İlginizi Çekebilir

Bu Kategoride En Çok Okunanlar

Kombi Basıncı Kaç Olmalı?

kombi basıncı kaç olmalı
Kombi basıncı kaç olmalı?

Kombi basıncı sanıldığından çok daha önemlidir. Kombinin doğru çalışması, sıcak suyun gelmesi, devir daim pompasının çalışması, peteklerin ısınması ve borulardan su kaçağı olmaması için, kombi basıncının doğru olması gerekir. Bu yazımızda kombi basıncı kaç olmalı, kombi barı kaç olmalı? ve kombi basıncının öneminden bahsettik. Ayrıca, kombi basıncı yüksek olursa ne olur?, kombi düşük basınç hatası çözümünü açıkladık.

Kombi Basıncı Kaç Olmalı?

kombi basıncı kaç olmalı
Kombi basıncı kaç olmalı?

Kombi basıncı kaç olmalı, kombi su basıncı kaç olmalı? Farklı marka ve türde kombiler kullansanız da; kombinin doğru çalışması için, basınç aralığı neredeyse tüm kombilerde aynıdır. Çünkü, bağlantı elemanlarının dayanma basıncı ve kombi devir daim motorunun çalışması belli bir basınç aralığında çalışması için dizayn edilmiştir.

Kombi basınç göstergesi her kombinin ön panelinde veya alt kısmında bulunur. Kombi basıncının sık sık kontrol edilebilmesi için, kombi basınç göstergesi kolayca görünebilir bir yere konulmuştur. Kombinin çalışmaması ve kombi arızalarının büyük bir kısmı basıncın düşük olmasından kaynaklanır.

Kombi basıncının düşük olması, kombide bazı hata kodlarının ortaya çıkması ve kombinin arızaya geçmesi demektir. Fakat, düşük basınç kadar kombi basıncının fazla olması da kombi ve su tesisatı için zararlıdır. Kombi basıncının fazla olması, kombi içerisindeki suyun gereğinden fazla olması demektir. Bu da tesisata ve kombi içerisinde bir baskıya neden olur. Bu nedenle, dışarı çıkmak isteyen su, en zayıf bağlantı noktasından dışarı çıkacaktır. Daha basit açıklamak gerekirse; kombi basıncının yüksek olması, zorlama oluşturarak kombi tesisatının herhangi bir yerinden su sızmasına neden olur.

Kombi Barı Kaç Olmalı?

kombi barı kaç olmalı
Kombi barı kaç olmalı?

Kombi basıncı kaç olmalı, kombi barı kaç olmalı? Yukarıda bahsettiğimiz gibi kombi basıncı her kombide neredeyse aynıdır. Kombi basıncı kaç olmalı? Kombi basıncı sabit olmamakla birlikte, her kombide yaklaşık olarak 1,5 bar seviyesinde olmalıdır. Fakat, kombi 1 bar veya 2,5 bar seviyesinde de çalışabilir. Fakat, 1,5 bar genellikle en iyi seviyedir.

Kombi basıcını haftada birkaç kez kontrol ederek, su eksik ise; kombinin altından 1,5 bar seviyesine kadar doldurmanızı tavsiye ediyoruz. Vanayı hafifçe açarak, gözünüzü bar göstergesinden ayırmayın. Basınç göstergesi basıncı 1,5 seviyesine gelince, hemen vanayı kapatın.

Kombi basınç göstergesine bakarsanız, çizgi ve rakamları görebilirsiniz. Üst seviye kırmızı çizgi ile belirlenmiştir. Su basıncının bu seviyeyi aşması durumunda, tesisatta su sızıntıları meydana gelecek ve kombide bazı hatalar oluşacaktır.

Kombi basıncının 1 barın altında olması durumunda ise, kombi “düşük basınç hatası” verip arıza moduna geçecektir. Kombi basıncı doğru seviyede olmazsa, kombi düşük basınç hatası nedeniyle çalışmayacaktır. Şimdi, biraz da düşük kombi basınç hatasının nedenlerinden bahsedelim.

Kombi Düşük Basınç Hatası

kombi düşük basınç hatası
Kombi basıncı kaç olmalı?

Kombi basıncı petekler soğukken bir miktar düşebilir ve petekler sıcakken bir miktar artabilir. Bu normal bir durumdur. Yukarıdaki resmi inceleyin.

Kombiniz hangi marka olursa olsun, kombi düşük basınç hatası aynı nedenden meydana gelir. Fakat panik yapmayın, çözümü kolaydır. Kombinin içerindeki suyun az olması kombi düşük basınç hatasının genel nedenini oluşturur. Bu basit hata kodu için tesisatçı veya kombi tamircisi çağırmak zorunda değilsiniz.

Kombi Düşük Basınç Hatasının Nedeni Nedir?

Kombi düşük basınç hatasının nedeni suyun kombi içerisinde azalmasıdır. Bu doğal bir durumdur. Aslında genellikle tüm kombiler için aynı hatanın meydana gelmesi muhtemeldir. Kombi düşük basınç hatasının nedenlerini sıralamak gerekirse:

  • Kombinin uzun süre kapalı kalması: Kombinin uzun süre kapalı kalması tesisat içerisindeki suyun çekilmesi veya buharlaşmasına neden olur. Bu da tesisat içindeki suyu azaltarak kombi düşük basınç hatasına neden olur.
  • Kombinin uzun süre sadece yaz konumunda çalıştırılması. Kombinin uzun süre yaz konumunda çalışması peteklerdeki suyun bir miktar azalmasına neden olarak düşük basınç hatasına neden olabilir. (Özellikle eski kombi ve tesisatta)
  • Uzun süreli elektrik kesintileri: Çok uzun süreli elektrik kesintileri tesisattaki suyun azalmasına neden olur. (Özellikle, eski kombi ve tesisatlar için bu geçerlidir.)
  • Kombi tesisatında meydana gelen küçük veya büyük su kaçakları. Kombi tesisatınız ister eski olsun ister yeni, su kaçağı meydana gelebilir. Petek ve kombi bağlantıları veya borulardaki küçük bir delik tesisat basıncını düşürerek kombi düşük basınç hatasına neden olur.

Kombi Düşük Basınç Hatası Önlemek İçin Ne Yapmalı?

Kombinizden sık sık düşük basınç hatası alıyorsanız; tesisat suyunda kaçak var demektir. Yani, bağlantı yerlerinde veya borulardaki küçük bir delik, su sızıntısına neden olur. Bu da su basıncını düşürür. Öncelikle boruları, petekleri ve kombinin altındaki bağlantıları kontrol ederek, su kaçağını arayın. Su kaçağını bulup tamir ettirin.

Kombi düşük basınç hatasını önlemenin bir yolu da; kombi basınç göstergesini sık sık kontrol etmektir. Kombinizin önünde veya altında bulunan basınç göstergesini sık sık kontrol ederek, ortalama 1,5 seviyesinde olduğuna emin olun.

Elektrik kesintisi, kombinin uzun kapalı kalması veya tatil dönüşü kombi düşük bar hatası almanız normaldir. Bu durumda, kombi basınç göstergesine bakarak, kombinin altındaki doldurma vanasından tesisat suyunu doldurarak, 1,5 bar civarında olmasını sağlayın.

Aşağıdaki kombiye su basma videomuzu izleyerek ve kombi düşük basınç hatasını nasıl çözeceğinizi anlayabilirsiniz. Eğer, kombi hala hata veriyorsa, kombiyi reset yapın veya kapatıp 1-2 dakika sonra tekrar açın.

Kombiye su basma, kombi basıncı kaç olmalı?

Kombi Basıncı Yüksek Olursa Ne Olur?

kombi barı yüksek olursa ne olur

Kombi yüksek basınç hatası, kombi basıncı yüksek olursa ne olur? Yukarıda bahsettiğimiz gibi kombi basıncı 1,5 bar seviyesinde olmalıdır. Fakat, bu basıncın bir miktar yüksek olmasında sakınca yoktur. 1, 1,5 hatta 2 bar seviyeleri normaldir. Fakat kombi basıcının çok yüksek olması (4-5-6 bar) kombi ve tesisatta bazı sorunları beraberinde getirebilir. Şimdi, bunlardan bahsedelim.

Kombi Barı Yüksek Olursa Ne Olur?

Kombi barı yüksek olursa ne olur? Birçok kombi 2 hatta 2,5 bara kadar doğru çalışabilir. Fakat, bu yüksek bar su tesisatın bir zorlanmaya neden olacaktır. Yüksek su basıncı sorunları, özellikle eski binalarda, eski tesisatlarda kendini gösterir. Sürekli yüksek basınç ile zorlama stresine giren eski, özellikle metal su boruları, en zayıf kısmından su kaçağı yapabilir. Zayıflayan boru birleşim yerleri, paslı ve delinmeye yüz tutmuş eski metal borulardan su sızması yüksek basıncın etkileri ile meydana gelir.

Kombi barı yüksek olursa ne olur, kombinin su basıncı yüksek olursa ne olur? 2,5 bar üzerindeki su basıncı, eski ve yeni döşenmiş tesisat ve kombi üzerinde de sürekli bir stres oluşturur. Bu tehlikeli bir durum sayılabilir. Kombi yüksek basınçla çalışırsa ne olur? Siz evde yokken veya tatildeyken, yüksek kombi basıncı su kaçaklarına neden olabilir. Parkelerinize ev diğer eşyalarınıza zarar verebilir. Bu nedenle, kombi için en uygun basınç 1,5 bar seviyeleridir.

Kombide Yüksek Basınç Nasıl Düşürülür?

Kombideki yüksek basıncı düşürmenin tek yolu, banyo veya tuvaletteki boşaltma vanasını kullanmaktır. Zaten yüksek su basıncı nedeniyle oluşan su sızıntısı, kombinin bar basıncını bir miktar düşürür. Fakat, 1,5 bar seviyesine kadar düşürmek için, banyonuzdaki boşaltma vanasının altına bir kova koyarak suyu boşaltın. Birkaç bardak su çıkışı ile birlikte kombi bar basıncı normal seviyesine döner. Eğer çok fazla düştüyse, kombinin altındaki vanayı hafifçe açarak, suyu doldurun. Su dolum sesi ile birlikte kombi tesisatına dolum olduğunu anlayacaksınız. Basınç göstergesi 1,5 bar seviyesine gelince hemen vanayı kapatın.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar