Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

Dönüşüm (Geçiş Astarı) Nedir?

dönüşüm astarı nedir
Geçiş astarı nedir?

Dönüşüm astarı nedir, geçiş astarı nedir?, transfer astarı nedir? : Aslında, bu astarların hepsi aynı maksat için kullanılıyor. Yani, özellikleri ve kimyaları neredeyse aynı. Sadece bir firma ürünün tanımına geçiş astarı yazarken, başka bir firma ürünün tanımına dönüşüm astarı ya da transfer yazmayı tercih ediyor. Şimdi, dönüşüm astarı nedir, geçiş astarı nedir? daha detaylı anlatalım.

Dönüşüm Astarı Nedir?

Geçiş astarı nedir
Dönüşüm astarı nedir?

Dönüşüm astarı nedir, geçiş astarı nedir? Dönüşüm astarı, akrilik emülsiyon esaslı, iyi yapışma ve kapatma özelliğine sahip, örtücü ve kuvvetli bir astardır.

Geçiş astarını daha iyi tanımlamak ve tam olarak ne işe yaradığını anlamanız için, kullanım alanlarına bazı örnekler verelim. Bu sayede, geçiş astarı ne işe yarar? daha net anlaşılabilir.

Dönüşüm Astarı Ne İşe Yarar?

dönüşüm astarı ne işe yarar
Dönüşüm astarı ne işe yarar?

Geçiş astarının esas kullanım amacını, önem derecesine göre sıralarsak:

 1. Yağlı boyalardan su bazlı boyalara geçiş.
 2. Koyu bir rengi kapatmak.
 3. Duvar kağıdından önce, tutkalın iyi yapışmasını sağlamak.
 4. Tedbir amaçlı kullanım.

Şimdi, daha detaylı bir şekilde dönüşüm astarı nedir, dönüşüm astarı ne işe yarar? anlatalım.

1. Sentetik Boyadan Su Bazlı Boyalara Geçiş

Geçiş astarı ne işe yarar? Geçiş astarının yani transfer astarının esas üretim ve kullanım amacı; özellikle solvent bazlı boyadan (yağlı boyadan) su bazlı boyaya geçiş içindir.

Yani duvarınızda, mobilya veya metal bir yüzeyde sentetik boya (yağlı boya) varsa, üzerine geçiş astarı sürüp, su bazlı boyalara geçiş yapabilirsiniz. (silikonlu boya, plastik boya, akrilik boya) Bu nedenle bu astara geçiş astarı denir.

2. Renk Kapatma

Geçiş astarı, yani dönüşüm astarının aynı zamanda iç ve dış cephelerde renk geçişlerinde kullanılır. Duvarın rengi değiştirmek istediğinizde bu astarı kullanabilirsiniz.

Duvarda hangi tür boya olduğu farketmez. Özellikle duvardaki koyu rengi kapatıp açık renge geçerken geçiş astarı (dönüşüm astarı) sıkça kullanılır. Sadece, astar yapılmadan önce yüzeyin sağlam olması gereklidir.

Ayrıca, istenirse plastik boyadan su bazlı silikonlu boyalara geçişte de kullanılabilir. Boyanın daha iyi tutmasını sağlayacaktır.

Farklı cins boyalardan geçiş yapılmak istendiğinde bu astarın mutlaka faydası olacaktır. Duvardaki boyanın hangi cins olduğunu bilmiyorsanız, işi riske atmamak için bir kat geçiş astarı kullanabilirsiniz. İlerde oluşabilecek muhtemel soyulma ve kabarmayı engelleyecektir.

3. Duvar Kağıdı Uygulamaları

Geçiş astarının bir diğer kullanım alanı da duvar kağıdı uygulamalarıdır. Duvar kağıdı uygulamalarından önce kağıdın daha iyi yapışmasını sağlar.

Duvar kağıdı ustaları, kağıdın duvara iyi tutması için sıkça geçiş astarı kullanır. Duvar kağıdı yapıştırılmadan önce, astarın çok iyi kuruması gerekir. Mümkünse kağıt yapıştırılmadan önce, 24 saat beklenmelidir. 

Ayrıca parlak ve kaygan yüzeylere boya yapılmadan önce boyanın daha iyi tutmasını sağlamak için (geçiş astarı) dönüşüm astarı kullanılabilir. Geçiş astarı sadece selülozik boyadan önce kullanılmaz.

4.Tedbir Amaçlı Kullanım

Duvara boya yapmadan önce, duvardaki boyanın hangi cins olduğu bilinmiyorsa tedbir amaçlı geçiş astarı kullanılabilir.

Geçiş astarı tüm duvar boyalarının üzerine tutar ve geçiş astarı yapıldıktan sonra, istenilen boya yapılabilir. Kısacası, geçiş astarı yapılmış bir duvara her duvar boyası uygulanabilir.

Dönüşüm Astarı Nasıl Uygulanır?

geçiş astarı nasıl uygulanır
Dönüşüm astarı nasıl uygulanır?

Geçiş astarı nasıl uygulanır?: Geçiş astarı genellikle %5 ila %10 oranında su ile inceltilir. Geçiş astarını 1 kat uygulamak genellikle yeterli olsa da 2 kat da uygulanabilir. Geçiş astarı uygulandıktan en az 4-5 saat sonra boya yapılabilir. Geçiş astarının tam kuruma süresi 24 saattir.

Özellikle duvar kağıdı uygulamasından önce yapılan geçiş astarının iyice kuruması beklenmelidir. Astarın uygulama sırasında yüzeylerin sıcaklığı en az +5 derecenin üzerinde olmalıdır.

Dönüşüm Astarı Hangi Yüzeylerde Kullanılır?

Geçiş astarı, beton, gaz beton, briket, tuğla, alçı, sıva ve benzeri mineralli yüzeylerde son kat boyalardan önce geçiş astarını kullanabilirsiniz.

Geçiş Astarı Yüzey Hazırlığı

Dönüşüm astarı uygulamadan önce kabarmış, gevşek ve sağlıksız görünümlü yüzeyleri kazımalı veya zımpara yapmalısınız.

Sentetik boyalı yüzeylerden su bazlı boyaya geçişlerde astardan önce yüzeye hafifçe bir zımpara yapabilirsiniz. Eski sentetik boyalı yüzeyleri hafifçe zımpara yaparak yağ ve kiri yüzeyden uzaklaştırmalısınız.

Dönüşüm Astarı Kaç Metrekare Yapar?

Dönüşüm astarı genellikle 3,5 kg. 10 kg. ve 20 kg. lık ambalajlarda satılır. 1 kg. geçiş astarı yüzeyin emiciliğine ve pürüzlüğüne bağlı olarak 13-15 metrekare alan boyayabilir.

Eğer odalarda dönüşüm astarı kullanmayı düşünüyorsanız bir kat boyama için:

 • 3,5 kilogram geçiş astarı yaklaşık 10 m² lik 2 oda için,
 • 10 kilogram geçiş astarı 90-100 m² bir evin duvarları için
 • 20 kilogram geçiş astarı 150-200 m² bir evin duvarları için yeterli olacaktır.

” Dönüşüm astarı nedir, geçiş astarı nedir, dönüşüm astarı ne işe yarar?” kısaca açıklamaya çalıştık. Geçiş astarı kullanımı hakkında merak ettiğiniz sorularınızı yorum yaparak sorabilirsiniz.

38 Yorum

 1. hocam 2.5 litre geçiş astarına kaç çay bardağı su ekliyim çay bardağı şeklinde diyorum çünkü ölçe bileceğim bir şey yok çay bardakları standart diye

 2. İyi günler benim odamın tavanının bir bölümü mermer boya yani yapısı mermer gibi kaygan rengi aşırı uyumsuz ve kötü olduğu için astar yapıp boya yapmak istiyorum ama bu şekilde bir yüzey için ne tarz bir astar alacağımı bilmiyorum geçiş astarı mı almam lazım yardımcı olursanız aşıır sevinirim ve tavan tutar mı acaba

 3. Selamın aleyküm ustam ben bir duvar kazıdım bayağı alçıda kazıdım bir bardak astar 7 bardakta su döktüm ve ertesi gün kuruduğunda üstüne alçı çekebilir miyim saten alci

 4. Evime saten alçı yaptırdım boya öncesinde binder astari şurup 3 kat boya yaptılar ancak boyaya dokundugumuz gibi soyuluyor boyanın üzerine bu astarı sürsem 1 kat daha boya yapsam soyulma sorunu çözülür mu

  • Pelin Hanım
   Binder astarın su ayarı çok önemlidir. Yanlış sulandırma yapılmış olabilir. Çok soyulan kısımları sökün. Kot farkı olmaması için yüzeyi zımpara yapın. Ardından 1 kat geçiş astarı uygulayın ve iki kat boya yapın. Faydası olur.

  • Merhaba, saten alçı yaptırdıktan sonra detaylı bir zımparadan sonra önce duvarda ki toz alınmalıdır ve ardından polizolan vurulmadılır (tutkal gibi bir şey) boyayı daha iyi tutsun diye, eğer bu söylediğim şey vurulmazsa zımparadan sonra, duvara vurulan her boya tozdan dolayı kabarır duvar boyayı ememediği için

  • Merhaba, Mustafa Bey,
   Panel kapı boyası ile boyamadan 5-6 saat önce, 1 kat geçiş astarı, parlak yüzey astarı veya genel maksatlı astar uygulamalısınız.

 5. Kolay gelsin evimde sedefli boya yapmak istiyorum. Duvarlar kumbeji silikonlu yarı mat su bazlı boya, geçiş astarina gerek var mi, diger bi sorum astar gerekliyse boya tabancası ile atılabilir mi, sedef boyanin ilk kati icin de tabanca kullanılabilir mi

  • Atilla Bey,
   Sedef boya en iyi plastik boyanın üzerine olur. Rulo ile yarı mat boyanın üzerine yapılan sedef boya kaydığından dolayı düzgün olmayabilir. Fakat sünger ve diğer baskılar yapılabilir. Astar boyayı ve sedef boyayı rulo ile yapmalısınız.

  • Suvari,
   Bir çok geçiş astarını dış cephede kullanmak mümkün. Bazı firmalar, ambalajına “hem dış hem iç cephede kullanımı uygundur.” şeklinde açıklama yazar.

 6. Merhaba,;
  Ben yağlı boyadan su bazlı boyaya geçiş yapacağım kullanacağım dönüşüm astarını normalde %10 inceltmem gerekiyor ancak %20 oranında incelttik sorun yaşarmıyım acaba ? Şİmdiden teşekkürler

  • Merhaba Barış Bey,
   Hayır, %20 inceltme de geçiş astarı için çok fazla sayılmaz. Bir sorun çıkmaz.

 7. Merhabalar. Mutfağımin duvar fanyanslarini boyamak istiyorum burut beton astar sürüp üzerine normal boya ile boyasam olur mu? Birde burut beton astarin üzerine zımpara yapıp boya işlemini öyle yapsam sıkıntı yaşar miyim

  • Merhaba Esra Hanım,
   Brüt beton astarı, pürüzlü bir yüzey oluşturarak alçı veya sıvanın iyi tutmasını sağlar. Bu astarın üzerine direkt boya da olur. Fakat, yüzey pürüzlü kalır. Zımpara yaparak da istediğiniz sonucu alamayabilirsiniz. Brüt beton astarı yerine, parlak yüzey astarı kullanabilirsiniz.

 8. Merhaba boyanacak yüzeyde plastik boya var ve altına astar vurulmadan direkt alçı üzerine boyanmış üzerine rulo sürüldüğünde alttaki boyayı süküyor buna ne gibi bi astar yada işlem uygulanır

 9. İyigünler ben farklı bişey sormak istiyorum malesef evime bozuk olan boyayı uyguladım 20 gün geçti ve halen evim çok kötü kokuyor ne yapmm lazım ne olur yardımcı olun tekrar boya yaptırmak işe yararmı

  • Zehra Taş,
   Maalesef yeni boya yapmak işe yaramaz.
   Boyayı kazımanız ve zımpara yapmanız gerekiyor.

 10. Merhaba
  Tiner bazli saten boya uzerine yine tiner bazli saten boya yapacağım geçiş astarı atmak yada zımpara yapmak gerekir mi? Direk üzerine vursam olur mu?
  Renk şeker pembesi den mermer tozu rengine dönecek. Aydınlatırsanız sevinirim.

  • Merhaba Rıdvan Bey,
   Geçiş astarı veya zımparaya gerek yok. Direkt olarak üzerine uygulayabilirsiniz. Renk geçişi olduğu için tineri %10 dan fazla koymayın ve katlar arasında en az bir gün bekleyin. Böylece, eski renk daha kolay kapanacaktır. (Tiner bazlı saten boyada eski rengi kolay kapatmak için sentetik astar da kullanabilirsiniz.)

  • Mahmut Bey,
   Yeni alçı veya sıva yapılmış yüzeyler ve sağlam olmayan yüzeyler için binder, parlak yüzeyler için ve renk kapatma için geçiş astarı daha uygun olur.

 11. Merhabalar öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.Benim duvarlarım solvent bazlı boya üstelik koyu renkli (gül kurusu)evin çeşitli yerlerinde dökülmeler oldu dökülen yerlere alçı,binder, geçiş astarı, silikonlu boya uyguladım,fakat altı boya olan yerlerden Küçük boya kalkmalari oldu acaba astar öncesi duvarları deterjanla silmek mi gerekiyor teşekkürler

  • Mustafa Bey,
   Genelde senetik boyanın üzerine direkt geçiş astarı uygulanıyor. Olması gereken ise, geçiş astarı yapmadan önce 180 numara zımpara ile zımpara yapıp kuru bez ile tozunu almak. Ardından geçiş astarı yapılır. Bu sayede, olası soyulma ve boya kabarması riskleri tamamen kalkar.

 12. Merhaba ben venge rengi yemek odamı akrilik boya ile boyayacağım. Geçiş astarı aldım. Koyu rengi kapatabilmek için. Sizce doğru mu yaptım.

 13. Teşekkür ederim bugün tuğlaya kadar bütün sıvaları kazımaya başladım haliyle evin içinde eşyalar olduğu için ortalık Bir hayli batıyor komple kazımayı bitirdikten sonra tuğla üzerine sıva alçı sonra saten alçı binder ve iç cephe plastik boya mı sürsem iyi olur
  Yoksa ikinci alternatif olarak eski bildiğimiz kaba sıva yapıp astar sürdükten sonra saten alçı çekip binder sürüp de iç cephe boyası mı sürsem daha iyi olur
  Veya sizin tuğla üzerine boyaya kadar yapılacak olan alternatif bir tavsiyeniz olur mu aşama aşama tarif ederseniz sevinirim sağlıcakla kalın

  • Kadir Bey,
   Olması gereken, 1 sıva alçısı, 2 sıva alçısı, 3 saten alçısı, 4 binder astar veya alçı astarı (1 kat). 5 plastik veya silikonlu boya. Duvar silmiyorsanız, plastik tavsiye ederim.) Ayrıca, uygulamalar arası mutlaka kuruma süresine dikkat edin.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar