Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

Su Kabağı Boyama Nasıl Yapılır?

su kabağı boyama
Süs kabağı boyama

Su kabağı boyama uygulamasını duydunuz mu? Su kabaklarını boyayarak çok güzel bir hobi edinebilir, hatta bu işi ticari boyuta taşıyabilir, kazanç da elde edebilirsiniz. Ayrıca, çocuklarınız ile birlikte için çok güzel aktiviteler yapabilirsiniz. Bu yazımızda, su kabağı boyama nasıl yapılır, su kabağı hangi boya ile boyanır? anlattık. Ayrıca, süs kabağı boyama örnekleri sunduk.

Su Kabağı Boyama

süs kabağı boyama
Su kabağı boyama

Su kabakları yapı itibariyle boyanmaya çok müsait ahşap yapısındadır. Daha önce ahşap boyama yaptıysanız; süs kabağı, (su kabağı) boyamak sizin için zor olmayacaktır. Hatta, süs kabağı boyarken kendinizi bir üst sınıfa geçmiş sayabilirsiniz.

Oval bir yapıda olan süs kabaklarını boyamak, düz ahşap objeleri boyamaktan biraz daha zor olsa da; çok daha eğlenceli ve renkli işler çıkaracağınıza emin olabilirsiniz.

Birkaç denemeden sonra, hayal gücünüze bağlı olarak çok güzel boyamalar yapabilirsiniz. Üstelik boyadığınız su kabaklarını satarak ek gelir elde edebilirsiniz.

Süs Kabağı Boyama

Süs kabakları sadece boyanarak değil, oyularak, kesilerek ve delinerek çok güzel objelerin yapımında kullanılıyor.

Biz daha çok, süs kabağı boyama nasıl yapılır, su kabağı hangi boya ile boyanır, kolay kabak boyama nasıl yapılır? konularında bilgilendirmeler yaptık.

Öncelikle, kabak boyama hakkında biraz ön bilgi verelim. Ardından, su kabağı boyarken dikkat etmeniz gereken aşamalara geçelim.

Kabak Boyama

(Susak boyama) Yukarıda bahsettiğimiz gibi süs kabaklarını boyamak sizin ve çocuklarınız için çok eğlenceli bir aktiviteye dönüşebilir. Doğal olarak, ilk boyama tecrübeleriniz acemiliğinizin izlerini taşısa da; bir anı olarak onları da saklayabilirsiniz.

Kabak boyamaya karar verdiyseniz, kurutulmuş su kabaklarını hazır olarak internetten satın alabilirsiniz. Böylece yetiştirmek, içini boşaltmak, üzerindeki izleri temizlemek ve kurutmak için zaman harcamazsınız. (Bu kabaklar susak olarak da bilinir.)

Hazır olarak alacağınız su kabaklarının kurutulmuş ve temizlenmiş olması size oldukça kolaylık sağlayacaktır. Ayrıca, aklınızdaki projeyi gerçekleştirmek için kabağın ölçülerine de dikkat etmelisiniz. Gerekiyorsa satıcından kabağın tam olarak eninin ve boyunun ölçülerini isteyebilirsiniz.

Su Kabağı Hangi Boya İle Boyanır?

su kabağı hangi boya ile boyanır?
Süs kabağı hangi boya ile boyanır?

Su kabağı hangi boyayla boyanır? Kurumuş su kabağı ahşap yapısında olduğu için, birçok boya türü ile boyanmaya müsaittir. Projelerinize göre veya boyayacak kişiye göre boya seçimi yapabilirsiniz.

Süs kabağı hangi boyayla boyanır? Eğer süs kabaklarınızı çocuklarınız ile birlikle boyayıp, güzel bir aktivite yapmak istiyorsanız, akrilik boyalar tam size göre. Genel maksatlı akrilik boyalar, hem sağlıklı boyalardır hem de hızlı kururlar. Şimdi, diğer su kabağı boyama seçeneklerini de listeleyip detaylarını açıklayalım.

Süs Kabağı Hangi Boya İle Boyanır?

  • Akrilik boyalar
  • Yağlı boyalar
  • Sprey boyalar
  • Vernikli ve verniksiz ahşap koruyucular

Süs Kabağı Nasıl Boyanır?

su kabağı nasıl boyanır
Süs kabağı nasıl boyanır?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi su kabaklarını akrilik boya, yağlı boya, sprey boya ve vernikli ve verniksiz ahşap koruyucularla boyayabilirsiniz. Fakat, bu boyalar farklı türde olduğu için, hepsinin boyama teknikleri farklıdır. Aşağıda farklı cins boyalar ile süs kabağı nasıl boyanır? anlattık. Böylece, kendinize uygun boya türünü ve rengi seçebilirsiniz.

Akrilik Boya İle Süs Kabağı Boyama

Su kabağı boyamak için en çok tercih edilen boya türü akrilik boyalardır. Akrilik boya tercihinizi “multi surface” yani genel amaçlı akrilik boyalardan yana kullanın. Böylece, boya daha iyi tutacaktır. (Permolit, Cadense, Rich, Dyo, v.b. markaların var.)

Akrilik boyalar ile kabağınızın tamamını çeşitli renklerde düz renklere boyayabilir veya üzerine resim ve motifler yapabilirsiniz. Bunun için yumuşak uçlu ipek fırçaları tercih etmeye çalışın. Motifler içinde kalem uçlu kadife fırçalar iyi bir seçenek olacaktır.

Kullanıma hazır olan akrilik boyaları, 2 ya da 3 kat sürün ve katlar arası en az 5 saat bekleyin. İsterseniz, boyadan önce su kabağınızı su bazlı akrilik astar ile astarlayabilirsiniz. Ayrıca, zemini önceden beyaza boyayarak çeşitli renklerin daha iyi görünmesini sağlayabilirsiniz.

Yağlı Boya İle Su Kabağı Nasıl Boyanır?

Yağlı boya birçok yüzeye tutar ve dayanıklıdır. Su kabaklarınızı boyamak içinde yağlı boya kullanabilirsiniz.

Yağlı boyayı çeşitli renklerde hazır olarak satın alabilir veya kendiniz renklendirebilirsiniz. Kullanmadan önce %15 sentetik tiner ile inceltmeyi unutmayın. Yağlı boyalar hakkında daha fazla bilgi almak için linke tıklayarak, “Yağlı Boyaların Tüm Özellikleri” yazımızı okuyabilirsiniz.

Yağlı boya ile süs kabağı boyarken dikkat etmeniz gereken en önemli unsur; katlar arası en az 1 gün beklemektir. Ayrıca, yumuşak uçlu bir yağlı boya fırçası kullanın ki boya bittikten sonra fırça izleri belli olmasın. Tercihinizi mat yağlı boyalardan yana kullanırsanız fırça izi sorununu en aza indirmiş olursunuz.

Sprey Boya İle Süs Kabağı Nasıl Boyanır?

Sprey boya genel maksatlı kullanım içindir. Susak boyama “süs kabağı boyama” için de uygundur. Tabi, tahmin edeceğiniz gibi sprey boya motif için uygun değildir.

Sprey boya ile su kabaklarınızı beyaz, siyah, mavi, kırmızı, kahverengi gibi düz renklere veya altın, gümüş, bronz, bakır gibi yaldızlı renklere boyayabilirsiniz.

Sprey boya ile su kabağı boyarken dikkat etmeniz gereken nokta, katlar arası yarım saat beklemek ve en az 25-30 santimetre mesafeden uygulamaktır.

Vernikli ve Verniksiz Ahşap Koruyucu İle Su Kabağı Boyama

Vernikli veya verniksiz ahşap koruyucular süs kabaklarında oldukça güzel ve doğal görünümler oluşturacaktır. Eğer su kabaklarınızda doğal bir görünüm elde etmek istiyorsanız, ahşap koruyucular ile boyayabilirsiniz.

Vernikli ve verniksiz ahşap koruyucular ham ahşap üzerinde kiraz, meşe, ceviz, venge, zeytin, maun gibi ağaç görünümleri oluşturabilir. Eğer su kabaklarınızı bu doğal ağaç renklerinde boyamak istiyorsanız, ahşap koruyucular tam size göre.

Süs kabaklarınızda mat bir görünüm elde etmek istiyorsanız, verniksiz ahşap koruyucu, eğer su kabaklarınızda parlak bir görünüm istiyorsanız vernikli ahşap koruyucuları kullanabilirsiniz. Vernikli olanlar, aynı zamanda dış mekanda sergilediğiniz kabaklarınızı sert hava koşullarından daha iyi koruyacaktır.

1 Yorum

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar