İlginizi Çekebilir

Bu Kategoride En Çok Okunanlar

Saten Alçı Nedir, Nerede, Nasıl Kullanılır?

saten alçı
Saten alçı nedir?

Saten alçı nedir, saten alçı nerelerde kullanılır, saten alçı nasıl uygulanır? açıkladık. Özellikle, evde gerekli olduğunda ufak, tefek tamirat işlerinizde saten alçıyı nasıl uygulamanız gerektiğini anlattık. Ayrıca, kuruma süresi ve kimyası hakkında da kısaca bilgiler verdik. Saten alçılar hakkında tüm merak ettiklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Saten Alçı

Saten alçı, yapı kimyasalları grubuna girer ve inşaat yapım sürecinde temel malzemelerinden biridir. Saten alçılar, yapılarda hem inşaat aşamasında hem de, sonradan gerek dekoratif gerekse düzeltme ve tamirat işlerinde kullanılan çok kullanışlı bir malzemelerdir.

Saten alçının uygulaması çoğu zaman ustalık gerektirir. Özellikle çok geniş yüzeylerde düzgün bir yüzey elde etmek için tecrübeli bir usta olmak gerekir. Fakat, evinizdeki ufak tefek tamiratlar için saten alçıyı kendiniz de hazırlayıp kullanabilirsiniz. Saten alçının kullanımı hakkında sayfanın daha altında daha fazla bilgi vereceğiz. Fakat, şimdi saten alçı nedir? açıklayalım. Böylece kullanmadan önce saten alçılar hakkında net bilgi sahibi olabilirsiniz.

Saten Alçı Nedir?

Saten alçı nedir?: Saten alçı, çimento esaslı bir dolgu harcı ve kimyasal katkılı yüzey kaplama malzemesidir. Yani, duvar boşluklarını kapatmak ve tamir etmek için kullanılır. Saten alci nedir? Saten alçı, duvarda pürüzsüz bir yüzey elde etmek için kullanılan alçı türüdür.

Saten alçı, ince yapısından dolayı, yüzeyde pürüzsüz bir yapı oluşturur. Yüksek yapışma ve mukavemet gücü ile dayanıklı bir zemin sağlar. Bu yüzden saten alçıya son kat alçısı da denir. Şimdi, saten alçı nasıl uygulanır ve uygulamadan önce neler yapılmalıdır? anlatalım.

Saten Alçı Nasıl Yapılır?

Saten alçı nasıl yapılır? Yukarıda saten alçı tamınında belirttiğimizi gibi saten alçıyı büyük yüzeylerde yaparken ustalık önem taşımaktadır. Saten alçıyı ne kadar büyük yüzeye uygularsanız, o kadar hata yapma olasılığınız artacaktır. Saten alçıyı uygulamanın esas amacı, düzgün bir yüzey elde etmek olduğundan, acemice yapılmış saten alçının yüzeyde pürüz bırakması ve yüzeyin girinti ve çıkıntılı olması istenen bir sonuç olmayacaktır.

Saten Alçı Nasıl Hazırlanır?

Saten alçı harcı nasıl hazırlanır? Usta olmasanız bile saten alçıyı hazırlamak kolaydır. Saten alçıyı plastik, esnek bir kaba dökün, ortasını açın, içine bir miktar su koyun. Suyu saten alçıya yavaş yavaş karıştırın. Karıştırma esnasında kuruma ve sertleşme oluyorsa, tekrar su ekleyin ve yumuşak bir hamur kıvamı hazırlayın. Kalan alçının kurumaması için ihtiyacınız kadar alçı hazırlamaya çalışın. Saten alçıdan önce yüzey hazırlığı ve uygulamasını sayfanın aşağısında bulabilirsiniz.

Saten Alçıdan Önce Yüzey Hazırlığı Nasıl Yapılır?

saten alçı hazırlık
 • Saten alçısını uygulamak istediğiniz yüzey, sağlam olmalıdır. Yüzeyi toz, kir ve gevşek sıva yüzeylerinden arındırmalısınız.
 • Uygulama yüzeyi gözeneksiz ve deliksiz olmalı ve düzgün bir yüzey için beton çıkıntılarını kırmalısınız.
 • Yüzey kuru ise uygulama öncesinde hafif nemli hale getirebilirsiniz. Ayrıca, sert rüzgar ve direkt güneş ışığı alan yüzeylerde uygulama sırasında hızlı kurumaya karşı yüzeyi suya doyurun.
 • Saten alçısından önce, genellikle sıva alçısı yapılır. (Sıva alçılar hakkında daha fazla bilgi almak için, linke tıklayarak, “Sıva alçı nedir, nerede kullanılır, nasıl yapılır?” yazımızı okuyabilirsiniz.)

Yukarıda saten alçısı uygulamadan önce yapmanız gerekenleri listeledik. Evde ufak, tefek tamiratlar için, yüzey sağlam olması kaydıyla, duvar yüzeyine yüzeye direkt saten alçısı da uygulayabilirsiniz.

Saten Alçı Nasıl Uygulanır?

saten alçı uygulama
Saten alçı nasıl uygulanır?

Saten alçı nasıl çekilir? Saten alçısı “un görünümlü” çimento esaslı, kimyasal bir tozdur. Saten alçının kıvamı nasıl olmalı? Saten alçıyı su ile karıştırarak, yumuşak bir hamur kıvamına getirip, bir mala veya spatula yardımı ile duvara sürmelisiniz.

Saten alçı kullanımı özellikle büyük duvarlarda zordur. Boydan boya, son kat saten alçısı çekmek ve alçı ile düzgün bir duvar oluşturmak ustalık gerektiren bir iştir.

Tecrübe, deneyim ve gerekli eğitimleri alan alçı ustaları, saten alçısı ile kağıt gibi pürüzsüz duvarlar oluşturabilirler. Duvarların düzgünlüğü ise teraziler yardımı ile kontrol edilir. Gerekirse gerekli düzeltmeler yapılır.

Saten Alçıya Zımpara Nasıl Yapılır?

Saten alçı için hangi zımpara kullanılır? Alçı ustaları, saten alçı kuruduktan sonra, duvarı daha pürüzsüz hale getirmek için, genellikle 180, 150 ve 220 numara zımparalardan biri ile zımpara yapar.

Boyalı Duvara Saten Alçı Nasıl Yapılır?

Boya üzerine saten alçı nasıl yapılır? Emici olan tüm yüzeylere saten alçılar yapılır. Boyalı yüzeyler de buna dahildir. Ancak bazı boya yüzeyleri emici değildir veya az emicidir. Örneğin sentetik boyalı yüzeyler emici değildir. Ayrıca silikonlu yarı mat ve ipek mat yüzeyler de yarı emicidir. Eğer duvarınızda senetik boya varsa saten alçıyı yapmadan önce brüt beton astarı kullanabilirsiniz. Hatta silikonlu boyalardan önce de brüt beton astarı kullanımı saten alçının çok daha iyi tutmasını sağlayacaktır. Fakat, brüt beton astarı kullanma imkanınız yoksa, duvar yüzeyinde küçük oyuklar oluşturarak saten alçının boyalı duvara çok daha iyi tutmasını sağlayabilirsiniz. Bir keser yardımı ile 5-10-15 santimetre aralıklarla çentikler açabilirsiniz. (Plastik (silikonsuz) boyalar için astar ve çentikleme uygulamalarını yapmanıza gerek yoktur.)

Saten Alçı Tamiri Nasıl Yapılır?

Saten alçı tamiri nasıl yapılır? Küçük bir alanda satel alçı tamiratı yapmanız mı gerekiyor? Şu aşamaları izleyin.

 • Duvardan soyulan boyayı mümkün olduğunca soyun fakat çok açmayın. Sadece gelen kurumuş boyayı elinizle alın.
 • Boya katmanı çok ince ise boya yapmadan önce alçı çekmeniz gerekmeyebilir. Sadece soyulan kısımların birleşim yerlerini 180 numara zımpara ile zımpara yapın.
 • Ardından sadece boyanın soyulduğu alana boyanızı sürün. Boyanın kurumasını 4-5 saat kadar bekleyin. Ardından tüm duvarı boyayın. Böylece daha az iz kalacaktır.
 • Duvardan soyulan boya derin ise saten alçıyı çekin. Kuruduktan sonra 180 numara zımpara ile zımparalayın. Sadece saten alçıyı çektiğiniz kısmı boyayın. 4-5 saat kadar kurumasını bekleyin. Ardından tüm duvarı boyayın. Böylece alçı izleri daha az belli olacaktır. Bu uygulamayı astar ile yapıp daha sonra boya yapabilirsiniz. Böylece, saten alçısı ile tamir ettiğiniz duvarlar daha az belli olacaktır.

Saten Alçı Nasıl Kontrol Edilir?

Saten alçı nasıl kontrol edilir? Saten alçıyı uygulamanın esas amacı düzgün bir yüzey elde etmektir. Bu kontrolü de su terazisi yardımı ile yapabilirsiniz. Saten alçıyı uygularken sık sık dikey ve yatay olarak su terazisi ile kontrol edin. Böylece gerekli düzeltmeleri yapabilirsiniz. Ayrıca, alçınızı bitirdikten sonra yüzeye hem yakından bakarak hem de dokunarak kontrol edebilirsiniz. Kontrol sonrasında gerekli ufak tefek pürüzleri 180, 200 veya 220 numara zımpara ile düzeltebilirsiniz. Kenar kısımlarda oluşan fazlalıkları bir spatula ile kırabilirsiniz.

Saten Alçı Nerelerde Kullanılır?

saten alçı nerede kullanılır
Saten alçı kullanımı

Saten alçı nerelerde kullanılır?: Tüm iç ve dış duvarlarda ve tavanlarda, kaba sıva ve ince sıva, brüt beton ve tavan yüzeylerde satel alçı kullanılır. Fakat, saten alçılar iç mekan için daha uygun malzemelerdir. Dış mekanda tamirat tadilat yapacaksanız, tamir macunları veya tamir sıvalarını kullanabilirsiniz. Şimdi saten alçının kullanıldığı alanları daha detaylı açıklayalım.

Saten Alçı Nerede Kullanılır?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, duvarda boyadan önce, hatta astar boyadan önce, saten alçıları kullanabilirsiniz. Fakat yine de; uygulama sonrası saten alçınız kuruduktan sonra ince bir zımpara yapmanızı öneriyoruz. (150, 180, 200 numara.)

Saten alçılar, emici olan ve esnemeyen tüm yüzeylerde kullanılır. Alçıpan plaka, alçı, sıva, beton, tuğla, biriket hatta esnemeyen ahşap duvar panellerinin üzerinde satel alçıları kullanabilirsiniz. (Alçılar kırılgan olduğundan, esneme yapmayan sağlam yüzeylere uygulanmalıdır.)

Saten Alçı Ne İşe Yarar?

Saten alçı, inşaat sonrası, duvar boyanmadan önce, yapılan son kat dolgudur. Duvarda düzgün, ve pürüzsüz bir görünüm oluşturmaya yarar. Ayrıca, duvarda sonradan oluşan çatlak ve yarıkları tamir etmek için de kullanılır.

Yeri gelmişken, saten alçıyı sıva alçıdan en büyük ayrımı belirtelim. Saten alçısı incedir, sıva alçısı ise daha kalındır. Sıva alçısı, kalın yapıda olduğu için, genellikle son kat alçısı olarak kullanılmaz. Sıva alçısı pürüzlü olur ve daha büyük boşluklar için kullanılır. Örneğin: Yumruk büyüklüğünde bir deliği kapatmak için sıva alçısı daha uygundur. Fakat, ince çatlak ve 1-2 santimetreyi geçmeyen yarıklar için saten alçısı daha uygundur.

Saten Alçı Teknik Bilgileri Nedir?

Aşağıdaki satel alıçı teknik bilgileri, tüm alçı markalarında birbirine yakındır.

 • Karıştırma süresi 4-5 dakika,
 • Harç dinlenme süresi 10 dakika,
 • Hazır harcın kullanılabilirlik süresi 2 saat,
 • Katlar arası bekleme süresi 24 saat,
 • Uygulama süresi 20 dakika,
 • İlk kat kalınlığı maksimum 15 – 20 mm,
 • Son kat için bekleme süresi 2-5 Gün.

Saten Alçı Uygulamak İçin Gerekli Ortam Şartları

 • Ortam sıcaklığı: + 5 ° C ila + 30 ° C. olmalıdır.
 • Kuvvetli rüzgar veya direkt güneş ışığı altında uygulama yapmaktan kaçının.
 • Donmuş, erimekte olan veya 24 saat içinde don tehlikesine maruz kalması muhtemel yüzeylere saten alçısı uygulamayın!

Saten Alçı Ne Kadar Sürede Kurur?

saten alçı ne kadar zamanda kurur

Saten alçı ne kadar sürede kurur, saten alçı ne zaman kurur? Saten alçının kuruma süresi, uygulama kalınlığına bağlıdır. Yani saten alçı ne kadar kalın uygulanırsa o kadar geç kurur. Ayrıca, ortam sıcaklığı da saten alçının kurumasında önemli bir etkendir. (Boyaların kuruma süresini öğrenmek için, linke tıklayarak, “Boya kuruma süresi, boya ne zaman kurur?” yazımızı okuyabilirsiniz.)

Saten Alçı Kuruma Süresi

Saten alçı kaç günde, kaç saatte, kaç dakikada kurur? Ortalama bir süre vermek gerekirse; evde ince bir kat saten alçı uygulamasının kuruma süresi birkaç saattir. Fakat kalın uygulanmış saten alçının kuruma süresi 24 saati bulabilir. Alçının ilk uygulama yapıldığındaki rengi ile kuruduğundaki rengi farklıdır. Kurudukça rengi değişir. Bu sayede, alçının kuruyup kurumadığını renginden anlayabilirsiniz.

Saten Alçı Nasıl Çabuk Kurur?

Saten alçıyı kurutmak için özel bir çaba sarf etmenize gerek yoktur. Zamanla hava ile kuruyacaktır. Fakat, acil bir iş için hızlı kurutmanız gerekiyorsa, saten alçıyı mümkün olduğunca ince uygulamaya çalışın. Böylece daha hızlı kuruyacaktır. Ayrıca, ortam ısısını artırarak da saten alçının daha hızlı kurumasını sağlayabilirsiniz. Saten alçı iyice kurumadan, üzerine astar, boya v.b. bir uygulama yapmayın!

Saten Alçı Kurumadan Boya Yapılır mı?

Kalın sürülen alçının kuruması 1 günü bulabilir. Fakat ince çekilmiş saten alçısı, ortamın ısısına bağlı olarak birkaç saatte kuruyabilir. Saten alçı kurumadan boya yapılmaz. Alçının kuruma süresini beklemeden, herhangi bir astar veya boya uygulaması yapmayın!

Saten Alçı Suya Dayanır mı?

Saten alçılar iç mekanda tavanlarda ve duvarlarda kullanılır. Dış mekanda kullanılmaz. Hava geçirgeliği yüksek olduğundan banyolardaki nemi atmanın en iyi yolu saten alçılardır. Peki saten alçı su geçirir mi? Saten alçıları direk olarak suya temas ettirmeyin. Saten alçılar su geçirir ve suya dayanıksızdır. Bu nedenle dış mekanda kullanılmaz. Fakat, suya dayanıklı alçıpan paneller suya dayanıklıdır.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar