Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

Boya Bozulur Mu, Kokusu Gider Mi?

Boya kokusu nasıl gider?
Boya kokusu nasıl gider?

Bu makalemizde, duvara uygulanan bozuk, su bazlı ve sentetik boya kokusu nasıl giderilir ve bu boyaların kuruma süreleri ile ilgili bilgileri paylaştık. Bozuk boya kokusu nasıl gider, bozuk boya nasıl anlaşılır, boya kokusu zehirler mi ve benzeri sorularınızın cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bozuk Boya Nasıl Anlaşılır?

Bozuk duvar boyasının en belirgin özelliği; boyanın kokusudur. Bozuk boya, çok kötü kokar, (lağım gibi kokar) kurumaya başlar.

Bazı bozuk duvar boyalarının üzeri kabuk bağlar. (Özellikler sentetik boyalar.) Fakat, boyada kabuklanma veya kuruma olmasa bile boya bozulmuş olabilir.

Peki bozuk boya kullanılır mı? : Boyanızın bozulup bozulmadığından emin değilseniz kullanmayın. Çünkü, bozuk boyanın kokusu duvardan çıkmaz. Daha doğrusu çok zor çıkar.

Elinizde bol miktarda bozuk boya varsa bile atın. Çünkü, bozuk boya kokusundan muzdarip olan yüzlerce insan var.

Bozuk Boya Kokusu Nasıl Gider?

Boya Sökücü Yöntemi

Bozuk boya nasıl çıkar? : Duvardan bozuk boyayı çıkarmak için boya boya sökücü kullanabilirsiniz. Fakat boya sökücüler çok maliyetlidir, boyadan çok daha pahalıdır. Bozuk boyayı duvardan çıkarmak; boya maliyetinin 5 katından fazla olabilir. Örnek boya sökücüler: Polisan, Metylan, Caparol, Dyo

Yine de bu seçeneği kullanmak istiyorsanız: Boya sökücüden sonra duvarı ıslak bezle iyice silin. (Suya az miktarda çamaşır suyu ilave edebilirsiniz.)

Duvar kuruyunca 2-3 kat geçiş astarı uygulayın. (Katlar arası 3-4 saat bekleyin) Ardından su bazlı duvar boyanızı uygulayın.

Islak duvar kuruduktan sonra geçiş astarı ve su bazlı boya yerine, sentetik astar ve sentetik duvar boyası kullanırsanız bozuk boyanın kokusunu daha fazla kesebilirsiniz. Tabi bu sefer de sentetik boyanın kokusu 1-2 hafta çıkmayacak.

“Sentetik boyalar duvarı tamamen kapattığından hava geçişini engeller bu nedenle bozuk boyanın üzerine sentetik astar ve sentetik boya uygulamak daha iyi bir seçenek olabilir.”

Zımpara Yöntemi

Duvar zımpara yapmak oldukça zordur. Ayrıca bozuk boya duvarın içine işlediğinden yüzeysel bir zımpara da yeterli olmayabilir.

Yine de bu yöntemi kullanmak istiyorsanız bir zımpara makinesine ihtiyacınız olacak. Önce kalın dişli sonra da, ince dişli bir zımpara ile duvarları zımpara yapın. Evde eşya varsa ya çıkartın ya da naylon ile iyice kapatıp kenarlarından bantlayın. Maske ve gözlük kullanın.

Zımparadan sonra yukarıda anlattığımız gibi ister geçiş astarı ve su bazlı boya; isterseniz sentetik astar ve sentetik boya ile duvarlarınızı boyayın.

Yine astar ve boya öncesinde duvarları çamaşır suyu karışımlı su ile silebilirsiniz. Eğer zımpara duvarı deforme ederse saten alçısı ile düzeltmeniz gerekebilir.

Bozuk duvar boyasını duvardan çıkarmak için “duvardan boya sökmek” konumuza burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz. tıklayın.

Boya Kokusu Zehirler Mi?

Bilinen markaların boyalarını kullanın. Bu markalar boya üretiminde birçok testten geçiyor. Boya kokusu zehirlemez. Eskiden sentetik boyalarda kurşun vardı artık kullanılmıyor.

Tabi, bazı boyalar kimyalarından dolayı çok daha fazla koku yayabilir. Yağlı boyalar ve selülozik boyalar bunlara örnektir. Evde sentetik yarı mat boya kullanılır. Selülozik boya ise genelde sanayi de kullanılır.

Yağlı Boya Kokusu Zehirler Mi?

Hayır yağlı boya direkt zehirlemez. Fakat sonuçta kimyasal maddelerden oluşur ve zararlıdır. Bu nedenle yağlı boya uygulanırken ortamda boyacıdan başka kimse olmamasını öneririz. Hatta uygulandıktan sonra bile, boya kokusu tamamen çıkmadan özellikle, bebek, çocuk, yaşlı ve hastalar boyanmış mekâna girmemelidir.

Sprey Boya Kokusu Zehirler Mi?

Sprey boya, akrilik, sentetik veya selülozik olabilir. Hangi sprey boya olursa olsun (özellikle sentetik, modifiye akrilik ve selülozik) iç mekanda uygulanmamalıdır.

Mümkünse, boya yapacağınız eşyayı dışarı çıkartıp rüzgarsız bir havada boyayın. Sprey boyalar, boyayı çok küçük taneciklere ayırıp atarlar. Bu nedenle solunması daha kolaydır.

Sprey boyalar ile iç mekanlarda boya yapmak çok rahatsız edici olabilir. Hatta kısa sürede rahatsız edici belirtilerini hissedebilirsiniz. Evet, sprey boya kokusu zehirleyici olabilir. Bu nedenle, sprey boya uygulamalarında maske kullanımını şiddetle tavsiye ederiz.

(Yukarıdaki bilgiler genel bilgi niteliğindedir. Uygulama esnasında herhangi bir zarar veya kazadan sitemiz sorumlu değildir.)

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar