Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

Tahta Kurusu Neden Olur, Nasıl Önlenir?

tahta kuruları
Tahta kurusu nedir, tahta kurusu nasıl önlenir?

İkinci el mobilya, oyuncak, kıyafet alırken dikkat edin! İkinci el eşyalar kurtulması çok zor bir böcek olan tahta kurularını evinize taşıyabilir. Evinizde tahtakurusu varsa bu yazımız çok işinize yarayabilir. Evinizdeki tahtakurusunu yok etmek için alabileceğiniz önlemler ve kullanabileceğiniz ilaçları da derlediğimiz yazımız çok ilginizi çekecek. Evde tahta kurusu neden olur, tahta kurusu için en etkili ilaç nedir? Tahtakurusundan kurtulmanın yollarını detaylıca aşağıda açıkladık. Öncelikle tahta kuruları ile başa çıkabilmeniz için tahtakurusunun nasıl bir böcek olduğunu anlatalım. Bu sayede, önlem alabilir ve evinize ulaşmasını engelleyebilirsiniz.

Tahta Kurusu

tahtakurusu resmi
Tahta kurusu nedir?

Evlerde en çok rahatsızlık veren böceklerin başında gelir. Çünkü tahtakurusu ile mücadele zordur ve insan kanı ile beslenir. Gece insan kanı ile beslenen tahta kuruları derileri ince olduğu için özellikle bebek ve çocuklara gider.

Evinizde tahta kuruları bulaştıysa haftalarca farkında olmayabilirsiniz. Sizin, bebeğinizin veya diğer aile bireylerinin cildinde oluşan kızarıklıklar bir alerji görünümde olabilir. Tahtakurusunun ısırması sonucu oluşan kırmızı lekeler, özellikle bebek ve çocuklarda alerji veya geçici bir hastalık olarak yanlış gözlemlenebilir. Tahta kuruları gündüz görünmediği için, ısırma sonucu oluşan ciltteki kızarıklıklar akla alerjik sebepleri getirir.

Tahta Kurusu Nedir?

Tahta kurusu nedir?
Tahta kurusu nedir?

Tahta kurusu nedir? Tahtakurusunun birçok çeşidir vardır. Tahta kuruları türüne göre kırmızı renkte, mercimek gibi geniş ve yassı veya bir pirinç tanesi gibi uzun ince olabilir. Her iki türü de kırmızı renktedir ve insan sağlığı için zararlıdır. Tahta kurusu böceği, koyu kırmızı renkte, Cimicidae familyasından, kan emen bir tür böcektir. Isırdığı yerde kırmızı bir leke kalır. Yatak böceği olarak da bilinir.

Tahta Kurusu Nerelerde Olur?

 • Yatak dikişlerinin içlerinde.
 • Mobilyaların parlak değil sunta ve ham kısımlarında.
 • Kanepe, koltuk, sandalye gibi eşyaların yine dikişli kısımlarında.
 • Süpürgeliklerde.
 • Priz ve anahtar içlerinde.
 • Eski eşya, kanepe, koltuk, mobilya ve eski kıyafetlerde.

Tahta Kurusu Nasıldır?

Tahta kuruları genellede yassı ve mercimek gibidir. Fakat farklı türleri de vardır. Yeni çıkan tahtakurusu yavruları pembe nokta gibi görünür. Yumurtaları ise beyazdır. Dışkıları ise siyahtır. Beslendikten sonra daha şişkin bir görünüm alırlar. Tahta kurularını tanıyıp önlem alabilmeniz için bu zararlı böceklerin bazı görsellerini aşağıda paylaştık.

tahta kurusu resmi
Tahta kurusu resmi ve tahta kurusu yavrusu.

Tahta Kurusu Isırığı Zararları

Tahta kurusu ısırığı resmi
Tahra kurusu ısırığı

Tahta kurusunun insanlara en büyük zararı hızlıca coğalmalarıdır. Size, evinize, bebeklerinize, çocuklarınıza ve eşyalar ile yayılarak çevrenize zarar verir. İşte tahta kursunun verdiği zararlardan bazıları.

Tahta Kurusu Isırığının Zararları

 • Tahta kursunun en büyük zararı, ısırığında oluşturduğu ciltteli kızarıklıktır. Kızarıklık şişmeden veya şişerek de olabilir. Kızarıklığı 1-2 günde geçse de yeni ısırıklar oluşacaktır.
 • Tahta kurularının ısırdığı yerlerde kaşıntılar olabilir.
 • Isırılan cilt bölgesinde kabarma.
 • Nadiren deride dökülme.
 • Tahta kurularının ısırıkları ciddi alerjik reaksiyonlara da neden olabilir.
 • Tahta kurularının evde görünmesi ve gece ortaya çıkması psikolojik açıdan da çok rahatsız edicidir. Geçici olarak odanızı değiştirmeniz fayda sağlayabilir.

Tahta Kurusu Gözle Görünür Mü?

Tahtakurusunu sadece gece görebilirsiniz. Geceleri açığa çıkar ve 5-10 dakikada beslenip hemen saklanabilirler. Gece kalkıp görürseniz, ışığı açtığınızda hemen ortadan kaybolduklarını göreceksiniz. Işığı kapattığınızda ise hemen tekrar ortaya çıkıp sizi şaşırtabilirler.

Tahta Kurusu Kıyafetlere Bulaşır mı?

Evet, özellikle otellerde sık sık kalıyorsanız, tahta kurularını taşıyabilirsiniz. Ayrıca, size gelen misafirleriniz de kıyafetleri vasıtasıyla tahta kurularını taşıyabilir. Eski eşya ve kıyafetlere tahta kuruları bulaşır ve bunlar aracılığı ile taşınır.

Tahta Kurusu Uçabilir Mi?

Tahta kuruları uçamazlar. Fakat, hızlı hareket edip kaçabilirler. Özellikle ışığı sevmezler. Uçamadıkları için besinlerinden çok uzaklaşmak istemezler. Bu nedenle, onları yataklarınızın yanında arayın.

Tahta Kurusu Isırması

Tahta kurusu ısırması sonucu deride kızarıklık meydana gelir. Bu kızarıklık genellik 1-2 günde geçer. Tahta kuruları ısırmak için derileri ince olduğu için özellikle bebek ve çocukları tercih ederler. Özellikle baş, boyun, el, parmak gibi kısımları ısırırlar.

Tahta Kurusu Işığa Gelir Mi?

Tahta kuruları ışığı sevmezler. Gündüz ortaya çıkmazlar ve saklanırlar. Beslenmek için geceleri ortaya çıkarlar.

Tahta Kurusu Çamaşır Makinesinde Ölür Mü?

Yüksek sıcaklıkta yıkanan çamaşırlar ile tahtakurusundan kurtulabilirsiniz. Tahta kurusu kaç derecede ölür? Tahta kuruları sıcağa ve soğuğa dayanıklı böceklerdir. Fakat, çamaşırları yüksek sıcaklıkta yıkarsanız, onlardan kurtulabilirsiniz. (Sadece çamaşırların içindekilerden.)

Tahta Kurusu Tahta Yer Mi?

Tahta kuruları bilinenin aksine tahta yemez. Tahta kuruları kan ile beslenirler. Özellikle bebek ve çocukların derisi ince olduğu için, besinleri olan kana kolayca ulaşabilirler.

Tahta Kurusu Nasıl Belli Olur?

 • Sabah citteki kızıl lekelerden ve kaşıntıdan.
 • Yatak içlerindeki siyah böcek dışkılarından.
 • Büyükleri mercimek kadar, yavruları ise pembe nokta gibi olur.
 • Genellikle bozuk paradan biraz büyük bir alanda toplanırlar.
 • Gece fener ile aralıklarla yatağınıza bakabilirsiniz.

Tahta Kurusu Neden Olur?

tahtakurusu nasıl olur
Tahta kurusu neden olur?

Sürekli temizlik yaptınız halde evinizde tahtakurusu mu var? Tahtakurusunun evde yapılan temizlik ile alakası yoktur. Çünkü, tahta kuruları bir eşya ile taşınarak gelir. Yani bir eşya, bir misafir, yeni aldığınız bir mobilya, kıyafet veya oyuncakta bile olabilir. Evde tahtakurusunun olmasının nedenlerini aşağıda sıraladık. Evinize tahta kuruları gelmeden önce önlem almanız için size faydası olabilir. Çünkü, tahta kuruları ile mücadele zordur.

Evde Tahta Kurusu Neden Olur?

 • Yeni aldığınız mobilyalar. Tahta kuruları mobilyaların sunta kısımlarını çok sever. Özellikle ikinci el bir eşya satın aldıysanız, tahtakurusunu taşımış olabilirsiniz.
 • Kıyafetler. Mağazadan bir kıyafet mi aldınız? Mağazadan aldığınız kıyafetlerin içinde tahtakurusu böcekleri olabilir. Özellikle mağaza depolarında fazla bekleyen kıyafetlerde tahta kuruları olabilir. Bir outlet mağazadan aldığınız kıyafeti yüksek ısıda yıkamadan giymeyin.
 • Eski oyuncaklar. Birinden aldığınız oyuncak ve tahta eşyalarda tahta kuruları olabilir.
 • Misafir. Evinizde kalan bir misafir tahtakurusunu taşımış olabilir. Eşyaların ve kıyafetlerin dikiş aralarına gizlenmeyi seven tahta kuruları, bunlar vasıtası ile taşınabilir.
 • Otel, dükkan, mağaza, spor salonu gibi ortamlardan sizin eşyalarınıza oradan da evinize ulaşır.
 • Bir otelde kalmanız gerektiğinde eve dönüşte tüm eşyalarınızı silmek ve elbiselerinizi yıkamak iyi bir önlem olacaktır.

Tahta Kurusundan Kurtulma

Tahtakurusundan kurtulma
Tahta kurusundan kurtulma

Tahta kurusuna çözüm: Ev tahtakurusundan kurtulmanın en önemli yolu önceden tedbir almaktır. Yukarıda bahsettiğimiz nedenlerden dolayı tahta kuruları eve bir eşya ile taşınır, temizlik ile alakası yoktur. Bu nedenle, tahta kurusundan kurtulmanın ilk ve temel yolu öncelikle evinize gelmesini önlemektir. Yukarıda listelediğimiz nedenleri dikkate alarak öncelikle evinizi ve kendinizi koruyun!

Tahta kurusundan nasıl kurtulunur? Bir şekilde tahta kuruları herhangi bir yolla evinize taşındıysa, kurtulmak zor olmakla beraber imkansız değildir. Tahta kuruları evde panik ve korku yaratır. Tahtakurusunun besini kandır. Tahta kuruları küçük böcekler olmasına rağmen, insan kanı emmeyi başarabilir. Bu da ev içinde panik ve korkuya yol açar. Çünkü sadece gece açığa çıkarak kan emerler.

Evinizde tahtakuruları olduğuna eminseniz, ev tahta kurusundan kurtulmanın yollarını ve yapmanız gerekenleri sırasıyla listeledik.

Tahta Kurusundan Kurtulmanın Yolları

 • Tahtakurususun hangi odalarda olduğunu tespit edin ve o odalardan dışarıya eşya çıkarmayın! Tahta kuruları, eşyalar ile başka odalara taşınabilir. Kıyafet ve eşyaları başka odalara taşımayın. Eğer taşımak mecburiyetinde kalırsanız, tüm yüzeyi kontrol edin. Kıyafetleri yıkamadan başka odaya koymayın. Özellikle dikiş kenarları ve mobilyaların sunta kısımlarını kontrol edin.
 • Tahtakurusunun hangi odada olduğunu tespit ettiniz. Şimdi sırada inceleme var. Tahta kuruları hızlıca gelip kan emebilmek için çok uzakta saklanmazlar. Yani bir yatağın, battaniyenin, koltuğun dikiş kenarlarında görünmeden kalabilirler. Gece hızlıca gelip beslenmek için çok uzağa gitmek istemezler. Nadiren süpürgelik ve parke altında da görünürler. Yuvalarını bulduktan sonra yok edebilirsiniz. Bir bozuk para veya biraz daha büyük bir alanda toplanırlar.
 • Tahta kurularının yerlerini bulsanız da bulmasanız da bulunduğu odayı ilaçlamanızı öneriyoruz. İlaçlamayı kendiniz de yapabilir veya iyi bir ilaçlamak şirketine ilaçlama yaptırabilirsiniz. Tecrübeli bir ilaçlama şirketi sizi 1 ila 4 ilaçlama ile tahta kurularından kurtarabilir. Her ilaçlama sonrası 1 ile 2 hafta geçmesi gerekir.
 • İlaçlama işi bittikten sonra odadaki tüm kıyafetleri ve perdeleri sıcak su ile yıkayın. Halınızı yıkatın. (Halı dikişleri içine gizlenebilirler.)
 • İlaçlanan odanız 1 gün kapalı kalsın ve
 • tüm eşyaların üzerini ve içini keskin kokulu genel maksatlı bir deterjan ile temizleyin.
 • Yerleri iyice paspaslayın.
 • Kokulu bir ilaç ile ilaçlama yapıldıysa, odaya tekrar taşınmadan önce birkaç gün daha bekleyebilirsiniz.
 • İlaçlanan odaya tekrar taşınma aşamasında tüm eşyaları ve elbiseleri 10 gün getirmeyin. Çünkü, yumurtadan çıkan tahta kuruları tekrar ortaya çıkarsa eşyalarınızı tekrar yıkamanız gerekebilir. (Tahta kurularının yumurtaları ilaçtan etkilenmez. Bu nedenle, 1-2 hafta sonra yumurtadan çıkan tahta kuruları için 2. hatta 3. ilaçlama yapılır.)

Tahta Kurusundan Kurtulmanın Doğal Yolları

Tahtakurusundan kurtulmanın tek yolu etkin ve bilinçli ilaçlamadır. Fakat tahtakurusunun bulunduğu ortama keskin kokulu temizlik maddeleri kullanılabilir. Cilde sürülen keskin kokulu kremler tahta kurularını sizden bir süre uzak tutabilir. Fakat kesin çözüm değildir. Bu nedenle, tahta kurularının bulunduğu odayı ilaçlama yapılana kadar kullanmayın!

Tahta Kurusunu Hangi İlaç Öldürür?

Tahtakursunu ne öldürür
Tahta kurusunu hangi ilaç öldürür?

Tahtakurusu ilacını kendinizi satın alıp uygulayabilirsiniz. Kullandığınız ilacın uygulama talimatlarına uyun ve maske ve eldiven kullanmayı unutmayın!

Eğer büyük bir kentte yaşıyorsanız, tahtakurusu ilaçlama işini iyi bir ilaçlama şirketine yaptırın. Tahtakurusu ilaçlamasını yapan birçok firma olmasına rağmen, ilaçlama işini iyi yapan firmalar, daha çok büyük gıda fabrikaları, bisküvi fabrikaları ve gıda işleme tesislerine iş yapıyor. Amatör ilaçlama firmaları ise genellikle evlere gidiyor. Bu nedenle, referansları iyi olan bir ilaçlama şirketi ile çalışın.

Tahta Kurusu İlaçlamada Kesin Çözüm Nedir?

Evinde tahtakurusu böceğinden muzdarip olan birçok kişi var. Maalesef bu dayanıklı böceklerden kurtumak kolay değil. Siz de madur olanlardan biriyseniz, ilaçlama şirketleri ve tahtakurusu ilaçları ile ilgili bir miktar araştırma yapmışsınız demektir. Aşağıda tahta kurusundan kurtulmak için yapılan ilaçlamaları detaylıca açıkladık.

Tahta kurusuna karşı en etkili ilaç nedir? Tahtakurusu ilaçlamada iki tür ilaçlama yöntemi kullanılıyor. Birincisi buharlı ilaçlama, ikincisi ise püskürtme yöntemi. İlaçlama doğru şekilde ve doğru yere yapıldığında her iki ilaçlama da tahtakurusundan kurtulmak için etkilidir. Şimdi bu ilaçlama yöntemlerini biraz daha detaylı anlatalım.

1) Buharlı İlaçlama Yöntemi İle Tahtakurusundan Kurtulmak

Buharlı ilaçlama yönteminde ilaçlama şirketi, ilacı bir buhar makinası ile buhar yolu ile püskürtülüyor. Bu yöntem ile tahta kurunda kurtulmak oldukça etkili. Tahtakurusunun bulunduğu ortama buhar makinası yerleştiriliyor ve kapısı kapatılıyor. Burada 2-5 dakika arasında buhar makinası çalıştırılıyor ve makina alındıktan sonra odanın kapısı kapatılıyor. 1 gün oda açılmıyor. Buharlı ilaçlama ortamın tüm alanlarına işlediği için oldukça etkili bir tahtakurusundan kurtulma yöntemi. Özellikle tüm ev ilaçlanmak istediğinde kullanılıyor. Fakat tek oda için de bu yöntemi kullanabilirsiniz.

2) Püskürtme Yöntemi İlaçlama İle Tahta Kurusundan Kurtulmak

Püskütme yönteminde daha çok bir oda için kullanılıyor. Püskürtme yöntemi tahta kurularını oldukça rahatsız ediyor. Öyleki ışığı sevmeyen tahta kuruları oda ilaçlandıktan 1 gün sonra ortam aydınlık olsa bile yuvalarından çıkıyor ve kaçıyor ve ilacı birbirlerine bulaştırıyor.

Püskürtme yöntemi ile ilaçlamada ilaç halının üzerine ve altına halı dikişlerine, mobilyaların parlak olmayan ham sunta kısımlarına, koltuk ve kanepelerin dikiş kısımlarına, süpürgeliklere, kapı diplerine petek içine ve petek ayaklarının dibine sıkılıyor. İlaçtan rahatsız olan tahta kuruları bir gün sonra parke ve duvara çıkıyor ve ölüyor. Püskürtme yöntemi ile ilaçlamada böcekler ilacı birbirlerine de taşıdığından buharlı ilaçlama kadar etkili bir yöntemdir.

Tahta Kurusu İlaçlama Sonrası Ne Yapmalısınız?

 • İlaçlama sonrası odayı kullanmayın ve hemen odanın ve pencerelerini kapılarını kapatın. İlaç kokulu ise veya buharlı ilaçlama yapıldıysa, kapı çevresini bir bant ile kapatabilirsiniz.
 • 1 gün ilaçlanan odayı açmayın. (Mümkünse birkaç gün.)
 • İçeriden eşya çıkarmayın, çıkarmanız gerekirse silin. Elbiseleri sıcak su ile yıkayın.
 • Halıyı yıkatın.
 • Koltuk ve kanepelerin özellikle dikişli kısımlarını görerek silin.
 • Perdeleri sıcak su ile yıkayın.
 • Yerleri deterjanlı su ile paspaslayın.

Çamaşır Suyu Tahta Kurusunu Öldürür Mü?

Çamaşır suyu direkt olarak tahtakursununa temas ederse büyük zarar verir. Fakat bu bir çözüm değildir. Özellikle sulandırılmış çamaşır suyu tahta kurularına zarar vermez. Çamaşır suyunu, tahtakurusunu yok ettikten sonra temizlik için kullanabilirsiniz.

Tahta Kurusu İlaçlama Fiyatları Neye Göre Belirleniyor?

Tahtakurusu ilaçlama fiyatları mekanın büyüklüğüne göre belirlenir. Ayrıca, kaç odanın ilaçlanacağını ilaçlama şirkene söyleyip fiyat alabilirsiniz.

Tahtakurusu ilaçlamada buharlı veya püskürtme yöntemi fiyatı çok etkilemiyor. Fakat, tahtakurusundan kurtulmak için birkaç kez ilaçlama yapılması gerekebilir. Bu nedenle, tahtakurusu ilaçlama fiyatını ilaçlama şirketi ile konuşurken toplu olarak anlaşabilirsiniz. İkinci ve üçüncü ilaçlama için indirim alabilir veya toptan fiyat isteyebilirsiniz.

Eğer tahta kurularının yumurtası yoksa, bir ilaçlama ile kurtulabilirsiniz. Fakat hızlı ürediğinden genellikle birkaç ilaçlama gerekir. Bu da ilaçlama fiyatlarına yansır. Bu nedenle, birkaç kez ilaçlama yapılacakmış gibi fiyat almanızı öneriyoruz.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar