Ana Sayfa Boya Boya Kokusu Nasıl Gider? Bozuk Boya Nasıl Anlaşılır?

Boya Kokusu Nasıl Gider? Bozuk Boya Nasıl Anlaşılır?

Boya kokusu nasıl gider?
Boya kokusu nasıl gider, boya neden kokar?

Burada “boya kokusu nasıl gider” sorusundan kasıt, su bazlı veya sentetik duvar boyalarıdır. Boya kokusu nasıl gider, bozuk boya nasıl anlaşılır, boya kokusu zehirler mi ve benzeri sorularınızın cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Duvar boyaları su bazlı veya (sentetik) yağlı boya olabilir. Bu boyaların kuruma süreleri farklıdır.

Su Bazlı Boyanın Kuruma ve Koku Süresi

Su bazlı duvar boyalarının ele çıkmama süresi yaklaşık 1 saat; tam kuruma süresi 1 gündür. Su bazlı boyaların kokusu ise genellikle birkaç gün içinde kaybolur. Uyguladığınız boya su bazlı silikonlu ve silikonsuz plastik ise birkaç gün içinde hiç koku kalmaz. Bu süre içerisinde evinizi düzenli olarak havalandırın.

Sentetik Boyanın Kuruma ve Koku Süresi

Sentetik duvar boyaların kokusu ise daha kalıcıdır. Ayrıca uygulaması da zordur. Bundan dolayı artık su bazlı boyalar tercih ediliyor. Sentetik boyaların ele çıkmama süresi yaklaşık 2-3 saat; tam kuruma süresi 1 gündür. Sentetik boyaların (yağlı boyaların) kokusu ise günlerce evden çıkmayabilir. Evinizde bebek, küçük çocuk, yaşlı, hasta (özellikle solunum hastası) varsa sentetik boya uygulandıktan sonra, 1 hafta evde bulanmamaları gerekir. Tabi bu süre ortamın sıcaklığına, boyanın kuruma süresine, kokunun miktarına göre birkaç gün değişebilir.

Bozuk Boya Nasıl Anlaşılır?

Bozuk duvar boyasının en belirgin özelliği; boyanın kokusudur. Bozuk boya çok kötü kokar, (lağım gibi kokar) kurumaya başlar. Bazı duvar boyalarının üzeri kabuk bağlar. (Özellikler sentetik boyalar.) Boyada kabuklanma veya kuruma olmasa bile boya bozulmuş olabilir.

    Peki bozuk boya kullanılır mı? Boyanızın bozulup bozulmadığından emin değilseniz kullanmayın. Çünkü, bozuk boyanın kokusu duvardan çıkmaz. Daha doğrusu çok zor çıkar. Elinizde bol miktarda bozuk boya varsa bile atın. Çünkü bozuk boya kokusundan muzdarip olan yüzlerce insan var.

Bozuk Boya Kokusu Nasıl Çıkar?

Boya Sökücü Yöntemi

Duvardan bozuk boyayı çıkarmak için boya boya sökücü kullanabilirsiniz. Fakat boya sökücüler çok maliyetlidir, boyadan çok daha pahalıdır. Bozuk boyayı duvardan çıkarmak; boya maliyetinin 5 katından fazla olabilir. Örnek boya sökücüler: Polisan, Metylan, Caparol, Dyo

Yine de bu seçeneği kullanmak istiyorsanız: Boya sökücüden sonra duvarı ıslak bezle iyice silin. (Suya az miktarda çamaşır suyu ilave edebilirsiniz.)

Duvar kuruyunca 2-3 kat geçiş astarı uygulayın. (Katlar arası 3-4 saat bekleyin) Ardından su bazlı duvar boyanızı uygulayın.

Islak duvar kuruduktan sonra geçiş astarı ve su bazlı boya yerine, sentetik astar ve sentetik duvar boyası kullanırsanız bozuk boyanın kokusunu daha fazla kesebilirsiniz. Tabi bu sefer de sentetik boyanın kokusu 1-2 hafta çıkmayacak. “Sentetik boyalar duvarı tamamen kapattığından hava geçişini engeller bu nedenle bozuk boyanın üzerine sentetik astar ve sentetik boya uygulamak daha iyi bir seçenek olabilir.”

Zımpara Yöntemi

Duvar zımpara yapmak oldukça zordur. Ayrıca bozuk boya duvarın içine işlediğinden yüzeysel bir zımpara da yeterli olmayabilir.

Yine de bu yöntemi kullanmak istiyorsanız bir zımpara makinesine ihtiyacınız olacak. Önce kalın dişli sonra da ince dişli bir zımpara ile duvarları zımpara yapın. Evde eşya varsa ya çıkartın ya da naylon ile iyice kapatıp kenarlarından bantlayın. Maske ve gözlük kullanın.

Zımparadan sonra yukarıda anlattığımız gibi ister geçiş astarı ve su bazlı boya; isterseniz sentetik astar ve sentetik boya ile duvarlarınızı boyayın. Yine astar ve boya öncesinde duvarları çamaşır suyu karışımlı su ile silebilirsiniz. “Eğer zımpara duvarı deforme ederse saten alçısı ile düzeltmeniz gerekebilir.”

Boya Kokusu Zehirler Mi?

Bilinen markaların boyalarını kullanın. Bu markalar boya üretiminde birçok testten geçiyor. Boya kokusu zehirlemez. Eskiden sentetik boyalarda kurşun vardı artık kullanılmıyor. Tabi bazı boyalar kimyalarından dolayı çok daha fazla koku yayabilir. Yağlı boyalar ve selülozik boyalar bunlara örnektir. Evde sentetik yarı mat boya kullanılır. Selülozik boya ise genelde sanayi de kullanılır.

Yağlı Boya Kokusu Zehirler Mi?

Hayır yağlı boya direkt zehirlemez. Fakat sonuçta kimyasal maddelerden oluşur ve zararlıdır. Bu nedenle yağlı boya uygulanırken ortamda boyacıdan başka kimse olmamasını öneririz. Hatta uygulandıktan sonra bile, boya kokusu tamamen çıkmadan özellikle, bebek, çocuk, yaşlı ve hastalar boyanmış mekâna girmemelidir.

Sprey Boya Kokusu Zehirler Mi?

Sprey boya, akrilik, sentetik veya selülozik olabilir. Hangi sprey boya olursa olsun (özellikle sentetik, modifiye akrilik ve selülozik) iç mekanda uygulanmamalıdır. Mümkünse boya yapacağınız eşyayı dışarı çıkartıp rüzgarsız bir havada boyayın. Sprey boyalar, boyayı çok küçük taneciklere ayırıp atarlar. Bu nedenle solunması daha kolaydır. Sprey boyalar ile iç mekanlarda boya yapmak çok rahatsız edici olabilir. Hatta kısa sürede rahatsız edici belirtilerini hissedebilirsiniz. Evet, sprey boya kokusu zehirleyici olabilir. Bu nedenle sprey boya uygulamalarında maske kullanımını şiddetle tavsiye ederiz.

Yukarıdaki bilgiler tavsiye niteliğindedir. Uygulama esnasında herhangi bir zarar veya kazadan sitemiz sorumlu değildir.

Yorum yok

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz