İlginizi Çekebilir

Bu Kategoride En Çok Okunanlar

Silikon Nasıl Çekilir?

düzgün silikon nasıl çekilir
Silikon nasıl çekilir?

Silikon mükemmel bir yapıştırma ve su yalıtım malzemesidir. Evlerde, yapılarda, sanayide sık sık kullanılır. Silikon konutlarda en çok pencere kenarlarında, banyolarda, mutfak tezgahlarında ve lavabolarda su yalıtımı için kullanılır.

Evinizde kullandığınız silikonun kalitesi çok önemlidir. İyi bir marka, katkısız, saf silikon yıllarca su yalıtımı yapabilir. (En kaliteli ve çok satan silikon markalarını merak ediyorsanız linke tıklayarak, “En kaliteli silikon markaları” yazımızı okuyabilirsiniz.) Fakat, silikonu uygularken, kalitesi kadar nasıl çekildiği de önemlidir. İyi çekilmemiş bir silikon ne kadar kaliteli olursa olsun; kısa sürede yerinden çıkabilir veya su yalıtımını doğru yapamaz. Bu nedenle, evinizde banyoda, pencerede kullandığınız silikon düzgün nasıl çekilir? aşağıda anlattık. Ayrıca, mutfak tezgahına, lavaboya, klozete, cama, duşakabine ve ocağa silikon çekerken dikkat etmeniz gereken noktaları açıkladık.

Silikon Nasıl Çekilir?

Öncelikle, ünlü silikon markası Soundal’ın aşağıdaki silikon çekme videosunu izleyebilirsiniz. Silikonu çekmek için önce bazı hazırlıklar yapılması gerekiyor. Böylece çektiğiniz silikon çok uzun süre dayanıklı olacak ve su yalıtımı yapabilecektir. Videodan sonra bu hazırlıklardan bahsedelim. Ardından, evde silikonun kullanıldığı tüm alanları ayrı-ayrı anlatalım.

Silikon nasıl çekilir?

Hazırlık

 • Silikon zor çıkan bir malzemedir. Elinize bulaşırsa, çok rahatsız edici olabilir ve zor çıkar. Bu nedenle her şeyden önce bir eldiven kullanın.
 • Eski silikonu mümkün olduğunca kesin ve temizleyin. Ucu keskin bir bıçak veya maket bıçağı kullanabilirsiniz. Kalan silikon artıkları için (silikon remover) silikon sökücü kullanabilirsiniz. Silikon sökmek ile ile ilgili daha detaylı bilgi almak için linki tıklayarak “Silikon Nasıl Çıkar?” yazımızı okuyabilirsiniz.
 • Silikonu söktükten ve eski silikon artıklarını da temizledikten sonra, silikon çekeceğiniz yüzeyin tamamen kuru olduğuna emin olun. Kuru bir bez ile yüzeyi temizleyin. Yüzey nemli ise, saç kurutma makinesi ile yüzeyi hafifçe ısıtın.
 • Çekeceğiniz silikon 1-1,5 metre kadar ise 50gr.’lık tüp silikonlar işinizi görecektir. Daha fazla ise, kartuş silikon ve bir silikon tabancasına ihtiyacınız olacak.
 • Silikon çekme işinde acemiyseniz; bir kağıt bant ve silikon çekme aparatı düzgün silikon çekmeniz için size oldukça fayda sağlayacaktır.

Silikon Çekme

Silikon uygulama, silikon nasıl uygulanır? Daha önce çektiğiniz silikonlardan su kaçırıyorsa, yukarıdaki hazırlık aşamalarını dikkatlice uygulayın. Ardından, silikonu hem düzgün çekmek hem de; silikonun su yalıtımını iyi yapabilmesi için aşağıdaki maddelere dikkat edin.

 • Silikonun vidalı ucunu uç taraftan kesin. Dipten kesmeyin ki; vidalı pipetini takabilesiniz.
 • Her silikon tabancasının bir çekme butonu vardır. Bu butona basarak, silikon tabancasının demir pimini geriye çekin.
 • Silikon kartuşunun önce uç kısmını sonra da arkasını silikon tabancasına yerleştirin.
 • Silikonun plastik pipetini silikonun ucuna elinizle çevirerek takın.
 • Silikon pipetin ucunu, dolduracağınız boşluğun kalınlığı kadar çapraz kesin.
 • Silikon çekeceğiniz yere silikon tabancasını yaklaştırarak, hafifçe temas ettirin ve tetiğe birkaç kez basın. Silikonun çıkışı ile beraber tetiğe hafifçe bastırarak aynı anda kolunuzu hareket ettirin. İlk defa silikon çekiyorsanız, fazla ya da az olan kısımlar için endişelenmeyin. Silikon çekme işi bittikten sonra düzeltmeyi silikon çekme aparatı ile yapabilirsiniz.
 • Eğer, silikon çekme aparatınız yoksa, parmağınızı bulaşık deterjanına veya sıvı sabuna batırıp bir seferde baştan sona silikonun üzerinden parmağınızla geçin.

Düzgün Silikon Nasıl Çekilir?

 • Silikonu düzgün çekmenin en iyi yolu silikon çekme aparatı kullanmaktır.
 • Silikonu aşırı miktarda kullanmayın. Sadece boşluğun büyüklüğü kadar sıkın. Silikon ne kadar çok olursa o kadar yayılır, istenmeyen kısımlara bulaşır ve çirkin görünür.
 • Silikonun silikon tabancası ile boşluğun büyüklüğüne çektikten sonra, silikon çekme aparatı ile bir seferde üzerinden geçin. Eğer silikon çekme aparatınız yoksa, ince bir eldiven takın ve parmağınızı sıvı bulaşık deterjanına batırarak üstünden geçin.
 • İlk defa silikon çekiyorsanız, silikonun çekeceğiniz kısmın alt tarafı ve üst tarafına kağıt bant kullanabilirsiniz. Örneğin, duşakabin içine silikon çekecekseniz, duvara ve duşakabinin üstüne kağıt bant çekip, ortada 1-2 santimetrelik kalan boşluğa silikon çekebilirsiniz. Silikon uygulamanız bittikten hemen sonra da kağıt bandı kaldırabilirsiniz.

Düzgün silikon çekmek için, sadece silikonun görsel olarak düzgün olması yeterli değildir. Zeminin kuru ve eski silikonların temizlenmiş olması gerekiyor. Silikon düzgün çekilse de; gerekli ön hazırlıklar yapılmazsa silikon su sızdıracaktır.

Genel olarak silikon nasıl çekilir? anlattığımıza göre artık evin faklı kısımlarında silikon çekme yöntemlerini paylaşabiliriz.

Mutfak Tezgahına Silikon Nasıl Çekilir?

tezgaha silikon çekme
Mutfak tezgahına silikon nasıl çekilir?

Mutfağa silikon nasıl çekilir? Mutfak tezgahına çekilen silikon hem yapıştırma hem de su yalıtımı görevi görür. Suyun çok temas ettiği mutfak tezgahları da su yalıtımı için silikon çok önemlidir.

Mutfak tezgahına düzgün çekilmemiş bir silikon nedeniyle sızan sulardan dolayı, mutfak tezgahı ve mutfak dolabı zarar görebilir. Hatta, sızan su bazı mutfak tezgahlarının altındaki prizlere ulaşarak, çok tehlikeli bir durum yaratabilir. Bu nedenle, mutfak tezgahının silikonu önemlidir.

Yukarıda “Silikon Çekme” başlığında anlattığımız gibi silikonu çektikten sonra; parmağınızı sıvı bulaşık deterjanına batırarak silikonun üzerinden geçin Bu sayede, tüm gözenekleri kapatarak düzgün bir görünüm elde edebilirsiniz. (İnce bir eldiven takmayı unutmayın!)

Mutfak tezgahına silikon çekmek için yaklaşık olarak yarım kartuş silikona ihtiyacınız olacak. Yani, 280 ml. lik bir silikonun yarısını tezgah için kullanmanız gerekecek. (Kalan silikonu pencere veya lavabolarda kullanabilirsiniz.) Şimdi, daha detaylı ve sırasıyla tezgaha silikon nasıl çekilir anlatalım.

Tezgaha Silikon Nasıl Çekilir?

 • Eski silikon artıklarını ucu sivri bir bıçak veya maket bıçağı ile kesin.
 • Silikon kartuşunun ucunu, duvar ile tezgah arası boşluğun kalınlığına uygun olarak çapraz kesin.
 • Silikonu silikon tabancasına yerleştirerek, tetiğe hafifçe basın. Aynı oranda silikon çımasına özen gösterin. (Tetiğe bir kez bastığınızda az da olsa kendiliğinden silikon çıkışı olacaktır. Bu nedenle, silikon ile işiniz bittiğinde tabancadan çıkarın.)
 • Tezgaha silikon çektikten sonra, silikon düzeltme aparatı ile düzeltin veya parmağınızı sıvı bulaşık deterjanına batırarak, fazla bastırmadan çektiğiniz silikonun üzerinden geçin.
 • Mutfak tezgahları suyun çok temas ettiği kısımlarıdır. Küf oluşmaması için, silikonun üzerinde uzun süre suyun beklemesine izin vermeden kurulayın.
 • Ayrıca tezgaha ve duvara kağıt bant çekip, ortasına silikon uygulayabilirsiniz. Bu sayede silikon taşmayacaktır.

Mutfak Tezgahına Hangi Silikon Kullanılır?

Mutfak tezgahı için saf, katkısız silikonları tercih edin. Silikon dışında, yeni teknoloji montaj yapıştırıcıları veya hybrib yapıştırıcıları kullanabilirsiniz. Bu sayede, çok daha uzun ömürlü bir yapışma sağlayarak, su yalıtımı da yapabilirsiniz.

Mutfak Lavabosuna Silikon Nasıl Çekilir?

mutfağa silikon nasıl çekilir
Mutfak lavabosuna silikon nasıl çekilir?

Mutfak lavabolarında çekilen silikon hem lavaboyu yapıştırma, hem de su izolasyonu için kullanılır. Bu nedenle, kaliteli silikonlar tercih edilmelidir.

Silikonun rengini tezgah arası fayansı renginde, mutfak dolabı renginde, tezgahının renginde veya renksiz olarak tercih edebilirsiniz.

Yukarıda anlattığımız silikon çekme talimatlarını uygulayın ve lavaboyu kullanmadan önce 24-48 saat arası bekleyin. Alttan yapıştırma yaptıysanız, altına 24 saat destek koyun ve yapıştırma sonrası da kenarlara da bir miktar silikon çekin.

Lavaboya Silikon Nasıl Çekilir?

Yaklaşık 60-70 santimetre uzunluğunda bir lavabo için, çok az silikona ihtiyacınız olacak. Bu nedenle, bir lavabo için büyük bir kartuş silikon almanıza gerek yok. Varsa kartuşun altında arta kalan bir miktar silikonu kullanabilir veya 50 gramlık el ile sıkılan silikonları lavaboya çekmek için kullanabilirsiniz. Yukarıdaki “Silikon Çekme” başlığında tarife göre silikonu çektikten sonra, silikon aparatı ile silikonu düzeltebilir veya parmağınızı sıvı sabuna batırarak silikonu pürüzsüz yapabilirsiniz.

Pencereye Silikon Nasıl Çekilir?

pencereye silikon çekme
Pencereye silikon nasıl çekilir?

Cam kenarlarına silikon nasıl çekilir, pimapene silikon nasıl çekilir? 310 ml.lik bir silikon kartuşu yaklaşık olarak bir parmak kalınlığında 7 metre silikon çekebilir. Buna göre pencereleriniz için ihtiyacınız olan silikonu hesaplayabilirsiniz.

Özellikle, kış aylarında pencereden sızan suları engellemek için silikon kullanılır. Silikon hem camı pencere kasasına yapıştırır hem de; su sızmasını engeller. Eskiden bu iş için cam macunu kullanılıyordu. Artık, sıkça silikon kullanılıyor.

Duşakabin ve tezgahta çekilen silikonlarda olduğu gibi eski, yıpranmış, çatlamış silikonları mümkün olduğunca kesmeye çalışın. Yeni çekeceğiniz silikon, eski silikondan daha kalın olursa, artıkları da kapatacaktır. Özellikle, pencerenin dış kısımları daha kirli ve tozlu olacağından, silikon çekeceğiniz kısımları temizlemeyi ihmal etmeyin!

Cam ile pencere kasası arasına silikon kullanın. Pencere ile duvar birleşim yerine ise; akrilik mastik veya daha dayanıklı bir mastik çeşidi olan poliüretan mastik çekebilirsiniz. Silikonun kurumadan önce ıslanmaması için, çekerken açık bir havayı tercih edin. Çünkü, silikonun ilk 24 saat, su ile temas etmemesi gerekiyor. Şimdi pencere ve cama silikon çekme aşamalarını biraz daha detaylandırarak maddeler halinde anlatalım.

Cama Silikon Nasıl Çekilir?

 • Eski silikonu veya varsa cam macununu kesin veya kazıyın.
 • Eski silikon atıklarını silikon sökücü ile temizleyin.
 • Silikon sökünün kalıntılarını da temizleyin ki, yeni çekeceğiniz silikonu etkilemesin.
 • Pencerelerinizin hareketli kanatlarını sabitleyin ki, silikon çekerken kıpırdamasın.
 • Silikon çekme tecrübeniz yoksa silikonun cama ve pencere kasasına aşırı bulaşmasını engellemek için kağıt bant kullanabilirsiniz.
 • Pencere silikonu çekerken, havanın yağmurlu olmamasına ve 24 saat içinde yağış almayacak bir günde uygulama yapmaya çalışın ki; yeni silikonlara yağmur temas etmesin.

Banyoya Silikon Nasıl Çekilir?

banyoya silikon nasıl çekilir
Banyoya silikon nasıl çekilir?

Banyo evde silikonun en sık kullanıldığı kısımdır. Duşakabin, lavabo ve klozet etrafına silikon su yalıtımı ve yapıştırma maksadıyla çekilir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi silikon nereye uygulanırsa uygulansın yüzeyin temiz ve kuru olması gerekiyor.

Şimdi, ayrı ayrı banyodaki silikon çekilen alanlarda dikkat etmeniz gereken noktalara değinelim. Duşakabin, lavabo, küvet kenarı, klozet gibi yerlerde silikon çekerken nelere dikkat edilir? anlatalım. Ardından, ıslak zemine silikon çekilir mi? açıklayalım.

Duşakabin Silikonu Nasıl Çekilir?

Evinizdeki duşakabin veya küvete silikon çekmek için yukarı anlattığımız hazırlık aşamalarına dikkat edin. Evlerde en çok bu kısımlarda su kaçağı olur. Duşun etrafından ve altından çıkan suların bir çoğu eksik ve yanlış çekilen silikonlar nedeniyle olur.

Bir duşakabine tamamen silikon çekmek için, en az 280 ml. lik bir kartuş silikona ihtiyacınız olacak. İyi bir marka tercih etmeye çalışın. (Bazı silikon markaları: Sista, Sika, Bison, Dayson, Dow Corning, Soudal v.b.)

Yukarıda “Silikon Çekme” başlığında anlattığımız maddeleri uygulayarak, silikonu duşakabin ile duvar birleşim yerine ve duşakabinin dikey olan duvar ile birleştiği kısımlarına silikon çekmeniz gerekiyor. Yüzeyin kuru ve temiz olmasına dikkat edin!

Küvet Kenarına Silikon Nasıl Çekilir?

Küvet kenarları banyoda silikonun en çok suya maruz kaldığı ve en çok kullanıldığı kısımlardır. Aşırı suya ve sıcak su buharına maruz kalan küvet silikonları, düzgün çekilmezse kısa zamanda suyu yalıtamaz hale gelecektir. Bu nedenle, evde silikon çekerken en çok dikkat edilmesi gereken kısımlar, küvet kenarları ve duşakabin kenarlarıdır.

Evlerde su sızıntısı en çok küvet ve duşakabinlerde olur. Üstelik, sızıntı birikerek alt komşunuza inebilir. Su yalıtımı için böyle önemli bir yere silikonu düzgün uygulamak gerekir. Eğer duşakabin ve küvetten sızan sulardan bıktıysanız; küvet kenar bantları veya küvet kenar çıtalarını kullanabilirsiniz. Bu değişikliğe geçmeden önce, su sızıntısının silikondan mı, yoksa sifondan mı? kaynaklandığına emin olun.

Klozete Silikon Nasıl Çekilir?

Oval kısımları fazla olan klozete silikon çekmek, duşakabin, lavabo ve küzet gibi yerlere silikon uygulamaktan daha zordur. Klozetten sızan birkaç damla suyu silikon ile kesebilirsiniz. Fakat, klozetten sızan sular genellikle bir arızaya işaret eder.

Klozetin bağlantı kısımlarındaki arıza nedeniyle oluşan su damlacıkları, klozetin dibinde toplanıyor olabilir. Silikonu uygulamadan önce, silikonun üst ve kısımlarını, rezervuarın çevresini ve bağlantı kısımlarını kontrol edin. Eğer rezervuar ve klozet borularında herhangi bir arıza yoksa, klozetin dip bağlantısından su kaçağı var demektir. Bu kaçak damla-damla su kaçırabilir veya zamanla artış olabilir.

Su kaçağı nedeniyle, çevre zemini hiç bir zaman kuru olmayan, klozetin kenarlarına silikon çekmek, geçici bir çözümdür. Birkaç gün içinde su kaçağı tekrar meydana gelecektir. Bu nedenle, klozet dibinden sızan sulara silikon çekmek yerine, tamir ettirmenizi öneriyoruz.

Klozetin ilk montajı esnasında, zemin vidaları da sıkıştırıldıktan sonra, klozet çevresine silikon çekilir. Bunun dışında, zamanla oluşan su sızıntıları, bağlantı kısımları kontrol edilerek tamir edilmelidir.

Islak Zemine Silikon Çekilir mi?

Islak zemine silikon çekilir mi, ıslak yere silikon çekilir mi? Hayır, ıslak zemine silikon çekilmez. Silikon suya ve ıslak zeminlere dayanıklı olsa da, bu dayanımı sadece kuruduğunda sağlayabilir.

Birçok silikonun uygulama talimatında en az 24 saat su ile temas ettirmeyin yazar. Bu da silikonun kuruduktan sonra dayanıklı hale getirdiğini gösteriyor. Silikonu ister su yalıtımı için kullanın, ister yapıştırmak için; ıslak yere ve ıslak zemine silikon çekilmez. Silikon çekilecek zeminin kuru ve temiz olması gerekir. Aksi halde silikon iyi tutunamaz.

Ocak Kenarına Silikon Nasıl Çekilir?

Ocak kenarlarına çekilen silikonun uygulaması da diğerleriyle aynıdır. Yukarıda “düzgün silikon nasıl çekilir?” başlığında anlattığımız talimatlarımızı okuyabilirsiniz.

Standart silikonlar 100-150 derece sıcaklığa kadar dayanıklıdır. Bu ocak kenarı için yeterli olacaktır. Fakat, ısıya dayanıklı silikonlar daha iyi bir seçim olur. Isıya dayanıklı silikonlar, 300 derece ve daha fazla sıcaklığa dayanabilir. Tezgah için hem iyi bir yapıştırıcı hem de, ısıya dayanıklı bir yalıtım malzemesidir.

Silikonun Üstüne Silikon Çekilir mi?

Silikon çok yapışkan bir malzemedir. Yapıştırıcı olarak da kullanılır. Hatta kendi üzerine de tutar. Fakat iyi bir uygulama için, silikon üzerine silikon çekmenizi tavsiye etmiyoruz. Eski silikonu mümkün olduğunca kazıyın ve kesin. Böylece daha iyi bir işçilik olacak, su yalıtımı daha iyi yapılacaktır. Ayrıca, silikon üzerinde ve içinde küf oluşma riskini en aza indirmiş olursunuz.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar