Dönüşüm Astarı Nedir (Geçiş Astarı), Ne İşe Yarar?

dönüşüm astarı nedir
Geçiş astarı nedir?
Geçiş astarı nedir
Dönüşüm astarı nedir?

Dönüşüm astarı nedir, geçiş astarı nedir?, transfer astarı nedir? : Aslında, bu astarların hepsi aynı maksat için kullanılıyor. Yani, özellikleri ve kimyaları neredeyse aynı. Sadece bir firma ürünün tanımına geçiş astarı yazarken, başka bir firma ürünün tanımına dönüşüm astarı yazmayı tercih ediyor. Şimdi, dönüşüm astarı nedir, geçiş astarı nedir, dönüşüm astarı ne işe yarar? daha detaylı anlatalım.

Dönüşüm Astarı Nedir?

Dönüşüm astarı nedir, geçiş astarı nedir? Dönüşüm astarı, akrilik emülsiyon esaslı, iyi yapışma ve kapatma özelliğine sahip, örtücü ve kuvvetli bir astardır. Geçiş astarını daha iyi tanımlamak ve tam olarak ne işe yaradığını anlamanız için, kullanım alanlarına bazı örnekler verelim.

Dönüşüm Astarı Ne İşe Yarar?

dönüşüm astarı ne işe yarar
Dönüşüm astarı ne işe yarar?

Geçiş astarının esas kullanım amacını, önem derecesine göre sıralarsak:

 1. Yağlı boyalardan su bazlı boyalara geçiş.
 2. Koyu bir rengi kapatmak.
 3. Duvar kağıdından önce, tutkalın iyi yapışmasını sağlamak.

Şimdi, daha detaylı bir şekilde dönüşüm astarı nedir, dönüşüm astarı ne işe yarar anlatalım.

1. Sentetik Boyadan Su Bazlı Boyalara Geçiş

Geçiş astarı ne işe yarar? Geçiş astarının yani transfer astarının esas üretim ve kullanım amacı; özellikle solvent bazlı boyadan (yağlı boyadan) su bazlı boyaya geçiş içindir.

Yani duvarınızda, mobilya veya metal bir yüzeyde sentetik boya (yağlı boya) varsa, üzerine geçiş astarı sürüp, su bazlı boyalara geçiş yapabilirsiniz. (silikonlu boya, plastik boya, akrilik boya) Bu nedenle bu astara geçiş astarı denir.

2. Renk Kapatma

Geçiş astarı, yani dönüşüm astarının aynı zamanda iç ve dış cephelerde renk geçişlerinde kullanılır. Duvarın rengi değiştirmek istediğinizde bu astarı kullanabilirsiniz.

Duvarda hangi tür boya olduğu farketmez. Özellikle duvardaki koyu rengi kapatıp açık renge geçerken geçiş astarı (dönüşüm astarı) sıkça kullanılır. Sadece, astar yapılmadan önce yüzeyin sağlam olması gereklidir.

Ayrıca, istenirse plastik boyadan su bazlı silikonlu boyalara geçişte de kullanılabilir. Boyanın daha iyi tutmasını sağlayacaktır.

Farklı cins boyalardan geçiş yapılmak istendiğinde bu astarın mutlaka faydası olacaktır. Duvardaki boyanın hangi cins olduğunu bilmiyorsanız, işi riske atmamak için bir kat geçiş astarı kullanabilirsiniz. İlerde oluşabilecek muhtemel soyulma ve kabarmayı engelleyecektir.

3. Duvar Kağıdı Uygulamaları

Geçiş astarının bir diğer kullanım alanı da duvar kağıdı uygulamalarıdır. Duvar kağıdı uygulamalarından önce kağıdın daha iyi yapışmasını sağlar.

Duvar kağıdı ustaları, kağıdın duvara iyi tutması için sıkça geçiş astarı kullanır. Duvar kağıdı yapıştırılmadan önce, astarın çok iyi kuruması gerekir. Mümkünse kağıt yapıştırılmadan önce, 24 saat beklenmelidir. 

Ayrıca parlak ve kaygan yüzeylere boya yapılmadan önce boyanın daha iyi tutmasını sağlamak için (geçiş astarı) dönüşüm astarı kullanılabilir. Geçiş astarı sadece selülozik boyadan önce kullanılmaz.

Dönüşüm Astarı Nasıl Uygulanır?

geçiş astarı nasıl uygulanır
Dönüşüm astarı nasıl uygulanır?

Geçiş astarı nasıl uygulanır?: Geçiş astarı genellikle %5 ila %10 oranında su ile inceltilir. Geçiş astarını 1 kat uygulamak genellikle yeterli olsa da 2 kat da uygulanabilir. Geçiş astarı uygulandıktan en az 4-5 saat sonra boya yapılabilir. Geçiş astarının tam kuruma süresi 24 saattir.

Özellikle duvar kağıdı uygulamasından önce yapılan geçiş astarının iyice kuruması beklenmelidir. Astarın uygulama sırasında yüzeylerin sıcaklığı en az +5 derecenin üzerinde olmalıdır.

Dönüşüm Astarı Hangi Yüzeylerde Kullanılır?

Geçiş astarı, beton, gaz beton, briket, tuğla, alçı, sıva ve benzeri mineralli yüzeylerde son kat boyalardan önce geçiş astarı kullanılır.

Geçiş Astarı Yüzey Hazırlığı

Dönüşüm astarı uygulamadan önce kabarmış, gevşek ve sağlıksız görünümlü yüzeyler kazınmalı veya zımparalanmalıdır.

Senterik boyalı yüzeylerden su bazlı boyaya geçişlerde astardan önce yüzeye hafifçe bir zımpara yapılabilir. Eski sentetik boyalı yüzeyler hafifçe zımparalanarak yağ ve kir yüzeyden uzaklaştırılmalıdır.

Dönüşüm Astarı Kaç Metrekare Yapar?

Dönüşüm astarı genellikle 3,5 kg. 10 kg. ve 20 kg. lık ambalajlarda satılır. 1 kg. geçiş astarı yüzeyin emiciliğine ve pürüzlüğüne bağlı olarak 13-15 metrekare alan boyayabilir.

Eğer odalarda dönüşüm astarı kullanmayı düşünüyorsanız bir kat boyama için:

 • 3,5 kilogram geçiş astarı yaklaşık 10 m² lik 2 oda için,
 • 10 kilogram geçiş astarı 90-100 m² bir evin duvarları için
 • 20 kilogram geçiş astarı 150-200 m² bir evin duvarları için yeterli olacaktır.

” Dönüşüm astarı nedir, geçiş astarı nedir, dönüşüm astarı ne işe yarar ?” kısaca açıklama çalıştık. Geçiş astarı kullanımı hakkında sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz.

5 Yorum

 1. sentetik boyalı duvarda tekrar sentetik boya kullanacak olursak duvarlarda oluşmuş olan çatlak ve bn tadilatların alçı ile yapılan yerlerine sentetik astar yerine kullanablirmiyiz. sentetik astar biraz geç kuruduğundan dolayı dönüşüm astarını vursak aynı işi görürmü acaba

  • Musa Bey,
   Sentetik astar yerine geçiş astarı da olur. Fakat, boyandıktan sonra, tamirat yapılan kısımlarda yama gibi iz kalabilir. Geçiş astarı tamirat yapılan yüzeye birkaç kat yapılırsa ve duvarın diğer kısımlarına da uygulanırsa iz kalma olasılığı düşecektir.

 2. Merhaba yeni aldığım evimin Müteahhitin yaptı boya çift taraflı bantla resim yapıştığım yerde çerçeve hafif olmasına rağmen boya kağıt gibi yırtıldı. komşumda renk değişikliği yapmak istedi resmen işkence çekti. Varolan duvardaki boya ruloya sarılarak yırtılıp kalktı var olan boyayı duvardan %95 kazıdı ve tekrar saten alçı çekti astar boya yaptı ve boyadı. Bu yöntem çok zahmetli olduğu için daha pratik bir yöntem istiyorum. evi komple kazımak şartmı? tam doğrusu bu ama alternatif olarak dönüşüm astarı işe yararmı? Ne tavsiye edersiniz bilgilendirirseniz sevinirim teşekkür ederim

  • Serkan Bey,
   Kazımak istemiyorsanız, dönüşüm astarı dışında seçenek kalmıyor. Bir de, ince kumlu, brüt beton astarı olur ama bu astar duvarı pürüzlü yapar. Bu yüzden en iyi seçenek geçiş astarı. Astardan 1 gün sonra boya yapın ve boyanın katları arasında en az 3-4 saat bekleyin.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz