İlginizi Çekebilir

Bu Kategoride En Çok Okunanlar

Taş Yapıştırıcısı ve Taş Yapıştırma Teknikleri

taş yapıştırıcı
Taş yapıştırıcı var mı?

Küçük veya büyük ebatlarda taş yapıştırma için doğru yapıştırıcı seçimi önemlidir. Bu yazımızda taş yapıştırma için kullanabileceğiniz yapıştırıcıları ayrı ayrı anlattık. Taş nasıl yapıştırılır, taş neyle yapıştırılır, taş yapıştırıcı var mı? tüm detayları ile aşağıda bulabilirsiniz.

Taş Yapıştırıcı Var Mı?

taş yapıştırıcısı
Taş nasıl yapıştırılır?

Evet, özel taş yapıştırıcısı var. Yani, taşı taşa yapıştırabileceğiniz özel yapıştırıcılar mevcut. Bunlara genel olarak mermer taş yapıştırıcısı deniyor. Halk arasında “akemi” olarak da bilinir. Ayrıca, büyük ebatlı taşları kendisine ve başka şeylere yapıştırabilen yapıştırıcılar da var. Aşağıda bazı markaların mermer, taş yapıştırıcısından örnekler verdik. Sayfanın daha altında ise taş yapıştırma için kullanabileceğiniz diğer yapıştırıcıları anlattık.

Bazı Taş Yapıştırıcılar

 • Pattex mermer taş yapıştırıcısı
 • Granit mermer taş yapıştırıcısı
 • Akfix granit, mermer ve taş tapıştırıcısı
 • Teknobond mermer ve taş yapıştırıcısı
 • ABC mermer ve taş yapıştırıcısı
 • Difix mermer ve taş yapıştırıcı
 • Selfix mermer ve taş yapıştırıcı
 • Tekno mermer ve taş yapıştırıcısı

Şimdi taş yapıştırmayı daha da detaylandırarak kullanacağınız yere göre doğru yapıştırıcıyı seçmenizi kolaylaştıralım.

Taş Yapıştırma

taş nasıl yapıştırılır
Taş yapıştırma

Taşın büyüklüğü ve ağırlığına göre taş yapıştırıcısı seçimi yapmalısınız. İç veya dış mekanlarda da taş yapıştırıcısı seçimi yaparken dikkat etmelisiniz. Çünkü, bazı yapıştırıcılar çok kuvvetli olmasına karşın, suya ve zorlu hava koşullarına dayanıklı değildir.

Şimdi, taş hangi yapıştırıcılar ile yapıştırılır? listeleyelim. Ardından bu yapıştırıcılar, hangi taşlar için uygun anlatalım. Bu sayede, size uygun doğru taş yapıştırıcısını tercih edebilirsiniz.

Taş Neyle Yapıştırılır?

taş yapıştırıcısı
Taş yapıştırma
 • Özel Mermer taş yapıştırıcısı
 • Montaj yapıştırıcısı
 • Silikon
 • Japon yapıştırıcısı
 • Epoksi yapıştırıcı
 • Genel amaçlı hobil tutkalı
 • Sıcak silikon

(Akemi) Mermer-Taş Yapıştırıcı İle Taş Yapıştırma

pattex mermer taş yapıştırıcısı
Mermer-taş yapıştırıcısı

Mermer-taş yapıştırıcıları iki bileşenden oluşur. Bu bileşenlerin biri hızlandırıcı aktivatör; diğeri de yapıştırıcıdır. Bu yapıştırıcılar, mermer taş yapıştırıcısı, granit yapıştırıcı ve halk arasında akemi olarak da biliniyor.

Akemi, taş ve mermer yapıştırmak için en çok kullanılan yapıştırıcıların başında yer alıyor. Farklı markalar tarafından birçok mermer-taş yapıştırıcısı üretiliyor. Markası ne olursa olsun, tüm taş yapıştırıcıların özelliği ve kullanım yöntemi benzerlik gösteriyor.

Yandaki resimde bir mermer-taş yapıştırıcısı görüyorsunuz. Mermer-taş yapıştırıcıları çok kuvvetli ve hızlı olmasına karşın, genellikle suya ve kimyasallara dayanıklı değildir. Bu nedenle, aşırı su ve kimyasalların temas etmediği yerlerde ve iç mekanda kullanımı daha doğrudur. Suyun temas edeceği yerlerde kullanılacaksa, üzerine silikon çekebilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi mermer-taş yapıştırıcı iki bileşenden oluşuyor. Küçük beyaz kutudaki hızlandırıcı karışıma ne kadar çok katılırsa yapışma o kadar hızlı olacaktır. Genellikle 1-2 dakika içinde sertleşir. Fakat, hızlandırıcıyı fazla kullanmak, siz karışımı hazırlarken donmasına neden olabilir. Bu nedenle hızlandırıcıyı mümkün olduğunca az kullanmanızı öneriyoruz. Şimdi, mermer-taş yapıştırıcı ile taş nasıl yapıştırılır? anlatalım.

(Akemi) Mermer-Taş Yapıştırıcı İle Taş Nasıl Yapıştırılır?

taş nasıl yapıştırılır
Mermer taş yapıştırıcısı
 • Taş üzerinde toz ve kir var ise temizleyin, eski yapıştırıcı kalıntısı varsa zımpara yapın.
 • Bir kabın içerisinde hızlandırıcı ve yapıştırıcıyı karıştırın. (Hızlandırıcı yaklaşık nohut büyüklüğünde yapıştırıcı ise çorba kaşığı büyüklüğünde olmalı.)
 • Çok hızlı ve iyi karıştırın. (Hızlı karıştırma önemlidir. Siz karıştırırken donabilir. Hemen karıştırıp yaklaşık 1 dakika içinde sürmeniz gerekiyor.)
 • Karıştırdığınız yapıştırıcıyı taşın yüzeyine taşırmadan sürün ve hemen birleştirin. (Taşan yapıştırıcı kalıntıları sonradan temizlenmez. Bu nedenle taşırmamaya çalışın.)
 • Elinizle yaklaşık 2-3 dakika tutun veya bir şekilde sabitleyin. Kattığınız hızlandırıcının oranına göre yapışma hızı değişir. Nohut büyüklüğünde ise yaklaşık 2 dakikada donacaktır. Düzeltme süresini uzatmak için hızlandırıcıyı azaltabilirsiniz.

Montaj Yapıştırıcı İle Taş Yapıştırma

taş neyle yapıştırılır
Montaj yapıştırıcılar

Montaj yapıştırıcılarını genellikle silikon gibi kartuşlarda bulabilirsiniz. Fakat diş macunu gibi tüplerde de satılır ve çok fazla çeşidi vardır. Günümüzde hibrid teknolojili, solventli ve solventsiz birçok montaj yapıştırıcısı üretilmektedir.

Taş yapıştırma için hibrid teknolojili ve solventli montaj yapıştırıcıları daha uygundur. (Montaj yapıştırıcılar hakkında daha fazla bilgi almak için linke tıklarak, “Montaj yapıştırıcı nedir?” yazımızı okuyabilirsiniz.)

Ayrıca, montaj yapıştırıcıların bir çoğu özellikle “solventli ve hibrid teknolojili olanlar” kimyasallara ve suya dayanıklıdır ve dış mekanda kullanıma uygundur. Şimdi montaj yapıştırıcı ile “taş nasıl yapıştırılır?” anlatalım.

Montaj Yapıştırıcı İle Taş Nasıl Yapıştırılır?

 • Yüzeydeki tozu ve kiri temizleyin.
 • Yapıştırıcıyı tek yüzeye sürün ve bastırın.
 • Hemen yapıştırdığınız taşı kaldırıp solventin (gazın uçmasını 3-4 dakika bekleyin.)
 • Ardından taşı tekrar yapıştırarak üzerini plastik bir çekiç ile tokmaklayın.
 • 24-48 saat arası kurumasın bekleyin.

Silikon İle Taş Yapıştırma

taş nasıl yapıştırılır

Silikonlar neredeyse her şeyi yapıştırabilir. Taş yapıştırmak için de silikon kullanabilirsiniz. Fakat dış mekan yapıştırmalarında silikon uzun ömürlü olmayacaktır.

Dış mekanda silikon ile taş yapıştırmak geçici bir çözüm olacaktır. Dış mekanda, silikon yerine, montaj yapıştırıcısı kullanabilirsiniz.

İç mekanda ise, mermer-taş veya fayanstan yapılmış eşik ve süpürgelikleri silikon ile yapıştırabilirsiniz. Banyoda düşen birkaç tane fayansı veya kapı eşiğindeki mermeri yapıştırmak için silikon yeterli olacaktır.

Japon Yapıştırıcısı İle Taş Yapıştırma

taş nasıl yapıştırılır
Japon yapıştırıcısı

Kulağa garip gelse de; japon yapıştırıcısı ile taş yapıştırabilirsiniz. Japon yapıştırıcıları düzgün ve pürüzsüz yüzeylere iyi tutar.

Yapıştırmak istediğiniz taş küçük ve düzgün ise iyi bir yapışma sağlanabilir. Tabi, iç mekanda dekoratif ve hobi amaçlı kullanım daha doğru olacaktır. Örneğin: Mermer veya taştan yapılmış biblo ve süsler.

Burada jel ve sıvı japon yapıştırıcı olarak japon yapıştırıcıların ikiye ayrıldığını hatırlatalım. İkisini de mermer yapıştırmak için kullanabilirsiniz. Tek farkı sıvı japon 10 saniyede yapışır. Jel japon ise birkaç dakikada. Ayrıca, jel japon yapıştırıcısı bal kıvamındadır.

Epoksi İle Taş Yapıştırma

taş nasıl yapıştırılır
Ev tipi epoksi
kimyasal dübel ile taş yapıştırma
Kimyasal dübel

Öncelikle iki tip epoksi olduğunu belirtelim. Profesyonel epoksiler ve ev tipi epoksiler.

Profesyonel epoksiler, kimyasal dübel olarak da bilinir. Kimyasal dübeller hakkında daha fazla bilgi almak için, linke tıklayarak “Kimyasal dübel nedir, ne işe yarar?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Ev tipi epoksiler ise, çift karışımlı iki tüp içinde ev ihtiyacını karşılamak üzere üretilmişleridir. Evde kullanmak için küçük taş parçaları yapıştırmak için ev tipi epoksileri kullanabilirsiniz.

Dış mekanda büyük ve daha ağır taşları yapıştırmak için, hatta farklı şeyleri birbirine yapıştırmak için, kimyasallar dübel yani, profesyonel kimyasal dübeller uygundur.

Genel Amaçlı Hobi Yapıştırıcılar İle Taş Yapıştırma

tas yapistirma icin

Genel amaçlı hobi tutkalları ile taşı taşa ve daha birçok malzemeye yapıştırabilirsiniz. Ev içi ufak tefek yapıştırmalar için uygundur.

Genel maksatlı hobi tutkallarını iç mekanda, ahşap, metal, deri, cam, seramik, mücevher, seramik, vinil, kauçuk, plastik ve taş yapıştırmak için kullanabilirsiniz. Ayrıca, kumaş ve ayakkabı gibi yüzeylere taş yapıştırmak için kullanabilirsiniz.

Sıcak Silikon İle Taş Nasıl Yapıştırılır?

sicak silikon tabancasi ile tas yapistirma
Sıcak silikon tabancası

Sıcak silikonla taş yapıştırma: Belki de en eğlenceli yapıştırma ve hobi malzemesi olan sıcak silikon tabancaları ile taş yapıştırabilirsiniz. Fakat, iç mekanda bulunan ve küçük taş parçalar için daha doğru bir seçim olacaktır.

Küçük parçalı hobi eşyalar, ayakkabı veya terlik üzerindeki cam ve taşları yapıştırmak için en uygun yapıştırıcılardan biri sıcak silikondur. Sıcak silikon tabancaları hakkında daha fazla bilgi almak için, linke tıklayarak, “Sıcak silikon tabancası nedir, nasıl kullanılır?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Taş yapıştırıcı çeşitleri, taş yapıştırma teknikleri ile ilgili soru, görüş ve önerilerinizi yorum kısmından yapabilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar