Dönüşüm Astarı Nedir, Dönüşüm Astarı Ne İşe Yarar?

Geçiş astarı nedir
Dönüşüm astarı nedir?

Dönüşüm astarı nedir, geçiş astarı nedir?, transfer astarı nedir? : Aslında, bu astarların hepsi aynı maksat için kullanılıyor. Yani, özellikleri ve kimyaları neredeyse aynı. Sadece bir firma ürünün tanımına geçiş astarı yazarken, başka bir firma ürünün tanımına dönüşüm astarı yazmayı tercih ediyor.

Dönüşüm astarı akrilik emülsiyon esaslı, iyi yapışma ve kapatma özelliğine sahip örtücü bir astardır.

Dönüşüm Astarı Ne İşe Yarar?

dönüşüm astarı ne işe yarar
Dönüşüm astarı ne işe yarar?

Geçiş astarının yani transfer astarının esas üretim ve kullanım amacı özellikle solvent bazlı boyadan (yağlı boyadan) su bazlı boyaya geçiş içindir.

Yani duvarınızda, mobilya veya metal bir yüzeyde sentetik boya (yağlı boya) varsa geçiş üzerine astarı sürüp su bazlı boyalara geçiş yapabilirsiniz. (silikonlu boya, plastik boya, akrilik boya) Bu nedenle bu astara geçiş astarı denir.

Geçiş astarı, yani dönüşüm astarının aynı zamanda iç ve dış cephelerde renk geçişlerinde kullanılır. Duvarın rengi değiştirmek istediğinizde bu astarı kullanabilirsiniz.

Duvarda hangi tür boya olduğu farketmez. Özellikle duvardaki koyu rengi kapatıp açık renge geçerken geçiş astarı (dönüşüm astarı) sıkça kullanılır. 

Ayrıca, istenirse plastik boyadan su bazlı silikonlu boyalara geçişte de kullanılabilir. Boyanın daha iyi tutmasını sağlayacaktır.

Farklı cins boyalardan geçiş yapılmak istendiğinde bu astarın mutlaka faydası olacaktır. Duvardaki boyanın hangi cins olduğunu bilmiyorsanız işi riske atmamak için bir kat geçiş astarı kullanabilirsiniz. İlerde oluşabilecek muhtemel soyulma ve kabarmayı engelleyecektir.

Geçiş astarının bir diğer kullanım alanı da duvar kağıdı uygulamalarıdır. Duvar kağıdı uygulamalarından önce kağıdın daha iyi yapışmasını sağlayabilir.

Duvar kağıdı ustaları kağıdın duvara iyi tutması için sıkça geçiş astarı kullanır. Duvara kağıt yapıştırılmadan önce önce astarın çok iyi kuruması gerekir. Mümkünse kağıt yapıştırılmadan önce 24 saat beklenmelidir. 

Ayrıca parlak ve kaygan yüzeylere boya yapılmadan önce boyanın daha iyi tutmasını sağlamak için (geçiş astarı) dönüşüm astarı kullanılabilir. Geçiş astarı sadece selülozik boyadan önce kullanılmaz.

Dönüşüm Astarı Nasıl Uygulanır?

geçiş astarı nasıl uygulanır
Dönüşüm astarı nasıl uygulanır?

Geçiş astarı nasıl uygulanır?: Geçiş astarı genellikle %5 ila %10 oranında su ile inceltilir. Geçiş astarını 1 kat uygulamak genellikle yeterli olsa da 2 kat da uygulanabilir. Geçiş astarı uygulandıktan en az 4-5 saat sonra boya yapılabilir. Geçiş astarının tam kuruma süresi 24 saattir.

Özellikle duvar kağıdı uygulamasından önce yapılan geçiş astarının iyice kuruması beklenmelidir. Astarın uygulama sırasında yüzeylerin sıcaklığı en az +5 derecenin üzerinde olmalıdır.

Dönüşüm Astarı Hangi Yüzeylerde Kullanılır?

Geçiş astarı, beton, gaz beton, briket, tuğla, alçı, sıva ve benzeri mineralli yüzeylerde son kat boyalardan önce geçiş astarı kullanılır.

Geçiş Astarı Yüzey Hazırlığı

Dönüşüm astarı uygulamadan önce kabarmış, gevşek ve sağlıksız görünümlü yüzeyler kazınmalı veya zımparalanmalıdır.

Senterik boyalı yüzeylerden su bazlı boyaya geçişlerde astardan önce yüzeye hafifçe bir zımpara yapılabilir. Eski sentetik boyalı yüzeyler hafifçe zımparalanarak yağ ve kir yüzeyden uzaklaştırılmalıdır.

Dönüşüm Astarı Kaç Metrekare Yapar?

Dönüşüm astarı genellikle 3,5 kg. 10 kg. ve 20 kg. lık ambalajlarda satılır. 1 kg. geçiş astarı yüzeyin emiciliğine ve pürüzlüğüne bağlı olarak 13-15 metrekare alan boyayabilir.

Eğer odalarda dönüşüm astarı kullanmayı düşünüyorsanız bir kat boyama için:

  • 3,5 kilogram geçiş astarı yaklaşık 10 m² lik 2 oda için,
  • 10 kilogram geçiş astarı 90-100 m² bir evin duvarları için
  • 20 kilogram geçiş astarı 150-200 m² bir evin duvarları için yeterli olacaktır.

” Dönüşüm astarı nedir, geçiş astarı nedir, dönüşüm astarı ne işe yarar ?” kısaca açıklama çalıştık. Kullanımı hakkında extra sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz.

2 Yorum

  1. sentetik boyalı duvarda tekrar sentetik boya kullanacak olursak duvarlarda oluşmuş olan çatlak ve bn tadilatların alçı ile yapılan yerlerine sentetik astar yerine kullanablirmiyiz. sentetik astar biraz geç kuruduğundan dolayı dönüşüm astarını vursak aynı işi görürmü acaba

    • Musa Bey,
      Sentetik astar yerine geçiş astarı da olur. Fakat, boyandıktan sonra, tamirat yapılan kısımlarda yama gibi iz kalabilir. Geçiş astarı tamirat yapılan yüzeye birkaç kat yapılırsa ve duvarın diğer kısımlarına da uygulanırsa iz kalma olasılığı düşecektir.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz