya ile boyamanız yeterlidir. Ardından, yukarıda bahsettiğimiz kapıyı sudan koruma yöntemlerini uygulayın.

Eğer sudan kabaran kapının ahşap kısımları da zarar gördüyse, macun çekmeniz de gerekiyor. Bu tip zarar gören ahşap ve mobilya ve kapılar için özel üretilmiş, renkli, su bazlı ahşap tamir macunları var.

ahsap tamir macunu
Renkli ahşap tamir macunu
  • Öncelikle kapı renginizde bir ahşap tamir macunu bulun. Kapınızın renginden biraz daha koyu olabilir. (Kuruyunca rengi açılıyor.)
  • Metal bir spatula ile macunu zarar gören kısma bastırarak uygulayın. Kurumasını bekleyin. İnce çektiyseniz 1-2 saat, kalın çektiyseniz kuruması bir günü bulabilir.
  • Macun kuruduktan sonra, üzerini kapının boyası ile aynı cins boya ile boyayıp, yukarıda anlattığımız, ahşap kapı sudan koruma yöntemlerinden birini uygulayın.

Kabaran kapı, nemden şişen kapı veya kapıyı sudan koruma ile ilgili soru, görüş ve önerilerinizi yorum kısmından yapabilirsiniz. Ayrıca, kapınızda büyük bir delik varsa, linki tıklayıp, “Kırık, delik kapı tamiri nasıl yapılır?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar