Koltuk Tamiri, Evde Koltuk Tamiri Nasıl Yapılır?

evde koltuk tamiri
Koltuk tamiri, evde koltuk ayağı tamiri

Eskiden yapıştırıcı çeşitlerini bulmak zordu. Bu nedenle evde koltuk tamiri yapılırken, veya kırık ahşap sandalyeler, mobilyalar tamir edilirken beyaz tutkal kullanılırdı.

Günümüzde de hâlâ ara sıra beyaz tutkal kullanılsa da ahşap mobilyaların ayaklarını yapıştırmak için için çok daha kuvvetli yapıştırıcılar mevcut. Beyaz tutkal ile küçük, ağırlık kaldırmayan eşyalar, ahşap sehpalar, oyuncaklar sabit ve küçük ahşap çeşitlerini yapıştırmak daha doğru olacaktır.

Şimdi, kırık ahşap sandalye ve kırık koltuk nasıl tamir edilir, hangi yapıştırıcılar nasıl kullanılır? detaylıca anlatalım.

Koltuk Tamiri Nasıl Yapılır?

Deniz Tutkalı İle Koltuk Tamiri

deniz tutkalı ile koltuk tamiri
Deniz tutkalı

Deniz tutkalı (Poliüretan tutkal) kırık sandalye veya koltuğun kopan parçasına sürülerek yapıştırılır. (En iyisi mengene işe sıkıştırmaktır.) Poliüretan esaslı olduğundan parçalar şişerek birbirinden ayrılmak isteyecektir. Bu yüzden mümkünse mengene ile iyice sıkıştırmak gerekir.

Deniz tutkalı yaklaşık 30 dakika içinde kurumaya başlar. Sıkıştırma işlemi için genellikle 4 saat yeterlidir. İyi bir yapışma için 24 saat beklenebilir.

Deniz tutkalı ile ahşap mobilya ayaklarını yapıştırırken dikkat etmeniz gereken nokta yapıştırıcının fazla şişmesidir. Eğer ayak içinde hiç boşluk yoksa deniz tutkalı kullanmayın, aksi halde yapıştırıcının yaklaşık 1-2 saat sonra ayaklardan sarı sarı taştığını görebilirsiniz. Örnek yapıştırıcılar: Pattex pu deniz tutkalı, Bison pu deniz tutkalı, Derby pu deniz tutkalı v.b.

Montaj Yapıştırıcı ile Koltuk Nasıl Tamir Edilir?

montaj-yapistirici-ile-koltuk-tamiri
Montaj yapıştırıcı

Montaj yapıştırıcıları silikonlar gibi kartuşlarda veya diş macunu gibi tüplerde satılır? Yapı marketlerde ve nalburlarda bulabilirsiniz. Ambalajında sıvı çivi, çivisiz çivi, montaj yapıştırıcı, montage gibi tanımlar olabilir.

Solventli ve solventsiz türleri mevcuttur. Solventli montaj yapıştırıcısı kırık ahşap sandalye ayaklarını tamir etmek için çok daha iyi bir seçenektir. Açık sarı veya krem rengindedir ve krem kıvamındadır. 1-2 parmak içeride boşluk varsa bu tip boşlukları doldurmak için idealdir.

Kırık bölgeye sürdükten sonra yapıştırılıp hemen çekin. 5 dakika gazının uçması bekleyin. Daha sonra tekrar yapıştırıp üzerini çekiçle tokmaklayın. 24-48 saat arası kurumasını bekleyin. Sıkıştırmanıza gerek yoktur. Sabitlemek ve kurumaya bırakmak yeterlidir. Deniz tutkalına göre kıvamı daha katıdır ve şişmez. Örnek Yapıştırıcılar: Vodabond montaj, Bison Montage, Akfix montaj yapıştırıcısı

İskelet Tutkalı İle Kırık Sandalye Koltuk Tamiri

kırık-ahşap-sandalye-ayağı-yapıştırma
İskelet tutkalı

İskelet tutkalı beyaz tutkala benzer. Fakat pembe renklidir, kuruyunca şeffaflaşır ve biraz daha kuvvetlidir. Kırılmış ahşap bir sandalye veya koltuk ayağı için kullanılabilir.

İskelet tutkalını kırık parçaya sürüp yapıştırın, 24 saat kurumasını bekleyin. İskelet tutkalı, poliüretan tutkal (deniz tutkalı) ve montaj yapıştırıcılarından daha zayıftır fakat ekonomiktir. Bu nedenle kırık ahşap koltuk ve kırık sandalye tamiri yaparken vida veya çivi ile desteklemeniz yerinde olacaktır. Zaten mobilya imalatında da bu yöntem kullanılır.

Evde koltuk ayağı tamiri yaparken veya herhangi bir mobilyanın kırık bir parçasını tamir ederken yukarıdaki yapıştırıcıları ve yapıştırma tekniklerini kullanabilirsiniz. Örnek yapıştırıcılar: Vodabond iskelet tutkalı, Polisan iskelet tutkalı

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz