Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

Su Borusu Çatlak Tamiri Nasıl Yapılır?

çatlak su borusu tamiri
Çatlak boru tamiri

Evinizdeki metal veya plastik kombi peteklerinin çatlak borularını tamir edebilirsiniz. Üstelik küçük bir maliyetle kendiniz de onarabilirsiniz. Aşağıda plastik su borusu çatlak tamiri ve demir su borusu çatlak tamiri için kullanabileceğiniz yapıştırıcıları ve nasıl yapıldığını anlattık.

Plastik Su Borusu Çatlak Tamiri

patlak boru tamiri
Plastik su borusu çatlak tamiri

Evdeki pvc plastik su boruları kombiden gelen basınçlı su ile doludur. Plastik su boruları eski demir su borularına göre her ne kadar uzun ömürlü ve dayanıklı olsa da; üretim hatası, darbe veya basınç dolayısıyla hasar görebilir.

Evdeki pvc plastik su borularının tamiri için, sıklıkla tesisatçı çağırılır. Aslında en iyi seçenek de budur. Çünkü, su kaçağı ve su basıncı fazla ise, amatör olarak plastik su borusu çatlak tamiri geçici bir çözüm olabilir. Kombiden gelen su basınçlı olduğundan, tamir edilen plastik su borusu tekrar su akıtabilir.

Özellikle, kombinizin su basıncı, olması gerektiğinden fazla ise, bazı su borusu bağlantılarında sızıntı meydana gelebilir. Bu arada yeri gelmişken kombi su basıncının ortalama olarak 1,5 bar olması gerektiğini hatırlatalım. Daha yüksek basınç borulara zarar verebilir. Fakat, tamir edilmiş borulardan arada bir su damlıyorsa, basıncı 1 bara kadar düşürebilirsiniz.

Tamir edilen çatlak su borularının bazıları çok uzun süre sorun çıkarmadan da idare edebiliyor. Fakat, siz evde yokken oluşan bir su kaçağı tüm evinize zarar verebilir. Bu nedenle, özelikle plastik su borularının birleşim yerleri için tesisatçı çağırmanızı tavsiye ediyoruz. Gerekli uyarılarımızı yaptığımıza göre artık plastik su borusu çatlak tamirine geçebiliriz.

Plastik Boru Çatlak Tamiri

Pvc, Plastik boru çatlak tamiri için, evde amatör olarak tamir yapabileceğiniz veya usta gelene kadar birkaç gün idare edecek birkaç tüyoyu aşağıda listeledik.

1) Epoksi Macun İle Plastik Boru Çatlak Tamiri

epoksi macun
Epoksi macun

Epoksi macun ile plastik su borusu çatlak tamiri: Epoksi macunlar, iki macunun karışması ile elde edilen çok kuvvetli ve dolgu yapabilen yapıştırıcılardır. Artık birçok firmanın epoksi macunu sanal mağazalarda ve büyük yapı marketlerde satılıyor. Örnek bazı epoksi macun markaları: Pattex Epoksi Macun, Bison Epoksi Macun, Selsil Epoksi Macun, Vodabond Epoksi Macun, Sun-Fix Epoksi Macun v.b.

Marka farketmeksizin epoksi macunun kullanımı aynıdır. Tek yapmanız gereken iki macunu elinizde 5 dakika kadar birbirine iyice karıştırmak. Ardından macunu bastırarak su sızan çatlak plastik boruya uygulayın. Önceden suyu keserseniz ve plastik borunun üzerini hafifçe zımpara yaparsanız çok daha iyi sonuç alabilirsiniz.

2) Plastik Kelepçe İle Plastik Su Borusu Delik Tamiri

plastik contali kelepce
Contalı kelepçe

Çatlak ve delik plastik su boruları için kullanabileceğiniz ikinci yöntem ise, plastik kelepçelerdir. Bu yöntem son derece basit olmasına karşın çok küçük delikler için daha uygundur. Sadece, arada bir damla-damla akıtan plastik su boruları için basit ve uygun bir tamir yöntemi olduğunu söyleyebiliriz.

Suyu kestikten sonra, yan resimdeki içinde plastik esnek, yumuşak bir plastik olan kelepçeyi su sızan delik plastik boruya monte edin ve iyice vidalayın. Küçük delikler için işe yarayacaktır. (Kelepçeyi sıkmadan önce içine bir miktar silikon sıkabilirsiniz. Fakat, mümkünse tesisat suyunun vanasını 1 gün kapatın.)

Demir Su Borusu Çatlak Tamiri

metal su borusu çatlak tamiri
Demir su borusu çatlak tamiri

Özellikle metal su borusu döşenmiş, eski binalarda, paslanmış, delik su boruları ile karşılaşıyoruz. Demir su borularının delinmesinin en büyük nedeni; zamanla boru içinde pas oluşarak metal boruyu zayıflatmasıdır. Ayrıca, yüksek kombi basıncı da metal su borularında delik ve çatlak oluşmasına neden olur. Bu nedenle, kombinizi su basıncının 1.5 bar civarında olmasına özen gösterin aşırı su basıncı, eski boruları zorlayarak delik ve çatlak oluşmasına neden olur.

Gelelim demir su borusu delik ve çatlak tamiri için kullanabileceğiniz yapıştırıcılara.

Delik Demir Su Borusu Tamiri

bison
Epoxy metal

Yukarıda plastik borular için tavsiye ettiğimiz epoksi macunu ve plastik contalı kelepçeyi demir su borusu çatlak ve delikleri kapatmak için de kullanabilirsiniz. Hatta, epoksi macunun metal üzerinde çok daha etkili olduğunu söyleyebiliriz. Fakat yine de; metal su borusunun üzerini hafifçe zımpara yaparak uygulamak, çok daha iyi netice almanızı sağlayacaktır. Ayrıca, borulardaki suyu da mümkünce 5-6 saat kesmenizi tavsiye ediyoruz. (Akşam tamirat yapıp, suyu kapatıp ertesi gün su vanasını açabilirsiniz.)

Demir su borusu çatlak tamiri kullanabileceğiniz ikinci yapıştırıcı ise, metal epoksi yapıştırıcısıdır. Metal epoksi yapıştırıcıları oldukça kuvvetli yapıştırıcılardır. Evde hem delik çatlak su borusu için hem de; genel amaçlı olarak evinizde her şeyi yapıştırmak için Epoksi Metali kullanabilirsiniz.

Metal epoksinin kullanımı da epoksi macun ile aynıdır. Sadece, metal epoksi biraz daha akışkan. Metal epoksiyi bir kabın içinde karıştırıp delik su borusuna sürün. 5-10 dakikada sertleşmeye başlar. Birkaç saat sonra, çok kuvvetli bir yapışma sağlanacaktır. Mümkünse suyu birkaç saat kesmenizi tavsiye ediyoruz. Bazı metal epoksi yapıştırıcılar: Selsil Metal Epoksi, Pattex Rapid Metal, Bison Epoxy Metal v.b. Eğer metal epoksi yapıştırıcısı bulamazsanız veya elinizde standart genel amaçlı epoksi yapıştırıcısı varsa onu da kullanabilirsiniz. Fakat, metal epoksi daha iyi tutacaktır.

Yukarıdaki anlatım ve yapıştırıcılar damlayan küçük su sızıntıları içindir. Büyük patlak su borusu tamiri için, tesisat borularının bir kısmının yenilenmesi gerekebilir. Geçici olarak tamir edilen su tesisatı, siz evde yokken büyük su sızıntılarına yol açabilir. Bu nedenle, su borusu patlağı tamiri için profesyonel bir tesisatçı çağırmanızı öneriyoruz.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar