İlginizi Çekebilir

Bu Kategoride En Çok Okunanlar

Laminat Parke Nasıl Döşenir?

laminat parke nasıl döşenir
Laminat parke nasıl döşenir?

Laminat parkenin döşemesini kendiniz veya bir ustaya yaptıracaksanız bazı ince detaylara dikkat etmeniz gerekiyor. Laminat parke nasıl döşenir, montajı esnasında hatta, montajdan önce nelere dikkat edilmelidir? detaylı şekilde aşağıda anlattık.

Laminat Parke Nasıl Döşenir?

Laminat parke nasıl döşenir? anlatmaya başlamadan önce, zemin ve parke hazırlığından bahsedelim. Zemini iyi hazırlanmamış parkenin tırnakları birbirine geçmez. Ayrıca, ses ve ısı yalıtımı için de parke zemin hazırlığı önemlidir.

Parke ve Zemin Hazırlığı

  • Uygulama yapılacak ortamda nem %40 ile % 70 arası olmalıdır.
  • Parkenin sıcaklığının ortam ısısına denk olması için parke döşenmeden önce uygulama yapılacak yerde 48 saat bekletilir.
  • Zemin düzgün olmalı. Mutlaka zemini düzgünlüğü kontrol edilmeli ve zemin düzgün değilse düzeltilmelidir. Bu iş için akıllı (kendi yayılan) tesfiye şaplarını kullanabilirsiniz.

Parke Nasıl Döşenir?

laminat parke nasıl döşenir

Laminat parke altına ısı ve ses yalıtımı için şilte veya strofor döşenir.(2,3,5 cm.lik) Ortamdaki ısı ve ses yalıtımı arttırmak için, strofor da döşenebilir. Şilte yerine parkenin altına dansitesi (yoğunluğu) fazla olan strafor döşenmesi topuklu ayakkabı başta olmak üzere ses yalıtımına da fayda sağlar. Strafor ile iyi bir ısı yalıtımı sağlamakla kalmaz, evinizde oluşan seslerin alt komşunuza ulaşmasını da kısmen engellersiniz.

Laminat parke döşenirken duvar kenarlarından 1,5 cm. boşluk bırakılmalıdır. Buna genleşme boşluğu denir. Duvar genleşme boşluğu verilmeyen parkeler, ortadan veya kapı ağızlarından şişme yapar.

Ayrıca, en veya boydan 8 metreden fazla olan uygulamalarda genleşme payı için parkenin profil ile bölünmesi gerekir.
Parkenin yönünü belirlemede zeminin büyüklüğü önemlidir. Büyük mekanlarda uzunluğa doğru paralel döşenir. Küçük mekanlarda ise, örneğin 3×3 veya 3×4 gibi odalarda genleşmeyi azaltmak için ışığın geliş yönüne doğru dikey olarak döşeme yapılır.

Parke için ek parça kesilecekse, 40 santimetreden küçük olmamalıdır. 40 santimetreden küçük parça, parke dişinin atmasına yol açar.

Parke döşenmesi bittikten sonra, kapı bitişlerinde koridor ve oda arası gibi yerlere profil yapıştırılır. Bu kısımlarda kot farkı (yükseklik farkı) olursa, kot farkı profili, kapı arası düz ise, düz profil yapıştırılır.

Esneme payını azaltacağından parkeye süpürgelik çakılmaz.

Laminat parke döşenmesinde yapıştırıcı kullanılmaz, çivilenmez, vidalanmaz.

Fayans Üstüne Laminat Parke Nasıl Döşenir?

Banyo, mutfak gibi sık sık su ile temas eden mekanlara laminat parke yapılacaksa, suya dayanıklı parke modellerinin tercih edilmesinde fayda var.

Fayans üstüne laminat parke döşenmesi sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, zemin fayanslarının sağlam olması ve oynamamasıdır.

Parke Süpürgeliği Nasıl Döşenir?

süpürgelik montajı
Parke süpürgeliği montajı

Parkenizi döşedikten sonra, süpürgeliklerinizi de yapıştırmanız veya çakmanız gerekiyor. Parke süpürgeliklerinin montajı esnasında yaygın olarak başsız çivi kullanılır. Bu çiviler parke süpürgeliklerine çakıldıktan sonra, herhangi bir görsel bozukluk yaratmaz. Hem sağlam tutar hem de dışarıdan belli olmaz. Bu nedenle çok tercih edilir.

Çivisiz Süpürgelik Montajı

Parke süpürgeliğini monte etmenin diğer yolu da süpürgeliği yapıştırmaktır. Parke süpürgeliğini yapıştırmak için, silikon veya sprey yapıştırıcı kullanılıyor. Fakat, en sağlıklı yöntemin başsız çivi olduğunu belirtelim. Yine de çivisiz süpürgelik montajı yapmak istiyorsanız; montaj yapıştırıcısı kullanarak parkeyi duvara yapıştırabilirsiniz.

Parke montajı sırasında en çok zorlanacağınız kısım ise süpürgeliklerin köşe kesimleridir. Bu nedenle, mutlaka bir süpürgelik köşe kesim aparatı almalısınız. Ayrıca, parke süpürgeliğini biraz fazla alın ki; köşe kesim denemeleri yapabilesiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar