İlginizi Çekebilir

Bu Kategoride En Çok Okunanlar

Beton Zemin Boyama, Beton Duvar Boyama

Beton nasıl boyanır?
Beton boyama nasıl, neyle yapılır?

Beton bir zemini veya duvarı boyamak için, özel beton boyası, dış cephe boyası, yağlı boya, selülozik boya ve sprey boya bile kullanabilirsiniz. Özellikle, beton zemin boyama, beton merdiven boyama veya beton bahçe duvar boyaması yaparken; en iyi sonucu almak için, doğru boya ve doğru boyama tekniğini uygulamanız gerekiyor. Şimdi, ayrı ayrı beton nasıl boyanır, beton neyle boyanır? anlatalım. Öncelikle, beton zemin boyama ile başlayacağız. “Beton duvar boyama” ve “beton merdiven boyama” başlıklarına ise sayfanın daha alt kısmından ulaşabilirsiniz.

Beton Boyama

dryfix zemin boyası
Dryfix Traffic zemin boyası

Beton zemin hangi boya ile boyanır? Beton boyamak için en uygun boyalar, özel beton boyaları ve dış cephe boyalarıdır. Beton bir zemini boyamak için, en uygun boya, beton zemin boyası ve epoksi boyalardır. Örneğin; özel zemin boyası Dryfix Traffic Paint zemin boyası. Detaylı bilgi ve fiyat için, zemin boyası linkine tıklayabilirsiniz.

Özellikle dış mekanda kalan beton zeminler için, beton zemin boyası; iç cephede kalan beton zeminler için de epoksi boyalar tercih ediliyor. Beton duvarlar içinse, en uygun boyalar dış cephe boyalarıdır. Şimdi, bu boyaları ve uygulanışını daha detaylı inceleyelim.

Beton Zemin Boyama

beton yer boyama
Beton zemin boyama

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, beton bir zemini boyamak için, en uygun boyalar; beton zemin boyası ve epoksi boyadır. Genellikle, dış cephede özel beton boyası, iç cephede ise epoksi boyalar kullanılır.

Beton için özel üretilmiş özel zemin boyaları oldukça dayanıklı boyalardır. Zorlu hava şartlarına dayanıklı ve üzerinde gezilmeye müsait boyalardır. Eğer dış mekandaki bir zemine boya yapmayı düşünüyorsanız; ilk tercihiniz beton zemin boyası olmalıdır.

Beton zemin boyaları akrilik esaslı, poliüretan esaslı, selülozik veya epoksi esaslı olabilir. Ayrıca, yol çizgi boyalarıyla da zemin boyayabilirsiniz. Şimdi, beton zemin boyalarının özelliklerine ayrı ayrı değinelim.

Selülozik Zemin Boyası İle Beton Boyama

En çok tercih edilen zemin boyası türüdür. Hızlı kuruması, renk seçeneğinin fazla olması ve çok dayanıklı olması en çok tercih edilen zemin boyası türü olmasını sağlamıştır.

Selülozik esaslı zemin boyası, reçine esaslıdır ve selülozik yapısı gereği çok hızlı kurur. Darbeye, aşınmaya, sürtünmeye karşı oldukça dayanıklıdır. Genellikle kullanıma hazır olarak satılır. 20 kiloluk bir kova ile yaklaşık olarak 80-85 metrekare alan boyayabilirsiniz. Fırça-rulo veya boya tabancası ile uygulayabilirsiniz.

Selülozik beton boyaları, beton, asfalt, şap gibi emici yüzeylere, ayrıca, taş, doğaltaş ve patlatma taş gibi emici olmayan yüzeylere de uygulayabilirsiniz. Uygulamadan önce zeminin sağlam ve temiz olmasına dikkat etmelisiniz.

Selülozik zemin boyası zeminde tozuma yapmaz. Zeminde kılcal çatlakları kapatabilir ve su geçirmeme özelliği vardır. Fabrika, işyeri, avm, halı yıkama tesisleri, akaryakıt istasyonları gibi yerlerde kullanılabilir. Üzerinde forklift, transpalet, araç veya yoğun yaya trafiğinde oluşacak deformasyonlara karşı dayanıklıdır.

Akrilik Esaslı Zemin Boyası İle Beton Zemin Boyama

Akrilik zemin boyaları, su bazlı akrilik reçinelerin karışımından elde edilmiştir. Astar yapıldıktan sonra, dolgulama ve son olarak da boyama olarak üç aşamalı bir boyama süreci ile yapılmalıdır.

Akrilik esaslı zemin boyasının uygulaması; diğer zemin boyalarına göre basittir. Neme ve suya karşı dirençlidir. Yoğun yaya trafiğine karşı koruma sağlar. Kuruma süresi epoksi zemin boyalarına göre hızlıdır. Hava koşullarına, suya ve neme karşı dayanıklıdır.

Poliüretan Esaslı Zemin Boyaları İle Beton Boyama

Poliüretan esaslı zemin boyalarının en önemli ve öne çıkan özelliği, esnek olmasıdır. Yani, zamanla zeminde oluşabilecek çatlamalara esnek yapısı sayesinde direnç gösterir. Bu nedenle, zeminde araç, transpalet, forklift gibi tekerlekli araçların kullanılması için uygundur. Ayrıca, sert zeminler için de kullanabilirsiniz. İki bileşenlidir, epoksi gibi sertleştiricisi ile birlikte kullanılır.

Beton, asfalt, ahşap gibi yüzeylere iyi tutunur. Kimyasallara ve mekanik deformasyonlara karşı dirençlidir ve ekonomiktir. Hastane ve fabrikalarda sıkça kullanılır.

Epoksi Esaslı Zemin Boyaları İle Beton Boyama

Epoksi esaslı zemin boyası en dayanıklı ve en bilinen zemin boyalarından biridir. Ağır yüklere ve mekanik zorlamalara karşı dirençlidir. Birçok kimyasal maddeye karşı dayanıklıdır. Su yalıtımı sağlar. Sert bir yapısı vardır. Zemine mükemmel tutunma sağlar. Çevreye ve insan sağlığına zararı yoktur. Epoksi zemin boyası uygulamadan önce, astar yapılması gereklidir.

Yukarıda anlattığımız, poliüretan, akrilik, selülozik ve epoksi zemin boyalarını yapmadan önce; uygun astarı yapmanız, üretici firmalar tarafından tavsiye ediliyor. Ayrıca, zemin kesinlikle kuru ve sağlam olmalıdır.

Yol Çizgi Boyası İle Beton Zemin Boyama

Beton zemini boyamak için yol çizgi boyalarını da kullanabilirsiniz. Yol çizgi boyalarının yapısı serttir. Fakat, yol çizgi boyaları; özel zemin boyalarından daha dayanıklı değildir. Ayrıca, su yalıtım özelliği de yoktur. Bu nedenle, zemin boyamak için; özel üretilmiş zemin boyalarını kullanmanızı öneriyoruz. (Selülozik, akrilik, poliüretan, epoksi zemin boyaları v.b.)

Beton Bahçe Duvarı Boyama

beton bahçe duvarı boyama
Beton bahçe duvarı boyama

Beton bahçe duvarı nasıl boyanır? Beton duvar boyamak için en uygun boyalar, dış cephe boyalarıdır. Betondan yapılmış bahçe duvarınız daha önce herhangi bir boya ile boyandıysa, (yağlı boya hariç) direk olarak dış cephe boyası ile boyayabilirsiniz.

Dış cephe boyalarının uygulanması oldukça kolay ve pratiktir. Boya %10-15 su ile sulandırarak en az 2 kat sürülür. Şimdi daha detaylı ve sırası ile anlatalım.

Beton Duvar Boyama

  • Bahçe duvarında dökülme varsa, dış cephe tamir macunları veya sıvalar ile tamir edin.
  • Dökülen boyaları zımpara yapın.
  • Zeminde kalitesiz bir boya varsa veya koyu bir renk varsa, 1 kat dış cephe astarı uygulayın. (Örtücü astar, geçiş astarı veya dolgulu astar olabilir.)
  • En az 2-3 saat astarın kurumasını bekleyin.
  • Astar kuruduktan sonra, en az 2 saat ara ile 2 kat, dış cephe boyasını bahçe duvarınıza uygulayın.

Bahçe duvarınızı boyamadan önce; üzerinde aşırı toz pislik varsa, bir süpürge ile temizleyin. Ayrıca, yağmur yağması muhtemel havalarda ve güneşin direk vurduğu öğlen saatlerinde boyama yapmayın. Aşırı sıcak ve hızlı kuruma boyada baloncuklanma yapabilir.

Beton Merdiven Boyama

beton merdiven neyle boyanır
Beton merdiven boyama

İç veya dış cephedeki merdivenleri boyamak için; üzerine basıldığında uzun süre deforme olmayacak, ayakkabı ile kullanıma uygun boyalar ile boyamak gerekiyor. Özellikle, yoğun yaya trafiği olan bölgeler için özel zemin boyası veya beton boyası en iyi seçenektir. Bunların dışında beton merdiven boyamak için kullanabileceğiniz diğer boyaları aşağıda derledik.

Beton Merdiven Hangi Boya İle Boyanır?

Beton merdiven boyamak için, yazımızın üst kısımlarında bahsettiğimiz zemin boyalarını kullanabilirsiniz. Beton merdiven boyamak için yağlı boya veya dış cephe boyası kullanmayın!

Yağlı boya ve dış cephe boyası, ayak basılan zeminler için uygun boyalar değildir. Yağlı boya, kısa sürede çatlar ve rengi solar. Dış cephe boyası ise, zeminde çabuk deforme olur, sürtünmeye dayanıklı değildir.

Beton merdivenleri boyamak için, beton boyası haricinde, ikinci bir seçenek ise; yol boyaları yani, yol çizgi boyalarıdır. Yol çizgi boyaları, üzerine basmak için uygun boyalardır. Fakat, yine de zemin boyaları kadar dayanıklı değildir. Ayrıca, yol çizgi boyalarının su yalıtım özelliği de yoktur. Genellikle 3,5 kg, 20 kg ve 25 kg lık ambalajlarda satılır. 1 kg. yol çizgi boyası yaklaşık olarak 1 metrekare boyar. Deneme yapmak için, 3,5 kg. lık bir ambalaj satın alabilirsiniz.

Yağlı Boya İle Beton Boyanır Mı?

Yağlı boya neredeyse her türlü zemin ve materyale tutabilir. Plastik, metal, beton, ahşap, asfalt v.b. Fakat, yağlı boya zeminde kullanıma çok uygun değildir. Yağlı boya, beton üzerinde kısa sürede çatlar ve betonda deforme olarak, kısa sürede kaybolur. Bu nedenle, yağlı boya ile beton zemin boyamanızı tavsiye etmiyoruz.

Zemin boyama hakkında daha fazla bilgi almak için, linke tıklayarak, “Zemin Boyası Nedir, Çeşitleri Nelerdir?” yazımızı okuyabilirsiniz.

(Yukarıda yazılı ürünler ile ilgili ürün tercihi, uygulama hatası ve diğer anlaşmazlıklardan sitemiz sorumlu değildir. Yazımız genel bilgilendirme amacı ile yazılmıştır.)

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar