İlginizi Çekebilir

Bu Kategoride En Çok Okunanlar

Duvar Boyası Rengi Nasıl Değiştirilir?

duvar boyası renk değiştirme
Duvar boyası rengi nasıl değiştirilir?

Duvar boyası rengi nasıl değiştirilir? anlatmaya başlamadan önce, çok önemli bazı uyarıları yapmamız gerekiyor. Çünkü, boyanın rengini etkileyen birçok faktör var. Belki de duvara uyguladığınız renk, tam da katalogta seçtiğiniz renktir, fakat duvarda farklı görünüyor olabilir. Gerekli uyarılarımızı okuduktan sonra, koyu renk boya nasıl açılır, duvar boyası renk değiştirme, duvar boyası koyulaştırma gibi başlıklara geçeceğiz. Belki de renk değişikliğini düşünmek için çok erken ya da geç karar vermiş olabilirsiniz.

Duvar Boyası Renk Değiştirme

Yaş ve kurumuş duvar boyası duvarda çok farklı görünür. Daha detaylı açıklamak gerekirse, yeni yapılmış, kurumamış bir duvar boyası, olması gerektiği tondan açık görünür. Boyanın ambalajının içindeki renk de açık görünebilir. Bu nedenle, duvar boyası renk değiştirme işlemine başlamadan önce, uyguladığınız boyanın tamamen kuruduğuna emin olun. Ancak bu sayede satın aldığınız rengin gerçek tonunu görebilirsiniz.

Evini sık sık boyatanların mutlaka başına gelmiştir. Renk duvarda açık veya koyu görünür veya seçtiğiniz boya rengi ile alakası olmayan bir renk çıkmıştır. Tabi renklendirme işleminde de hata olmuş olabilir. Fakat, bu gibi sorunların bir çoğunun nedeni; ortam ışığından dolayı boya kataloglarının yanıltmasıdır.

Boyanın rengini seçtiğiniz ortamın ışığı ile evinizdeki ışık faklıdır. Bu boya kataloglarındaki renklerin açık görünmesine neden olacaktır. Üstelik, evinizin aydınlatması da az ise, seçtiğiniz boya rengi, evinizde 2 hatta 3 ton koyu görünebilir. Bu gibi durumlarda, boyanın rengini açmak için, satın aldığınız yere götürmeniz fayda sağlamaz. Çünkü, renk açma işlemi sadece beyaz boya ile yapılabilir. Yani, boya makineleri ile renk açma işlemi yapılamaz.

Koyu Renk Boya Nasıl Açılır?

koyu renk boya nasıl açılır
Koyu renk boya nasıl açılır?

Boya makinesinde yaptırdığınız veya hazır olarak satın aldığınız bir boyanın rengini açmak için; sadece aynı özellikle beyaz boya kullanmalısınız.

Boya makinelerinde beyaz renk pigmenti bulunur. Fakat bu beyaz pigment, sadece renk oluşturmak içindir. Rengi açmaya gücü yetmez. Ayrıca, pigmentler boyanın içine gereğinden fazla girerse boyayı bozabilir. Yani, parlaklık, silinme ve sürtünme dayanımı gibi bazı özelliklerini düşürebilir. Kısacası, satın aldığınız boyanın rengini açmak için, içine beyaz boya karıştırmanız gerekiyor.

Boyanın rengini açmak için kullanacağınız boya, aynı marka olmak zorunda değil. Fakat, aynı cins olmak zorundadır. Örneğin; su ipek mat silinebilir bir boya satın aldıysanız, herhangi bir markanın yine su bazlı ipek mat silinebilir boyasını kullanmalısınız. Plastik boya karıştırırsanız parlaklığı ve silinme özelliği düşecektir. Ya da rengi açmak için yağlı boya kullanırsanız boya kesilecek ve tutmayacaktır.

Boya Kuruyunca Rengi Açılır Mı?

Hayır, boya kuruyunca rengi açılmaz. Hatta, iyi kalite bir duvar boyasının rengi kuruyunca koyulaşır. Birinci kalite bir plastik boyanın ve silikonlu bir boyanın rengi kuruyunca koyulaşır. Düşük kalitede boyaların rengi ise, bir miktar açılır. Fakat bu durum, rengi açılan her boyanın düşük kalitede olduğunu göstermez. (Işıkla alakalı da olabilir.)

Örneğin; gri renk bir duvar boyası satın aldınız. Bu renk evin farklı odalarında farklı görünebilir. Az ışık alan antre de koyu, ışık vuran bir oturma odasında oldukça açık görünecektir. Hatta, aynı ortamda güneş vuran duvarda açık, diğer duvarlarda daha koyu görünebilir.

Duvar Boyası Koyulaştırma

boya rengini koyulaştırma
Duvar boyası koyulaştırma

Öncelikle şu uyarıları yaparak başlayalım. Boyanızın renginin açık olduğunu kapağını açarak, yaş boyaya bakarak mı anladınız? yoksa, duvara uygulayıp kuruduktan sonra bakarak mı?

Birçok boya kullanıcısı boyanın kapağını açarak rengin açık olduğu yanılgısına kapılıyor. Duvar boyalarının yaş, kurumamış hali, rengi her zaman açık gösterir. Bu nedenle, boyayı uygulamadan karar vermeyin. Mümkünse, çok ufak bir alanda 2 saat ara ile 2 kat boya yaparak boyanın tam renginin ortaya çıkmasını sağlayın.

Yine de duvar boyası koyulaştırmak istiyorsanız, boyanın boya renklendirme makineleri veya renk pigmentleri ile boyanızı koyulaştırabilirsiniz.

Makinede Yapılan Boyayı Koyulaştırma

Boya makinesinde yapılan boya, evinizde daha çok açık görünüyorsa aynı renk tekrar basılarak renk koyulaştırma yapılabilir. Fakat, yukarıda bahsettiğimiz gibi boyanın duvarda kurumuş halini dikkate almanız gerekir. Boyanın kapağın açıp koyuluk derecesine karar vermeyin. Renk açık gözükür.

Renk Pigmenti İle Boyayı Koyulaştırma

Duvar boyalarının bir çoğuna birden fazla renk girer. Dolayısıyla, bu renklerin miktarını arttırarak boyanızı koyulaştırabilirsiniz. Örneğin; boyanız mavi ise, boyanın içine mavi renk tüpü kararak daha da koyu yapabilirsiniz. Birkaç damla da siyah katarsanız çok daha kolay koyulaşacaktır. Fakat, mavi bir rengi laciverte dönüştürmek zordur. Çok fazla renk tüpüne ihtiyaç olacaktır. Ayrıca, fazla konulan renk tüpleri de boyanın kalitesini oldukça düşürecektir. (Kapatıcılık, parlaklık, silinme v.b.)

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar