İlginizi Çekebilir

Bu Kategoride En Çok Okunanlar

Alçısız, Tırtıklı Duvar Nasıl Boyanır?

alçısız duvar boyama
Alçısız duvarlar nasıl boyanır?

Pürüzlü, tırtıklı, sıvalı bir duvarı boyamak için doğru boyayı seçmelisiniz. Boyamak istediğiniz duvar, tırtıklı ise, veya düzgün değilse, yanlış boyayı kullanmak, duvarda rulo izleri kalmasına neden olacaktır. Bu yazımızda pürüzlü, tırtıklı, sıvalı duvar hangi boya ile nasıl boyanır? anlattık. Ayrıca, alçısız duvarlar için hangi boya kullanılır? açıkladık.

Pürüzlü Duvar Boyama

tırtıklı duvar boyama
Pürüzlü duvar boyama

Tırtıklı duvar boyama: Pürüzlü, tırtıklı bir duvarı boyamak, saten alçısız bir duvarı boyamaktan daha zor olabilir. Neden mi? Birincisi, yüzey pürüzlü olduğundan, yüzey boyayı daha fazla emecek. Bu nedenle, daha fazla boyaya ihtiyacınız olacak. İkincisi ise, doğru boya seçimi yapılmazsa, duvar düzgün olmadığından dalgalı bir görünüm oluşacaktır.

Tırtıklı Duvar Boyama

Boyamak istediğiniz duvara daha önce saten alçı uygulaması yapılmamış ise, duvarlarınız her boya için uygun olmayabilir. Özellikle canlı görünen ipek mat ve yarı mat duvar boyaları pürüzlü tırtıklı duvarlar için pek de uygun değildir.

İpek mat ve yarı mat duvar boyaları pürüzlü ve tırtıklı duvarları iyi tutsa da; canlı görünümleri bu tip duvarlarda iz kalmasına neden olabilir veya boyama hatalarını gösterebilir.

Pürüzlü, Tırtıklı, Alçısız Duvara Hangi Boya Kullanılır?

tırtıklı duvara hangi boya
Pürüzlü duvara hangi boya kullanılır?

Yukarıda bahsettiğimizi gibi ipek mat ve yarı mat duvar boyaları pürüzlü, tırtıklı, alçısız duvarlara da iyi tutar. Fakat, bu tip pürüzlü ve eğri duvarlar, hatalı ve yanlış boyanan kısımları belli etmeye çok müsaittir.

Saten alçı çekilmemiş veya saten alçı uygulaması düzgün yapılmamış duvarlar pürüzlü olabilir veya yandan bakınca duvarda girintiler veya bombeler görünebilir. İşte bu tip duvarlarda kullanılan yarı mat ve ipek mat boyalar, ışığı açınca duvardaki eğrilik ve bozukları gösterecektir.

Eğer duvarlarınızda saten alçı yoksa veya saten alçı düzgün çekilmemişse, en doğru duvar boyası seçimi, plastik boyalar ve silikonlu boya çeşitlerinden silikonlu tam mat boyalardır. Bu mat boyalar ile duvardaki eğrilik ve uygulama hatalarını saklayabilirsiniz.

Alçısız, Tırtıklı, Pürüzlü Duvara Hangi Boya Olur?

  • Tüm plastik boyalar
  • Silikonlu tam mat boyalar
  • Sentetik mat boyalar

Yukarıda alçısız pürüzlü duvarlar için kullanabileceğiniz boyaları listeledik. Plastik boyaların silinme özelliği olmadığını hatırlatalım. Zaten duvarınız pürüzlü olduğundan leke silme işlemi oldukça zor olacaktır. Silikonlu mat boyalarda ise, silinme özelliği kısmen vardır. Sentetik tam mat boyalar ise, iyi silinebilir fakat, duvarlar için pek tercih edilmez. Geç kurur ve uzun süre koku yapar.

Tırtıklı Duvar Nasıl Boyanır?

pürüzlü duvar nasıl boyanır
Tırtıklı duvar nasıl boyanır?

Pürüzlü duvar nasıl boyanır? Yukarıda tırtıklı duvarları boyamak için en uygun boyanın plastik boyalar olduğundan bahsetmiştik. Bu sayede, duvarınızdaki bozukluklar belli olmayacak ve kolay boyama yapabileceksiniz.

Genel olarak plastik boyaların uygulaması kolaydır. Fakat alçısız, pürüzlü duvarlarda olması gerektiğinde daha faza boya sarfiyatı olur. Daha önce boyanmış olsa dahi alçılı bir yüzeye göre, pürüzlü, tırtıklı, sıvalı yüzeylerde daha fazla boya kullanmanız gerekir. Boya sarfiyatını en aza indirmek için, boyadan önce astar kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Plastik boyanın nasıl uygulandığını öğrenmek için, linke tıklayarak “Plastik boya nasıl yapılır?” yazımızı okuyabilirsiniz. Çeşitli boya türleri ile ev boyamayı öğrenmek için, linke tıklayarak, “Ev boyama” yazımızı okuyabilirsiniz. Duvar boyama hakkında detaylı bilgi almak için, linke tıklayarak, “Duvar boyama” yazımızı okuyabilirsiniz.

Şimdi alçısız, tırtıklı duvar nasıl boyanır? detaylıca anlatalım.

Pürüzlü, Tırtıklı, Sıvalı Duvar Boyama

  • Duvarda boya varsa bile, boyadan en az 3-4 saat önce örtücü astar veya geçiş astarı kullanın ki; boya sarfiyatı azalsın ve boya çok daha iyi tutsun. Hiç boya yoksa, binder astar kullanın. (Binder astar hakkında daha fazla bilgi almak için, linke tıklayarak, “Binder astar nedir” yazımızı okuyabilirsiniz.)
  • Plastik boyanızı %15 sulandırın ve iyice karıştırın.
  • Boyadan önce, 4 numara kestirme fırça ile kapı ve pencere kenarlarını, tavan duvar birleşim yerlerini boyayın.
  • Plastik boya rulosu ile 1 kat boyanızı uygulayın. (Uzun ipli plastik boya rulosu ile boyayın ki, pürüzlü yüzeyin içine boya girebilsin.)
  • En az 2-3 saat bekleyerek ikinci kat boyayı uygulayın.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar