Sızdırmazlık Bandı Kullananlar Yorumları ve Özellikleri

Sızdırmazlık bandı
Sızdırmazlık bandı kullananlar yorumları

Su sızdırmazlık kenar bantları aslında uzun süredir yapı marketlerde ve sanal mağazalarda var. Siz halâ tecrübe etmediyseniz, sızdırmazlık bandı ile ilgi makalemizi ve yorumları okuyup; biraz da olsa fikir sahibi olabilirsiniz. Su sızdırmazlık bandı kullananlar yorumlarını bu yazımızın altına bulabilirsiniz.

Küvet ve duş teknesi kenarına sürekli silikon çekmekten ve üzerinde oluşan küflerden bıktıysanız su sızdırmazlık bandı kullanabilirsiniz.

Bu bantlar piyasada “duşakabin sızdırmazlık bandı”, “su sızdırmaz lavabo küvet kenar bandı”, “duşakabin su sızdırmazlık bandı”, “lavabo sızdırmazlık bandı”, “duşakabin su geçirmez bant”, “duşakabin sızdırmaz bant” adlarıyla satılıyor.

Sızdırmazlık bantları hakkında hızlıca bir değerlendirme ve yorum yapmak gerekirse; silikondan çok daha dayanıklı olduğunu söyleyebiliriz. Uygulama düzgün yapılırsa, 10 yıla kadar zarar görmeden kullanılabilir.

Aşağıdaki bilgiler, su sızdırmazlık bandı satın almadan önce size faydalı olabilir.

Su Sızdırmazlık Bandı Nedir?

sızdırmazlık bandı yorumları
Sızdırmazlık bandı nedir, nasıl kullanılır?

Su sızdırmazlık kenar bantları aslında uzun süredir silikonun yerine yapı marketlerde ve internette satılıyor.

Banyolarda, duşakabinlerde, klozet ve lavabo kenarlarında silikon yerine güzel bir görünüm oluşturmak, su yalıtım yapmak ve küfü engellemek için kullanılıyor.

Su Sızdırmazlık Bandının Özellikleri

İyi bir su sızdırmazlık bandı, silikon gibi kararma- sararma yapmaz, küflenmez. Suya ve genel temizleyici kimyasallara dayanıklıdır.

İyi yapışır, 10 seneye kadar dayanır. Genellikle 22 mm. ve 38 mm. kalınlığında olur. Uzunluğu ise üretici firmaya göre değişse de 3 metreden biraz fazladır. (Ambalajın üzerinde uzunluğu yazar.)

Yapı marketlerde ve sanal mağazalarda ince, kalın olanlarını bulabilirsiniz. İnce olanları genellikle lavabo ve klozet kenarlarına kullanılır.

Kalın olanları ise; küvet, duş kabini veya tezgahların birleşim yerlerine kullanılıyor. 3 bölmeli bölmeli olanlarda orta kısım boşluğa, üst kısım fayansa ve alt kısım da küvete gelecek şekilde yapıştırılıyor.

Su Sızdırmazlık Bandı Nasıl Uygulanır?

 • Montajdan önce, küfleri çamaşır suyu ile temizleyin. Uygulama yüzeyleri temiz kuru ve yağdan arındırılmış olmalıdır. Sabun artıklarını alkol ile temizleyin.
 • Kenar uzunluklarını ölçerek uygun miktarda kesin.
 • Derzlerdeki veya yapıştırılacak yüzeydeki nemi bir fön makinesi ile kurutun.
 • İhtiyacınız kadar sızdırmazlık bandını kestikten sonra en uzun derz ile başlayın ve eğer birleşme yerlerine birleştirme aparatı kullanmayacaksanız, bandı üst üste yapıştıracağınız için birkaç cm. fazla kesin.
 • Bandın arkasında bulunan koruyucu bandın ilk birkaç cm.sini kaldırın. Bandın bu açılmış kısmını derzin üzerine yapıştırın. Bunu yaptıktan sonra bandı esnetmeden üzerine sıkıca bastırarak yapıştırın. Derzin sonunda artan bandı kesin.
 • Bandın özellikle fayans derzlerine iyice yapışmış olmasına dikkat edin.
 • Bandı yerleştirdikten sonra bütün uzunluğu boyunca üzerine bir saç kurutma makinesi ile ısı tatbik edin. Diğer elinizle de sızdırmazlık bandının üzerine bastırın.
 • Kullanmadan önce 24 saat bekleyin ve tekrar bandın bu noktada iyi yapışmış olup olmadığını kontrol edin.

En İyi Duşakabin Sızdırmazlık Bandı Hangisi?

Su sızdırmazlık bantları artık birçok firma tarafına üretiliyor. Piyasada en çok tercih edilen su sızdırmazlık bantlarına örnek vermek gerekirse: Vodaseal sızdırmazlık bandı, Henkel sızdırmazlık bandı, Bimeks Sızdırmazlık Bandı, Bison küvet kenar sızdırmazlık bandı.

Tabi, bunlara farklı markalar eklemek mümkün. Su sızdırmazlık bandı kullandıysanız, yorumlarınızı veya tecrübelerinizi bu yazının altına bırakabilirsiniz.

Su Sızdırmazlık Kenar Bandı Silikonun Üzerine Tutar Mı?

Su sızdırmazlık bandını uygulayacağınız yüzey temiz, kuru, tozsuz olmadır. Eğer yüzeyde silikon varsa temizlemeye çalışın.

Mümkünse silikon sökücü kullanın. Yine de bir miktar silikon kalırsa, kalan silikonun üzerine sızdırmazlık bandınızı yapıştırabilirsiniz.

Su sızdırmazlık bandı kullananların yorumlarını bu yazımızın altına bulabilirsiniz.

17 Yorum

 1. Ali yanaş. Bu küvet kenarı sızdırmaz bantı uyguladıktan sonra. Üzerine silikon uygulayabilirsiniz? Yani silikonla üzerine küvet çıtası yapıştırabilir miyiz

 2. Ali Yanaş,
  Küvet kenar bandı tek başına yeterli olur. Ama yine de uygulama yapmak isterseniz küvet kenar çıtası silikon ile üzerine tutar.

 3. Merhaba
  Benim küvetim tekneli. Kenar çıtasını silikonlardan temizleyip söktüm, içinden korkunç derecede küf çıktı. Sızdırmaz bant kullanacağımin kenar çıtası kullanmam gerekir mi yoksa sızdırmaz bant tek başına yeterli olur mu? Ve yahut hem kenarlık çıtasını takıp hem üstünden sızdırmaz bant uygulanabilir mi?

  • Semra Hn.
   Sızdırmazlık bandı veya kenar çıtası kullanın. İkisini beraber kullanmayın. Biri yeterli olur.
   Kenar çıtasını silikon ile yapıştırın. 1 gün su temas etmesin. Kenar bandı kullanacaksanız geniş olanı tercih edin. Saç kurutma makinesi ile ısıtarak ve elinizle bastırarak uygulayın.

 4. Merhaba. Benim sorum şu şekilde duşa kabinin eski silikonunu çıkarıp yeni silikon çektim bunun üzerine sızdırmazlık bandı uygulanabilir mi teşekkürler

 5. Bu bantlar kimyasal temizleyicilerle kısa süreli temasta bile zarar görür mü? Eğer öyleyse nasıl temizlemek gerekiyor?

  • Halil Aksoy,
   Çamaşır suyu ve benzeri temizleyiciler, sızdırmazlık bandı dahil tüm yüzeylere zarar veriyor. Sararma ve yapışkanlığının azalmasına neden olabilir. Çamaşır suyu içermeyen genel temizleyiciler ile temizlenmelidir.

 6. Kolay gelsin benim sorum klozete giren su borusu sukaçırıyor eski tip üsten basmalı değil klozete giren hortumun tıpasının oradan kaçırıyor silikon yaptım sıvı conta yaptım yinede olmadı sızdırmazlık bandı işe yararmı

  • Metin Bey,
   Sızdırmazlık bandı sadece küvet, duşakabin ve lavaboların duvar ile birleşim yerlerinden su kaçağını engellemek için kullanılıyor. Daha detaylı yardımcı olabilmem için merbakar@gmail.com adresine fotoğraf çekerek mail yollayın.

 7. Merhaba benim duşa kabininin altından şu sızdırıyor bu bantla dusakabinin altındaki şu borularını sarsam sızdırmazlık sağlar mi
  acaba

  • Merhaba,
   Suyun tam olarak nereden sızdığını öğrenin. Sifonun altından da sızıyor olabilir. Duvar birleşim yerinden de. Duşakabinin duvar ile birleşim yerinden sızıp, aşağıya akıp sifondan sızıyormuş gibi olabilir. Duşakabinin içindeki banyo bataryasını açın. Duşakabinin yan kapağını açıp alttan bakıp suyun nereden sızdığını öğrenin. Şifondan ise sıkıştırın veya yenisi ile değiştirin.

 8. Merhabalar. Benim şöyle bir problemim var. Benim lavoba seramik üzerine yapılmış ama egimi öne doğru. Haliyle cocuk veya bizler ellerimizi yıkarken tezgah üzerinden altındaki dolaba sızıyor ve dolap kapakları şişti. Bu sorunu gidermek için sızdırmazlık bandı kullansam olur mu

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz