Dönüşüm Astarı Nedir (Geçiş Astarı), Ne İşe Yarar?

dönüşüm astarı nedir
Geçiş astarı nedir?

Dönüşüm astarı nedir, geçiş astarı nedir?, transfer astarı nedir? : Aslında, bu astarların hepsi aynı maksat için kullanılıyor. Yani, özellikleri ve kimyaları neredeyse aynı. Sadece bir firma ürünün tanımına geçiş astarı yazarken, başka bir firma ürünün tanımına dönüşüm astarı ya da transfer yazmayı tercih ediyor. Şimdi, dönüşüm astarı nedir, geçiş astarı nedir? daha detaylı anlatalım.

Dönüşüm Astarı Nedir?

Geçiş astarı nedir
Dönüşüm astarı nedir?

Dönüşüm astarı nedir, geçiş astarı nedir? Dönüşüm astarı, akrilik emülsiyon esaslı, iyi yapışma ve kapatma özelliğine sahip, örtücü ve kuvvetli bir astardır.

Geçiş astarını daha iyi tanımlamak ve tam olarak ne işe yaradığını anlamanız için, kullanım alanlarına bazı örnekler verelim. Bu sayede, geçiş astarı ne işe yarar? daha net anlaşılabilir.

Dönüşüm Astarı Ne İşe Yarar?

dönüşüm astarı ne işe yarar
Dönüşüm astarı ne işe yarar?

Geçiş astarının esas kullanım amacını, önem derecesine göre sıralarsak:

 1. Yağlı boyalardan su bazlı boyalara geçiş.
 2. Koyu bir rengi kapatmak.
 3. Duvar kağıdından önce, tutkalın iyi yapışmasını sağlamak.
 4. Tedbir amaçlı kullanım.

Şimdi, daha detaylı bir şekilde dönüşüm astarı nedir, dönüşüm astarı ne işe yarar? anlatalım.

1. Sentetik Boyadan Su Bazlı Boyalara Geçiş

Geçiş astarı ne işe yarar? Geçiş astarının yani transfer astarının esas üretim ve kullanım amacı; özellikle solvent bazlı boyadan (yağlı boyadan) su bazlı boyaya geçiş içindir.

Yani duvarınızda, mobilya veya metal bir yüzeyde sentetik boya (yağlı boya) varsa, üzerine geçiş astarı sürüp, su bazlı boyalara geçiş yapabilirsiniz. (silikonlu boya, plastik boya, akrilik boya) Bu nedenle bu astara geçiş astarı denir.

2. Renk Kapatma

Geçiş astarı, yani dönüşüm astarının aynı zamanda iç ve dış cephelerde renk geçişlerinde kullanılır. Duvarın rengi değiştirmek istediğinizde bu astarı kullanabilirsiniz.

Duvarda hangi tür boya olduğu farketmez. Özellikle duvardaki koyu rengi kapatıp açık renge geçerken geçiş astarı (dönüşüm astarı) sıkça kullanılır. Sadece, astar yapılmadan önce yüzeyin sağlam olması gereklidir.

Ayrıca, istenirse plastik boyadan su bazlı silikonlu boyalara geçişte de kullanılabilir. Boyanın daha iyi tutmasını sağlayacaktır.

Farklı cins boyalardan geçiş yapılmak istendiğinde bu astarın mutlaka faydası olacaktır. Duvardaki boyanın hangi cins olduğunu bilmiyorsanız, işi riske atmamak için bir kat geçiş astarı kullanabilirsiniz. İlerde oluşabilecek muhtemel soyulma ve kabarmayı engelleyecektir.

3. Duvar Kağıdı Uygulamaları

Geçiş astarının bir diğer kullanım alanı da duvar kağıdı uygulamalarıdır. Duvar kağıdı uygulamalarından önce kağıdın daha iyi yapışmasını sağlar.

Duvar kağıdı ustaları, kağıdın duvara iyi tutması için sıkça geçiş astarı kullanır. Duvar kağıdı yapıştırılmadan önce, astarın çok iyi kuruması gerekir. Mümkünse kağıt yapıştırılmadan önce, 24 saat beklenmelidir. 

Ayrıca parlak ve kaygan yüzeylere boya yapılmadan önce boyanın daha iyi tutmasını sağlamak için (geçiş astarı) dönüşüm astarı kullanılabilir. Geçiş astarı sadece selülozik boyadan önce kullanılmaz.

4.Tedbir Amaçlı Kullanım

Duvara boya yapmadan önce, duvardaki boyanın hangi cins olduğu bilinmiyorsa tedbir amaçlı geçiş astarı kullanılabilir.

Geçiş astarı tüm duvar boyalarının üzerine tutar ve geçiş astarı yapıldıktan sonra, istenilen boya yapılabilir. Kısacası, geçiş astarı yapılmış bir duvara her duvar boyası uygulanabilir.

Dönüşüm Astarı Nasıl Uygulanır?

geçiş astarı nasıl uygulanır
Dönüşüm astarı nasıl uygulanır?

Geçiş astarı nasıl uygulanır?: Geçiş astarı genellikle %5 ila %10 oranında su ile inceltilir. Geçiş astarını 1 kat uygulamak genellikle yeterli olsa da 2 kat da uygulanabilir. Geçiş astarı uygulandıktan en az 4-5 saat sonra boya yapılabilir. Geçiş astarının tam kuruma süresi 24 saattir.

Özellikle duvar kağıdı uygulamasından önce yapılan geçiş astarının iyice kuruması beklenmelidir. Astarın uygulama sırasında yüzeylerin sıcaklığı en az +5 derecenin üzerinde olmalıdır.

Dönüşüm Astarı Hangi Yüzeylerde Kullanılır?

Geçiş astarı, beton, gaz beton, briket, tuğla, alçı, sıva ve benzeri mineralli yüzeylerde son kat boyalardan önce geçiş astarı kullanılır.

Geçiş Astarı Yüzey Hazırlığı

Dönüşüm astarı uygulamadan önce kabarmış, gevşek ve sağlıksız görünümlü yüzeyler kazınmalı veya zımparalanmalıdır.

Senterik boyalı yüzeylerden su bazlı boyaya geçişlerde astardan önce yüzeye hafifçe bir zımpara yapılabilir. Eski sentetik boyalı yüzeyler hafifçe zımparalanarak yağ ve kir yüzeyden uzaklaştırılmalıdır.

Dönüşüm Astarı Kaç Metrekare Yapar?

Dönüşüm astarı genellikle 3,5 kg. 10 kg. ve 20 kg. lık ambalajlarda satılır. 1 kg. geçiş astarı yüzeyin emiciliğine ve pürüzlüğüne bağlı olarak 13-15 metrekare alan boyayabilir.

Eğer odalarda dönüşüm astarı kullanmayı düşünüyorsanız bir kat boyama için:

 • 3,5 kilogram geçiş astarı yaklaşık 10 m² lik 2 oda için,
 • 10 kilogram geçiş astarı 90-100 m² bir evin duvarları için
 • 20 kilogram geçiş astarı 150-200 m² bir evin duvarları için yeterli olacaktır.

” Dönüşüm astarı nedir, geçiş astarı nedir, dönüşüm astarı ne işe yarar ?” kısaca açıklama çalıştık. Geçiş astarı kullanımı hakkında sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz.

Önceki SayfadaDuşakabin Teknesi Çatlak Tamiri, Duşakabin Çatlak Tamiri
Sonraki SayfadaTavana Köpük Nasıl Yapıştırılır?

22 Yorum

 1. sentetik boyalı duvarda tekrar sentetik boya kullanacak olursak duvarlarda oluşmuş olan çatlak ve bn tadilatların alçı ile yapılan yerlerine sentetik astar yerine kullanablirmiyiz. sentetik astar biraz geç kuruduğundan dolayı dönüşüm astarını vursak aynı işi görürmü acaba

  • Musa Bey,
   Sentetik astar yerine geçiş astarı da olur. Fakat, boyandıktan sonra, tamirat yapılan kısımlarda yama gibi iz kalabilir. Geçiş astarı tamirat yapılan yüzeye birkaç kat yapılırsa ve duvarın diğer kısımlarına da uygulanırsa iz kalma olasılığı düşecektir.

 2. Merhaba yeni aldığım evimin Müteahhitin yaptı boya çift taraflı bantla resim yapıştığım yerde çerçeve hafif olmasına rağmen boya kağıt gibi yırtıldı. komşumda renk değişikliği yapmak istedi resmen işkence çekti. Varolan duvardaki boya ruloya sarılarak yırtılıp kalktı var olan boyayı duvardan %95 kazıdı ve tekrar saten alçı çekti astar boya yaptı ve boyadı. Bu yöntem çok zahmetli olduğu için daha pratik bir yöntem istiyorum. evi komple kazımak şartmı? tam doğrusu bu ama alternatif olarak dönüşüm astarı işe yararmı? Ne tavsiye edersiniz bilgilendirirseniz sevinirim teşekkür ederim

  • Serkan Bey,
   Kazımak istemiyorsanız, dönüşüm astarı dışında seçenek kalmıyor. Bir de, ince kumlu, brüt beton astarı olur ama bu astar duvarı pürüzlü yapar. Bu yüzden en iyi seçenek geçiş astarı. Astardan 1 gün sonra boya yapın ve boyanın katları arasında en az 3-4 saat bekleyin.

 3. Mrb. evde sedefli baskılar var ama kabarık değil üst kat komşum iki kat astar iki kat boya yapti fakat yinede sedef baskı belli oluyor. Nasıl yapmaliyim oneriniz nedir teşekkürler.

  • Merhaba Yasin Poyraz,
   4-5 saat ara ile iki kat geçiş astarı uygulayın. Ardından, yine 4-5 saat ara ile iki kat boyanızı yapın. %10 dan fazla sulandırmazsanız kapanır.

 4. Merhabalar evimin bütün duvarlarındaki boyalar çatlıyor ve zar gibi kabararak soyuluyor
  Ev inşaat halindeyken ilk olarak kaba sıva dan sonra bütün duvarlar saten alçı çekildi daha sonra saten alçı üzerine binder sürüldü ve tiner ile karıştırılan boya binderden sonra sürüldü
  Bir buçuk iki sene sonra boyalar kabarıp soyulmaya başladı 2 sene sonra kabaran boyalar kazınıp tekrar saten alçı ile tamir edildikten sonra geçiş astarı kullanılıp 1 kat geçiş astarı sürdük kuruduktan sonra silikonlu silinebilir boya sürdük gelgelelim tekrar bir buçuk iki sene sonra boyalar tekrar çatlayıp soyulmaya başladı bu şekilde her 2 senede bir badana yapıp sonrasında aynı olan olaylar tekerrür etti çatlama ve soyulma nın önüne bir türlü geçemedim önerilerinizi sabırsızlıkla bekliyorum hangi boyaları ve hangi astarı kullanacağımı aşama aşama bana beni bilgilendirirseniz 24 senedir halledemedim bu sorunumu çözmüş olursunuz teşekkür ederim

  • Merhaba Kadir Bey,
   Yapılması gereken her şeyi yapmışsınız. Herhangi bir nedenden olayı, iç duvarlarınızda rutubet olabilir veya denize yakın bir bölgede yaşıyorsanız bu gibi sorunlarla karşılaşmanız mümkün. Öyle ise rutubet boyası kullanabilirsiniz. Fakat, bir süre yine sonra aynı şek olabilir. Tekrar boya yaparsanız; geçiş astarı ve duvar boyalarının katları arasında mümkün olduğunca çok bekleyin.

   • Teşekkür ederim bugün tuğlaya kadar bütün sıvaları kazımaya başladım haliyle evin içinde eşyalar olduğu için ortalık Bir hayli batıyor komple kazımayı bitirdikten sonra tuğla üzerine sıva alçı sonra saten alçı binder ve iç cephe plastik boya mı sürsem iyi olur
    Yoksa ikinci alternatif olarak eski bildiğimiz kaba sıva yapıp astar sürdükten sonra saten alçı çekip binder sürüp de iç cephe boyası mı sürsem daha iyi olur
    Veya sizin tuğla üzerine boyaya kadar yapılacak olan alternatif bir tavsiyeniz olur mu aşama aşama tarif ederseniz sevinirim sağlıcakla kalın

    • Kadir Bey,
     Olması gereken, 1 sıva alçısı, 2 sıva alçısı, 3 saten alçısı, 4 binder astar veya alçı astarı (1 kat). 5 plastik veya silikonlu boya. Duvar silmiyorsanız, plastik tavsiye ederim.) Ayrıca, uygulamalar arası mutlaka kuruma süresine dikkat edin.

 5. Merhaba ben venge rengi yemek odamı akrilik boya ile boyayacağım. Geçiş astarı aldım. Koyu rengi kapatabilmek için. Sizce doğru mu yaptım.

 6. Merhabalar öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.Benim duvarlarım solvent bazlı boya üstelik koyu renkli (gül kurusu)evin çeşitli yerlerinde dökülmeler oldu dökülen yerlere alçı,binder, geçiş astarı, silikonlu boya uyguladım,fakat altı boya olan yerlerden Küçük boya kalkmalari oldu acaba astar öncesi duvarları deterjanla silmek mi gerekiyor teşekkürler

  • Mustafa Bey,
   Genelde senetik boyanın üzerine direkt geçiş astarı uygulanıyor. Olması gereken ise, geçiş astarı yapmadan önce 180 numara zımpara ile zımpara yapıp kuru bez ile tozunu almak. Ardından geçiş astarı yapılır. Bu sayede, olası soyulma ve boya kabarması riskleri tamamen kalkar.

  • Mahmut Bey,
   Yeni alçı veya sıva yapılmış yüzeyler ve sağlam olmayan yüzeyler için binder, parlak yüzeyler için ve renk kapatma için geçiş astarı daha uygun olur.

 7. Merhaba
  Tiner bazli saten boya uzerine yine tiner bazli saten boya yapacağım geçiş astarı atmak yada zımpara yapmak gerekir mi? Direk üzerine vursam olur mu?
  Renk şeker pembesi den mermer tozu rengine dönecek. Aydınlatırsanız sevinirim.

  • Merhaba Rıdvan Bey,
   Geçiş astarı veya zımparaya gerek yok. Direkt olarak üzerine uygulayabilirsiniz. Renk geçişi olduğu için tineri %10 dan fazla koymayın ve katlar arasında en az bir gün bekleyin. Böylece, eski renk daha kolay kapanacaktır. (Tiner bazlı saten boyada eski rengi kolay kapatmak için sentetik astar da kullanabilirsiniz.)

 8. İyigünler ben farklı bişey sormak istiyorum malesef evime bozuk olan boyayı uyguladım 20 gün geçti ve halen evim çok kötü kokuyor ne yapmm lazım ne olur yardımcı olun tekrar boya yaptırmak işe yararmı

  • Zehra Taş,
   Maalesef yeni boya yapmak işe yaramaz.
   Boyayı kazımanız ve zımpara yapmanız gerekiyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz