Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

Japon Yapıştırıcısı Nedir, Neleri Yapıştırır?

japon yapıştırıcısı nasıl kullanılır
Japon yapıştırıcısı nedir, japon yapıştırıcısı neleri yapıştırır?

Ülkemizde daha çok japon yapıştırıcısı adıyla bildiğimiz bu yapıştırıcıların ham maddesi siyanoakrilattır. Bu yazımızda, japon yapıştırıcısı nedir, japon yapıştırıcısı neleri yapıştırır? anlattık. Ayrıca, japon yapıştırıcısı çeşitleri nelerdir? örnekler vererek açıkladık.

Japon Yapıştırıcı Nedir?

Japon yapıştırıcısı piyasada süper yapıştırıcı, turbo yapıştırıcı, hızlı yapıştırıcı, süper glue gibi isimlerle bilinir. Birkaç saniyede yapıştırma işlemini gerçekleştiren bu yapıştırıcılar; aslında ham maddesi siyanoakrilat olan bildiğimiz japon yapıştırıcısıdır.

Jel japon yapıştırıcısı hariç, diğer japon yapıştırıcıları (siyanoakrilat) yapışma tamamlandıktan sonra yüzeyde sert bir tabaka oluşturur. (Japon yapıştırıcıyı çıkarmak ile ilgileniyorsanız, linke tıklayarak “Japon yapıştırıcısı nasıl çıkar, japon neyle çıkar? yazımızı okuyabilirsiniz.)

Japon yapıştırıcıları çok çeşitli malzemeleri birbirine yapıştırabilir. Çok hızlı ve ekonomik olduğundan ülkemizde çok sık kullanılıyor. (Teflon, kumaş, silikon, polietilen, polypropilen için uygun değildir.)

En çok kullanılan japon yapıştırıcısı türleri: Sıvı japon yapıştırıcısı, jel japon yapıştırıcısı, sprey japon yapıştırıcısı. Şimdi, bu yapıştırıcıları ayrı-ayrı ele alarak detaylıca anlatalım.

Sıvı Japon Yapıştırıcısı Nedir?

japon yapıştırıcısı neleri yapıştırır
Sıvı japon yapıştırıcısı neleri yapıştırır?

En ekonomik, en çok kullanılan ve en çok bilinen japon yapıştırıcısıdır. Yapıştırılacak yüzeylere tek taraflı olarak ince bir tabaka halinde sürülür. Yüzey emici ise (sunta, ağaç, v.b. gibi) yapıştırıcı biraz daha fazla sürülebilir.

Sıvı Japon Yapıştırıcısı Neleri Yapıştırır?

Porselen, deri, metal, seramik, lastik, kauçuk, mantar, ahşap, pvc, ABS, polisitirol, karton için uygundur. Yüzeylerin pürüzsüz olması yapışmayı kuvvetlendirir.

Sıvı Japon Yapıştırıcı Nasıl Kullanılır?

Sıvı japon yapıştırıcı yapıştırılacak yüzeylerden birine sürülür. Sıvı olduğundan bastırıldığında taşmayı engellemek için orta kısıma sürmek daha doğrudur. İyi bir yapışma olması için, yapıştırıldıktan sonra, yapıştırılan yüzeye yaklaşık 30-60 saniye kadar bastırılır.

Jel Japon Yapıştırıcısı Nedir?

jel japon yapıştırıcısı nedir
Jel japon yapıştırıcısı nerelerde kullanılır?

Yoğun kıvamlı bir yapıştırıcıdır. Damlama yapmaz. Jel japon yapıştırıcıları esnek yüzeyler için çok uygundur. Ayrıca yoğun kıvamlı olduğu için dolgu yapılması gereken yerlerde yerlerde kullanılabilir.

Jel Japon Yapıştırıcısı Neleri Yapıştırır?

Cam, mücevher, kauçuk, tahta, sert plastik yapıştırabilir. Ayrıca esnek olduğu için deri, yumuşak plastik, ayakkabı tamiri için uygundur.

Jel Japon Yapıştırıcısı Nasıl Kullanılır?

Yapıştırılacak yüzeylerde birine, jel japon yapıştırıcısı sürülerek 30 saniye bastırılır. Bazı türlerinde yapışma geç olduğundan; birkaç saat, tam kuruması için, kıpırdatmadan bekletilebilir.

Sprey Japon Yapıştırıcısı Nedir?

spreyli japon yapıştırıcısı nasıl kullanılır
Spreyli japon yapıştırıcısı neleri yapıştırır?

Ülkemizde hızlı yapıştırıcı olarak da biliniyor. Sprey japon yapıştırıcısı iki komponentden oluşur. Birincisi hızlandırıcı (aktivatör) sprey ve ikincisi sıvı yapıştırıcı.

Sprey, yapıştırıcının yüzey tarafından emilmesini engeller ve ısı oluşturarak yapışmayı hızlandırır.

Spreyli japon yapıştırıcısı bazı yumuşak plastik türlerinde beyazlanma, grileşme, büzüşme gibi deformasyonlara neden olabilir.

Spreyi kokusuzdur ve iz bırakmaz. Uygulanacak yüzeyler kuru temiz ve yağdan arındırılmış olmalıdır.

Sprey japon yapıştırıcılar genellikle, sıvı japon yapıştırıcısı gibi uygulandığı yüzeyde sert bir tabaka oluşturur. Fakat, son yıllarda bazı üretici firmaların daha esnek ve yumuşak kıvamlı sprey japon yapıştırıcıları da ürettiğini görüyoruz.

Sprey Japon Yapıştırıcısı Neleri Yapıştırır?

Sprey japon yapıştırıcısı; MDF, ahşap, sunta kauçuk, plastik, lastik, metal için uygundur. Genellikle mobilya imalatında, hobi amaçlı kullanımlarda, çekmecelerde, dekoratif ve resim çerçevelerinde, süpürgeliklerin hızlı montajı ve yapıştırılmasında kullanılır.

Sprey Japon Yapıştırıcı Nasıl Kullanılır?

Yapıştırılacak yüzeylerden birine (tercihen emici yüzeye) yaklaşık 15-20 cm. mesafeden sprey sıkın. Yapıştırıcı da diğer tarafa sürülerek 10-15 saniye bastırın.

Japon Yapıştırıcısı Metali Yapıştırır Mı?

Japon yapıştırıcısı metali yapıştırır mı? En çok merak edilen konulardan biri de; japon yapıştırıcısının metal üzerindeki sonucudur. Japon yapıştırıcılar yukarıda bahsettiğimizi gibi genel olarak neredeyse her materyalde kullanılır. Eğer yapıştırmak istediğiniz metal küçükse ve birbirine tam olarak temas ediyorsa, metal yapıştırmak için japon yapıştırıcısını kullanabilirsiniz.

Fakat, japon yapıştırıcısı ile metal yapıştırmak istiyorsanız, şu uyarıları yapmamız gerekiyor: Büyük ve ağır metaller için japon yapıştırıcısı kullanmayın, metali passız, temiz ve kuru olduğuna emin olun. Ayrıca, toplu iğne ucu veya kalem ucu gibi noktasal yapıştırmalar için de japon yapıştırıcısı kullanmayın! Geniş yüzeylerde daha iyi sonuç verecektir.

Japon yapıştırıcıları hakkında soru ve görüşlerinizi yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar