Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

Mermer Yapıştırma, Mermer Nasıl Yapıştırılır?

mermer yapıştırma
Mermer yapıştırma, mermer nasıl yapıştırılır?

Kırılan mermer nasıl yapıştırılır?: Mermer yapıştırma için; granit yapıştırıcı, (akemi yapıştırıcı), mermer yapıştırıcı silikon (montaj yapıştırıcı), epoksi yapıştırıcı ve japon yapıştırıcısı kullanabilirsiniz.

Mermerin büyüklüğü ve kullanım amacına göre 4 farklı türde yapıştırıcı ile “mermer nasıl yapıştırılır?” detaylı olarak aşağıda anlattık.

Akemi Yapıştırıcı İle Mermer Yapıştırma

mermer yapıştırmak
Mermer taş yapıştırıcısı (Akemi)

Akemi mermer yapıştırıcı ile mermer yapıştırmak: Halk arasında akemi diye bilinen bu yapıştırıcı, aslında çift karışımlı mermer-taş yapıştırıcısıdır. 

Büyük olan kutu yapıştırıcı, üzerindeki küçük beyaz kutu ise sertleştiricisidir. Sertleştiriciyi tavsiye edilen oranda kullanmak gerekir. Sertleştiriciyi fazla kullanmak yapışma kuvvetini arttırmaz, yapışma hızını artırır.

Akemi yapıştırıcı, her türlü mermer, taş, granit, karo ve fayans gibi malzemelerin yapıştırılmasında, delik ve çatlakların onarımında, kopan parçaların tamirinde kullanılır. Macunumsu bir yapıdadır, akmaz, rengi değişmez, kırılmaz, üzeri boyanabilir. (Genellikle rengi kırık beyazdır.)

Evde genellikle kırılan mermer lavabolarda ve eviyelerde kullanılır. Mermer tezgah süpürgeliği yapıştırmada da sık sık akemi yapıştırıcı kullanılır.

Akemi çok kuvvetli bir yapıştırıcıdır. Fakat, uzun süre suya dayanıklılığı yoktur. Bu yüzden suya maruz kalabilecek yerlerde mermer yapıştırmak için kullanılacaksa; su izolasyonu için, üzerine silikon sürülebilir.

Akemi farklı markalar tarafından üretilse de; kullanılışı aynıdır.

Bazı mermer-taş yapıştırıcıları : Pattex mermer taş yapıştırıcısı, Akfix mermer taş yapıştırıcısı, Granit mermer taş yapıştırıcısı, Selfix mermer taş yapıştırıcısı, Difix mermer taş yapıştırıcısı.

Akemi Mermer Yapıştırıcısı Nasıl Kullanılır?

  • Yapıştırılacak malzemeler kuru, tozsuz, yağ ve kirden arındırılmış olmalıdır.
  • Spatula veya benzeri bir aparatla, ayrı bir yerde 100 gr. macuna 2-3 gr. sertleştirici (1 çorba kaşığına 1 nohut iriliğinde sertleştirici) karıştırılır. Yapıştırılacak yerlere sürülür. Hazırlanan karışım, 2-7 dakikada donar. Uygulamadan 30 dakika sonra yapıştırıcı tamamen taşlaşır.
  • Kalıntılar karışım sertleşmeden önce aseton veya tinerle temizlenebilir. Sertleştikten sonra sonra ise aletin üzerinden yakılarak, yüzeyden mekanik olarak temizlenebilir.

Uyarılar ve Önlemler

  • Kullandıktan sonra artan karışım, tekrar kullanılmak üzere pakete eklenmemelidir.
  • Çok hızlı donduğundan yapıştırıcının sertleştiricisi daha az kullanılabilir. Çoğu zaman yapıştırıcı karıştırırken kabın içinde sertleşir. Bu nedenle çok hızlı uygulama yapmak gerekir.
  • Çalışma alanı iyi havalandırılmalıdır.
  • Çocukların ulaşması engellenmelidir.
  • Göz ve ciltle teması halinde su ile yıkanmalıdır.
  • Yanıcıdır.

Mermer Yapıştırma Silikonu İle Mermer Nasıl Yapıştırılır?

düşen kırık lavabo nasıl yapıştırılır
Montaj yapıştırıcısı

Aslında, mermer yapıştırmak için özel bir silikon yok. Fakat, halk arasında mermer yapıştırma silikonu diye bilinen yapıştırıcılar, aslında montaj yapıştırıcısıdır.

Halk arasında montaj kit, sıvı çivi, çivisiz çivi, veya mermer yapıştırma silikonu diye de bilinir.

Özellikle, solventli montaj yapıştırıcısı ve poliüretan montaj yapıştırıcısı mermer yapıştırma için çok uygundur.

Montaj yapıştırıcısı suya, kimyasallara ve zorlu hava koşullarına dayanıklıdır. Bu nedenle, dış mekan mermer yapıştırma işleriniz için kullanabilirsiniz.

Kırılmış mermerden bahçe süsleri, kırık mezarlık taşları, kapı eşiği mermeri, binaların kırılmış mermer kaplamaları gibi.

Fakat bu yapıştırıcıların da bir dezavantajı var. Geç kuruyorlar. Tam kuruma süresi 24 saattir. Hatta, mermer yapıştırıldıktan sonra, iyi bir tutunma için 48 saat hiç oynatılmamalıdır. (Montaj yapıştırıcısı hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayın.)

Epoksi Yapıştırıcı İle Kırılan Mermer Nasıl Yapıştırılır?

mermer yapıştırma
Epoksi yapıştırıcı

Epoksi yapıştırıcı ile mermer nasıl yapıştırılır?: Çift karışımlı epoksi yapıştırıcıları da mermer, porselen, fayans türevlerini yapıştırabilir. Hatta japon yapıştırıcısından daha kuvvetlidir.

Kuruma süresi yaklaşık yarım saat ile bir saat arasıdır. (Üretici firmaya göre değişkendir.)

Cep telefonu büyüklüğünde kırılan mermeri yapıştırma için kullanabilirsiniz.

Kuruma süresi yaklaşık bir saat olsa da; 24 saat kıpırdatmadan bekletin. Hatta kuruyana kadar bir bant ile bantlayın.

Japon Yapıştırıcısı İle Mermer Yapıştırma

mermer yapıştırma
Japon yapıştırıcısı

Japon yapıştırıcısı ile mermer yapıştırmak, kulağa garip gelse de; minik mermer ve porselen eşyaları yapıştırmak için japon yapıştırıcısını kullanabilirsiniz.

Mermerden küçük süs eşyaları, biblolar, klozetten veya lavabodan kırılıp kopan küçük parçalar için rahatlıkla japon yapıştırıcısını kullanabilirsiniz.

Bir parmak veya bir el büyüklüğünde kırık parçalar için, japon yapıştırıcısı mermer yapıştırmak için kullanabilirsiniz. Üstelik 5-10 saniye içinde yapışma gerçekleşir.

Mermer Lavabo Yapıştırma, Mermer Evye Yapıştırma

mermer nasıl yapıştırılır
Düşen mermer lavabo nasıl yapıştırılır?

Mutfak mermeri yapıştırma, mermer lavabo yapıştırma veya mermer evye yapıştırma için en uygun yapıştırıcı, yukarıda anlattığımız gibi mermer-taş yapıştırıcısıdır.

Fakat suya çok dayanıklı değildir. Bu nedenle yapıştırıcı kuruduktan sonra üzerine renksiz silikon sürülebilir. Bu işlem yapıştırıcının su ile temasını kesecektir.

Montaj yapıştırıcıları da kırık mermer lavabo ve tezgah yapıştırmak için kullanılabilir. Fakat rengi genellikle açık sarı-krem olduğu için taşan kısımlar lavabonun rengine uymayabilir. Ayrıca montaj yapıştırıcılarının tam kuruma süresi 48 saattir.

En İyi Mermer Yapıştırıcı Hangisi?

En iyi mermer yapıştırıcı, en kuvvetli mermer yapıştırıcı, en hızlı mermer yapıştırıcı, çift komponentli mermer yapıştırıcıdır. (akemi)

Fakat, yukarıda anlattığımız gidi suya ve kimyasallara dayanıklı değildir. Bu nedenle, tercihinizi montaj yapıştırıcıdan yana kullanabilir; veya suya dayanıklı olması için akemi üzerine silikon çekebilirsiniz.

Mermer neyle yapıştırılır, mermer nasıl yapıştırılır? ve mermer yapıştırma tekniklerini anlattık. Soru veya deneyimlerinizi yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar