Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

Gözlük Yapıştırma, Gözlük Çerçevesi Yapıştırma

kırık gözlük yapıştırma
Kırık gözlük yapıştırma

Kırık gözlük çerçevesi yapıştırmak için kullanabileceğiniz bazı yapıştırıcılar var. Bu yapıştırıcıların hepsi kırılan gözlük çerçevesini yapıştırmasına rağmen, bazıları çok kalın olduğu için taşıyor, bazıları da gözlüğün çerçevesini eritiyor. Bu yazımızda kırılan gözlük çerçevesi tamirini anlatıp; çeşitli yapıştırıcılar ile kırılan gözlük çerçevesi nasıl yapıştırılır? açıkladık.

Gözlük Yapıştırma

Kırılan bir gözlüğü yapıştırmak için beklenen sonuç; gözlükte iz kalmaması ve kuvvetli bir yapışma sağlamaktır. Gözlük sapını kuvvetli yapıştırmak mümkündür. Fakat, yapıştırılan kısımda iz kalmaması için; daha özenli bir iş gerekiyor.

Gözlük sapı yapıştırırken hangi yapıştırıcı kullanırsanız kullanın; dikkat etmeniz gereken üç önemli nokta var. Birincisi yapıştırıcıyı kesinlikle gözlüğün camına değdirmemek. Gözlüğün camına temas eden yapıştırıcı temizlense bile; özellikle numaralı gözlüklerde netliğin bozulmasına neden olur. Bu nedenle, kırık olan kısım gözlüğün sapının uç kısmında bile olsa, gözlüğün camını zarar görmemesi için kağıt bant ile bantlayın.

Gözlüğü yapıştırırken dikkat etmeniz gereken ikinci nokta ise, yapıştırıcıyı dağıtmamak ve taşırmamak. Gözlüğün sapı çok küçük bir alana sahiptir. Bu nedenle, yapıştırıcının taşması ve iz bırakması muhtemeldir. Yapıştırıcı mümkün olduğunca az kullanılmalı ve iç kısımlara sürülmelidir.

Kırık gözlük tamirinde dikkat etmeniz geren üçüncü nokta ise; gözlüğün sapına zarar vermeyen bir yapıştırıcı kullanmak. (Japon yapıştırıcısı ve iki komponentli hızlı sprey yapıştırıcılar bazı plastik gözlük saplanın erimesine neden oluyor.)

Gözlük Sapı Neyle Yapıştırılır?

gözlük sapi yapıştırma
Gözlük sapı neyle yapıştırılır?

Kırık gözlük çerçevesini şu yapıştırıcılar ile yapıştırabilirsiniz: Bu yapıştırıcıların gözlük tamirinde ne kadar etkili olduğunu sayfanın daha alt kısımlarında anlattık.

  • Uv yapıştırıcısı
  • Japon yapıştırıcısı
  • Jel Japon Yapıştırıcısı
  • Hızlı sprey yapıştırıcı

Yukarıdaki yapıştırıcılar, amatör gözlük tamirinde en çok kullanılan yapıştırıcılarıdır. Şimdi, bu yapıştırıcılar ile gözlük çerçevesi yapıştırmayı ve özelliklerini anlatalım. Böylece, sizin için en uygun yapıştırıcıyı seçebilirsiniz.

Uv Yapıştırıcı İle Gözlük Tamiri

Uv yapıştırıcılar, gözlük dahil birçok noktasal kısımlarda ve küçük alanlarda çok etkili yapıştırıcılardır. Toplu iğne ucu kadar olan kısımlarda bile çok etkili sonuçlar alabilirsiniz. Çeşitli alanlarda uv yapıştırıcı kullanmak istiyorsanız; kaliteli olanlarını tercih etmenizi öneriyoruz. Evinizde kırık gözlük dahil, birçok yapıştırma ve onarım işinde kullanabilirsiniz.

Uv yapıştırıcı kullanımı şu şekilde: Yapıştırıcıyı yapıştırmak istediğiniz kısma sürüp uv lambasını birkaç saniye yüzeyde bekletiyorsunuz. Ya da birkaç saniye güneş görmesini sağlıyorsunuz. Birkaç saniye içinde yapışma olacaktır. Eğer, kırılan gözlük eğer sizin için çok önemli veya pahalı bir gözlük ise; uv yapıştırıcı kullanmanızı öneriyoruz.

Japon Yapıştırıcı İle Gözlük Çerçevesi Yapıştırma

Gözlük yapıştırmada en çok kullanılan ve en pratik yöntem, japon yapıştırıcısı kullanmaktır. Japon yapıştırıcısı, gözlük tamirinde en hızlı ve en pratik yöntem olmasına karşın, en riskli yöntemdir. Hızlı kuruduğundan ve çok akışkan olduğundan istenmeyen bir yere bulaşması halinde gözlüğünüz çöp olabilir. Japon yapıştırıcısının bir diğer dejavantajı ise, yapıştırıcının bazı plastik çerçevelere zarar vermesi. Japon yapıştırıcısının bazı plastik çerçeve çeşitlerinde erimeye yol açtığını biliyoruz. Japon yapıştırıcılar hakkında daha fazla bilgi almak için linki tıklayarak, “Japon Yapıştırıcısı Nedir, Neleri Yapıştırır?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Jel Japon Yapıştırıcısı İle Kırılan Gözlük Çerçevesi Nasıl Yapıştırılır?

Jel japon yapıştırıcılarını çevrenizde kolay bulunabilecek bir yapıştırıcı olmasa da; internette, sanal mağazalarda bulabilirsiniz. Jel japon yapıştırıcının en büyük avantajları; geç kuruduğu için; yapıştırma yaparken ayarlama imkanınızın olması ve yüzeye zarar vermemesidir.

Jel japon yapıştırıcısı kuvvetli ve esnek bir yapıştırıcı olmasından dolayı, kırılan gözlüğünüzün sapı için çok uygun bir yapıştırıcıdır. Birkaç saat vaktiniz varsa, jel japon yapıştırıcısını kırık gözlük sapını yapıştırmak için kullanabilirsiniz. Biraz da jel japon yapıştırıcının dezavantajlarından bahsedelim. Jel japon yapıştırıcısı, sıvı japon yapıştırıcısından daha geç kurur ve daha kalındır. Kalın olmasından dolayı yapışmadan sonra taşabilir ve gözlüğün sapında iz kalmasına neden olabilir.

Hızlı Sprey Yapıştırıcı İle Kırık Gözlük Çerçeve Tamiri

Hızlı sprey yapıştırıcılar aslında bir çeşit japon yapıştırıcısıdır. Kimyası japon yapıştırıcıya çok yakındır. Günümüzde evlerde amatör olarak ve ustalar tarafından da kullanılıyor. Bu yapıştırıcılar da; japon yapıştırıcılar gibi çok hızlı olmasına rağmen; bazı plastik gözlük saplarına eriterek zarar veriyor. Çift komponentli, hızlı sprey yapıştırıcılar hakkında daha fazla bilgi almak için; linki tıklayarak “Hızlı Sprey Yapıştırıcı Neleri Yapıştırır, Nasıl Kullanılır?” yazımızı okuyabilirsiniz.

gözlük çerçevesi yapıştırma

Hızlı sprey yapıştırıcı ile gözlük sapı yapıştırma denemelerimiz sonrasında yapışmanın kuvvetli olduğunu fakat, plastik gözlük sapında beyazlama ve bir miktar erime olduğunu gördük. Tabi bu yapıştırıcı her gözlük sapında aynı etkiyi vermeyecektir. Seçimi size bırakıyoruz. Yandaki resimde çift komponentli hızlı yapıştırıcı ile gözlük sapı yapıştırılmıştır. Yapıştırdıktan sonra, isterseniz ince bir zımpara yapıp, oje ile boyayabilirsiniz.

Yukarıda gözlük yapıştırmak için kullanabileceğiniz yapıştırıcılara örnekler vererek, avantajları ve dezavantajlarından bahsettik. Son olarak bazı uyarılar yaparak yazımızı bitirmek istiyoruz.

Gözlük Yapıştırırken Dikkat Etmeniz Gereken En Önemli Noktalar!

  • Kırılan kısmı yapıştırmadan önce zımpara yapmayın ki; yerine tam otursun.
  • Fazla yapıştırıcı sürmekten kaçının ki yapıştırıcı taşmasın.
  • Yapıştırmaya başlamadan önce gözlük camlarını kağıt bant ile kapatın.
  • Yukarıda da bahsettiğimiz bazı yapıştırıcıların plastik gözlük saplarına beyazlatarak ve büzüştürerek zarar verdiğini unutmayın!
  • Taşan yapıştırıcı kalıntıları için ince zımpara kullanın ve gerekiyorsa gözlük renginde boya ile boyayın. Gözlük sapını boyamak için oje kullanabilirsiniz. Gözlük çerçevesinin parlaklığına dikkat edin. Parlak ise parlak oje, mat ise mat oje ile boyayın.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar