Japon Yapıştırıcısı Nedir, Neleri Yapıştırır, Nasıl Kullanılır?

japon yapıştırıcısı nasıl kullanılır
Japon yapıştırıcısı nedir, japon yapıştırıcısı neleri yapıştırır?

Ülkemizde daha çok japon yapıştırıcısı adıyla bildiğimiz bu yapıştırıcıların ham maddesi siyanoakrilattır. Peki,japon yapıştırıcısı nedir, japon yapıştırıcısı neleri yapıştırır?: (Cyanoacrylate)

Piyasada süper yapıştırıcı, turbo yapıştırıcı, hızlı yapıştırıcı, süper glue gibi isimlerle bilinir. Birkaç saniyede yapıştırma işlemini gerçekleştiren bu yapıştırıcılar; aslında ham maddesi siyanoakrilat olan bildiğimiz japon yapıştırıcısıdır.

Jel japon yapıştırıcısı hariç, diğer japon yapıştırıcıları (siyanoakrilat) yapışma tamamlandıktan sonra yüzeyde sert bir tabaka oluşturur.

En çok kullanılan japon yapıştırıcısı türleri : Sıvı japon yapıştırıcısı, jel japon yapıştırıcısı, sprey japon yapıştırıcısı.

Japon yapıştırıcıları çok çeşitli malzemeleri birbirine yapıştırabilir. Çok hızlı ve ekonomik olduğundan ülkemizde çok sık kullanılıyor. (Teflon, kumaş, silikon, polietilen, polypropilen için uygun değildir.)

Sıvı Japon Yapıştırıcısı Nedir?

sıvı japon
Sıvı japon

En ekonomik, en çok kullanılan ve en çok bilinen japon yapıştırıcısıdır. Yapıştırılacak yüzeylere tek taraflı olarak ince bir tabaka halinde sürülür. Yüzey emici ise (sunta, ağaç, v.b. gibi) yapıştırıcı biraz daha fazla sürülebilir.

Sıvı Japon Yapıştırıcısı Neleri Yapıştırır?

Porselen, deri, metal, seramik, lastik, kauçuk, mantar, ahşap, pvc, ABS, polisitirol, karton için uygundur. Yüzeylerin pürüzsüz olması yapışmayı kuvvetlendirir.

Sıvı Japon Yapıştırıcı Nasıl Kullanılır?

Sıvı japon yapıştırıcı yapıştırılacak yüzeylerden birine sürülür. Sıvı olduğundan bastırıldığında taşmayı engellemek için orta kısıma sürmek daha doğrudur. İyi bir yapışma olması için, yapıştırıldıktan sonra, yapıştırılan yüzeye yaklaşık 30-60 saniye kadar bastırılır.

Jel Japon Yapıştırıcısı Nedir?

jel japon yapıştırıcı nasıl kullanılır
Jel japon

Yoğun kıvamlı bir yapıştırıcıdır. Damlama yapmaz. Jel japon yapıştırıcıları esnek yüzeyler için çok uygundur. Ayrıca yoğun kıvamlı olduğu için dolgu yapılması gereken yerlerde yerlerde kullanılabilir.

Jel Japon Yapıştırıcısı Neleri Yapıştırır?

Cam, mücevher, kauçuk, tahta, sert plastik yapıştırabilir. Ayrıca esnek olduğu için deri, yumuşak plastik, ayakkabı tamiri için uygundur.

Jel Japon Yapıştırıcısı Nasıl Kullanılır?

Yapıştırılacak yüzeylerde birine, jel japon yapıştırıcısı sürülerek 30 saniye bastırılır. Bazı türlerinde yapışma geç olduğundan; birkaç saat, tam kuruması için, kıpırdatmadan bekletilebilir.

Sprey Japon Yapıştırıcısı Nedir?

sprey japon yapıştırıcı
Sprey japon

Ülkemizde hızlı yapıştırıcı olarak da biliniyor. Sprey japon yapıştırıcısı iki komponentden oluşur. Birincisi hızlandırıcı (aktivatör) sprey ve ikincisi sıvı yapıştırıcı.

Sprey, yapıştırıcının yüzey tarafından emilmesini engeller ve ısı oluşturarak yapışmayı hızlandırır.

Spreyli japon yapıştırıcısı bazı yumuşak plastik türlerinde beyazlanma, grileşme, büzüşme gibi deformasyonlara neden olabilir.

Spreyi kokusuzdur ve iz bırakmaz. Uygulanacak yüzeyler kuru temiz ve yağdan arındırılmış olmalıdır.

Sprey Japon Yapıştırıcısı Neleri Yapıştırır?

Sprey japon yapıştırıcısı; MDF, ahşap, sunta kauçuk, plastik, lastik, metal için uygundur. Genellikle mobilya imalatında, hobi amaçlı kullanımlarda, çekmecelerde, dekoratif ve resim çerçevelerinde, süpürgeliklerin hızlı montajı ve yapıştırılmasında kullanılır.

Sprey Japon Yapıştırıcı Nasıl Kullanılır?

Yapıştırılacak yüzeylerden birine (tercihen emici yüzeye) yaklaşık 15-20 cm. mesafeden sprey sıkılır. Yapıştırıcı da diğer tarafa sürülerek 10-15 saniye bastırılır.

Japon yapıştırıcısı nedir, japon yapıştırıcısı nasıl kullanılır gibi akılda kalan sorulara cevap verdiğimizi umuyoruz. Soru ve deneyimlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz