Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

En İyi Seramik Markaları Hangileri?

en iyi seramik markaları
Seramik markaları

Türkiye için tam bir seramik ve granit üretim ülkesi dersek yerinde olur. Türkiye’de seramik üreten birçok marka var. Bu markaların birçoğu köklüdür, üretim hacmi ve ürün çeşitliliği açısından oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Bu yazımında, fayans markalarından detaylıca bahsederek, en iyi seramik markaları hangileri? değerlendirdik. Ayrıca, seramik markalarının listesini sunup, Türkiye’deki en iyi fayans markaları hakkında detaylı bilgiler verdik.

Seramik Markaları

en iyi seramik markaları
En iyi seramik markası

Kuşkusuz inşaat sektöründeki en büyük oyunculardan biri fayans markalarıdır. Türkiye ekonomisine eskiden beri katkı sağlayan bir çok seramik markası mevcut. Bu seramik kaplama markaları, yurt içinde, binlerce kişiye iş imkanı sağlıyor. Ayrıca, yurtdışından döviz gelmesini sağlayarak ekonomiye oldukça büyük katkı sağlıyor.

Aşağıda, Türkiye’de üretim yapan en büyük seramik markaları listesini sunduk. Bu sayede, eviniz için fayans seçimi yaparken, konumunuza en yakın fayans markalarının bayilerini öğrenebilir ve yüzlerce fayans arasından seçim yapabilirsiniz. Ayrıca, toptan satış yapan şirketler ve müteahhitler için aşağıdaki seramik markaları listesinin faydalı olacağını umuyoruz.

En İyi Seramik Markaları Listesi

Aşağıdaki seramik firmaları yerli üretimdir. (Liste kalite sıralaması değildir, karışık listelenmiştir.) Sayfanın daha altında da bu fayans markalarını kısaca tanıttık.

 • Çanakkale
 • Bien
 • Ege
 • Akgün
 • Yurtbay
 • Vitra
 • Kütahya
 • Uşak
 • Seramiksan
 • Graniser
 • Söğüt Seramik
 • Qua Granit
 • Hitit Seramik
 • Decovita
 • Termal Seramik

Fayans Markaları

en iyi fayans markası
Fayans markaları

Seramik modelleri arasında size uygun bir model bulmakta zorlanıyorsanız, yukarıdaki listeden fayans üretimi yapan firmaları öğrenip, internet sitesinden bayi ve telefon bilgisi alabilirsiniz. Bu sayede, renk, ebat ve model seçeneğiniz artacak ve eviniz için en doğru kararı verebileceksiniz. Ayrıca, fiyat bilgisi de alabilirsiniz.

En İyi Fayans Markaları

fayans markalari3

Aşağıda, Türkiye’de öne çıkan bazı en iyi fayans markalarını özetle tanıttık. Tabi, tüm markaları değerlendirmemiz mümkün değil. Siz de yorum kısmından yazarak ekleme yapabilirsiniz. Böylece okuyucularımızın değerlendirmeye almasınız sağlayabilirsiniz.

Şimdi, yukarıda listelediğimiz en iyi fayans markaları hakkında biraz daha detaylı bilgi verelim. Aşağıdaki fayans markaları, bayi veya dağıtıcı değil, fayans, seramik ve bazıları da granit üreten firmalardır. (Ayrıca, aşağıdaki seramik firmaları, kalite sıralamasına göre yazılmamış, karışık olarak hazırlanmıştır.)

Çanakkale Seramik

Çanakkale Seramik firması, Kale grubu şirketlerinden biridir. Kale grubu, 1957 yılından beri Türkiye’de çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren dev bir yapı kimyasalları üreticisidir. Ayrıca, yapı kimyasallarında dünyanın en büyük 17. üreticisi Türkiye’de ise pazar lideridir.

Bir dönem “Kalebodur..Seramik Budur” sloganıyla tv reklamları ile akılda kalmıştır. Günümüzde hala en çok satılan seramik ve yapı kimyasallarını üretiyor.

Bien Seramik

Bien Seramik, Ercan Şirketler Topluluğuna ait bir firmadır. Ercan Şirketler Topluluğu, ilk yatırımını 1965’de madencilik sektörüne yapmıştır ve 4000 den fazla çalışanı vardır. TV’de zaman zaman reklamlarını gördüğümüz Bien Seramik, ürün ve tasarım alanında birçok ödüle sahiptir. Bien seramik, kalite belgeleri, ürün ve tasarım alanında birçok ödülü ile her geçen gün hızla büyüyen ve tercih edilen fayans markaları arasında yerini alıyor.

Ege Seramik

Ege seramik, Türkiye’de en çok bilinen ve tercih edilen seramik markalarından biridir ve İbrahim Polat Holding’e bağlıdır. Türkiye’nin en değerli 100 markasından biri sayılmaktadır. 420 bin metrekarede üretim yapmaktadır. Yıllık 24 milyon metrekare fayans üretim kapasitesine sahiptir. Yarım asırdır Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu içindedir.

Ege seramik, ayrıca 50 den fazla ülkeye ihracat yapmaktadır. Türkiye’de 150’den fazla yetkili satıcı ve 2000’den fazla satış noktasına sahip olduğundan, ürünlerine en kolay erişebileceğiniz fayans firmalardan biridir.

Birçok kalite belgesine sahip olan Ege Seramik, sürekli güncellenen ve yenilenen 3000’den fazla ürün çeşidine sahiptir. Fayansta, dijital baskı teknolojisini kullanan ilk türk seramik firmasıdır. Kalite ve müşteri memnuniyetine önem veren Ege seramik, trendleri belirleyen bir misyona sahiptir. Dünya pazarlarının taleplerine tam cevap veren Ege Seramik, aynı zamanda seramik ürünlerinde yeni segmentler oluşturuyor.

Akgün Seramik

Akgün Seramik, ürünlerini Dura-Tiles adından satışa sunmaktadır. 1925 yılında tuğla üretimi ile başlayan şirket, Türkiye’nin en büyük gruplarından birisidir. 4500 çalışan, 16 fabrika ile dünyada 45 ülkeye ihracat yapmaktadır. Vizyonunu “yaptığı her şeyde mükemmellik” olarak özetleyen Akgün Seramik, seramik grupları, vitrifiye çeşitleri ve banyo dolapları türünde yüzlerce ürün gamına sahiptir.

Yurtbay Seramik

Bir dönem tv reklamları ile karşılaştığımız Yurtbay Seramiğin geçmişi çok eskiye dayanıyor. 1951 yılında tuğla fabrikası ile temelleri atılan şirketin, 1995 yılında toplam 800 bin metrekareye sahip Yurtbay Eskişehir Seramik Fabrikası kuruldu. Günümüzde yılda 25 milyon metrekare üretim kapasitesine sahip olan Yurtbay Seramik, 56 ülkeye ihracat yapmaktadır.

Vitra

Vitra Seramik, 1942 yılında temelleri atılan Türkiye’nin en büyük grupları arasında yer alan Eczacıbaşı Topluluğu içindedir. Araştırma, geliştirme, konforu bir arada kullanan Vitra, dünyanın önce gelen tasarımcılarıyla çalışarak, banyonuza ihtiyacınız olan tüm ürünleri sunabiliyor.

Vitra, klozet, lavabo, mutfak eviyesi, banyo mobilyaları, banyo dolapları, küvet ve duş sistemleri, armatür ve banyo aksesuarları, karo seramikleri yer ve banyo seramikleri gibi yüzlerce ürün gamına sahiptir.

Kütahya Seramik

1970 yılında temelleri atılan Kütahya Seramik, NG Grup şirketlerinden biridir. 1970 yılından bu yana sadece porselen üretiminde değil, porselen makineleri üretiminde de uzmanlaşmıştır. 1990 yılında atılım yapan firma, günümüzde 52 ülkeye porselen ve seramik ihracatı yapmaktadır.

Seramiğin doğduğu topraklar olan Çin Halk Cumhuriyetine ürünlerini ihraç eden ilk Türk seramik markasıdır.

Uşak Seramik

1972 yılında temelleri atılan Kütahya Seramik, 2004 yılında Tanışlar Grup ile birleşti. 2021 yılında yıllık seramik üretim kapasitesi 16 milyon metrekareye ulaştı. Uşakta 400 bin metrekare alanda üretim yapan Uşak Seramik, teknolojik yatırım ve yenilikleri ile 2020 yılında Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşları içinde yer almıştır.

Seramiksan

Seramiksan, 1990 yılında Bloksan A.Ş ortakları tarafından kuruldu ve 1994 yılında seramik üretimine başladı. Seramik üretim kapasitesini hızla arttıran Seramiksan, yılda 28 milyon metrekare üretim kapasitesi ile Türkiye’de ve dünyada sayılı üreticiler arasına girdi.

Türkiye’de ilk defa nano teknoloji ile üretilmiş Nano Tech granitleri üretmiştir. Ayrıca, yine Soluble Salt teknolojisi ile yüzeyi hem desenli hem parlatılmış yarı mat, parlak, kaymaz, sırlı Lappato granitler Seramiksan üretim gamındadır. Ayrıca, Digiart karo serisi ile 3 boyutlu dijital baskılı üretimi yapmaktadır.

Graniser

1997’den beri seramik üretimi yapan Graniser Seramik, yıllık 22 milyon üretim kapasitesine sahiptir. 1100 çalışanı ile çeşitli ebat ve tasımlarda 5000 den fazla çeşit ürün üretmektedir. 60 dan fazla ülkeye ihracat yapan Graniser, sektördeki öncü seramik firmalarındandır.

Söğüt Seramik

1972 yılından beri Türkiye’nin önemli kuruluşlarının içinde yer alan Söğüt Seramik, günümüzde Rino Seramik Porselen adını aldı. 2000 çalışanı ile yıllık 50 milyon metrekare üretim kapasitesine sahip Rino Seramik, Yıldızlar SSS Holding’e bağlı bir şirkettir.

Qua Granit

2016 yılında üretime başlayan Qua Granit, teknik granit ve sırlı granit ürünlerinde çok kısa zamanda yıllık 11 milyon metrekare üretim kapasitesine ulaştı. Satış rakamları her yıl artan Qua Granit firması, klozet, seramik, armatür, lavabo ve duş sistemleri üretimi de yapmaktadır.

Hitit Seramik

Uşakta 500 bin metrekare alan üzerine kurulu fabrikaları ile Hitit Seramik, en büyük seramik firmaları arasında yer alıyor. 1991 yılında seramik üretimine başlayan Hitit Seramik, 5 km dev bir üretim hattı ile yılda 20 milyondan fazla üretim kapasitesine sahiptir.

Uluslararası standartlarda üretim yapmayı amaç edinmiş Hitit Seramik, aynı zamanda imalat süreci boyunca çevreye duyarlı üretim yapan fayans üreticileri arasında ilk sıralarında yer alıyor. Yeniden kullanım ürün işleme tesisi, çevre ve hava kirliliğine duyarlı Hitit Seramik fabrikalarında her gün 10 bin metreküp su arıtılarak yeniden kullanılıyor.

Hitit Seramik, dünyanın en fazla boyut ve çeşitte kaplama malzemesi üretimi yapan firmadır. Ayrıca, dünyada ve ülkemizde hızla değişen trendlere göre üretim yapmaktadır. Paris metrosunda gibi uluslar arası projelerde ürünleri bulunmaktadır.

Fransa ve Almanya’da ofisi bulunan Hitit Seramik, uluslararası ürünü olan Home Works ile dünyanın dört bir yanına ürünlerini ulaştırıyor. Avrupa, Ortadoğu, Afrika, Amerika’ya ihracat yaparak dünya pazarındaki yerini her geçen zaman daha da güçlendiriyor.

Decovita

2015 yılında üretime başlayan Decovita, Etra Holding’e bağlıdır ve dünyada 50 ülkeye ihracat yapmaktadır. Decovita’nın 2500 ün üzerinde deseni bulunmaktadır. Bazı ürün serileri: Full Lappato, Silver Stone, HDR Stone, HDR Wood. Ayrıca, Türkiye’de sadece Decovita fabrikasında üretilen Sugar Effect yüzeylerini tüketicilere sunmaktadır. Decovita, tüketici ihtiyaçlarını göz önüne alarak, 3 farklı kalınlıkta, (1 cm, 2 cm, 3 cm) sırlı porselen üretimi yapmaktadır.

Termal Seramik

Termal Seramik, Söğüt, Bilecik’te 1995 yılında kuruldu. 1997 ve 2000 yıllarında kurulan fabrikaları ile seramik üretimine başladı. 2018 yılında büyük yatırımlarla üretim kapasitesi yılda 24 milyon metrekareye ulaştı.

Şu anda 850 personel ile üretim yapmakta olan Termal Seramik, müşteri memnuniyetini, çevreye ve insana saygıyı, kalitede lider olmayı misyon olarak benimsemiştir.

Yukarıda bazı en iyi en iyi seramik markalarını özetle tanıttık. En iyi fayans markası değerlendirmesini size bırakıyoruz. Bütçenize, ürün kalitesine ve modele göre değerlendirme yapabilirsiniz. Yukarıda belirttiğimiz en iyi seramik kaplama markalarına kendi internet sitelerinden ulaşabilirsiniz. Kendi internet sitelerinden hem seramik modellerini görebilir, hem de bayi telefon ve adreslerini bulabilirsiniz. Eklemek istediğiniz seramik üreticisini yorum kısmından yapabilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar