Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

Ahşap Yapıştırma, En İyi Ahşap Yapıştırıcısı Hangisi?

en güçlü ahşap yapıştırıcısı hangisi
En iyi ahşap yapıştırıcı hangisi?

En iyi ahşap yapıştırıcı hangisi, en kuvvetli tahta yapıştırıcı hangisi? : Ahşap yapıştırma için çok sayıda özel yapıştırıcı mevcut.

Ayrıca, birçok genel maksatlı yapıştırıcı da ahşabı çok kuvvetli yapıştırabiliyor. Hatta, neredeyse bütün yapıştırıcılar az veya çok ahşap yapıştırma özelliğine sahiptir, dersek abartmış olmayız.

Küçük bir japon yapıştırıcısından tutun da; deri yapıştırıcısıyla bile ahşabı yapıştırabilirsiniz.

Fakat, japon yapıştırıcısı ahşap yapıştırıyor diye; ahşap koltuk veya masa yapıştırmak için kullanamayız. Dolayısıyla, kullanım amacına göre, doğru ahşap yapıştırıcısını seçmek gerekiyor.

Ahşap Yapıştırma

tahta yapıştırma
Tahta yapıştırma

Tahtadan yapışmış küçük bir süs eşyası, küçük bir oyuncak bir parmak veya el büyüklüğünde çok fazla ağırlık taşımayacak eşyalar için, küçük tamir işlerinizde, basit bir japon yapıştırıcısı bile kullanabilirsiniz.

Çift komponentli sprey yapıştırıcılar da küçük ve orta büyüklükte ahşaplar için kullanılabilir. Ahşap sehpalar, küçük oyuncaklar, ahşap süpürgelikler v.b.

Ev tipi çift karışımlı epoksiler küçük ahşap ve farklı şeyleri de birbirine yapıştırabilir. Oyuncaklar, biblolar v.b.

Yine ufak-tefek ahşap yapıştırma işleri için kontakt yapıştırıcıları (Derby, Bally, Bison Kit, Pattex Deri-Kauçk-Ahşap) kullanabilirsiniz. Bu yapıştırıcıların genel özelliği ahşabı ahşaba, deriye, betona veya metale yapıştırabilmesidir.

Kontakt yapıştırıcılar, japon yapıştırıcılarından daha geç kurusa da; (24 saat) çok daha geniş alanlar için kullanılabilir. Örneğin: ahşap üzerine deri veya kauçuk döşemeler veya halı yapıştırmak için.

Beyaz tutkal ve çeşitleri ise; vida ile montaj yapılan mobilyalarda destek amaçlı kullanılabilir. Bir sandalye veya koltuk yapıştırmak için tek başına beyaz tutkal yeterli olmayabilir.

İlk zamanlar sağlam tutsa da; zamanla ağırlıktan dolayı direnci azalabilir. Beyaz tutkal, iskelet tutkalı gibi ahşap yapıştırıcılarını orta büyüklükte sehpa ve tabureler için kullanabilirsiniz.

En İyi Ahşap Yapıştırıcısı Hangisi?

Aşağıda farklı türde birçok tahta yapıştırıcı çeşidini anlattık. Her birinin kendine özgü bir kullanım alanı, kuvveti ve hızı var. Ahşap yapıştırma işlerinizde size uygun olanı seçmenizde faydalı olabilir.

Deniz Tutkalı İle Ahşap Yapıştırma

en güçlü yapıştırıcı
Deniz tutkalı

Ahşap yapıştırıcı çeşitleri içinde en kuvvetlilerden biri deniz tutkalıdır. Kuvvet gerektiren, çok iyi yapışmasını istediğiniz ahşaptan yapılmış, ağır eşyaları yapıştırmak için (koltuk, sandalye, masa v.b.) poliüretan esaslı, deniz tutkalı kullanabilirsiniz.

Deniz tutkalını kullanırken yapıştıracağınız eşyayı bir mengene (işgence) ile sıkıştırmanız gerekiyor. Bir çok poliüretan deniz tutkalı kururken şişer. (Az da olsa şişmeyen türü de üretiliyor.)

Bu nedenle, yapıştıracağınız eşyayı ayrılmaması için bir mengene ile sıkın. Dolgu gerektiren işler için çok idealdir.

Poliüretan deniz tutkalı birçok malzemeyi birbirine çok kuvvetli yapıştırabilir. Bir koltuk veya sandalyenin ahşap ve metal kısımlarını birleştirmek için kullanabilirsiniz. (Kuruma süresi yaklaşık 1 gündür.) Eğer, iyi bir ahşap yapıştırıcı tavsiyesi isterseniz, deniz tutkalı en üst sıralardadır.

Montaj Yapıştırıcısı İle Ahşap Yapıştırma

en sağlam yapıştırıcı
Montaj yapıştırıcı

Montaj yapıştırıcı silikon kıvamındadır ve genellikle silikon gibi kartuşlarda satılır.

Montaj yapıştırıcıları, çok kuvvetli, profesyonel ahşap yapıştırıcılarıdır. Halk arasında sıvı çivi olarak da bilinir. (Örn.Pattex PL600, Bison Montage, Selsil Montaj)

Ahşap duvar panelleri, büyük ahşap parçalar, ahşap doğramalar için idealdir.

Montaj yapıştırıcıları ahşabı duvar, metal, plastik gibi farklı yüzeylere yapıştırabilir.

Dış mekanda kullanılabilir. solventli ve solventsiz türleri vardır. Ahşap için solventli tipi daha doğru bir seçim olacaktır.

Beyaz Tutkal İle Ahşap Yapıştırma

en sağlam yapıştırıcı
Beyaz tutkal

Beyaz tutkal ekonomik bir ahşap yapıştırıcısıdır. Küçük bir sehpa veya tahtadan yapılmış küçük bir eşya için kullanılabilir.

Tam kuruma süresi 24 saattir. Beyaz tutkal, mobilya imalatında çivi ve vida ile birlikte kullanılıyor.

Eğer, ekonomik bir tahta yapıştırıcı arıyorsanız beyaz tutkal kullanabilirsiniz.

Beyaz tutkalı sürdükten sonra sıkıştırmak veya üzerine bir ağırlık koymak etkisini daha da arttıracaktır.

En Hızlı Ahşap Yapıştırıcı Hangisi?

en iyi sprey yapıştırıcı
Sprey yapıştırıcı

En hızlı ahşap yapıştırıcı, çift komponentli sprey yapıştırıcıdır. 5-10 saniyede yapıştırma yapabilir.

Çift komponentli sprey yapıştırıcılar, ahşap türleri (sunta, mdf) , plastik, metal porselen, seramik, sunta gibi maddeleri çok hızlı yapıştırabilir.

Süpürgelik montajı, küçük ahşap eşyalar, ahşap oyuncaklar v.b. küçük işlerde sprey yapıştırıcıları kullanmak daha doğru olur.

Fakat çok kuvvetli değildir. Bu nedenle; koltuk, masa, ahşap duvar panelleri gibi ağır ahşapları yapıştırmak için, başka bir ağaç yapıştırıcı kullanmak yerinde olur.

En Kuvvetli Ahşap Yapıştırıcı Hangisi?

en güçlü ahşap yapıştırıcısı hangisi
En iyi ahşap yapıştırıcı hangisi?

Yukarıda küçük veya büyük ahşapları yapıştırabileceğiniz bazı yapıştırıcıların özelliklerini anlattık. Kullanım amacınıza uygun yapıştırıcıyı seçmenizde size faydalı olabilir.

Peki en iyi ahşap yapıştırıcı hangisi? : Ahşap yapıştırma için en iyi ahşap yapıştırıcısı “poliüretan ahşap yapıştırıcısıdır.” dersek yerinde olur.

Poliüretan yapıştırıcılara örnek vermek gerekirse: Şişen veya şişmeyen deniz tutkalları ve silikon gibi kartuşlarda satılan, poliüretan esaslı montaj yapıştırıcılar. Siz amacınıza uygun olarak, boşluk dolduran, şişen veya şişmeyen poliüretan ahşap yapıştırıcısını seçebilirsiniz.

38 Yorum

 1. Merhabalar öncelikle gardrop montajı yaparken rafın üzerinde oturup destek alıyorum aniden kenardan çatladı parça koptu koptuğu yerde dıştan içeriye dübelin ve vidanın girdiği yer nasıl bir yol izlemeliyim sizce ne kullanmalıyım

  • Ali Bey,
   Epoksi macun ile hem doldurup hem yapıştırabilirsiz. Dübel boşluğunu da doldurun. Vidayı macun kurumadan önce sıkın.

 2. Bir çalışma masası için masif tabla ve demir ayak temin ettim. Direk vida atmak mantıklı gelmediği için arasına bir parça ahsap tahtayı tutkallamayı düşünüyorum. Mantıklımıdır, mantıklıysa neyle yapıştırılmalı?

  • Abdurrahman Bey,
   Vidayı yapıştırıcı ile desteklemek istiyorsanız, montaj yapıştırıcısı kullanabilirsiniz. Ahşap tutkalı veya beyaz tutkal uygun değil.

 3. Merhaba, ahsap sandalye ve berjer ayakları yapıştırma yerlerinden ayrıldı sallanıyor en sağlam ne ile yapistirabilirim ? (Ayaklar gürgen)

  • Merhaba Abdurrahman Bey,
   En sağlam PU deniz tutkalı ile yapıştırabilirsiz. İçine az miktarda sıkın. Çünkü şişip taşabilir. Mümkünse şıkırma da yapın.

  • Merhaba Hayrullah Bey,
   Ahşap masa tenisi raketini en kolay sıvı japon yapıştırıcısı ile yapıştırabilirsiz. Arasını biraz ayırın. İnce uçlu bir sıvı japon yapıştırıcısını içine akıtın. 10-15 saniye bastırın. Taşan kısımları kurumadan aseton ile silin. Kurursa zımpara yapın.

 4. Merhaba çok değerli bı yazı öncelikle teşekkür ederim.
  Ustam ben kavak çerçeve çıtaları kestirdim ve hızlı yapıştırıcı ve beyaz tutkal koyup yapıştırdım.Ama, malesef bı gün sonra çıtalar birbirinden bı kağıt parçası gibi ayrıldı üstelik onları civiyle desteklememe rağmen.
  Bu çıtalar için ağaç türü ve hangi yapıştırıciyi önerirsiniz

  • Mehmet Yusuf Bey,
   Hızlı yapıştırıcı ve beyaz tutkal, kavak çıtaları yapıştırmak için yeterlidir. Çıtaların nemli, kirli veya yağlı olmaması gerekir.
   Hızlı yapıştırıcıyı doğru kullandığınıza emin olun. Ayrıca, hızlı yapıştırıcının kullanım tarihi geçmiş olabilir veya bozulmuş da olabilir. Beyaz tutkalın tam kuruma süresi ise, 1 günden fazladır.

 5. Merhaba mutfak dolap kapaklarıma süs olarak ahsap yapıstırcam serit şekilnde dolaplarımda sunta beyaz tutkal aldım ama sağlam olmadı deniz tutkalımı iyi gelir yardımcı olursanız sevinirim

  • Buse Hanım,
   Deniz tutkalı şistigi için taşar. Çıtaların eni birkaç santimetre ise çift komponentli sprey yapıştırıcı, daha kalın ise, montaj yapıştırıcı kullanabilirsiniz. Montaj yapıştırıcı geç yapıştırır ama çok sağlam olur.

 6. Merhaba, ahşap ile camı birbirine yapıştırmak için ne önerirsiniz.
  (Yağmur ve sıcak soğuk hava şartlarına dayanıklı bir şey )
  Yazınızı okudum pu deniz tutkalı uygun görünüyor ama emin olmadım sormak istedim.
  İyi günler iyi çalışmalar.

  • Merhaba Mesut Bey,
   Evet, Bally ile ahşap yapıştırabilirsiniz. Yapıştırıcıyı sürdükten sonra, 4-5 dakika bekleyin, gazı uçtuktan sonra yapıştırın. 24-48 saat arasında tam yapışma sağlanır. Bu süre içinde kırdatmayın. Mümkünse, ağırlık koyun veya sıkıştırın.

 7. Merhaba ahşap anahtarlık aldım çerceve şklinde ama düşüp kırıldı kenarlarını tekrar ne ile yapııştırabilirm

 8. Merhabalar, Ağaçtan mutfak sandalyesinin bacağı kargoda kırılmış. Satan firma değişim yapmadı. Ağaç tutkalıyla yapıştırmak istiyorum. Bir marka model önerebilirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.

  • Merhaba Fatih Bey,
   Bison super wood glue, Apel süper ahşap tutkalı, Selsil süper iskelet tutkalı, Polisan süper masif tutkalı gibi tutkallar kullanabilirsiniz.
   Mümkünse vida çivi ile destekleyin. Ayrıca, eğer yerinden çıktıysa, poliüretan ahşap tutkalı kullanabilirsiniz. (Daha kuvvetli olmasına karşın şişer.)

 9. Amatörce tekne yapıyorum. 18 ‘lik iki plywood parçayı yüzey yüzeye yapıştırmam gerekiyor . Hangi tutkalı önerirsiniz

 10. Merhabalar kaykay yapmak istiyorum kalıp var ama iyi tutkal bulamıyorum apel in 3d tutkalini kullandım memnun kalmadım. Yurt dışında multibond tipi tutkal kullanıyorlar. Türkiyede nasıl bişey bulabilirim.
  Ahşap olarak 4mm kontrplak kullanarak 3kat bir birine tutkallayip 12mm yapıp kalıpa koyuyorum

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar