İlginizi Çekebilir

Bu Kategoride En Çok Okunanlar

Plastik Boya Nasıl Çıkar?

plastik boya nasıl çıkar
Plastik boya nasıl çıkar?

Plastik boya nasıl çıkar? anlatmaya başlamadan önce; plastik boyanın nasıl bir boya olduğunu anlatmamız gerekiyor. Plastik boya, su bazlı silinebilir boyalar ile sık sık karıştırılır. Bu nedenle, plastik boya lekesi nasıl çıkar? anlatmaya başlamadan önce, su bazlı silinebilir ve plastik boyanın bazı farklarından bahsedelim.

Plastik boya su bazlı boya grubundandır, yağlı değildir. Plastik boyalar, su ile inceltilen su bazlı boyalardır. Temizlenme ve silinme özelliği yoktur. Bu nedenle, dayanıksızdır. Su bazlı silinebilir boyalar ise, daha dayanıklıdır. Ayrıca, kuruyunca bulaştığı yerden çıkarmak oldukça zordur. Kısacası, plastik boyayı su bazlı silinebilir boyaya göre temizlemek daha kolaydır. Bu nedenle, boyanızın hangi boya olduğuna emin olun.

Plastik Boya Nasıl Çıkar?

Plastik boya lekesi nasıl çıkar? Yukarıda bahsettiğimiz gibi, plastik boya su bazlı silinebilir boyalar ile sık sık karıştırılıyor. Plastik boya lekelerinin nasıl çıkacağını anlatmaya başlamadan önce, boya cinsleri hakkında biraz daha bilgi verelim. Bu sayede, doğru boya çıkarma işlemini uygulayabilirsiniz.

Plastik duvar boyası uygularken, genellikle kıyafete, parkeye veya kapıya boya sıçrar. Uyguladığınız boyanın cinsi hakkında fazla bilginiz yoksa, ambalajın üzerine bakarak, boyanızın tam olarak hangi cins boya olduğunu öğrenin.

Ambalajın üzerinde plastik duvar boyası yazıyorsa: Kazınmaya ve silinmeye dayanıklı değildir. Sıcak su ve sert bir bez ile çıkabilir.

Ambalajın üzerinde silikonlu plastik boya yazıyorsa: Yine plastik boyanın özelliklerini taşır. Yine sıcak su ve kazıma ile çıkabilirsiniz. Sadece, biraz daha fazla bastırıp çaba sarf etmeniz gerekiyor.

Ambalajın üzerinde silikonlu duvar boyası yazıyorsa: Silikonlu duvar boyaları genel olarak iki çeşittir. İyi silinebilir boyalar ve az silinebilir boyalar. Eğer ambalajın üzerinde ipek mat veya yarı mat yazıyorsa, boyanız yüksek silinebilir özelliğe sahiptir. Damladığı yerden hemen silinmezse çıkarmak çok zordur.

Eğer boyanızın üzerinde mat silinebilir yazıyorsa; silinme özelliği düşüktür. Az miktarda bulaşan boyayı hemen çıkartma şansınız olabilir. Beklerseniz oldukça zorlanırsınız.

Plastik boyayı duvardan tamamen çıkarmak için ise, zımpara veya boya sökücü gerekir. Fakat, duvardaki plastik boya bozuk değilse, boyayı çıkarmayı denemek yerine astarlamanızı öneriyoruz. Geçiş astarı uygulamasından sonra, duvara herhangi bir boya uygulaması yapabilirsiniz.

Plastik Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

plastik boya nasıl temizlenir
Plastik boya lekesi nasıl çıkar?

Şimdi, boyanızın su bazlı silinebilir boya olmadığını varsayarak, plastik boya lekesi nasıl çıkar? anlatalım. (Su bazlı silinebilir boyalar için ayrı bir makale yayınlayacağız.)

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, plastik boyalar dayanıksız boyalardır. Plastik boya, ister yeni bulaşmış olsun, ister kurumuş olsun, bulaştığı yerden çıkarılabilir. Fakat, kurumuş plastik boyayı çıkarırken, bazı hassas yüzeylerde iz kalması muhtemeldir. Örneğin: Kıyafete bulaşmış bol miktarda plastik boya temizlendikten sonra, hafifçe iz bırakabilir. Aynı şekilde, parkeye bulaşmış ve zamanında temizlenmemiş bir plastik boya, parkede solma yapabilir. Bu nedenle, plastik boyayı kurumadan temizlemek çok önemlidir.

Plastik Boyayı Ne Çıkarır?

Plastik boyayı çıkarmak için türlü türlü kimyasal temizleyiciler kullanmanıza gerek yok. Eğer boyanız gerçekten plastik boya ise, su yeterli olacaktır. Plastik boya eğer kurumuşsa, sıcak su ile kazınarak veya temiz bir bez ile ovalayarak bulaştığı yüzeyden çıkarabilirsiniz. (Burada tekrar bir hatırlatma yapalım. Eğer boyanız su bazlı silinebilir boya ise, su yeterli olmayacaktır.)

Kurumuş Plastik Boya Nasıl Çıkar?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, plastik boya her ne kadar dayanıksız bir boya olsa da, kuruyunca size zorluk çıkarabilir. Bazı birinci sınıf plastikler özellikle kuruduğu zaman dayanıklı oluyor.

Öncelikle, kurumuş plastik boyanın fazlasını bir spatula ile yaymadan yüzeyden alın. Bir bezi sıcak su ile ıslatarak ovalayın. Kimyasal temizleyiciler kullanmayın. Bu tip temizleyiciler yüzeye kalıcı hasar verebilir veya soldurabilir.

Plastik Boya Kumaştan Nasıl Çıkar?

Kumaştan plastik boya nasıl çıkar, plastik boya lekesi elbiseden nasıl çıkar? Öncelikle plastik boyanın fazlasını yaymadan kıyafetten alın. Kurudu ise, kuru kuru çitileyin. Su ile dolu bir kabın içinde bekletin. (Sıcak su olabilir.) Tekrar çitileyin. Çamaşır deterjanı ile çitileyebilirsiniz. Az miktarda kalan leke çamaşır makinesinde yıkayınca çıkacaktır.

Pimapenden Plastik Boya Nasıl Çıkar?

Halk arasında Pimapen diye bilinen pvc pencere sistemlerine plastik boya sıkça bulaşıyor. Plastik boya, silinebilir veya temizlenebilir olmadığından sıcak su ile çıkacaktır. Plastik boya bulaşmış yüzeyi dairesel hareketlerle sıcak su ile ıslatılmış bez ile ovalayın. Eğer boya çıkmıyorsa plastik boya değil, su bazlı silinebilir boyadır. Pimapenden çıkmayan plastik boyayı hafifçe zımpara yapıp, sprey boya ile boyayabilirsiniz. Temizlemek için tiner veya boya sökücü kullanmak, pvc pencereye zarar verir.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar