En İyi Boya Markası Hangisi? Duvar Boyası Seçimi

0
201
En iyi boya
En iyi boya hangisi? Boya seçimi nasıl olmalı?

En iyi boya markası hangisi?, en iyi iç cephe boyası hangisi, en iyi boya hangisi, en iyi duvar boyası markası hangisi, en kaliteli duvar boyaları hangileri? Bu soruların cevabı aslında sizin bir duvar boyasından ne beklediğinize bağlı.

Ülkemizde yerli ve yabancı birçok dev boya markası mevcut. Bu markaların bir kısmı bir veya birkaç ürün ile zamanla kendini biraz daha ön plana çıkarmayı başarmış. Örneğin kullanıcılar bir markanın tavan boyasını seçerken aynı markanın duvar boyasını tercih etmiyor. Tabi bu duvar boyasının kötü olduğu anlamına gelmiyor. Ustaların alışkanlıklarından vazgeçmemesi ve risk almak istememesi bunda büyük rol oynuyor.

Gelelim bir boyadan ne beklediğinize. Yukarıda anlattığımız gibi en iyi boya markası boyadan ne beklediğinize bağlıdır.

En iyi Silinebilir Boya Hangisi?

En iyi silinebilir duvar boyası hangisi? Eğer duvar boyanızın silinebilme özelliği çok fazla olsun istiyorsanız. Sentetik boya almalısınız. Fakat uygulama sırasında ve uygulamadan birkaç gün sonra da kokusunun geçmediğini belirtelim.

En iyi silinebilir su bazlı boya ise, silikonlu ipek mat veya silikonlu yarı mat boya çeşitleridir. Boya firmaları genellikle su bazlı ipek mat ve yarı mat parlaklıkta olan boyaları silinebilme özelliği yüksek olarak üretiyor. Tabi burada da yukarıdaki gibi bazı istisnalar olabilir.

Yani ” en iyi boya markası hangisi ” sorunuzda en iyi silinebilir boyayı kastediyorsanız; yarı mat sentetik boya, su bazlı boyalarda ise yarı mat ve ipek mat boyaları tercih etmelisiniz.

En İyi Kapatan Duvar Boyası Hangisi?

En iyi kapatan duvar boyası hangisi? Eğer boyadan kapatıcılık bekliyor, silinebilme özelliği olmasın istiyorsanız plastik boya satın almanız gerekiyor.

Aklınıza şöyle bir soru gelebilir. Peki silinebilir boyaların kapatıcı özelliği düşük mü? Hayır, ama genellikle birinci kalite bir plastik boya silinebilir bir duvar boyasından daha iyi kapatma özelliğine sahiptir. Ayrıca markalar kapatıcı özelliği düşük olan plastik boya da üretebilir. Kapatıcı özelliği yüksek olan bir silikonlu silinebilir boya da üretebilir. Kafanız karıştı değil mi? Burada marka ayrımından çok ürün filtresi devreye giriyor. Yani boya çeşitleri ve sınıflarını bilen biri ile boya almalısınız.

En Sağlıklı Duvar Boyası Hangisi?

Eğer bir boyadan hijyen bekliyorsanız su bazlı antibakteriyel boyaları tercih edebilirsiniz. Buradan antibakteriyel boyalar hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Ayrıca plastik boyalar ve tavan boyaları da çok sağlıklıdır. Hem fazla kimyasal içermez hem de kokmaz. Fakat yukarıda anlattığımız gibi silinemezler. Eskilerin dediği gibi en sağlıklı duvar boyası kireçtir aslında. Mikrop olmaz ve çok iyi hava geçirgenliğe sahiptir, fakat dayanıksızdır.

En Parlak Duvar Boyası Hangisi?

Eğer bir boyadan parlaklık bekliyorsanız sizin için en iyi boya yarı mat ve ipek mat boyalardır. Peki tamamen parlak boya yok mu? Var tabi. (Polisan X1 parlak, Dyo Hidrolux, Kale Supar, Permolit Permolife Parlak) Fakat gözü yorduğu için çok tercih edilmez. Ayrıca ustalar parlak boyayı çok kullanmak istemezler. Çünkü uygulaması oldukça zordur. Dikkatli olunmazsa boya bittikten sonra rulo izlerini görebilirsiniz. Burada parlak, yarı mat ve ipek mat boyalarla ilgili şunu söyleyerek bitirelim bu kısmı: Parlak boyalar alçılı, ve çok düzgün duvarlarda kullanılır. Aksi halde yine rulo-fırça izi kalabilir.

En Ucuz Duvar Boyaları Hangileri?

Eğer bir boyadan ekonomik olmasını bekliyorsanız sizin için en iyi boya plastik boyalardır. Plastik boyalar silikonlu ve sentetik boyalardan çok daha ekonomiktir. Tabi yine yukarıda belirttiğimiz gibi plastik boyalarda da birinci ve ikinci kaliteleri bulmak mümkün. Birinci kalite plastik boyaların fiyatları silinebilir su bazlı boyalara yaklaşır. Büyük alanlarda boyamak yapmak istiyorsanız ve yüzey kirli ise örtücülük açısından birinci kalite boya almanızı öneririz.

Hem kaliteli hem de ekonomik boya arayışı içindeyseniz aşağıdaki markaları gözden geçirebilirsiniz.

Permolit, Casati, Tek, Düfa,

Sizin için en iyi boyayı seçerken yukarıdaki kriterlerin umarız faydası olmuştur. Merak ettiğiniz veya eklemek istediğiniz şeyleri yorum kısmına bırakabilirsiniz.

Yukarıdaki anlatımlar tamamen bilgi edindirme amaçlıdır. Yukarıdaki boyalardan satın alanlar için uygulama hataları veya boya kalitesi ile ilgili sorunlarda sitemiz sorumluluk kabul etmemektedir. Üretici, satıcı ve uygulayıcı arasında çıkan anlaşmazlıklarda sitemiz sorumluluk kabul etmemektedir.

Boyalar hakkında deneyim, görüş ve bilgilerinizi yorum kısmında paylaşabilirsiniz. Firma marka değerlerine zarar verici yorum ve şikayetler yayınlanmayacaktır.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz