Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

Derz Dolgu Rengi Nasıl Seçilir?

derz renk seçimi
Derz dolgu rengi nasıl seçilir?

Derz dolguların renkleri mutfak ve banyolar için, çok önemli detaylardır. Derz dolguları, uygulandığı mekanda ortamın atmosferini tamamen değiştirebilir. Bu nedenle, derz dolgu seçimi çok önemlidir. Peki, derz dolgu rengi nasıl seçilir, derz renk seçimi nasıl yapılmalıdır? Derz dolgu seçiminde size çok faydası olacak bir yazı oluşturduk. Ayrıca, en çok kullanılan, beyaz fayansa hangi renk derz olur, gri fayansa ne renk derz kullanılmalıdır? aşağıda detaylıca anlattık.

Derz Dolgu Rengi Nasıl Seçilir?

Banyo veya mutfağınızdaki fayanslarınız ne kadar kaliteli ve güzel olursa olsun, uyumlu renkte derz kullanmazsanız, görünümü çirkin olabilir. Bu nedenle, derz seçimi çok önemlidir.

Eskiden derz renklerinde beyaz ve bej çok kullanılırdı. Günümüzde ise, kullanıcılar muhteşem fayans modellerini ortaya çıkarmak için, derz seçimine daha çok önem veriyor. Zaman içinde fayans ebatları ve renklerinin değişimi, fayans ile derzin renk uyumunun önemini arttırmıştır.

Derz dolgu rengi nasıl seçilir, derz renk seçimi nasıl yapılmalıdır? Derz renk seçimi yapılırken, genel olarak derzin içindeki renklerden biri seçilir veya zıt bir renk kullanılır.

Örneğin, fayansın içinde bej ve gri tonları varsa, derz rengi de gri veya bej olabilir. Fakat, fayans tamamen bej ise, bej renkte bir derz dolgu kullanmak derzi görünmez yapacaktır. Böyle bir uygulamada oldukça sade bir görünüm oluşur.

Fayanslarınızın kalitesine güveniyor, oldukça şık bir tercih yaptığınızı düşünüyorsanız, onları ön plana çıkarmak istersiniz değil mi? O halde, derz dolgusunu kontrast renklerde kullanın.

Şimdi, en çok satılan ve kullanılan beyaz fayansa hangi renk derz kullanılır? bakalım.

Beyaz Fayansa Hangi Renk Derz Olur?

Aşağıdaki resimde beyaz fayansa açık gri, beyaz ve koyu gri renkte derz dolgu uygulanmış. Gördüğünüz gibi, beyaz oldukça sade, gri belirgin ve koyu gri de fayansı bloklamış ve ön plana çıkarmıştır.

beyaz fayansa ne renk derz
Beyaz fayansa hangi renk derz?

Beyaz fayansa hangi renk derz kullanmalıyım? Düz, beyaz bir fayansa bej, şampanya, krem, gri gibi derz renklerini kullanabilirsiniz. Beyaz fayansa eskiden en çok kullanılan derz renkleri, bej tonlarıydı. Şimdi ise, gri derzler sıkça kullanılıyor.

Daha detaylı anlatmak gerekirse, içinde faklı desenler bulunan beyaz fayanslarda; çimento grisi renkte bir derz, fayansı blok-blok ayırıp içindeki dekorları gösterecektir. Beyaz fayanslarda yine beyaz derz kullanmak çok sade ve yalın bir görünüm oluşturur.

Şimdi, en çok merak edilen konulardan biri olan, beyaz fayansa gri derz nasıl olur? anlatalım.

Beyaz Fayansa Gri Derz Nasıl Olur?

Beyaz fayansa gri derz olur mu? Öncelikle, beyaz fayans üzerinde grinin farklı tonlarına aşağıdaki resimde göz atalım. Bu sayede, beyaz fayans için daha sağlıklı bir derz seçimi yapabilirsiniz.

beyaz fayansa gri derz
Beyaz fayansa gri derz

Beyaz, içinde hafif gri desenler olan bir seramikte koyu gri, antrasit gibi derzler oldukça şık görünecektir. Yukarıda anlattığımız gibi, çimento grisi seramiği ortaya çıkaracaktır.

Yine içinde hafif gri desenler bulunan seramiklerde, antrasit bir derz kullanımı, blok şeklide seramiği ortaya çıkarır. Adeta ben buradayım diyen bir seramik ortaya çıkaracaktır.

Beyazlı-grili fayanslarda aksine, daha zarif bir görünüm istiyorsanız, beyaz bir derz yeterli olacaktır.

Özetlemek gerekirse, beyaz fayanslarda, sade bir görünüm için, beyaz derz; iddialı ve fayansı gösteren bir derz olmasını istiyorsanız antrasit gibi koyu renkler kullanmalısınız. Seçimi tamamen zevkinize göre yapabilirsiniz.

Şimdi, gri fayansa ne renk derz yapılabilir? anlatalım. Ardından, diğer derz renk seçimi tavsiyelerimize geçelim.

Gri Fayansa Ne Renk Derz Olur?

gri fayansa ne renk derz olur
Gri fayansa gri derz
gri fayansa ne renk derz
Gri fayansa beyaz derz

Gri fayansa ne renk derz kullanmalıyım? Gri fayansa genelde gri renk derz dolgu olur. Açık gri fayansa derzler belli olsun istenirse, dekoratif olarak koyu renk derz (koyu gri) tercih edilebilir.

Peki, koyu gri fayansa ne renk derz olur? koyu gri fayansda da aynı şekilde derzlerin belirgin olması isteniyorsa, kontrast yani açık gri derz kullanabilirsiniz. Ayrıca, beyaz da iyi bir seçenek olabilir.

Derz Renk Seçimi Tavsiyelerimiz

derz rengi seçimi
Derz renk seçimi
  • Derz renk seçiminde dikkat etmeniz noktaları özetlemek gerekirse; seramiği göstersin, patlama yapsın istiyorsanız; kontrast renkler, naturel, zarif bir görünüm istiyorsanız; seramiğin içinde de bulunan açık renklerden derzleri kullanabilirsiniz.
  • Ayrıca, seramiğin içerisinde olmayan fakat, seramiğe uyum sağlayan renkler tercih edilebilir. Örneğin: Siyah beyaz bir seramikte gri derz iyi bir seçim olabilir. Fakat, bej, yeşil, krem gibi renkler uyumsuz olacaktır.
  • Derz seçimini fayans alırken yapmaya çalışın. Bu sayede, teşhirdeki fayanslar ile derzlerin uyumlarını görebilirsiniz.

1 Yorum

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar