Sizin İçin Seçtiklerimiz

haskarmedikal.com

Hasta Yatağı Kiralama ve Satın Alma Hizmetleri

İlginizi Çekebilir

Taş Yapıştırma, Taş Nasıl, Neyle Yapıştırılır?

Küçük veya büyük ebatlarda taş yapıştırma için doğru yapıştırıcı seçimi önemlidir. Bu yazımızda taş yapıştırma için kullanabileceğiniz yapıştırıcıları ayrı-ayrı anlatacağız. Taş nasıl yapıştırılır, taş neyle yapıştırılır? tüm detayları ile aşağıda bulabilirsiniz.

Taş Yapıştırma

Taşın büyüklüğü ve ağırlığına göre yapıştırıcı seçimi yapılabilir. İç veya dış mekanlarda da yapıştırıcı seçimi yapılırken dikkat edilmelidir. Çünkü bazı yapıştırıcılar çok kuvvetli olmasına karşın suya ve zorlu hava koşullarına dayanıklı değildir.

Şimdi, taş yapıştırma tekniklerini ve farklı türde yapıştırıcılar ile “taş nasıl yapıştırılır?” anlatalım.

Mermer-Taş Yapıştırıcı İle Taş Yapıştırma

taş yapıştırıcısı
Mermer-taş yapıştırıcısı

Mermer-taş yapıştırıcıları iki bileşenden oluşur. Bu bileşenlerin biri hızlandırıcı aktivatör; diğeri de yapıştırıcıdır.

Taş ve mermer yapıştırmak için en çok kullanılan yapıştırıcıların başında yer alıyor. Farklı markalar tarafından birçok mermer-taş yapıştırıcısı üretiliyor. Fakat tüm taş yapıştırıcıların özelliği ve kullanım yöntemi aynıdır.

Yandaki resimde bir mermer-taş yapıştırıcısı görüyorsunuz. Mermer-taş yapıştırıcıları çok kuvvetli ve hızlı olmasına karşın suya ve kimyasallara dayanıklı değildir.

Bu nedenle, aşırı su ve kimyasalların temas etmediği yerlerde ve iç mekanda kullanımı daha doğrudur. Suyun temas edeceği yerlerde kullanılacaksa, üzerine silikon çekilmelidir.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi mermer-taş yapıştırıcı iki bileşenden oluşuyor. Küçük beyaz kutudaki hızlandırıcı karışıma ne kadar çok katılırsa yapışma o kadar hızlı olacaktır.

Genellikle 1-2 dakika içinde karışma olmasına rağmen hızlandırıcıyı fazla kullanmak karışımı hazırlarken donmasına neden olabilir.

Şimdi, mermer-taş yapıştırıcı ile “taş nasıl yapıştırılır?” anlatalım.

Mermer-Taş Yapıştırıcı İle Taş Nasıl Yapıştırılır?

taş nasıl yapıştırılır
Mermer taş yapıştırıcısı
  • Taş üzerinde toz ve kir var ise temizleyin, eski yapıştırıcı kalıntısı varsa zımpara yapın.
  • Bir kabın içerisinde hızlandırıcı ve yapıştırıcıyı karıştırın. (Hızlandırıcı yaklaşık nohut büyüklüğünde; yapıştırıcı ise, çorba kaşığı büyüklüğünde olmalı.)
  • Çok hızlı ve iyi karıştırın. (Hızlı karıştırma önemlidir. Siz karıştırırken donabilir. Hemen karıştırıp yaklaşık 1dakika içinde sürmeniz gerekiyor.)
  • Karıştırdığınız yapıştırıcıyı taşın yüzeyine taşırmadan sürün ve hemen birleştirin. (Taşan yapıştırıcı kalıntıları sonradan temizlenmez. Bu nedenle taşırmamaya çalışın.)
  • Elinizle yaklaşık 2-3 dakika tutun veya bir şekilde sabitleyin. Kattığınız hızlandırıcının oranına göre yapışma hızı değişir. Nohut büyüklüğünde ise yaklaşık 2 dakika.) (Hata düzeltme olasılığına karşı hızlandırıcıdan az kullanmaya çalışın.)

Montaj Yapıştırıcı İle Taş Yapıştırma

taş neyle yapıştırılır
Montaj yapıştırıcılar

Montaj yapıştırıcılarını genellikle silikon gibi kartuşlarda bulabilirsiniz. Fakat diş macunu gibi tüplerde de satılır ve çok fazla çeşidi vardır. Günümüzde hibrid teknolojili, solventli ve solventsiz birçok montaj yapıştırıcısı üretilmektedir.

Taş yapıştırma için hibrid teknolojili ve solventli montaj yapıştırıcıları daha uygundur. Montaj yapıştırıcılar hakkında daha fazla bilgi almak için mavi linke tıklayabilirsiniz.

Ayrıca, montaj yapıştırıcıların bir çoğu, özellikle “solventli ve hibrid teknolojili olanlar” kimyasallara ve suya dayanıklıdır ve dış mekanda kullanıma uygundur.

Şimdi montaj yapıştırıcı ile “taş nasıl yapıştırılır?” anlatalım.

Montaj Yapıştırıcı İle Taş Nasıl Yapıştırılır?

  • Yüzeydeki tozu ve kiri temizleyin.
  • Yapıştırıcıyı tek yüzeye sürün ve bastırın.
  • Hemen yapıştırdığınız taşı kaldırıp solventin (gazın uçmasını 3-4 dakika bekleyin.)
  • Ardından taşı tekrar yapıştırarak üzerini plastik bir çekiç ile tokmaklayın.
  • 24-48 saat arası kurumasın bekleyin.

Silikon İle Taş Yapıştırma

taş nasıl yapıştırılır

Silikonlar neredeyse her şeyi yapıştırabilir. Taş yapıştırmak için de silikon kullanabilirsiniz. Fakat dış mekân yapıştırmalarında sizi uzun vadede üzebilir.

Yani, dış mekanda silikon ile taş yapıştırma geçici bir çözüm olacaktır. Dış mekanda, silikon yerine, montaj yapıştırıcısı kullanabilirsiniz.

İç mekanda ise, mermer-taş veya fayanstan yapılmış eşik ve süpürgelikleri yapıştırabilirsiniz. Banyoda düşen birkaç tane fayansı veya kapı eşiğindeki mermeri yapıştırmak için silikon yeterli olacaktır.

Japon Yapıştırıcısı İle Taş Yapıştırma

taş nasıl yapıştırılır
Japon yapıştırıcısı

Kulağa garip gelse de; japon yapıştırıcısı ile taş yapıştırabilirsiniz. Japon yapıştırıcıları düzgün ve pürüzsüz yüzeylere iyi tutar.

Yapıştırmak istediğiniz taş küçük ve düzgün ise iyi bir yapışma sağlanabilir. Tabi, iç mekanda dekoratif ve hobi amaçlı kullanım daha doğru olacaktır. Örneğin: Mermer veya taştan yapılmış biblo ve süsler.

Burada jel ve sıvı japon yapıştırıcı olarak japon yapıştırıcıların ikiye ayrıldığını hatırlatalım. İkisini de mermer yapıştırmak için kullanabilirsiniz. Tek farkı sıvı japon 10 saniyede yapışır. Jel japon ise birkaç dakikada. Ayrıca, jel japon yapıştırıcısı bal kıvamındadır.

Epoksi İle Taş Yapıştırma

taş nasıl yapıştırılır
Ev tipi epoksi
kimyasal dübel ile taş yapıştırma
Kimyasal dübel

Öncelikle iki tip epoksi olduğunu belirtelim. Profesyonel epoksiler ve ev tipi epoksiler.

Profesyonel epoksiler kimyasal dübel olarak da bilinir. Ev tipi epoksiler ise, çift karışımlı iki tüp içinde ev ihtiyacını karşılamak üzere üretilmişleridir.

Evde kullanmak için küçük taş parçaları yapıştırmak için ev tipi epoksileri kullanabilirsiniz.

Dış mekanda büyük ve daha ağır taşları yapıştırmak için, hatta farklı şeyleri birbirine yapıştırmak için, kimyasallar dübel yani, profesyonel kimyasal dübeller uygundur.

Genel Amaçlı Hobi Yapıştırıcılar İle Taş Yapıştırma

tas yapistirma icin

Bu yapıştırıcılar ile taşı-taşa ve daha birçok malzemeye yapıştırabilirsiniz. Ev içi ufak tefek yapıştırma için uygundur.

Ayrıca, iç mekanda, ahşap, metal, deri, cam, seramik, mücevher, seramik, vinil, kauçuk, plastik ve taş yapıştırma için kullanabilirsiniz. Ayrıca, kumaş ve ayakkabı gibi yüzeylere taş yapıştırmak için kullanabilirsiniz.

Sıcak Silikon İle Taş Nasıl Yapıştırılır?

sicak silikon tabancasi ile tas yapistirma
Sıcak silikon tabancası

Belki de en eğlenceli yapıştırma ve hobi malzemesi olan sıcak silikon tabancaları ile taş yapıştırabilirsiniz. Fakat, iç mekânda ve küçük parçalar için daha doğru bir seçim olacaktır.

Küçük parçalı hobi eşyalar, ayakkabı veya terlik üzerindeki cam ve taşları yapıştırmak için en uygun yapıştırıcılardan biridir sıcak silikon.

Sıcak silikon tabancası hakkında daha fazla bilgi almak için, mavi linki tıklayabilirsiniz.

Taş yapıştırma teknikleri ve farklı yapıştırıcılar ile “taş nasıl yapıştırılır?” anlatmaya çalıştık. Soru görüş ve önerilerinizi yorum kısmından yapabilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar