İlginizi Çekebilir

Bu Kategoride En Çok Okunanlar

Evi Aydınlık Gösteren Boya Renkleri

evi aydınlık gösteren boya rengi
Evi aydınlık gösteren boya rengi hangisi?

Evininde ferah bir ortam yaratmak isteyen birçok kişi, evi aydınlık gösteren boya rengi arayışına giriyor. Evi aydınlık gösteren duvar boyası renkleri, hem mekanı daha ferah yapıyor, dar alanları büyük gösteriyor. Ayrıca, birçok mobilya rengine uyum sağlıyor.

Eviniz ışık almayan bir konumda ise; veya açık renklerden hoşlanıyorsanız, evi aydınlık gösteren boya renkleri tavsiyelerimiz ilginizi çekebilir. Açık renk tonlarını sevmenize rağmen, bir türlü karar veremiyor musunuz? Katalogtaki renkler duvarda farklı mı görünüyor, istediğiniz boya rengi duvar da farklı mı çıkıyor? Bu gibi sorunları ortadan kaldırmak için, evi aydınlık gösteren boya renkleri isimleri ve bu renklerin kullanılışını aşağıda anlattık.

Evi Aydınlık Gösteren Boya Rengi

Marka-marka evi aydınlık gösteren boya renkleri isimlerine geçmeden önce, en çok hangi açık tonların duvarda kullanıldığından bahsedelim.

Evi ve Odayı Aydınlık Gösteren Renkler

  • Beyaz, kırık beyaz, kirli beyaz tonları.
  • Mine tonları.
  • Buz beyazı tonları.
  • Açık bej tonları.

Şimdi, bu renk tonları hakkında biraz bilgi verelim. Ardından, bazı boya markalarının evi aydınlık gösteren boya renklerinden örnekler verelim.

Beyaz, Kırık Beyaz ve Kirli Beyaz Tonları

En çok satılan duvar boyası rengi beyazdır. Beyaz renk her renk mobilyaya, parkeye ve perdeye uyum sağlar. Ayrıca, uygulaması da kolaydır. Tavan da beyaz renk olduğu için, duvar birleşim yerlerini boyamak zahmet gerektirmez. Bu nedenle, beyaz renk, en çok tercih edilen ve evi aydınlık gösteren boya renkleri sıralamasında en başta yer alıyor. Fakat, sobalı evlerde ve küçük çocuk bulunan evlerde beyaz rengin çabuk kirlendiği aşikardır. Bu şekilde düşünen birçok kullanıcı, beyazın diğer tonlarına yöneliyor.

Kırık beyaz ve kirli beyaz duvar boyası, beyazdan sonra en çok satılan ve tutulan renklerdendir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi, beyaz rengin çabuk kirlendiğini düşünen birçok kullanıcı, tercihini kırık beyaz ve kirli beyaz duvar boyası renklerinden yana kullanıyor. Bu renk tonları tüm boya markalarında var. Kırık beyaz, kirli beyaz adıyla veya benzer başka isimlerle adlandırılan bu renkleri, tüm boya markalarında bulabilirsiniz. Bu tonlar hakkında daha detaylı bilgi almak için, ” Beyaz, Kırık Beyaz, Kirli Beyaz Duvar Boyası Önerileri ” yazımızı da okuyabilirsiniz.

Mine Tonları

Mine tonlarını oldukça açık olduğu için, ışık almayan eviniz için tercih edebilirsiniz. Mine rengi tam olarak belirgin bir renk değildir. Şöyle ki; bazı boya markalarında belli belirsiz çok açık mavi, bazı boya markalarında belli belirsiz çok açık gri, bazılarında ise mavi ile gri arası bir renktir. Bu nedenle, mine rengini seçmeden önce, nasıl bir tona yaklaştığını tam olarak anlamaya çalışın.

Buz Beyazı Tonları

Mine renginde olduğu gibi, buz beyazı rengi neredeyse tüm boya markalarında mevcut. En yanıltıcı renklerden bir olan buz beyazı aslında beyaz değil, yeşildir. Yani çok açık yeşil tüm boya markalarında buz beyazı olarak adlandırılmıştır. Eğer yeşilden hoşlanıyorsanız buz beyazını tek başına veya koyu yeşil ile kombine ederek evinizde kullanabilirsiniz. Buz beyazı hakkında son bir uyarı daha yapalım. Buz beyazı ve benzeri renkler; katalogta ve ekranda çok açık görünebilir. Evinizdeki duvarlarda daha koyu olacaktır. Bu nedenle, gördüğünüz renkten çok daha açık renk tercih etmeye çalışın.

Açık Bej Tonları

Açık bej tonları da senelerdir en çok tercih edilen ve evi aydınlık gösteren boya renkleri içerisinde yer alıyor. Açık bej tonları, kum beji, kumsal beji gibi renklerin daha açığıdır. Kahverengi, bej ve beyaz mobilyalar ile oldukça uyumludur. Açık renk tonlarına örnek vermek gerekirse: Deniz Kabuğu (Marshall), Un Kurabiyesi (Permolit), Sade Bej (Polisan) Bej rengi hakkında daha fazla bilgi almak için, “Kum Beji, Kumsal Beji, Bej Rengi Boya Uyumu” yazımızı da okuyabilirsiniz.

Evi Aydınlık Gösteren Boya Renkleri

evi aydınlık gösteren boya renkleri
Evi aydınlık gösteren boya renkleri hangileri

Yukarıda bahsettiğimiz renk tonları çok açık renklerdir. Evinizi oldukça ferah gösterecektir. Işık almayan bir eviniz varsa ve koyu renk mobilyalara sahipseniz, yukarıda bahsettiğimiz renkleri seçim listenize ekleyebilirsiniz. Şimdi, daha detaya girerek, bazı markaların evi aydınlık gösteren boya renkleri isimlerinden örnekler verelim. Bu sayede, duvar boyası satın alırken, aydınlık gösteren duvar boyası tercihinizi kolayca yapabilirsiniz.

Aşağıdaki renklerin ekranda daha açık görünebileceğini hatırlatarak, yanılmayı en aza indirmek için, gerçek boya kataloğundan da kontrol etmenizi öneriyoruz.

Evi Aydınlık Gösteren Boya Renkleri İsimleri

Yukarıda bahsettiğimiz açık renklerden bazı örnekler verelim. İşte, bazı markaların evi aydınlık gösteren boya renkleri isimleri:

Polisan Sakız Beyazı, Çok açık gri ile bej arası bir renk. 4000 (Cİ 6201) numarası ile Polisan boya bayilerinden hazır olarak alabilir veya yaptırabilirsiniz.

sakız beyazı polisan
Polisan sakız beyazı

Açık renklere yine Polisan ile devam ediyoruz. Aşağıdaki renk, Polisan’ın Dingin Grisi. Duvarda çok açık bir gri renk görmek istiyorsanız bu renk tam size göre.

dingin gri
Polisan Dingin Gri Rengi

İşte en açık renklerden bir tanesi. Polisan Masum Beyaz en çok tercih edilen renkler arasında yer alıyor. Açık krem ile açık bej arası bir renk olan Polisan Masum Beyaz renk kodu 1580 (Cİ 6341). Bu renk numarası ile Polisan Boya bayilerinde yaptırabilirsiniz.

masum beyaz polisan rengi kodu
Polisan masum beyaz

Diğer markaların aydınlık gösteren duvar boyası renklerine geçmeden önce, Polisan Boya’nın açık renk kataloğu olan, Beyaz Büşler kataloğunu gözden geçirmenizi öneriyoruz. Şimdi, Dyo’nun evi aydınlık gösteren boyalarından birkaç örnek verelim.

Aşağıdaki Dyo Yeni Beliz rengi açık grinin bir tonudur. Dyo Yeni Beliz Rengi kodu 0666 dır. Bu renk numarası ile Dyo bayilerinde yaptırabilirsiniz.

dyo yeni beliz
Dyo Yeni Beliz Rengi

Aşağıdaki Dyo Kartepe rengi ise, ekrandan biraz daha koyu görünse de gerçekten çok açık bir renk. Dyo’nun en çok beğenilen açık renklerinden bir tanesi olan Kartepe rengi kodu 0142 dir. Kartepe rengi için, çok açık bir krem diyebiliriz. (Fildişinden daha açık)

dyo kartepe rengi kodu
Dyo kartepe rengi

Aşağıdaki Dyo Romantik rengi ise, daha yumuşak bir renk. Sarımsı olmayan, beji de anımsatan kreme de dönük bir renk. (Kartepe renginden biraz daha koyu.)

dyo romantik rengi kodu
Dyo romantik rengi

Dyo’nun açık ve çok güzel bir rengi le devam ediyoruz. Dyo Yakamoz rengi çok beğenilen renkler arasında. Yakamoz rengi kodu 5673 dür. (Yeni yakamoz ile karıştırmayın.) Yakamoz rengi açık gri tonlarında bir renktir.

dyo yakamoz rengi kodu
Dyo yakamoz rengi

Evin içini aydınlık gösteren renklere Filli Boya’nın açık renkleri ile devam edelim. Fili boyanın en açık renklerinden bir tanesi kırık beyaz, (1087) belli belirsiz bir krem rengidir.

filli boya kırık beyaz
Filli boya kırık beyaz

Filli Boya’nın en çok tercih edilen renklerinden bir tanesi de Kum Beyazı rengi aşağıda.

filli boya kum beyazı
Filli boya kum beyazı

Filli Boya’nın çok açık bir yeşili olan buz beyazı rengi aşağıda.

filli boya buz beyazı
Filli boya buz beyazı

Bir örnek de Marshall Boya’dan verelim. Marshall Boya’nın en çok beğenilen açık renklerinden Deniz Kabuğu (2211) rengi. Çok açık bej, krem arası bir renktir. (Ekranda daha koyu görünebilir.)

marshall deniz kabuğu
Marshall deniz kabuğu

Karanlık Evler Hangi Renge Boyanmalı?

Karanlık evler hangi renge boyanmalı? Evinizin pencerelerinden ışık girmesini binalar veya ağaçlar kısmen engelliyor olabilir. Giriş katlar da veya girişin altındaki katlardaki dairelerde ışığın az olması normaldir.

Karanlık ev ve odalar için en uygun renkler; beyaz ve beyazın tonlarıdır. Beyaz, kirli beyaz, kırık beyaz, mine gibi renkler beyazın tonlarındadır ve karanlık evler için en uygun renklerdir.

Güneş Almayan Oda Ne Renk Olmalı?

Güneş almayan odalar için maalesef renk tercihi hep bir sorun olmuştur. Özellikle kot 1 kot 2 kot 3 ve altında kalan dairelerde çok karanlık odalar bulunabilir. Bu odalarda bildiğiniz bej, krem, şampanya, fildişi rengi bile odayı karartabilir.

Boya kataloğunda görünen renkler, duvarda 1 ton koyu çıkıyor. Işık almayan odada duvar renkleri ise, 3-4 tona kadar koyulaşabilir. Bu nedenle, güneş almayan odalarda da aydınlık bir ortam istiyorsanız; beyaz tonlarına yönelmenizi tavsiye ediyoruz. Işık almayan odalar için, karanlık odayı aydınlık gösteren renk tavsiyelerimiz aşağıda.

Karanlık Odalar İçin Boya Renkleri

  • Beyaz,
  • Kırık beyaz,
  • Kirli Beyaz,
  • Mine,
  • Buz Beyazı,
  • Buz Mavisi.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar