Fayans Üstüne Fayans Döşeme Nasıl Yapılır?

Fayans üzerine fayans yapıştırma
Fayans üstüne fayans yapıştırma

Banyo, mutfak veya tuvaletinizdeki eski fayanslarınızdan sıkıldıysanız eskilerini kırmadan, gürültü ve toz ve pisliğe bulaşmadan fayans üstüne fayans yaptırabileceğinizi biliyor musunuz?

Aşağıda fayans üzerine fayans yapıştırma hakkında tüm detayları bulabilirsiniz. Duvar ve zemin için ayrı-ayrı fayans üzerine fayans yapıştırma yaparken dikkat edilmesi gereken noktaları anlattık.

Fayans Üstüne Fayans Yapılır Mı?

Fayans üzerine fayans yapılır mı? : Evet, fayans üzerine fayans yapılabilir. Hatta, birçok ev sahibi fayansları kırıp yenilemek yerine üzerine yapıştırmayı tercih ediyor.

Bu sayede, uygulama esnasında meydana gelebilecek toz ve gürültüden kurtulmuş oluyor.

Fayans Üstüne Fayans Yapıştırma

Fayans üstüne fayans yapıştırma uygulamasında dikkat edilmesi gereken en önemli şey, doğru yapıştırıcı seçimi. Ayrıca, daha önce fayans üzerine fayans yapıştırmış tecrübeli bir ustanın uygulama yapması daha doğru olacaktır.

Seramik üzerine seramik uygulamasında dikkat edilecek diğer bir konu ise; eski fayansların sağlam olması. Yani eski fayansların oynamaması, yerinde sağlam bir şekilde durması gerekiyor.

Özellikle, zeminde seramik üzerine seramik uygulamasında zemin fayanslarının çok sağlam ve sabit olması gerekiyor. Aksi halde; yeni fayanslar üzerine basılınca kırılabilir veya derzlerinde çatlamalar oluşabilir. Bu nedenle; tek tek fayansların kontrolünün yapılması ve oynayan fayansların sabitlenmesi gerekiyor.

Fayans Üzerine Fayans Yapıştırma (Duvar)

fayans üzerine fayans olur mu
Fayans üzerine fayans

Yukarıda anlattığımız gibi; duvara fayans üzerine fayans yapıştırmak için dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri, eski fayansların sağlam olması.

Duvara fayans üzerine fayans yapıştırmak için özel fayans yapıştırıcıları mevcut. Daha detaylı açıklamak gerekirse; duvara fayans üzerine fayans döşeme için hazır fayans yapıştırıcısı kullanmak gerekiyor.

Bu yapıştırıcılar yoğurt kıvamında, kullanıma hazır olarak satılıyor. Tek yapmanız gereken, fayansın arkasına veya eski fayansların üzerine taraklı bir mala ile sürüp yapıştırmak. Yapıştırırken fayans aralarında derz artısını koymayı unutmayın.

Fayans üstü fayans uygulaması için en uygun yapıştırıcı hazır seramik yapıştırıcıdır. Geniş alanlarda kullanmak için uygundur. Fayansın arkasına taraklı mala ile tamamen sürülür ve yapıştırılır. Fayansın arkasına noktalama veya şerit çekilerek yapılabilir.

Duvar uygulamalarında yapıştırıcı kuruyana kadar, geçici olarak, kağıt bant ile kenarlarından tutturabilirsiniz.
Uygulamadan bir gün sonra da derzler çekilebilir.

Seramik Üzerine Seramik Yapıştırma (Zemin)

seramik üzerine seramik
seramik üzerine seramik yapıştırma

Yere seramik üstüne seramik uygulama için kullanılabilecek en iyi yapıştırıcı esnek, (silikonlu) dış mekan, granit yapıştırıcısıdır. Tabi, yine eski seramik veya karoların sağlam şekilde durması, yerinden oynamaması gerekiyor.

Su ile yumuşak bir kıvama getirilen yapıştırıcı yere yayılır, fayans malası ile çizgisi çekilir, üzerine fayans yerleştirildikten sonra hafifçe plastik tokmak ile vurulur, ardından derz artısı konur.

Burada önemli olan, fayansın altında boşluk bırakmamaktır. Altta kalan hava, fayansın üzerine basıldığında hemen kırılmasına yol açar. Fayans üstüne basılmadan önce yapıştırıcının kuruması için 1 gün beklenir. Daha sonra derzi çekilir.

Fayans Üstüne Fayans Sağlıklı Mı?

Yukarıda fayans üzerine fayans uygulamasını ve kullanılması gereken yapıştırıcıları anlattık. Uygulama yapılmadan önce fayansların temiz ve kuru olmasına dikkat edin.

Ayrıca, uygulamadan 1 gün önce, fayans üzerine fayans yapıştırma astarı, dolgulu astar veya brüt beton astarı kullanmak, yapıştırıcının çok daha iyi tutmasını sağlayacaktır. Bazı örnek astarlar: Polisan serami̇k üstü akri̇li̇k astar, Weber Adr fayans üstü fayans astarı, Kalekim dolgulu astar v.b.

Tecrübeli bir usta ile düzgün bir işçilikle yapılırsa ve zemin ve duvardaki eski fayanslar oynamıyorsa, fayans üstüne fayans döşeme işleminde herhangi bir sakınca yoktur.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz