Mermer Nasıl Yapıştırılır? Mermer Yapıştırma Teknikleri

0
233
kırık mermer lavabo nasıl yapıştırılır
Mermer nasıl yapıştırılır? Mermer yapıştırma.

Mermer nasıl yapıştırılır, mermer yapıştırma teknikleri: Mermer yapıştırmak için bir çok yapıştırıcı kullanılabilir. Mermerin büyüklüğü, kullanım amacı ve yapıştırıcı türlerine göre 3 tip mermer yapıştırma tekniği anlatacağız.

Mermer Yapıştırıcısı ile Mermer Yapıştırmak (Akemi)

mermer yapıştırmak
(Akemi) Mermer taş yapıştırıcısı

Halk arasında akemi diye bilinen bu yapıştırıcı aslında çift karışımlı mermer-taş yapıştırıcısıdır. Büyük olan kutu yapıştırıcı, küçük kutu ise sertleştiricidir. Sertleştiriciyi tavsiye edilen oranda kullanmak gerekir. Sertleştiriciyi fazla kullanmak yapışma kuvvetini arttırmaz, yapışma hızını artırır.

    Her türlü mermer, taş, granit, karo ve fayans gibi malzemelerin yapıştırılmasında, delik ve çatlakların onarımında, kopan parçaların tamirinde kullanılır. Macunumsu bir yapıdadır, akmaz, rengi değişmez, kırılmaz, üzeri boyanabilir. (Genellikle rengi kırık beyazdır.)

    Evde genellikle kırılan mermer lavabolarda ve evyelerde kullanılır. Mermer tezgah süpürgeliği yapıştırmada da sık sık akemi kullanılır.

    Akemi çok kuvvetli bir yapıştırıcıdır. Fakat uzun süre suya dayanıklılığı yoktur. Bu yüzden suya maruz kalabilecek yerlerde yapıştırma yapılacaksa su izolasyonu için üzerine silikon sürülebilir. Farklı markalar tarafından üretilse de kullanılışı aynıdır.

Akemi Mermer Yapıştırıcısı Nasıl Kullanılır?

  • Yapıştırılacak malzemeler kuru, tozsuz, yağ ve kirden arındırılmış olmalıdır.
  • Spatula veya benzeri bir aparatla, ayrı bir yerde 100 gr. macuna 2-3 gr. sertleştirici (1 çorba kaşığına 1 nohut iriliğinde sertleştirici) karıştırılır. Yapıştırılacak yerlere sürülür. Hazırlanan karışım, 2-7 dakikada donar. Uygulamadan 30 dakika sonra yapıştırıcı tamamen taşlaşır.
  • Kalıntıları karışım sertleşmeden önce aseton veya tinerle temizlenebilir. Sertleştikten sonra sonra ise aletin üzerinden yakılarak, yüzeyden mekanik olarak temizlenebilir.

Uyarılar ve Önlemler

  • Kullandıktan sonra artan karışım, tekrar kullanılmak üzere pakete eklenmemelidir.
  • Çok hızlı donduğundan yapıştırıcının sertleştiricisi daha az kullanılabilir. Çoğu zaman yapıştırıcı karıştırırken kabın içinde sertleşir. Bu nedenle çok hızlı uygulama yapmak gerekir.
  • Çalışma alanı iyi havalandırılmalıdır.
  • Çocukların ulaşması engellenmelidir.
  • Göz ve ciltle teması halinde su ile yıkanmalıdır.
  • Yanıcıdır.

Montaj Yapıştırıcıları veya Poliüretan Yapıştırıcılar ile Mermer Yapıştırmak

düşen kırık lavabo nasıl yapıştırılır
Montaj yapıştırıcı ile mermer yapıştırma

Mermer yapıştırmanın bir diğer yolu da montaj yapıştırıcılarıdır. Halk arasında montaj kit veya mermer yapıştırma silikonu diye bilinir. Özellikle solventli montaj yapıştırıcıları ve poliüretan montaj yapıştırıcıları mermer için çok uygundur.

Montaj yapıştırıcıları akemi gibi suya dayanıksız değildir. Hatta kimyasallara ve zorlu hava koşullarına dayanıklıdır. Bu nedenle dış mekan mermer yapıştırma işleriniz için kullanabilirsiniz. Kırılmış mermerden bahçe süsler, kırık mezarlık taşları, binaların kırılmış mermer kaplamaları gibi.

Fakat bu yapıştırıcıların da bir dezavantajı var. Geç kuruyorlar. Tam kuruma süresi 24 saattir. Hatta yapıştırıldıktan sonra, kırık mermer, iyi bir tutunma için 48 saat hiç oynatılmamalıdır.

Epoksi Yapıştırıcı İle Kırık Mermer Yapıştırmak

mermer silikonu
Epoksi yapıştırıcıları ile mermer yapıştırmak

Çift karışımlı epoksi yapıştırıcıları da mermer, porselen, fayans türevlerini yapıştırabilir. Hatta japon yapıştırıcısından biraz daha kuvvetlidir. Kuruma süresi yaklaşık yarım saat ile bir saat arasıdır. (Üretici firmaya göre değişkendir.) Cep telefonu büyüklüğünde parçaları yapıştırmak için kullanabilirsiniz. Kuruma süresi yaklaşık bir saat olsa da 24 saat kıpırdatmadan bekletin. Hatta kuruyana kadar bir bant ile bantlayın.

Japon Yapıştırıcısı İle Mermer Yapıştırmak

mermer yapıştırma
Japon yapıştırıcı ile mermer yapıştırma

Japon yapıştırıcısı ile mermer yapıştırmak, kulağa garip gelse de minik mermer ve porselen yapıştırmak için japon yapıştırıcısını kullanabilirsiniz. Mermerden küçük süs eşyaları, biblolar, klozetten veya lavabodan kırılıp kopan küçük parçalar için rahatlıkla japon yapıştırıcısını kullanabilirsiniz. Bir parmaktan büyük olmayan parçalar için japon yapıştırıcısı mermerde kullanılabilir. Üstelik 5-10 saniyede tutar.

Kırık Mermer Tezgah ve Düşen Mermer Lavabo Nasıl Yapıştırılır?
mermer nasıl yapıştırılır
Düşen mermer lavabo nasıl yapıştırılır?

Kırık mermer lavabolar için en uygun yapıştırıcı, yukarıda anlattığımız gibi mermer-taş yapıştırıcısıdır. Fakat suya çok dayanıklı değildir. Bu nedenle yapıştırıcı kuruduktan sonra üzerine renksiz silikon sürülebilir. Bu yapıştırıcının su ile temasını kesecektir.

Montaj yapıştırıcıları da kırık mermer lavabo ve tezgah yapıştırmak için kullanılabilir. Fakat rengi açık sarı-krem olduğu için taşan kısımlar lavabonun rengine uymayabilir.

Suya Dayanıklı Mermer Yapıştırıcısı Var Mı?

Yukarıda anlattığımız hızlı mermer yapıştırıcıları (akemi) markaları içinde maalesef suya dayanıklı olanı yok. Bir çok marka üretse de hepsi aynı kimyada ve suya fazla dayanmıyor. Çözüm olarak: Ya üzerine renksiz silikon uygulayın ya da montaj yapıştırıcısını tercih edin.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz