Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

Tavan Boyama Nasıl Yapılır, Tavan Nasıl Boyanır?

tavan boyama teknikleri
Tavan boyama nasıl yapılır?

Tavan boyama sanıldığından çok daha önemlidir. Birçok kişi duvarlarını boyatırken, tavanlarını boyatmayı tercih etmiyor. Fakat, tavan boyama evi daha temiz ve ferah gösterir. Duvarı boyanıp, tavanı boyanmayan bir evde tavanın kiri ortaya çıkar. Bu nedenle, boyama işine girdiyseniz kesinlikle tavanı da boyamanızı öneriyoruz. Bu makalemizde tavan boyama nasıl yapılır? anlattık. Ayrıca, yazımızın sonundaki rutubetli tavan nasıl boyanır, dökülen tavan nasıl boyanır? başlıklarını çok faydalı bulacaktınız.

Tavan Boyama Nasıl Yapılır?

Tavan boyaları çok sağlıklı boyalardır ve genellikle beyaz olarak satılır. İyi bir tavan boyası, tam beyaz olmalıdır ve zamanla rengi sararmamalıdır. Ayrıca, rulo izi bırakmamalı ve sıçrama yapmamalıdır.

Tavan boyama nasıl yapılır? Tavan boyama, oldukça zahmetli olduğundan, iyi bir tavan boyası tercih etmelisiniz. Sık sık duvar boyama yapıyorsanız; tavan boyasının beyazlığı sizi en az birkaç sene idare etmelidir. Bu sayede, her boya yaptığınızda tavan boyamak zorunda kalmazsınız. Fakat, en az 3-4 senede bir tavanları boyamanızı öneriyoruz. Özellikle, sigara içilen mekanlarda tavanların boyanması gereklidir. Bu sayede, hem pırıl pırıl tavanlara sahip olursunuz hem de; tavan boyası kireç esaslı olduğundan ortamdaki mikropların azalmasını sağlarsınız.

Tavan Hangi Boya İle Boyanır, Tavan Neyle Boyanır?

Tavanlar genellikle tavan boyası ile boyanır. Tavan boyaları 3,5 kg, 10 kg, 17,5 kg. ve 20 kg lık ambalajlarda satılır. 3,5 kg tavan bir oda için, 17,5 ve 20 kg lık tavan boyaları da 100 metrekare civarında evler için yeterli olur.

Tavanlar ayrıca plastik boyalarla da boyanabilir. Plastik boyalar, tavan boyaları ile neredeyse aynı kimyaya sahiptir. Hatta, genellikle kapatıcılığı daha fazladır. Bazı eski ustalar, hala tavanı plastik boya ile boyuyor. Siz de tavanları plastik boya ile boyamak isterseniz, silikonsuz ve iyi kalite olanları kullanabilirsiniz.

Gerekli uyarı ve ön bilgilendirmeyi yaptığımıza göre artık, tavan nasıl boyanır? anlatabiliriz. Öncelikle, hazırlık aşamaları ile başlayalım.

Tavana Astar Yapılır Mı?

Tavana astar yapılır mı? Daha önce hiç tavan boyası yapılmamış tavanlara astar yapılmalıdır. Boyadan birkaç saat önce, 1 kat binder astar veya alçı astarı yeterli olacaktır. Bu sayede, ileride oluşabilecek çatlama ve kabarmaların önüne geçmiş olursunuz. Ayrıca, boyanın sarfiyatı azalır, tavan boyası tavanda emilmez, tavan boyasının yaptığı metrekare artar ve iyi örter.

Tavan Boyasına Ne Kadar Su Konur?

Tavan boyası nasıl inceltilir, tavan boyasına ne kadar su konur? Tavan boyaları genel olarak %15 su ile inceltilir.

 • 2,5 kg. tavana bir su bardağı su,
 • 10 kg. tavan boyasına 750 ml su,
 • 17,5 kg. tavan boyasına 1,5 litre su,
 • 20 kg tavan boyasına da 2 litre su ilave edilir.

Bir çok boya markasında tavan boyası inceltme oranı yaklaşık olarak bu şekildedir.

Tavan Rulosu Nasıl Olmalı?

Tavan hangi rulo ile boyanır, tavan rulosu nasıl olmalı, tavan boyası hangi rulo ile boyanır?: Tavan boyası, mümkün olduğu kadar uzun ipli bir rulo ile yapılmalıdır. 20 veya 25 lik rulo ile yapılır. Genellikle, 25 lik plastik boya rulosu ve tavan boya rulosu ile uygulama yapılır.

Uzun ipli rulo ile yapılan tavan boyası, uygulama esnasında fazla dökülmez ve sıçrama azalır. Ayrıca, tavan boyama yavaş hareketlerle yapılırsa, sıçrama en aza iner.

Tavan Nasıl Boyanır?

tavan boyama
Tavan nasıl boyanır?

Tavan nasıl boyanır? Tavanları boyamadan önce, yüzeyi kontrol etmeniz gerekiyor. Gerekiyorsa, bir merdiven ve sandalyeye çıkarak tavanda soyulma ve kabarmalar var mı kontrol edin. Çünkü, eğer tavanda kabarma varsa, boyama esnasında ruloya yapışacak ve açılmalar daha da artacaktır.

Soyulma ve kabarmalar fazla ise, saten alçı veya su bazlı iç cephe macunu ile tamir edin. Fazla değilse, zımpara yapmanız yeterli olacaktır.

Tavan Boyası Nasıl Hazırlanır?

tavan boyama
Tavan boyası nasıl hazırlanır?

Rulo ile tavan boyası nasıl yapılır? anlatmaya başlamadan önce, ihtiyacınız olacak malzemelerin listesini verelim. Tavan boyası nasıl hazırlanır?:

 • Yaklaşık 100 metrekare ev için 20 kg. tavan boyası.
 • 1 adet 25 lik plastik boya rulosu.
 • 1 adet boya ızgarası.
 • 1 adet boş kova, (tercihen) (Genellikle tavan boyalarının üst kısmı boş oluyor. İhtiyaç kalmıyor.)
 • Yer için naylon branda. (Yere sermek için. Boya damladığında zemine boya bulaşmaması için kalın naylon.)
 • Hışır naylon. (Evde eşya varsa, eşyaları boyadan korumak için ince naylon.)
 • 1 adet 4 numara su bazlı boya fırçası. (Duvarları da boyayacaksanız tavan boyarken kestirme yapmanıza gerek yok. Duvara bulaşan bir miktar tavan boyası duvar boyarken kaybolacaktır. Fakat, duvarlar boyanmayacaksa, kenarları kestirme fırça ile boyamanız gerekiyor.)
 • 4 adet kağıt bant. (Duvarlar boyanmayacaksa, kağıt bant ile birleşim yerlerini kapatmak için)
 • 1 adet 1,5 metre sırık. (Temizlik moplarının sopaları da bir çok boya rulosuna giriyor. Fakat, biraz kısa kalıyor. En az 1.5 metre olmalı.) Uzayıp kısalabilen (teleskopik) alırsanız, duvarda da kullanabilirsiniz.

Rulo İle Tavan Boyası Nasıl Yapılır?

tavan nasıl boyanır
Rulo ile tavan boyası nasıl yapılır?

Malzeme ve öneri başlıklarımızı bitirdiğimize göre artık, rulo ile tavan nasıl boyanır? sırasıyla anlatalım.

 • Tavandaki delik ve çatlakları saten alçı ve spatula yardımı ile kapatın. Kuruması bekleyin.
 • Yerlere kalın branda, varsa eşyaların üzerine hışır naylon yerleştirin.
 • Duvarlar boyanmayacak ise, duvar diplerine 5 cm. kağıt bant çekin.
 • Duvarlar boyanmayacak ise kenarları 4 numara fırça ile boyayın. Duvar da boyanacak ise; kenar kestirme yapmanıza gerek yok. Tavan boyasının duvara gelmesinde sakınca yok.
 • Tavan boyasını %15 inceltin, iyice karıştırın.
 • Doya ızgarasını tavan boyası kovasının içine asın.
 • Ruloyu tavan boyasının içine daldırdıktan sonra, 2-3 kez ızgarada gezdirerek boyanın fazlasını atın.
 • Tavanın kenarından başlayarak, ruloyu tavanda, düz bir şekilde boylu boyunca gezdirin. Fazla boyayı görerek tavanda dağıtın.
 • Ruloyu tekrar daldırarak hemen yanından, aynı şekilde devam edin.
 • Birinci kat bittikten sonra, 2 saat ilk katın kurumasın bekleyin.
 • İkinci katı yaparken, aynı işlemleri tekrarlayın. Fakat, bu sefer soldan sağa değil, yukarıdan aşağı boyayın. Yani tavanda + şeklinde boyama yapacaksınız.

Dökülen Tavan Nasıl Boyanır?

dökülen tavan nasıl boyanır
Dökülen tavan nasıl boyanır?

Tavan dökülmesi genellikle banyo, tuvalet gibi nemli ortamlarda olur. Seyrek olarak da evin diğer kısımlarında meydana çıkar.

Dökülen tavan direkt olarak boyanmaz. Tavan boyama öncesi bazı hazırlıkları yapmanız gerekiyor. Aksi halde, tavandan çıkan parçalar ruloya yapışır sağlıklı bir tavan boyama yapılamaz.

Dökülen tavanlarda yapılan en büyük yanlış; direkt olarak tavana tavan boyasını boyasını sürmektir. Bir diğer hata ise, direkt olarak spatula ile kazımaktır. Dökülen tavanların çoğu spatula darbesine dayanıklı değildir. Yani birkaç darbe ile tavandan büyük parçalar kopabilir. Eğer, uzun süreçli bu tamiratı göze alıyorsanız, spatula ile tamamen kazıyıp saten alçı çekebilirsiniz. Alçı tamamen kuruduktan sonra da zımpara yapıp tavanlarınızı boyayın.

Eğer, tavanda bir tamirat işine girmek için erken olduğunu düşünüyorsanız; spatulayı tavanda dikey olarak hafifçe gezdirin veya 180 veya 220 numara bir zımpara ile zımpara yapın. Ardından, boyamaya başlayabilirsiniz. Yine de ruloya tavandan parçalar yapışıyorsa, tamamen kazıyıp alçı ile tamir etmek zorundasınız demektir.

Bu gibi hassa tavanlarda tavan boyasını biraz daha sulu yapabilirsiniz. Bu sayede, bozuk yüzeyin ruloya yapışmasını azaltabilirsiniz.

Rutubetli Tavan Nasıl Boyanır?

Öncelikle rutubetin tekrar oluşmaması için gerekli önlemler alınmalıdır. Rutubet banyoda ise düzenli olarak her duştan sonra havandırılmalı, pencere ve kapısı açılmalıdır. Evin diğer kısımlarında da aynı şekilde yaz, kış ev havalandırılmalıdır.

Evin su tesisatında veya üst kattan gelen herhangi bir su sızıntısı varsa, tamir ettirilmelidir.

Gerekli uyarılarımızı yaptığımıza göre artık, rutubetli tavan nasıl boyanır? anlatabiliriz.

Rutubetli tavanlar için özel nem (rutubet) boyalarını ve küf önleyici tavan boyalarını kullanabilirsiniz. Bunların uygulanışı normal tavan boyası gibidir. Fakat, tavanda terleme mevcut ise, kurumasını bekleyin veya saç kurutma makinesi ile kurutun.

Tavanda küf varsa, zımpara yapıp çamaşır suyu ile silin. Mümkünse, bir el fısfısı içine, 3 birim suya 1 birim çamaşır suyu ekleyerek sıkın. Tavanı bu karışımla silip, ardından yüzeyi temiz su ile tekrar silin. Kurumaya bırakın. Ardından küf önleyici tavan boyası ile 2 kat boyayın.

Banyo Tavanı Nasıl Boyanır?

banyo tavanı nasıl boyanır
Banyo tavanı nasıl boyanır?

Banyo tavanları için genellikle 3,5 kg. tavan boyası yeterli oluyor. Eğer banyonuz da rutubet ve küf varsa, yukarıdaki “rutubetli tavan nasıl boyanır?” başlığını okuyun.

Banyo için 3,5 kg. tavan boyasına 1 bardak su ilave ettikten sonra iyice karıştırın. 20 lik plastik boya rulosu ile banyo tavanı boyama yapabilirsiniz. Eğer kovanın içine rulonun sığmasını istiyorsanız; 10 cm.lik parmak rulo kullanın.

Önce kenar kestirmeleri yaparak başlayın ki; fayans ve duvarlara boya bulaşmasın 3 numara su bazlı kestirme fırçası yeterli olacaktır.

1 kat boyadıktan sonra, 2 saat bekleyin. Ardından, ters yönde uygulama yapın. Banyo tavanındaki boya kurumadan duşu kullanmayın. (En az 1 gün.)

Tavan Boyarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • 1,5 metreden uzun bir sap ile boyamaya çalışın.
 • Tavanı fazla sulandırırsanız kapatma özelliği düşer. Ayrıca, çok damlar.
 • Katlar arası en az 2 saat bekleyin.
 • Işık ve aydınlatmanın iyi olmasına özen gösterin. Aksi halde, boyama esnasında yaptığınız hata izlerini ve atladığınız kısımları farketmeyebilirsiniz.
 • Birinci katı yaptıktan sonra ikinci katı ters yönde boyayın. (+ işareti şeklinde, ikinci katı ters yönde boyayın.)

Tavan boyama nasıl yapılır? detaylıca anlatmaya çalıştık. “Tavan boyama” ile ilgili soru ve görüşlerinizi yorum kısmından yapabilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar