Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

Sızdırmazlık Bandı Yorumları ve Özellikleri

Sızdırmazlık bandı

Su sızdırmazlık kenar bantları aslında uzun süredir yapı marketlerde ve sanal mağazalarda var. Siz hala tecrübe etmediyseniz, sızdırmazlık bandı ile ilgi makalemizi ve yorumları okuyup; biraz da olsa fikir sahibi olabilirsiniz. Su sızdırmazlık bandı kullananlar yorumlarını bu yazımızın altına bulabilirsiniz.

Küvet ve duş teknesi kenarına sürekli silikon çekmekten ve üzerinde oluşan küflerden bıktıysanız su sızdırmazlık bandı kullanabilirsiniz.

Bu bantlar piyasada “duşakabin sızdırmazlık bandı”, “su sızdırmaz lavabo küvet kenar bandı”, “duşakabin su sızdırmazlık bandı”, “lavabo sızdırmazlık bandı”, “duşakabin su geçirmez bant”, “duşakabin sızdırmaz bant” adlarıyla satılıyor.

Sızdırmazlık bantları hakkında hızlıca bir değerlendirme ve yorum yapmak gerekirse; silikondan çok daha dayanıklı olduğunu söyleyebiliriz. Uygulama düzgün yapılırsa, 10 yıla kadar zarar görmeden kullanılabilir.

Aşağıdaki bilgiler, su sızdırmazlık bandı satın almadan önce size faydalı olabilir.

Su Sızdırmazlık Bandı Nedir?

sizdirmazlik bandı nedir
Su sızdırmazlık bandı nedir?

Su sızdırmazlık kenar bantları aslında uzun süredir silikonun yerine yapı marketlerde ve internette satılıyor.

Banyolarda, duşakabinlerde, klozet ve lavabo kenarlarında silikon yerine güzel bir görünüm oluşturmak, su yalıtım yapmak ve küfü engellemek için kullanılıyor.

Su Sızdırmazlık Bandının Özellikleri

İyi bir su sızdırmazlık bandı, silikon gibi kararma- sararma yapmaz, küflenmez. Suya ve genel temizleyici kimyasallara dayanıklıdır.

İyi yapışır, 10 seneye kadar dayanır. Genellikle 22 mm. ve 38 mm. kalınlığında olur. Uzunluğu ise üretici firmaya göre değişse de 3 metreden biraz fazladır. (Ambalajın üzerinde uzunluğu yazar.)

Yapı marketlerde ve sanal mağazalarda ince ve kalın olanlarını bulabilirsiniz. İnce olanları genellikle lavabo ve klozet kenarlarına kullanılır. Kalın olanları ise; küvet, duş kabini veya tezgahların birleşim yerlerine kullanılıyor. 3 bölmeli bölmeli olanlarda orta kısım boşluğa, üst kısım fayansa ve alt kısım da küvete gelecek şekilde yapıştırılıyor.

Su Sızdırmazlık Bandı Nasıl Uygulanır?

 • Montajdan önce, küfleri çamaşır suyu ile temizleyin. Uygulama yüzeyleri temiz kuru ve yağdan arındırılmış olmalıdır. Sabun artıklarını alkol ile temizleyin.
 • Kenar uzunluklarını ölçerek uygun miktarda kesin.
 • Derzlerdeki veya yapıştırılacak yüzeydeki nemi bir fön makinesi ile kurutun.
 • İhtiyacınız kadar sızdırmazlık bandını kestikten sonra en uzun derz ile başlayın ve eğer birleşme yerlerine birleştirme aparatı kullanmayacaksanız, bandı üst üste yapıştıracağınız için birkaç cm. fazla kesin.
 • Bandın arkasında bulunan koruyucu bandın ilk birkaç cm.sini kaldırın. Bandın bu açılmış kısmını derzin üzerine yapıştırın. Bunu yaptıktan sonra bandı esnetmeden üzerine sıkıca bastırarak yapıştırın. Derzin sonunda artan bandı kesin.
 • Bandın özellikle fayans derzlerine iyice yapışmış olmasına dikkat edin.
 • Bandı yerleştirdikten sonra bütün uzunluğu boyunca üzerine bir saç kurutma makinesi ile ısı tatbik edin. Diğer elinizle de sızdırmazlık bandının üzerine bastırın.
 • Kullanmadan önce 24 saat bekleyin ve tekrar bandın bu noktada iyi yapışmış olup olmadığını kontrol edin.

En İyi Duşakabin Sızdırmazlık Bandı Hangisi?

Su sızdırmazlık bantları artık birçok firma tarafına üretiliyor. Piyasada en çok tercih edilen su sızdırmazlık bantlarına örnek vermek gerekirse: Vodaseal sızdırmazlık bandı, Henkel sızdırmazlık bandı, Bimeks Sızdırmazlık Bandı, Bison küvet kenar sızdırmazlık bandı.

Tabi, bunlara farklı markalar eklemek mümkün. Su sızdırmazlık bandı kullandıysanız, yorumlarınızı veya tecrübelerinizi bu yazının altına bırakabilirsiniz.

Su Sızdırmazlık Kenar Bandı Silikonun Üzerine Tutar Mı?

Su sızdırmazlık bandını uygulayacağınız yüzey temiz, kuru, tozsuz olmadır. Eğer yüzeyde silikon varsa, münkün olduğunca temizlemeye çalışın.

Mümkünse silikon sökücü kullanın. Yine de bir miktar silikon kalırsa, kalan silikonun üzerine sızdırmazlık bandınızı yapıştırabilirsiniz. Su sızdırmazlık bandı kullananların yorumlarını ve merak ettiklerinizi bu yazımızın altınaki yorum kısmında bulabilirsiniz.

40 Yorum

  • Cennet,
   Suyun silikon çekilen kısımlardan mı, sifonun birleşim yerlerinden mi geldiğini kontrol edin. Silikonlu kısımlardan geliyorsa, yenisini çekin.
   Sifona yakın yerden geliyorsa, sifonun vidasını sıkın veya değiştirin.

 1. Merhaba
  Duşa kabin iç kısmı kenarlarına çekildiğinde,sıcak su ile temas edicek bant.açılma yada özelliğini kaybetme olabilirmi.teşekkürler

  • Merhaba Serkan Bey,
   İyi bir uygulama ile sıcak sudan etkilenmez, çok uzun süre yüzeyde kalır. Alt zemin temiz ve kuru olmalıdır. Ayrıca, iyi bir marka tercih edin.

 2. Merhaba, yeni taşındık. Duşakabin direk fayans üzerine takılmış. Sallanıyor, uzun duvara takılı. Dönen bir bölümü yok yani.. Mlzemesi aluminyuma benziyor. Altlarda fazlaca taşlaşmış çirkin kireç ve kir lekeleri vardı, kireç çözücü ile büyük bölümünü temizledim. Hala da çıkmayan yerler var. Temizleyinde bağlantı noktasındaki slikonlar zarar gördü. Duş alınca banyoya su akıyor. Oraya bu sızdırmaz banttan yspıştırsam işe yarar mı? Ayrıca camların iç ve dış kısımlarında pemcere camına macun çekili gibi sert bir malzeme daha var. Onun da bazı kısımlarını çıkarmak sorunda kaldım. Onun yerine bir şey yapmalı mıyım? Su cam ile dış çercebe arsına akarsa küf vs mi olur? Çok detay yazdım fotoğraf atsam daha iyi olurdu.

  • Mehtap Hanım,
   Alt kısımlara sızdırmazlık bandı kullanabilirsiniz. Su, cam ile çerçeve arasında beklerse, zamanla küf oluşur. Oraya da sızdırmazlık bandı veya silikon kullanabilirsiniz.

 3. Mutfak fayanslarının derz aralarında sararmalar var ve hiçbişekilde çıkmıyor görüntü açısından orayı kapatmak istiyorum ne tür bi ürün kullanabilirim acaba

 4. Merhaba evin üstünde boş bir daire var dairenin teras tarafından yağmur yağdığında dairemin üstüne su akıntısı oluyor terasın kenarlarından bant çeksek suyu engelleyebilirmiyiz

  • Bülent Ürgüp,
   Bizim yukarıda anlattığımız bantlar yalıtım bandı değil, küvet ve lavabo için kullanılan su sızdırmazlık bantlarıdır. Terasın kenarlarında görünen açıklıklar, çatlamalar varsa su yalıtım bantlarının bir miktar faydası olur. Fakat, betonda bekleyen su yine alt katlara inecektir. Suyun beklememesi için, bir kanaldan atılması gerekiyor.

 5. Merhaba Duşakabin için kullanmak istiyorum kaç mm önerirsiniz? Ve marka tavsiyesi verirseniz memnun olurum. Birde uygularken saç kurutma makinesi ile mi uygulamak gerekiyor. Şimdiden teşekkür ederim.

  • Arzu Hanım,
   Duşakabin için en uygun 38mm. Bison, Boss, Vodaseal gibi markaların sızdırmazlık bantlarını kullanabilirsiniz. Birçok marka saç kurutma makinesi ile ısıtarak uygulamayı öneriyor.

 6. Merhaba
  Duş teknesinde lenarlarındaki çıtaları söktüm iyice temizledim . Kuruduktan sonra önce fayas tekne arasına silikon uygulayıp bir gün geçtikten sonra bu banttan uygulama yapabilir miyim. Yoksa direk bant yeterli olur mu. Anladığım kadarıyla silikon uygulaması üzerinde çok kalıcı sonuç vermiyor.

  Önerilerinizi paylaşırsanız sevinirim.
  Teşekkürler

  • Merhaba Gülsevin,
   Evet, silikonun üzerine sağlıklı sonuç vermiyor. Temizlikten sonra direkt yapıştırmanızı tavsiye ederim. Fakat içeride kalan ara boşluklara yapıştırmadan önce silikon çekebilirsiniz. (Bantın yapışkan tarafına temas etmeyecek şekilde.)

 7. Tam boy pimapenlerin alt kısmından denizlikten su sızıyor defalarca silikon vs kullanmama rağmen olmadı bu banttan ya da derz dol kullansam işe yarar mı yağmur soğuk ta deforme olurmu

 8. Benim eski model bir arabam var arkadan kaporda Biraz içeri göçtü ben bu bandı çöken yeri kapatmak için kullanabiliemiyim görüntüyü yok etmek için

  • Mehmet Bey,
   Bant dış ortamda, aşırı sıcaklara ve soğuklara dayanmaz. Ayrıca, daha köyü bir görünüm oluşturabilir.
   Vakum, vantuz gibi bir şey ile çekmeyi deneyin ya da mümkünse iç kısımdan baskı yaparak düzeltmeye çalışın.

 9. Derz arasıgold bantlardan aldım fakat yapısmıyor ,yapıştıran sonra kalkıyor,yapıştırıcı ile yapistirmam mümkün mü acaba?

  • Derya Hanım,
   Derzlerin temiz ve kuru olduğuna emin olun. Bant çok fazla soğukta beklediyse yapışma gücü zayıflamıştır. Bir kalorifer peteğinin üzerine koyun. Birkaç saat beklesin.
   Yine de yapışmazsa derze kontakt yapıştırıcı sürebilirsiniz. Yapıştırıcıyı derze sürüp 3-5 dakika bekleyin. Bantı üzerine yapıştırın. Şeffaf bir kontakt yapıştırıcı bulmaya çalışın.
   Aksi halde kalkan kısımlarda sarı bir iz bırakır.

  • Gül Hanım,
   Evet, işe yarar. Fakat, çok fazla su geliyorsa, bir tesisatçı çağırarak tamir ettirmenizi öneririm. Sızan su klozetin altında birikerek, bir süre sonra alt daireye sızma yapabilir.

 10. Yağmur suyu borularının birleşim yerinden su sızıyor.Boruları sökme imkanı yok.
  Vodaseal Su Geçirmez Sızdırmaz Sprey Kauçuk Kaplama Izolasyon dan birleşim yerlerine uygulama yapsak sızıntı önlenebilr mi? Siz ne ònerirsiniz?

  • Mümin Bey,
   Açıklık birkaç mm. yi geçmiyorsa kullanabilirsiniz. Beyazı şeffafından daha kalın. Birkaç kat yaparsanız daha da kalın olur. Sızdırma yapıp yapmadığını arada bir kontrol edin.
   PVC ise tangit kullanın. Açıklık fazla ise, metal veya plastik farketmez, üzerini kurulayıp açıklığa pu mastik kullanın.

 11. İyi günler, mutfak lavabosunun kenarlarını su sızdırmaması için hangi silikonlu tavsiye edersiniz? Sista ft101 mı yoksa başka bir ÜRÜN mü?

  • Kamil Bey,
   Würht Duşakabin Silikonu, Sista Extra Beyaz, Selsil, Akfix, Derby v.b markaların duşakabin silikonunu kullanabilirsiniz. Bahsettiğiniz Sista ft101 yapıştırma ve dolgu için daha uygun.

   • Çok teşekkür ederim vermiş olduğunuz bilgiler için..
    Hayırlı çalışmalar ve iyi günler dilerim.
    Saygılarımla

 12. Dursun. lavabo kenarı genişte bandı iki sıra yarısı üzerine gelecek şekilde yapıştırabilirmiyiz. Altında silikonlu derz dolgu var üst üste yapışır mı

 13. Merhaba Küvetim Bugün Takıldı Kenarlarına Silikon Sürüldü Bir Gün Beklicez Kullanmak İçin Kullanmadan Önce Bu Su Geçirmez Bantlardan Kullansam İyi Olurmu

  • Ömer Bey,
   Silikonun üzerine sızdırmazlık bandı çok iyi tutmaz. Sadece silikon ince çekildiyse kullanın. Bandın arkasına komple silikon temas ederse, bir süre sonra bant açılır. Çünkü, silikon itici bir malzemedir.

  • Ali Bey,
   Evet, ama daha dikkatli olunmalıdır. Derzleri çok olduğundan aralardan su girebilir. Uygulama daha özenli yapılmalıdır.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar