Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

Saten Alçı Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Uygulanır?

saten alçı
Saten alçı nedir?

Bu yazımızda saten alçı nedir, saten alçı nerelerde kullanılır, saten alçı nasıl uygulanır? başlıklarında bir konu hazırladık. Özellikle, evde gerekli olduğunda ufak-tefek tamirat işlerinizde saten alçıyı nasıl uygulamanız gerektiğini anlattık. Ayrıca, kuruma süresi ve kimyası hakkında da kısaca bilgiler verdik.

Saten Alçı Nedir?

Saten alçı nedir?: Saten alçı, çimento esaslı bir dolgu harcı ve kimyasal katkılı yüzey kaplama malzemesidir. Yani, duvar boşluklarını kapatma ve tamir etmek için kullanılır.

Saten alçı, ince yapısından dolayı, yüzeyde pürüzsüz bir yapı oluşturur. Yüksek yapışma ve mukavemet gücü ile dayanıklı bir zemin sağlar. Bu yüzden saten alçıya son kat alçısı da denir.

Şimdi saten alçı nasıl uygulanır ve uygulamadan önce neler yapılmalıdır anlatalım.

Saten Alçı Uygulamadan Önce Yüzey Hazırlığı

saten alçı hazırlık
 • Uygulama yüzeyi sağlam olmalı, toz, kir ve gevşek sıva filmlerinden arındırılmalıdır.
 • Uygulama yüzeyi gözeneksiz ve deliksiz olmalı ve düzgün bir yüzey için beton çıkıntıları kırılmalıdır.
 • Yüzey kuru ise uygulama öncesinde hafif nemli hale getirilmelidir; Sert rüzgar ve direkt güneş ışığı alan yüzeylerde uygulama sırasında hızlı kurumaya karşı yüzey suya doyurulmalıdır.
 • Saten alçıdan önce, genellikle sıva alçısı yapılır.

Yukarıda detaylı ön hazırlık verilmiştir. Evde ufak-tefek tamiratlar için, yüzey sağlam olması kaydıyla, direkt saten alçı uygulanabilir.

Saten Alçı Nedir, Saten Alçı Nasıl Uygulanır?

saten alçı uygulama
Saten alçı nasıl uygulanır?

Saten alçı “un görünümlü” çimento esaslı, kimyasal bir tozdur. Su ile karıştırılarak yumuşak bir hamur kıvamına getirilen saten alçı, bir mala veya spatula yardımı ile duvara sürülür.

Ülkemizde saten alçıdan sonra, ustalar genellikle 180, 150 ve 220 numara zımparaların biri ile duvarı daha pürüzsüz hale getirmek için zımpara yapar.

Saten alçı kullanımı özellikle büyük duvarlarda zordur. Boydan-boya, son kat saten alçısı çekmek ve alçı ile düzgün bir duvar oluşturmak ustalık gerektiren bir iştir.

Tecrübe, deneyim ve gerekli eğitimleri alan alçı ustaları, saten alçı ile kağıt gibi pürüzsüz duvarlar oluşturabilirler. Duvarların düzgünlüğü ise teraziler yardımı ile kontrol edilir. Gerekirse gerekli düzeltmeler yapılır.

Saten Alçı Nerelerde Kullanılır?

saten alçı nerede kullanılır
Saten alçı kullanımı

Saten alçı nerelerde kullanılır?: Tüm iç ve dış duvarlarda ve tavanlarda, kaba sıva ve ince sıva, brüt beton ve tavan yüzeyleri üzerine tutabilir. Fakat, saten alçı iç mekan için daha uygun bir malzemedir. Dış mekanda tadilat veya tamirat yapılacaksa, tamir macunları veya tamir sıvaları kullanılmalıdır.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, duvarda boyadan önce, hatta astar boyadan önce, saten alçı kullanılır. Fakat yine de; uygulama sonrası saten alçı kuruduktan sonra ince bir zımpara yapılır.

Saten alçı, inşaat sonrası, duvar boyanmadan önce, yapılan son kat dolgudur. Duvarda düzgün, ve pürüzsüz bir görünüm oluşturmaya yarar. Ayrıca, duvarda sonradan oluşan çatlak ve yarıkları tamir etmek için de kullanılır.

Yeri gelmişken saten alçıyı sıva alçıdan en büyük ayrımı belirtelim. Saten alçı incedir, sıva alçısı ise daha kalındır. Sıva alçısı, kalın yapıda olduğu için, genellikle son kat alçısı olarak kullanılmaz. Sıva alçısı pürüzlü olur ve daha büyük boşluklar için kullanılır.

Örneğin: Yumruk büyüklüğünde bir deliği kapatmak için sıva alçısı daha uygundur. Fakat, ince çatlak ve 1-2 santimetreyi geçmeyen yarıklar için saten alçı daha uygundur.

Saten Alçı Uygulamak İçin Gerekli Ortam Şartları

 • Ortam sıcaklığı: + 5 ° C ila + 30 ° C. olmalıdır.
 • Kuvvetli rüzgar veya direkt güneş ışığı altında uygulama yapmaktan kaçınılmalıdır.
 • Donmuş, erimekte olan veya 24 saat içinde don tehlikesine maruz kalması muhtemel yüzeylere saten alçı uygulanmamalıdır.

Saten Alçı Teknik Bilgileri Nedir?

 • Karıştırma süresi 4-5 dakika,
 • Harç dinlenme süresi 10 dakika,
 • Hazır harcın kullanılabilirlik süresi 2 saat,
 • Katlar arası bekleme süresi 24 saat,
 • Uygulama süresi 20 dakika,
 • İlk kat kalınlığı maksimum 15 – 20 mm,
 • Son kat için bekleme süresi 2-5 Gün.

Yukarıdaki değerler, her markada birebir aynı olmasa da yakındır.

Saten Alçı Ne Kadar Sürede Kurur?

saten alçı ne kadar zamanda kurur

Saten alçı ne kadar sürede kurur, saten alçı ne zaman kurur? Saten alçının kuruma süresi, uygulama kalınlığına bağlıdır. Yani saten alçı ne kadar kalın uygulanırsa o kadar geç kurur. Ayrıca, ortam sıcaklığı da saten alçının kurumasında önemli bir etkendir.

Ortalama bir süre vermek gerekirse; evde ince bir kat saten alçı uygulamasının kuruma süresi birkaç saattir. Alçının ilk uygulama yapıldığındaki rengi ile kuruduğundaki rengi farklıdır. Kurudukça rengi değişir. Bu sayede, alçının kuruyup kurumadığını renginden anlayabilirsiniz.

Fakat, kalın sürülen alçının kuruması 1 günü bulabilir. Alçının kuruma süresini beklemeden herhangi bir astar veya boya uygulaması yapılmamalıdır.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar