İlginizi Çekebilir

Bu Kategoride En Çok Okunanlar

Pencereden Su Sızması Nasıl Engellenir?

Pencere kenarı su izolasyonu.
Pencereden su sızması nasıl engellenir?

Pencerenizdeki su sızıntısını bir türlü engelleyediniz mi? Birşeyleri yanlış yapıyor olabilir veya yanlış bir malzeme kullanıyor olabilirsiniz! Pencereden su sızması nasıl engellenir ve pencere kenarı su sızıntısını engellemek için hangi malzemeler kullanılır? detaylı bir şekilde aşağıda anlattık.

Pencereden Su Sızması Nasıl Engellenir?

pencere kenarı duvar su alıyor
Pencereden su sızması nasıl engellenir?

Pencere kenarlarındaki su sızıntısını engellemenin en iyi yolu, saf silikondur. Saf silikonlar, çok uzun süre çatlamadan durabilir ve yüzeye çok iyi tutunur. Pencere kenarı su izolasyonu yaparken saf silikon kullanmaya özen gösterin.

Üzerinde mastik, silikonize mastik, akrilik mastik yazılı olan silikonları pencere kenarlarında, özellikle pencere kasası ile pencere camı arasında kullanmayın!

Piyasada “pencere silikonu” adı altında birçok silikon satılıyor. Silikonun fiyatı size ipucu verecektir. Gerçek silikonlar, mastiklerden veya silikonize mastiklerden yaklaşık iki kat daha pahalıdır. Bazı kaliteli silikon markaları: Bison, Sista, Sika, Kale, Dayson v.b. (Silikon markaları hakkında daha fazla bilgi almak için, linke tıklayarak, “En iyi silikon markaları hangileri? yazımızı okuyabilirsiniz.)

Silikon üretimi esnasında içerisine solvent ilave dilerek, fiyatı ucuzlatılabilir. Bu nedenle, pencereye su yalıtımı yapmak için, bilinen markaların silikonlarını almaya çalışın.

Gerekli uyarı ve önlemleri açıkladıktan sonra, şimdi detaylı olarak pencereden su sızması nasıl engellenir ve pencere kenarı su izolasyonu nasıl yapılır? detaylıca anlatalım.

Camlardan Gelen Su Nasıl Kesilir?

Pencereden su sızması nasıl engellenir?: Pencerelerinizi içeriden ve dışarıdan iyice kontrol ederek suyun nereden girdiğini anlamaya çalışın. Su, duvar dibinden mi geliyor, çatlak bir duvardan mı sızıyor, yoksa cam ile pencere kasası arasından mı su sızıyor?

Gerekli kontrolleri yaptıktan sonra, suyun nereden sızdığını tahmin edebilirsiniz. Yukarıda bahsettiğimiz gibi pencere kenarları su yalıtımı için en iyi malzeme silikondur.

Silikonun kalitesi kadar doğru uygulamak da önemlidir. Yani doğru bir uygulama yapmazsanız, ister pencere kenarı su izolasyonu olsun, ister banyo su izolasyonu, su sızıntısı tekrar olacaktır. (Silikonu uygulama konusunda sorun yaşıyorsanız, linke tıklayarak, “Silikon nasıl çekilir?” yazımızı okuyabilirsiniz.)

Pvc Pencere Kenarlarından Su Alıyor!

Suyun nereden gelidiğini anlamaya çalışın. Pvc pencerelerden gelen su pvc pencerenin fitillerinden geliyor olabilir. Camların pencere kasası ile birleşim yerlerinden geliyor olabilir veya pencere kasası ile duvar arasından geliyor olabilir.

Pimapen su sızdırıyor ne yapmalıyım? Sorun contalarda ise pvc pencerenin fitillerini yenileyin veya fitilleri yeniyelene kadar geçici olarak silikon çekin. Cam ile pvc pencere arasından geliyorsa, silikon kullanın. Pencere kasası ile duvar arasından su geliyorsa, poliüretan mastik kullanabilirsiniz.

Pencere Kenarı Duvar Su Alıyor!

Pencereniz ister ahşap olsun ister pvc, pencere duvar ile pencere arasına poliüretan mastik uygulamalısınız. Poliüretan mastik hem iyi bir dolgu ve yapıştırma malzemesidir, hem de su izolasyonu yapabilir.

Pencere Su Yalıtımı

Pencereden su sızması
Pencere su yalıtımı nasıl yapılır?

Tekrar, tekrar silikon çekip bir türlü pencere kenarı su sızıntısından kurtulamadıysanız, pencere kenarı su izolasyonu aşamalarını aşağıda detaylıca tarif ettik.

  • Eski silikonları keskin bir bıçak ile kesin. Mümkün olduğunca eski silikon kalıntılarını temizlemeye çalışın. (Kalan küçük silikon artıkları için silikon sökücü de kullanabilirsiniz.)
  • Bir fırça veya kuru bir bez ile silikon çekeceğiniz pencerenin kenarlarını veya pencerenin çevresini temizleyin.
  • Yüzeyde eski silikon kalıntısı varsa; onu tamamen kapatacak kalınlıkta yeni silikonun ucunu kesin.
  • Silikonu silikon tabancasına koyarak yavaş ve dikkatlice silikonu sıkın. Silikonu sıktıktan sonra, bir silikon düzeltme aparatı ile çektiğiniz silikonu düzeltin. (Yukarıda bahsettiğimiz gibi; pencere kenarı su izolasyonunda en önemli şey silikonu kalitesi ve uygulamadır. Eğer silikon düzeltme aparatınız yoksa, parmağınızı bulaşık deterjanına batırıp öyle düzeltin. Bu sayede tüm gözenekler kapanacak ve düzgün olacaktır.)
  • Ayrıca, silikonu düzgün çekmek ve kenarlara taşırmamak için, kağıt bant da kullanabilirsiniz. Kağıt bandı yan kenarlara yapıştırın ve orta kısma silikon çekin. Bir gün sonra kağıt bandı çıkartabilirsiniz.

Pencere Kenarları Su Yalıtımı İçin Hangi Malzeme Kullanılır?

Pencereden su sızması
Pencereden su sızması nasıl engellenir?

Pencere kenarları su yalıtımı için en çok kullanılan malzeme silikondur. Fakat, daha küçük ve kılcal çatlaklar için sprey su yalıtım malzemeleri veya fırça ile sürülen renksiz su yalıtım malzemelerini de kullanabilirsiniz.

Özellikle, pencere kenarındaki göz ile görünmeyen kılcal açıklıklar için renksiz sprey su yalıtım malzemelerini kullanmanız daha yerinde bir seçim olacaktır. Bu spreyler, su sızdırmazlık spreyleri adı ile birçok sanal mağazada ve büyük yapı marketlerde satılıyor. (Örneğin: Vodaseal Leakfix, Alkon İzolasyon Spreyi, Winkel Winzol Su Geçirmez Sızdırmazlık Spreyi v.b.) Bu spreyleri satın almadan önce pencere renginize uyum sağlaması açısından renksiz olmasına dikkat edin.

Pencere kasası ile duvar arasında 1-2 santimetrelik boşluklar varsa, poliüretan mastikleri kullanabilirsiniz. Poliüretan mastiği kullanmadan önce eski silikon artıklarını temizlemeyi unutmayın!

Ahşap Pencere Kenarları Su Yalıtımı

Özellikle, eskimiş ahşap pencerelerden su girmesi çok karşılaşılan bir durumdur. Bakımı yapılmayan ahşap pencerelerde çatlaklar oluşur ve bu çatlaklardan da su sızabilir.

Ahşap pencerelerdeki su sızıntısının nedeni, penceredeki çatlaklar veya pencere kenarındaki boşluklar olabilir.

Ahşap pencere kenarına su yalıtımı yapmadan önce, mutlaka ahşap pencerenin kasasını onarmalısınız. Kılcal çatlaklar için ahşap macunu ve boya yeterli olacaktır.

Ahşap Pencereden Su Giriyor Nasıl Kapatabilirim?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi ahşap pencere kenarı su yalıtımı yapmadan önce, ahşap pencerenin kendisini onarmanız gerekiyor. Onarım için aşağıdaki aşamaları izleyin.

  • Ahşap pencerenin üzerindeki çatlak ve açıklıkları tespit edin.
  • Pencere üzerindeki boya yağlı boya ise, sentetik macun ile çatlakları doldurun. Pencere üzerine daha önce renkli vernik yapıldıysa verniğin renginde, su bazlı, renkli macun uygulayın.
  • Macunun kurumasını bekleyin. (Su bazlı macun için genellikle 1-2 saat; sentetik macun için 24 gereklidir.)
  • Macun kuruduktan sonra, pencerenin eski boyası yağı boya ise, 24 saat ara ile 2 kat yağlı boya ile boyayın. Eski boyası vernikli ahşap koruyucu ise, 5-6 saat ara ile 2-3 kat renkli vernik uygulayın.

Bu uygulama ile ahşap pencere üzerindeki çatlaklardan kurtulduktan sonra; artık pencere kenarı su izolasyonu yapabilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar