İlginizi Çekebilir

Bu Kategoride En Çok Okunanlar

Tezgah Boyama Neyle, Nasıl Yapılır?

tezgah boyama
Mutfak tezgahı boyama

Eskiyen mutfak tezgahınızı zevkinize göre boyayıp, hem büyük bir masraftan kurtulup hem de istediğiniz tezgah rengine kavuşabilirsiniz. Son zamanlarda, bir çok ev hanımı, tezgah boyamanın ne kadar sağlıklı ve dayanıklı olduğunu merak ediyor. Bu yazımızda tezgah boyanır mı, tezgah boyası var mı, ahşap mermer ve granit tezgahları boyamak için hangi boyalar kullanılır? anlattık.

Tezgah Boyama

Mutfakta sık sık kullandığınız tezgahı boyamak başta size biraz garip gelebilir. Fakat, tezgah boyama akımı tüm hızıyla devam ediyor. Türkiye’de kendi mutfak tezgahını boyayan bir çok ev hanımı mevcut. Evet yanlış duymadınız, eskiden beri, hatta özel tezgah boyaları piyasaya çıkmadan önce bile mutfak tezgahları boyanabiliyordu.

Mutfak tezgahını boyamak için, aklınızda soru işareti kalması normal bir durumdur. Sıcak tencere, çaydanlık koyduğunuz, hatta üzerinde kesici aletleri kullandığınız, sık sık kimyasal deterjanlar ile temizlik yaptığınız mutfak tezgahının boyası tüm bunlara nasıl dayanacak? diye düşünebilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğimizi gibi mermer, mermerit, ahşap olsun tüm tezgahlar eskiden beri çeşitli boyalar ile boyanıyordu. Şimdi ise, bu akımı fark eden boya üreticileri, özel tezgah boyası üretmeye başladı. Tezgah boyamak için kullanılan eski yöntemlere göre çok daha maliyetli olmasına rağmen yeni tezgah boyaları çok daha dayanıklı.

Mutfak Tezgahı Boyama

Yukarıda eskiden beri mutfak tezgahlarını çeşitli boyalar ile zaten boyandığından bahsetmiştik. Son zamanlarda, özel tezgah boyalarının reklamları ev hanımlarını tezgah boyama düşüncesine itiyor. Siz de yeni bir mutfak tezgahı almaktansa, tezgahınızı istediği renge boyayarak, mutfak dolabı başta olmak üzere, diğer mutfak mobilyaları ile uyumlu hale getirmek isteyebilirsiniz. Bu sayede, yüksek fiyatlı tezgahları da satın almaktan kurtulmuş da olacaksınız.

Şimdi eskiden beri kullanılan tezgah boyama teknikleri ile günümüzde kullanılan mutfak tezgahı boyama tekniklerine bir göz atalım ve artı ve eksi yönlerine değinelim. Böylece, hangi boya ile tezgah boyayacağınıza kolaylıkla karar verebilirsiniz.

Mutfak Tezgahı Neyle Boyanır?

Mutfak tezgahı neyle boyanır, mutfak tezgahı hangi boya ile boyanır? aşağıda listeledik. Sayfanın daha aşağısında ise detaylandırdık. Akrilik boyalar ile tezgah boyamayı daha eski bir yöntem olarak değerlendirebiliriz.

 • Genel maksatlı akrilik boyalar.
 • Epoksi boyalar.
 • Özel tezgah boyaları.

Akrilik Boya İle Tezgah Boyama

tezgah boyama
Akrilik boya ile mutfak tezgahı boyama

Akrilik boya ile mutfak tezgahı boyanır mı? Evet, akrilik boya ile mutfak tezgahı boyanabilir. Özel tezgah boyaları piyasaya çıkmadan önce, akrilik boyalar ile tezgah dahil birçok şey boyanıyordu. Akrilik boya ile tezgah boyamak istiyorsanız, bu boyalardan biraz daha bahsedelim.

Öncelikle, tüm akrilik boyalar ile tezgah boyanamayacağını belirtelim. Sadece “multi surface” yani, genel maksatlı akrilik boyalar ile tezgah boyayabilirsiniz. Genel maksatlı akrilik boyalar, tüm yüzeylere tutabiliyor. Ahşap, mermer, mermerit, granit gibi mutfak tezgahlarınızı akrilik boyalar ile boyayabilirsiniz. Fakat, gün içinde sürekli kullandığınız mutfak tezgahlarını boyarken, doğru bir uygulama yapmanız gerekiyor. Ancak bu sayede, akrilik boya ile boyanmış tezgahlarınız seneler boyu dayanabilecektir.

Eğer mutfak tezgahınız ekonomik yoldan boyamak istiyorsanız, akrilik boyaları kullanabilirsiniz. Şimdi, akrilik boya ile mutfak tezgahı nasıl boyanır? anlatalım. Ardından, epoksi boya ve özel tezgah boyasına değinelim.

Akrilik Boya İle Mutfak Tezgahı Nasıl Boyanır?

mutfak tezgahı boyama
Tezgah boyama nasıl yapılır?
 • Multi surface genel maksatlı bir boya satın alın. Örnek akrilik boyalar: Cadence multi surface, Rich multi surface, Permolit multi surface, Polisan multi surface, Dyo Hobilux v.b.
 • Tüm tezgahlar çizilmemesi için özel olarak üretilmiştir. Bu nedenle, zımpara yapmak zordur. Sadece, zımpara makineniz varsa ince zımpara yapın. Zımpara makineniz yoksa, boyadan bir gün önce 1 kat parlak yüzey astarı kullanabilir veya astar veya zımpara yapmadan da boyayabilirsiniz.
 • Tezgahınızı sirkeli su ile temizleyin. Kurumaya bırakın.
 • Lavabo ve tezgahın süpürgelik kısımlarını kağıt bant ile bantlayın.
 • Kadife rulo ile akrilik boyanızın ilk katını uygulayın.
 • İlk katın kurumasını 1 gün bekleyerek, ikinci katı da ertesi gün uygulayın. (Birkaç saatte kurusa da; iyi tutması için, bir gün beklemenizi öneriyoruz.)
 • Tezgahınızın eski rengi koyu ise, üçüncü gün bir kat daha boya yapmanız gerekebilir.
 • Tüm boyama katları bittikten bir gün sonra, vernikleme işlemine başlayın. Akrilik boya ile boyanmış tezgahlar tek başlarına çok dayanıklı olamazlar. Bu nedenle, çizilme, yıpranma, renk solması veya boya atmasını engellemek için, boyadan bir gün sonra taş vernik uygulamalısınız. Taş verniği de akrilik boya gibi 2-3 kat kadife rulo ile uygulayın. (Birçok kullanıcı 1 kat vernik uyguluyor ve yeterli buluyor. Fakat verniğinizi fazla ise, 2-3 kat uygulamakta fayda var.)
 • Vernik işi de bittikten sonra, tezgahınızı bir gün kullanmayın!

Epoksi Boya İle Tezgah Boyama

Epoksi boya ve kaplamalar çok dayanıklı olduğu için birçok sektörde kullanılıyor. Zemin boyama, ahşap ve mobilya kaplama v.b. Epoksi boyalar, ağır yüklere, mekanik ve kimyasal yıpranmaya oldukça dayanıklıdır. Öyle ki, fabrika, hastane, laboratuvar gibi mekanlarda sıklıkla kullanılır.

Eposi boyalar, oldukça sert, ve dayanıklı boyalardır. Bu nedenle, MDF, granit, mermer v.b. tüm tezgah türlerini boyamak için en uygun boyalardan biridir.

Bazı Epoksi Boya Markaları

Aşağıdaki epoksi boyaları, üretici firmaların uygulama talimatlarına uyarak, rahatlıkla mutfak tezgahı boyamak için kullanabilirsiniz.

 • Polisan epoksi boya
 • Teknomarin epoksi boya
 • Pamukkale epoksi boya
 • Glopur epoksi boya
 • Moravia epoksi boya
 • Ünlü epoksi boya
 • Bianca epoksi boya

Özel Tezgahı Boyası İle Mutfak Dolabı Boyama

Yukarıda, tezgah boyama akımı ile bazı boya üreticilerinin özel tezgah boyası üretmeye başlamasından bahsetmiştik. Bu boyaların üretimi, gerek boya sektörü, gerekse kullanıcılar için oldukça faydalı bir gelişme oldu. Aslında tezgah boyaları, epoksi boyaların bir türüdür.

Mutfak tezgahları için dayanıklı bir boya arayan ev hanımları, özel tezgah boyaları ile artık istediği özellikte bir boyaya kavuşmuş oldu. Fakat, böyle özel bir boyanın fiyatının da diğer boyalardan biraz daha yüksek olduğunu belirtmekte fayda var. Şimdi, mutfak tezgahı için özel olarak üretilmiş bazı tezgah boyalarının isimlerini verelim. Böylece fiyat-kalite karşılaştırması yapabilir, istediğiniz boyayı seçebilirsiniz.

Bazı Markaların Tezgah Boyaları

Aşağıdaki boyalar, fayans ve tezgah boyamak için özel olarak üretilmiştir. Her birinin kullanımını, üretici firmanın tavsiye ettiği şekilde yapmalısınız.

 • Polisan Prof P-CP tezgah boyası. Çift bileşenli, yani sertleştirici ile birlikte kullanılan, tezgahlar için özel geliştirilmiş, epoksi bir tezgah boyasıdır.
 • İsonem tezgah boyası. Yine çift komponentli, epoksi ile formüle edilmiş bir tezgah boyasıdır.
 • Dryfix. Hem mutfak tezgahınızı hem de fayanslarınızı boyayabileceğiniz çift bileşenli bir epoksi boya türüdür.
 • Bianca Seramica. Direkt olarak kullanabileceğiniz, tek bileşenli, hem fayans hem de tezgahınızda kullanabileceğiniz bir boyadır.

Yukarıda tezgah boyamak için kullanabileceğiniz boyaları ve uygulanışını anlattık. Tezgah boyaları dışında, tezgahınıza kaplama yaptırabilir veya mermer veya ahşap görünümlü yapışkanlı folyolar ile kendiniz kaplayabilirsiniz. Bu tip kaplama ve folyolarda kalın, çizilmeye dayanıklı ve sıcaktan etkilenmeyecek türde olanları tercih etmek daha doğru bir seçenek olacaktır.

1 Yorum

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar