Evde Küf Neden Olur, Tavanda Küf Neden Olur?

odada küf neden olur
Evde küf neden olur?

Evde küf neden olur?: Küf sadece bir leke değildir. Bir mikro organizmadır. Tavanın veya duvarın hem yüzeyinde hem de içinde olabilir.

Eğer küf, duvarın yüzeyindeyse, duvardaki küfü yok etmek için çamaşır suyu veya küf temizleyici sıvılar işe yarayabilir.

Eğer küf, duvar veya tavanın içine işlemiş, derinlere inmişse duvar zımpara yapmak, hatta kazıyıp tekrar alçı çekmek gerekebilir.

Şimdi, detaylı olarak, evde küf neden olur, duvardaki küf nasıl temizlenir, tavandaki küf neden olur açıklayalım.

Evde Küf Neden Olur?

Evde kuf neden olur, duvarda küf neden olur? : Sağlığa çok zararlı olan küf, evde tavan ve duvarlarda siyah lekeler şeklinde ortaya çıkar.

Nemi seven küf, genellikle banyolarda ve bodrum katlarında oluşur.

Renk değişikliği ve kendine has kokusu ile belli olan küf üremesi, insan sağlığı açısından çok zararlıdır. Küf astım rahatsızlığını tetikler, özellikle çocuk ve yaşlılar için toksik etki gösterebilir.

Duvarda Küf Neden Olur?

Küf duvarlarda genellikle yalıtım eksikliğinden olur. İnşaat aşamasında yapılmayan ısı yalıtımı, içeride ve dışarıda aşırı ısı farkı yaratır. Oluşan ısı farkından dolayı, duvarlar terler, nemlenir. Küfün duvarda oluşmasının en büyük nedeni budur.

Nemin ve suyun sürekli beklemesi duvarda küfü oluşturur. Nemlenen duvarların, düzenli olarak kuru bir bez ile silinmesi ve ortamın havalandırılması gerekir.

Duvarda küfün oluşmasının kesin çözümü ısıl yalıtımı yaptırmaktır. Isı yalıtımı ise; işi bilen, profesyonel uygulamacılar tarafından yapılmalıdır.

Aksi halde, düzgün yapılmayan uygulamada, ısı yalıtım plakaları aralarında kalan en ufak boşlukta, küfün tekrar oluşması muhtemeldir.

Duvardaki Küf Nasıl Temizlenir?

duvarda küf neden olur
Duvardaki küf nasıl temizlenir?

Eğer küf duvarın içine işlemişse temizlikten önce bir spatula ile kazımak veya zımpara yapmak gerekebilir. Bazı küf temizleyiciler: (Capatox küf ve rutubet temizleyici, Ceresit antiküf sprey, Polisil küf temizleyici v.b.)

Küf eğer daha diplerdeyse zımpara yapmak hatta kazımak gerekebilir.

Duvardaki küf nasıl temizlenir?: Küflü duvarlara çözüm, duvara ısı izolasyonu yapmaktır. Hatta içeriden değil; dış cepheden ısı yalıtımı yapmak, küfü önlemek için en etkili yöntemdir.

Isı yalıtımı dışında küf engelleyici boya ve solüsyonlar da küfü bir süre engellese de; tekrar duvarda veya tavanda küf oluşabilir.

Isı yalıtımı yapıldıktan sonra, iç mekan duvar ve tavanlarını bir küf önleyici boya ile boyamak, tamamen küfü yok etmek için kesin çözümdür.

Tavandaki Küf Neden Olur?

Evin tavanda küf neden olur, tavandaki küf neden olur? Özellikle banyo tavanlarındaki küfün nedeni sıcak buharın tavanda uzun süre beklemesidir. Duştan sonra, duş penceresi hatt;a duşun kapısı açılmalı, varsa havalandırma motoru çalıştırılmalıdır.

Banyo tavanında oluşan küfün bir diğer nedeni ise üst kattan su akmasıdır. Üst daireden sürekli damlayan veya akan su temizlenmezse sararma ve küfe neden olabilir.

Odada Küf Neden Olur?

Odada küf neden olur? Özellikle, kuzey cepheye bakan oda duvarlarına küf oluşması muhtemeldir.

Isı yalıtımı yapılmayan ve kuzey cepheye denk gelen oda duvarlarına küf oluşması görülebilir.

Odada küf olmaması için; dışarıdan veya içeriden ısı yalıtımı yapılmalıdır. Özellikle, dışarıdan ısı yaptırmak, küfü engellemek için daha etkilidir.

Ayrıca çatı katı odalarında çatıda yalıtım yoksa veya eksikse sıcaklık farkından dolayı terleme ve küf oluşabilir. Çatı zeminine cam yünü, taş yünü gibi bir yalıtım yapılarak odanın tavanındaki küf engellenebilir.

Küfü Önlemek İçin Ne Yapmalı?

küfü önlemek
Küfü önlemek için ne yapmalı?

Duvardaki rutubeti önlemek için ne yapmalı, rutubet önlemek için ne yapmalı?: Küfü önlemek için, odaların düzenli havalandırılması gerekiyor.

Nemin dağılması küfün oluşmasını engeller. Aralıklı olarak havalandırma, yani pencereleri kısa bir süre boyunca sonuna kadar açmaktır.

Kış aylarında günde 2-3 kez 5-10 dakika ve ilkbaharda ve sonbaharda 15 ila 30 dakika. Yatak odaları ve çocuk odaları kalktıktan hemen sonra havalandırılmalıdır.

Mutfak ve banyo daha yüksek bir neme sahip olduğundan daha fazla temiz havaya ihtiyaç duyar.

Küf Boyası İşe Yarıyor Mu?

duvarda küf neden olur
Küf boyası işe yarıyor mu?

Küflü duvarlara küf boyası uygulanmadan önce, gerekiyorsa, kazıma, zımpara yapılır. Küf temizleme ve silme işlemi de bittikten sonda duvarın kuruması beklenir.

Küf önleyici duvar ve tavan boyaları ile tavan ve duvarlarınızı boyayabilirsiniz. Tabi küf engelleyici boyalar her ne kadar faydalı olsa da, bir süre sonda tekrar küf meydana gelebilir. Bu süre 1 yıl da olabilir 5 yıl da. Küf boyası yapılmadan önce küfün yüzeyden iyice temizlenmesi bu süreyi uzatacaktır.

Bazı küf önleyici duvar boyaları: Marshall Hijyen, Polisan Elegans, Dyo Teknoplast, Dyo Nano, Dyo Oxymax, Permolit Permomax, Kale Kalia, İsonem v.b.

“Evde küf neden olur, tavandaki küf neden olur, duvardaki küf nasıl temizlenir?” kısaca anlatmaya çalıştık. Kullandığınız küf temizleme yöntemlerini, küf boyalarını, küf temizleyicileri ve tecrübelerinizi yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

 • Şu etiketlerle ilgili benzer yazılara devam et :
 • Boyama
 • Küf
Önceki SayfadaBoya Sökücü Nasıl Kullanılır, Boya Sökücü Nedir?
Sonraki SayfadaTavan Boyası İle Duvar Boyanır mı, Neler Boyanabilir?

32 Yorum

 1. evimde sadece bir odamın duvarında başlayan küfü hergün havalandırıp ,kuru bezle silmeme rağmen yok edemedm.koltuklarıma hatta koltuğun altındaki kıyafetlerimize kadar yayıldı odamız çokta kötü kokmaya başladı.taşındık taşındığımız evde kışın koltuklarımda küf başladı ve duvarlarımıza geçti.internetten nemson diye birsey aldık o da çare olmadı.nette camsil sişesine çamaşır suyu koyup küflü olan bölgelere sıkılmasını yazıyodu.koltukların altına ve duvarlarıma bolca uyguladım kurtuldum.ilk sıkıldığında çamaşır suyu çok kokuyo havalandırmak lazım ama sonuç süper bir daha olmuyor.çok siyah olan kısımlar 2-3 kez uygulayın badana derdi kalmıyo hepsi yok oluyo.sadece çamaşır suyu sık kurtul.umarım işine yarar:))

 2. ÇAMAŞIR SUYU İLE SUYU %50 ORANINDA KARIŞTIR. SİPREY YARDIMIYLA KÜF ÜZERİNE SIK. YAKLAŞIK 1 DAKİKA ARA İLE 3 KEZ TEKRARLANDI MI KÜF UZUN SÜRE YOK OLUR. AYRICA SIKMA İŞLEMİNDE ALTA AKAN RENKLİ SUYU BEZLE SİLMEYİN. KENDİ KENDİNE YOK OLACAKTIR. DUALARINIZI BEKLİYORUM. cem bey ben

 3. Bizim evde fazla kuf yok ama sanirsam mantar var bocek falan yok ama anlamsiz bi kasinti oluyor bilen varsa yardimci olursa sevinirim

 4. Benim ev apartmanıñ birinci katı alt bodrum beni bazaların içinde dolapların alt cekmecesinde kuf oluyor alt bodrumdan yalıtım yaptırsam kuften kurtulurmuyum lutfen bilen biri yardımcı olsun Cansu özturk

 5. Cansu Hn.
  Bodrumun tavanından yalıtımın oldukça faydası olur. İçeriden de kalın şilteli parke yaptırabilirsiniz.

 6. Metin
  Selamunaleyküm.Binamız 3 katlı.Üstünde pravet duvarlı teras var.Ben 3.katta oturuyorum.3.kat 5-6 sene boş kaldıktan sonra nisan 2013'den beri ben oturuyorum.3.kat boşken hiçbir sıkıntı yoktu.Kışın terasa yağmur yağdığında misafir odasının üstü hariç yağmur suyu olduğu gibi kalıyor.Ben oturmaya başladıktan sonra misafir odası hariç tavanlarımda ve bazı duvarlarda kararmalar ile mobilyalarımda,mutfak dolaplarında küfler oluşmaya başladı.Küflere ve kararmalara karşı çamaşır suyu denedim çözüm olmadı.Temmuz 2015'de terasa çocukluk arkadaşım çift kompenentli malzeme denedi çözüm olmadı.Şuan sprey poliüretan köpük ve alimünyum çatı uygulamalarını araştırıyorum.Belediye de alimünyum çatıya izin vermiyor.Alimünyum çatıda şikayet olursa ceza yazıyorlarmış.Küfe karşı kesin çözüm acil olarak nasıl alabiliriz?11 aylık kızım emeklemeye başladı.Yardımcı olursanız sevinirim.

 7. Metin Bey,
  Suyun terasta akma yolu olması gerekiyor. Bir yerde birikmesin. Yukardan su izolasyon malzemesi uygulayın. Bauhaslara yakınsanız size uygun malzemeyi verirler. Siz de içeriden küfü çamaşır suyu ile temizledikten sonra kurumasını bekleyin. Küf dirençli boyalardan Elegans v.b bir boya uygulayın.

 8. Metin.Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.Terasta suyun akması için eğim şapı mı attırmam gerekir?Bauhas Konak/İZMİR'de yok.Su izolasyon malzemesi ne uygulanabilir?Çamaşır suyuyla küfü temizledik.Fayda etmedi.Küf problemi gene devam etti.Tavanlarımı 2 yıldır Marshall tavan boyasıyla boyuyorum.Sprey poliüretan köpük ustası 110 m2 yere 2750 TL para istedi.Mebran ustası 124 m2 yere filinkot+2 kat mebran'a 2700 TL malzeme+ 2800 TL işçilik toplam 5500 TL para istedi.Mebran ya da sprey poliüretan köpük küfe ve duvarlardaki kararmalara kesin çözüm olur mu sizce?

 9. Metin Bey,
  Evet eğimli şap attırırsanız su beklemez, içeri nüfuz etmez.
  Köpük daha çok ısı izolasyonu için uygulanır. Mebran ise su yalıtımı içindir. Duvarda ve tavanda bekleyen su ve nem küf yapıyor. Mebrandan sonra Elegans tavan ve duvar boyası kullanabilirsiniz. (Farklı yerlerden fiyat alın.)

 10. Merhabalar allah kahretsin banyomun tavanindaki küf ve rutubetten bıktım usandım siyah bir tabaka oluyor iğrenç bişey pislik içinde sanırım 3 yada 5 yıl önce dış cephe boyası sürmüştüm o zamandan beri bu dertle uğraşıyorum çamaşır suyu ile temizliyorum 10 gün kadar sonra tekrar başlıyor lütfen bana yardım edin nalburlara sordum kuf önleyen boya varmi yokmuş ne saçmalık o zaman tüm dünyada ba yo tavani küflü olmalı ne surmeliyim kalıcı çare bulmalıyım kireçle boyamak istiyorum önlermi acaba küfü bilgisi olan varmı cevap lütfen teşekkürler

 11. Güler Hn.
  Spatula ile dış cephe boyasını kazıyın. Gerekli yerleri saten alçı ile tamir edin. Alçı kuruyunca Polisan'ın küf dirençli tavan boyasını kullanın.

 12. Evin sadece salonunda duvarları güneye bakan köşeleri alt kısımlarda aşırı siyah noktalar şeklinde küf oluyor bunu nasıl önleyebilirim

 13. Ozan Bey,
  Yalıtım yapılamıyorsa. Küf temizleyici veya çamaşır suyu ile temizleyip kurumaya bırakın, su bazlı küf dirençli bir boya ile boyayın.

 14. değerli arkadaşlar benim dükkanda sıhhi tesisatın yapıldığı yerlerden su kaçağı dükkanın içini çok kötü küf kokutmuştu ve mantarlanma görülmeye başlamıştı. kullandığım yöntem ise 3aşamalı 1. yoğun bir çamaşır suyu ile 2 gün boyunca bir kaç defa sildim 2. bu silmelerimin arasında silgiğim noktaları kurutmak için sürekli taze hava verdim elimde ticari buzdolabı motoru vardı ama vantilatör yada 2000-2200 watt saç kurutma mainesi de olabilir. asıl nokta 3. aşama çaydanlık içerisine bir miktar kadar kaynayan su 500ml yeter ve içerisine çözülebildiği kadar limon tuzu(bim a101 mahalle bakkalı baharatçı) dolduruyorsunuz. ve soğumaya bırakıyorsunuz. soğuduktan sonra camsil şişesine doldurup küflü yerlere sıkıyorsunuz kurudukça tekrarlayabiirsiniz. hava verme aşaması burada kullanılır.
  Not1: limon tuzu çaydanlığınızın içindeki kireçi çözer parıl parıl parlaatır.
  not2: limon tuzu sıktığınız yerler yapış yapış olabilir onuda çamaşır sulu bez ile temizleyebilirsiniz.

 15. Evim giris kat zemin ustu esyalarimin arkasinda kuf oluyor neyaptimsa gitmedi oturma odam cami havalandirmaya bakiyyor duvarların temiz kuften kurtulamıyorum

 16. Rutubetin nereden geldiğini anlamaya çalışın. Nemi kesebiliryorsanız kesin. Bölgeyi zımpara yapın. Çamaşır suyunu su ile biraz incelterek yüzeyi silin. Kuruyunca Polisan Elegans v.b bir küf dirençli bir boya ile 2 kat boyayın.

 17. Merhaba benim evimin kuzeycephesi mutfak duvarım ve salonda köşede özellikle perde altı kalan kısımda küflenme oluyor yazın salonu çamaşır suyu ile temizledim ve şimdiye kadar hiç bir sıkıntı olmadı. Yanlız mutfak duvarı fırının yan duvarındaki küfü görmemişim duvarı komple küf sardı çamaşır suyu uygulaması yapıpvantilatör ile kurutma işlemi gerçekleştiricem filli boyanın indeko home iç cephe boyasını alıp boyasam çare olurmu yoksa önce alttan ekstra bir işlem yapmalımıyız

 18. Yine aynı şekilde çamaşır suyu ile silip, kuruyunca boyayın. İndeko olur. Uzun süre idare eder. Başka işleme gerek yok.

 19. İyi geceler evi yeni aldım ancak duvarın sübürgeliğin üst bölgelerinde yeşil küflenme oluşuyor ne yapmam lazım
  İSMİM MURAT

 20. Merhabalar,5 yillik evimde hic kuf problemi olmamisti.Gectigimiz aralikta cikan kiraci boya yaptirdiktan sonra yeni kiraci kuf sorunu yasadigini havalandirma yapmalarina ragmen devam ettigini soyluyor.evin dis cephesi var ve koca sitede bizim evden baska hic bir evde boyle bir sorun yok.sebebi ne olabilir ve nasil cozebiliriz.yardimci olursaniz cok sevinirim.

 21. Merhaba,
  Sürekli silikonlu boya uygulandığından olabilir. Silikonlu boyalar her ne kadar su bazlı olsa da plastik boyalar daha iyi nefes alır. Artık en azından küf dirençli boya uygulanabilir.

 22. İyi geceler kiracı olarak oturdugumuz evde sadece bir odasında kuflenme olustu tavan,duvar yanları ve yatagimizin icindeki esyalarda'da kuflenme olustu ve gittikce çekilmez hale geliyor yardımlarınızı bekliyorum ne yapa bilirim daha kotuye gitmeden ismim bektas

 23. Bektaş (Kaos),
  Odayı düzenli havalandırın. Küfleri küf temizleyici veya çamasır suyu ile temizleyin. Sonra duvarı temiz su ile silin. Alçı içine çok girdiyse zımpara yapın. Temizlediğiniz yerleri kurumaya bırakın. Tavan için Kale Kalia Tavan Boyası veya Elegans Tavan Boyası duvar için de Elegans, Permolit Permomax, Dyo teknoplast benzeri bir küf direnç boya kullanın.

 24. (Yorumlara isim yazınız.)
  Küf duvardaki nemden geliyordur. Çamaşır suyuna su ilave ederek silin. Bazanın içindeki nemi saç kurutma makinesi ile kurutun. Duvardan biraz uzaklaştırın veya arasına bir levha koyun.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz