Hangi Fırça-Rulo Ne İçin Kullanılır?

hangi-rulo
Hangi fırça ne için kullanılır?

Boya yaparken hangi rulo kullanılır, vernik için hangi rulo kullanılır, tavan hangi rulo ile boyanır, hangi fırça ne için kullanılır?: Boya yaparken doğru ruloyu ve fırçayı seçmek, düzgün, hatasız, iz yapmadan, kolay boyama için önemlidir. Boya yapılacak yüzeyin düzgün olması, kıvrımlı olması, pürüzlü olması fırça-rulo seçimini etkiler. Ayrıca boyanın kimyası, ve kullanılış amacı, su bazlı ve solvent bazlı olması da fırça rulo seçiminde çok önemlidir. Aşağıdaki yazımızda hangi boya için hangi fırça-rulonun daha uygun olduğunu detaylı şekilde anlatmaya çalıştık.

Su Bazlı Boya İçin Hangi Rulo Kullanılır?

su bazlı boya için hangi fırça
4 numara kestirme fırça ve Saten rulosu

Su bazlı silikonlu ipek mat, yarı mat boyalar için en iyi rulo kısa ipli saten rulosudur. Rulonun duvarda iz yapmaması için, mümkün olduğunca kısa ipli bir rulo seçilmeli ve boyanın son katında rulo boya üzerinde iyice gezdirilmelidir. Bu rulolar belirgin olsun ve ustalar tarafından anlaşılsın diye genellikle kırmızı saplı üretilir.

Su bazlı silikonlu ipek mat, yarı mat boyalar için en iyi fırça kaliteli, kıl dökmeyen fırçalardır. Genellikle fırçası açık sarı veya krem renkte olur. Duvar tavan kestirmeleri içi 4 numara veya 3 numara kullanılır. Bu fırçalara kestirme fırçası da denir. Silikonlu mat boyalarda da aynı fırça rulo kullanılabilir.

Plastik Boya İçin Hangi Rulo Kullanılır?

plastik-boya-icin-hangi-firca
Posteki rulo, 4 numara kestirme fırça, plastik rulosu

Posteki rulo plastik boya için en iyi tercihtir. Posteki rulo gerçek post rulodur ve oldukça uzun tüylüdür. Sıvalı ve düzgün olmayan yüzeylerde çok iyi sonuç verir. Fiyatı pahalı olduğundan çok tercih edilmez.

Plastik boya için en çok kullanılan rulo uzun ipli rulolardır. Uzun ipli olası nedeniyle sıvalı ve alçısız, pürüzlü yüzeylere girebilir. Bu rulolar belirgin olsun ve ustalar tarafından anlaşılsın diye genellikle sarı saplı üretilir. Tüy uzunluğu yaklaşık 25mm.dir. Özellikle düz olmayan alçısız duvarlarda kullanılır. Boyayı iyi tutar, damlatma yapmaz fakat düz zeminlerde iz bırakabilir.
Silikonlu boyalarda olduğu gibi plastik kıllı, kaliteli, kıl dökmeyen fırçalar kullanılabilir. Duvar tavan kestirmeleri içi 4 numara veya 3 numara kullanılır.

Tavan Hangi Rulo İle Boyanır?

tavan-boyasi-icin-hangi-firca
4 numara plastik fırça ve tavan boyası rulosu

Uzun ipli plastik boya rulosu ve posteki rulo kullanılır. Plastik boya rulosunun tüy uzunluğu yaklaşık 25mm.dir. Tavan boyama işlerinde en iyi sonucu verir. Kenar kestirmeleri için yine plastik uçlu fırça kullanılabilir.

Vernik İçin Hangi Rulo Kullanılır?

vernik-icin-hangi-rulo
3 numara su bazlı vernik fırçası ve kadife rulosu

Su bazlı vernikler için kadife rulolar veya sünger rulo. Sentetik vernikler için kadife rulo kullanılabilir.
Su bazlı vernikler için su bazlı boyalarda olduğu gibi plastik fırça sentetik verniklerde siyah kıllı gerçek kıl fırça kullanılabilir.

Yağlı Boya İçin Hangi Rulo Kullanılır?

yagli-boya-icin-hangi-rulo-kullanilir
4 numara yağlı boya fırçası ve saten rulosu

(Yağlı boya) Sentetik boya için hangi rulo kullanılır?: Parlak, mat veya yarı mat yağlı boyalar için en uygun rulolar kısa ipli saten rulolarıdır. Kullanacağınız yere göre parmak rulo, 20 cm.lik veya 25cm.lik bir rulo seçebilirsiniz. Duvarda yarı mat boyalar için genellikle 20 ve 25 lik saten ruloları kullanılırken demir, metal, küçük ahşap parçalar için parmak rulo uygun olur. Siyah kıllı gerçek kıl fırçalar sentetik boyalar için en uygunudur.

Selülozik Boya İçin Hangi Rulo Kullanılır?

selülozik boya için hangi fırça kullanılır
Boya tabancası, 4 numara yağlı boya fırçası ve saten rulosu

Selülozik boyalar çabuk kuruduğundan rulo ve fırça ile uygulama yapmak zor olabilir. Fırça, rulo yüzeye yapışabilir. Bu nedenle selülozik boyalar boya tabancaları ile uygulanır.
Yine de selülozik boyaları fırça rulo ile uygulamak isterseniz yukarıdaki gibi kısa ipli saten rulosu ve kıl fırça kullanabilirsiniz.

Dış Cephe İçin Hangi Rulo Kullanılır?

dış cephe boyası için hangi fırça kullanılır
3 numara su bazlı boya fırçası ve dış cephe rulosu

Dış cephelerin pürüzlü yüzeyine rahatça girebilecek uzun ipli rulolar. Birçok rulo üreticisi artık üzerine dış cephe boyası için uygundur yazıyor. Birçok üretici dış cephe boyasını ayırmak için sapında ve ipinde mavi renk kullanıyor. Tüy uzunluğu yaklaşık 25mm.

Grenli ve texture dış cephe boyamalarında ise delikli, sünger dış cephe rulosu kullanılır.
Dış cephe boyaları için yine su bazlı boyalarda kullanılan kıllı krem veya sarı renkte plastik boya fırçası kullanılır.

Akrilik Boya İçin Hangi Fırça Kullanılır?

Akrilik boyalar da su bazlı boya sınıfına girer. Yukarıda gösterdiğimiz su bazlı, kestirme boya fırçaları akrilik boayalarda kullanılabilir. Ayrıca, akrilik boyalar için özel üretilmiş, daha yumuşak kıllı fırçalar kullanılabilir.

Akrilik boya için hangi rulo kullanılır?: Akrilik boyalar için; kadife rulo veya sünger rulolar kullanılabilir. Sünger rulo sert olursa daha iyi sonuç verecektir.

17 Yorum

 1. Tamam kadife; ipek ; perlon , sari killi, siyah killi, kestirme vs türlü turlu rulo ve firca var…bu ipek kadife vsvs nedir neye göre sececegiz.ahsap boyama icin soruyorum.Bilgi verirseniz sevinirim

 2. Hayrullah Yelseli,
  *Sarı kıllı genellikle plastikten olur.
  *Sarının ve kremin tonlarının karışık olduğu fırçalar genellikle domuz kılı olur.
  *Siyah kıllı gerçek kıldır. (At kılı olabilir.)
  *Sedef fırça özel üretilmiş ucu taşlanmış, amatör ve profesyonel kullanım için plastikten yapılmış bir fırçadır.
  *Piyasada kafide fırça dedikleri de kadife rulodur. Kısa ipli, parmak rulodur. Genellikle vernik ve su bazlı boyalarda kullanılır. (Boya rulolarında da farklı uygulamalara yönelik çeşitler vardır.

 3. hocam kadife , sünger ve piyasada satılan bol iplikli parmak rulo diye gecen rulonu farkı nedir.ücü de ahşap kapı boyamada kullanılabilir mi.hangisi daha az iz bırakır

 4. Hayrullah Yelseli,
  Rulo boyaya be yüzeye göre de seçilebilir. Parlak boyalarda ve verniklerde iz yapmaması için genellikle kadife rulo kullanılır.
  Vernik için kadife ve sünger rulo idealdir. Pürüzlü, tam düzgün olmayan yüzeylerde de genellikle uzun ipli rulo kullanılır.
  Ahşap kapı boyamada kadife rulo veya saten boya rulosunun parmak olanını kullanabilirsiniz.

 5. Anza fırça deneyin. Tavsiyemdir. Jotun bayilerinde bulabilirsiniz. Ruloları klasik rulodan 2 cm daha dardır ve kenarları törpülmüş olduğundan, uygulamacılar sevmez, fakat malzeme kalitesi çok iyidir. Fırça kalitesinde muadili yoktur. Orijinal İsveç malıdır.

 6. HOCAM MERHABA
  BEN CADENCE BOYA İLE ŞİFONYERİ BOYUCAM KADİFE RULO MU YOKSA SATEN PARMAK RULO MU KULKLANMALIYIM. BOYADA VE VERNİKTE HANGİSİNİ KULLANMALIIM

 7. Çelik kapımı boyuyorum. Kadife rulo kullandım. Sıfır iz olsun istiyorum ama istediğim gibi değil. Saten rulosu ile boyasam nasıl olur? Cadence boya kullanıyorum. Kapım çelik ama ahşap kaplı.

 8. Denizyıldızı Bengin,
  Kadife rulo daha iyi. Boya bittikten hemen sonra ruloyu boyaya batırmadan yüzeyde gezdirin.

 9. Merhaba ben mebran kapaklı mutfak dolabımı beyaza boyamak istiyorum.Hangi boyayı fırçayı ve ruloyu kullanmalıyım. Cevaplandırırsanız sevinirim.

 10. Merhaba,
  Polisan X1, Permolit Permolife, Kale Supar, Dyo Hidrolux gibi su bazlı boyaları kullanabilirsiniz. 1 adet kadife rulo ve girinti-çıkıntılar için 1 adet 2 numara fırça yeterli olur.

  • Murat Bey,
   Macun uygulandıktan sonra, mutlaka astar uygulanması gerekiyor. Macun kuruduktan sonra, alçılı yüzey astarı veya binder astar yapılması gerekiyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz