Ana Sayfa Yapıştırıcılar Ahşap Yapıştırma, En İyi Ahşap Yapıştırıcısı Hangisi?

Ahşap Yapıştırma, En İyi Ahşap Yapıştırıcısı Hangisi?

en güçlü ahşap yapıştırıcısı hangisi
En iyi ahşap yapıştırıcı hangisi?

En iyi ahşap yapıştırıcı hangisi, en kuvvetli tahta yapıştırıcı hangisi? : Ahşap yapıştırma için çok sayıda özel yapıştırıcı mevcut.

Ayrıca, birçok genel maksatlı yapıştırıcı da ahşabı çok kuvvetli yapıştırabiliyor. Hatta, neredeyse bütün yapıştırıcılar az veya çok ahşap yapıştırma özelliğine sahiptir, dersek abartmış olmayız.

Küçük bir japon yapıştırıcısından tutun da; deri yapıştırıcısıyla bile ahşabı yapıştırabilirsiniz.

Fakat, japon yapıştırıcısı ahşap yapıştırıyor diye; ahşap koltuk veya masa yapıştırmak için kullanamayız. Dolayısıyla, kullanım amacına göre, doğru ahşap yapıştırıcısını seçmek gerekiyor.

Ahşap Yapıştırma

tahta yapıştırma
Tahta yapıştırma

Tahtadan yapışmış küçük bir süs eşyası, küçük bir oyuncak bir parmak veya el büyüklüğünde çok fazla ağırlık taşımayacak eşyalar için, küçük tamir işlerinizde, basit bir japon yapıştırıcısı bile kullanabilirsiniz.

Çift komponentli sprey yapıştırıcılar da küçük ve orta büyüklükte ahşaplar için kullanılabilir. Ahşap sehpalar, küçük oyuncaklar, ahşap süpürgelikler v.b.

Ev tipi çift karışımlı epoksiler küçük ahşap ve farklı şeyleri de birbirine yapıştırabilir. Oyuncaklar, biblolar v.b.

Yine ufak-tefek ahşap yapıştırma işleri için kontakt yapıştırıcıları (Derby, Bally, Bison Kit, Pattex Deri-Kauçk-Ahşap) kullanabilirsiniz. Bu yapıştırıcıların genel özelliği ahşabı ahşaba, deriye, betona veya metale yapıştırabilmesidir.

Kontakt yapıştırıcılar, japon yapıştırıcılarından daha geç kurusa da; (24 saat) çok daha geniş alanlar için kullanılabilir. Örneğin: ahşap üzerine deri veya kauçuk döşemeler veya halı yapıştırmak için.

Beyaz tutkal ve çeşitleri ise; vida ile montaj yapılan mobilyalarda destek amaçlı kullanılabilir. Bir sandalye veya koltuk yapıştırmak için tek başına beyaz tutkal yeterli olmayabilir.

İlk zamanlar sağlam tutsa da; zamanla ağırlıktan dolayı direnci azalabilir. Beyaz tutkal, iskelet tutkalı gibi ahşap yapıştırıcılarını orta büyüklükte sehpa ve tabureler için kullanabilirsiniz.

En İyi Ahşap Yapıştırıcısı Hangisi?

Aşağıda farklı türde birçok tahta yapıştırıcı çeşidini anlattık. Her birinin kendine özgü bir kullanım alanı, kuvveti ve hızı var. Ahşap yapıştırma işlerinizde size uygun olanı seçmenizde faydalı olabilir.

Deniz Tutkalı İle Ahşap Yapıştırma

en güçlü yapıştırıcı
Deniz tutkalı

Ahşap yapıştırıcı çeşitleri içinde en kuvvetlilerden biri deniz tutkalıdır. Kuvvet gerektiren, çok iyi yapışmasını istediğiniz ahşaptan yapılmış, ağır eşyaları yapıştırmak için (koltuk, sandalye, masa v.b.) poliüretan esaslı, deniz tutkalı kullanabilirsiniz.

Deniz tutkalını kullanırken yapıştıracağınız eşyayı bir mengene (işgence) ile sıkıştırmanız gerekiyor. Bir çok poliüretan deniz tutkalı kururken şişer. (Az da olsa şişmeyen türü de üretiliyor.)

Bu nedenle, yapıştıracağınız eşyayı ayrılmaması için bir mengene ile sıkın. Dolgu gerektiren işler için çok idealdir.

Poliüretan deniz tutkalı birçok malzemeyi birbirine çok kuvvetli yapıştırabilir. Bir koltuk veya sandalyenin ahşap ve metal kısımlarını birleştirmek için kullanabilirsiniz. (Kuruma süresi yaklaşık 1 gündür.) Eğer, iyi bir ahşap yapıştırıcı tavsiyesi isterseniz, deniz tutkalı en üst sıralardadır.

Montaj Yapıştırıcısı İle Ahşap Yapıştırma

en sağlam yapıştırıcı
Montaj yapıştırıcı

Montaj yapıştırıcı silikon kıvamındadır ve genellikle silikon gibi kartuşlarda satılır.

Montaj yapıştırıcıları, çok kuvvetli, profesyonel ahşap yapıştırıcılarıdır. Halk arasında sıvı çivi olarak da bilinir. (Örn.Pattex PL600, Bison Montage, Selsil Montaj)

Ahşap duvar panelleri, büyük ahşap parçalar, ahşap doğramalar için idealdir.

Montaj yapıştırıcıları ahşabı duvar, metal, plastik gibi farklı yüzeylere yapıştırabilir.

Dış mekanda kullanılabilir. solventli ve solventsiz türleri vardır. Ahşap için solventli tipi daha doğru bir seçim olacaktır.

Beyaz Tutkal İle Ahşap Yapıştırma

en sağlam yapıştırıcı
Beyaz tutkal

Beyaz tutkal ekonomik bir ahşap yapıştırıcısıdır. Küçük bir sehpa veya tahtadan yapılmış küçük bir eşya için kullanılabilir.

Tam kuruma süresi 24 saattir. Beyaz tutkal, mobilya imalatında çivi ve vida ile birlikte kullanılıyor.

Eğer, ekonomik bir tahta yapıştırıcı arıyorsanız beyaz tutkal kullanabilirsiniz.

Beyaz tutkalı sürdükten sonra sıkıştırmak veya üzerine bir ağırlık koymak etkisini daha da arttıracaktır.

En Hızlı Ahşap Yapıştırıcı Hangisi?

en iyi sprey yapıştırıcı
Sprey yapıştırıcı

En hızlı ahşap yapıştırıcı, çift komponentli sprey yapıştırıcıdır. 5-10 saniyede yapıştırma yapabilir.

Çift komponentli sprey yapıştırıcılar, ahşap türleri (sunta, mdf) , plastik, metal porselen, seramik, sunta gibi maddeleri çok hızlı yapıştırabilir.

Süpürgelik montajı, küçük ahşap eşyalar, ahşap oyuncaklar v.b. küçük işlerde sprey yapıştırıcıları kullanmak daha doğru olur.

Fakat çok kuvvetli değildir. Bu nedenle; koltuk, masa, ahşap duvar panelleri gibi ağır ahşapları yapıştırmak için, başka bir ağaç yapıştırıcı kullanmak yerinde olur.

En Kuvvetli Ahşap Yapıştırıcı Hangisi?

en güçlü ahşap yapıştırıcısı hangisi
En iyi ahşap yapıştırıcı hangisi?

Yukarıda küçük veya büyük ahşapları yapıştırabileceğiniz bazı yapıştırıcıların özelliklerini anlattık. Kullanım amacınıza uygun yapıştırıcıyı seçmenizde size faydalı olabilir.

Peki en iyi ahşap yapıştırıcı hangisi? : Ahşap yapıştırma için en iyi ahşap yapıştırıcısı “poliüretan ahşap yapıştırıcısıdır.” dersek yerinde olur.

Poliüretan yapıştırıcılara örnek vermek gerekirse: Şişen veya şişmeyen deniz tutkalları ve silikon gibi kartuşlarda satılan, poliüretan esaslı montaj yapıştırıcılar. Siz amacınıza uygun olarak, boşluk dolduran, şişen veya şişmeyen poliüretan ahşap yapıştırıcısını seçebilirsiniz.

59 Yorum

   • Merhaba, Zeliha Hn.

    Çift komponentli sprey yapıştırıcıları kullanabilirsiniz. Hem hızlıdır, hem de ahşapta kuvvetlidir. Yapıştırıcı kategorisinden sprey yapıştırıcılar hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

 1. Merhaba, odanın duvarına tuğla efekti vermek için ahşap yapıştırmak istiyorum. En uygun yapıştırıcı ne olur.
  Beton harç kullanmak mantıklı mıdır?

  • Merhaba Pınar Hn.
   Montaj yapıştırıcı kullanmanız gerekiyor. Örneğin: Bison Montage, Pattex Pl600, Pattex PU 450, Vodabond Vb-78 Plus v.b.

  • Sabri Keskin,
   Solventli montaj yapıştırıcı kullanın. Örneğin sıvı çivi, Pattex PL600, Bison Montage, Derby Montage, Selsil Montaj. v.b.

 2. merhaba ayaklı vestiyeri yapıştırmak için ne kullanmalıyım üstüne ağırlık astıkça dayanabilmesi için

  • Berna Hanım,
   Montaj yapıştırıcısı kullanabilirsiniz. Montaj yapıştırıcılar hakkında bilgi almak için yapıştırıcılar kısmına bakın veya arama kısmına montaj yapıştırıcı yazarak konuyu bulabilirsiniz.

 3. Merhaba. Duvara ahşap yapıştırarak yatak başı yapmak istiyorum. Yaklaşık 1 m boyunda 5 cm eninde tahtaları yanyana dizerek yapıştırıcam. Zamanla düşmesin kaymasın istiyorum. Ne kullanabilirim.

   • İyi günler orta sehpamin ayagi kirildi .Birazdan etrafına zarar vererek hangi yapıştırciyi kullanmalıyım. Sehpam biraz büyük bi sehpa masa gibi de kullanabiliyorum.

    • Sevda Hanım,
     Çift komponentli sprey yapıştırıcı kullanabilirsiniz. Bu linki tıklayarak çift komponenetli sprey yapıştırıcılar hakkında bilgi alabilirsiniz.

 4. sehpamın ayağı çok sallanıyordu deniz tutkalı sürdüm yapıştırdım ama köpürdü ,nasıl temizlenir ve o beyazlıklar nasıl giderilir

  • İbrahim Bey,
   Yapıştırıcı d4 sınıfı bir tutkal. Yapıştırıcı üzerinde d4 simgesi olan bir tutkal arayın. D4 sınıfı bir ahşap tutkalı veya d4 sınıfı bir şişmeyen poliüretan tutkal olabilir. Epoksi için tahmin etmek zor. Türkiye’de fazla epoksi kaplama çeşidi yok. Ahşap dökme epoksileri araştırın. Buradaki ve buradaki epoksiler fikir verebilir.

  • Merhaba Sinan Bey,
   Çift komponentli, hızlı, sprey yapıştırıcı kullanabilirsiniz. Ahşapta kuvvetlidir, iz bırakmaz ve hızlı yapıştırır.

 5. Merhabalar,
  Çocuğun ağaçtan (masif galiba) yapılma oyuncak atının sallanırken yaslandığı destek kısmı tutkal tutmuyor (2-3 ay ancak dayanıyor, vidalama yapmıyor sadece mengene/işkence ile sıkıştırıyorum kuruyana kadar). Gemi tutkalı mı kullanmalıyım sizce. Yardımcı olur musunuz? Şimdiden Teşekkür ederim.

  • Beyzade,
   Her iki kısmı da ahşap ise poliüretan deniz tutkalı kullanın ve mengene ile sıkıştırın. Diğer bir yöntem ise montaj yapıştırıcısı. (Yapıştırıcılar sayfamızdan montaj yapıştırıcı hakkında bilgi alabilirsiniz.)

 6. Merhaba hindistan cevizinin kabugundan bardak yaptım kulbunu ahşap kullanırsam hangi yapıştırıcı yi kullanmalıyım metal yaparsam hangi yapıştırıcıyi kullanmalıyım uzun soluklu olsun istiyorum

  • Özge Hanım,
   Her ikisinde de çift karışımlı epoksi yapıştırıcı kullanabilirsiniz. Loctite, Pattex, Bison v.b bir marka olabilir.

 7. Masa ayağını ahşap tutkalı tutmuyor. Deniz tutkalı için mengenem de yok. Ekonomik ama kuvvetli şekilde neyle yapıştırmalı? Teşekkürler. Siteniz çok faydalı.

  • Nur A,
   Pattex PL600, Bison Montage, Akfix 617W PU, Pattex PU450, Derby D92 gibi yapıştırıcıları kullanabilirsiniz. Yapıştırdıktan sonra 24 saat, hatta mümkünse 48 saat masayı kıpırdatmayın ve kullanmayın.

  • Merhaba Ercan Bey,
   Çift komponentli, hızlı, sprey yapıştırıcıları kullanabilirsiniz. Bir yüzeye yapıştırıcıyı sürün, diğer yüzeye spreyi sıkın. Birleştirip, 10 saniye üzerine bastırın. Kendiniz de yapabilirsiniz.

  • Yusuf Yağlıpınar,
   Montaj yapışırıcılarını kullanabilirsiniz. Örneğin: Apel sıvı çivi, Akfix sıvı çivi, Pattex PL600, Bison Montage, Soudal Montage. Montaj yapıştırıcılar hakkında daha fazla bilgi almak için burayı tıklayın.

  • Çiğdem Hanım,
   Her ikisi de ahşap ise, çift komponentli sprey yapıştırıcı kullanabilirsiniz. Yatak başlığı metal ise, solventli montaj yapıştırıcı veya pu esaslı montaj yapıştırıcı kullanabilirsiniz. Detaylı bilgi için, mail.teknikrehber@gmail.com adresine fotoğraflı mail atabilirsiniz.

 8. Agac kutuk ten lamba yapicam agaci agaca monte edicem sicak silikonmu hizli yapistiricimi veya ne kullanirim acaba

  • Ayça Hanım,
   Birbirine tam temas ediyorsa, arada boşluk kalmıyorsa, hızlı sprey yapıştırıcı; arada boşluklar varsa montaj yapıştırıcı kullanabilirsiniz. (Montaj yapıştırıcılar, silikona benzeyen krem kıvamına yapıştırıcılardır.) (Sprey hızlıdır, montaj geç yapıştırır.)

 9. Merhaba ben yay yapmayı düşünüyorum fakat ahşap çok fazla gerilmeye ve güce maruz kalacak. Bana güçlü, esnek, şişmeyen ve elyaf fiberglass gibi malzemelere yapışma özelliği bulunan güçlü elastik yapıştırıcıya ihtiyacım var sizce hangi yapıştırıcıyı kullanmalıyım teşekkürler.

 10. Merhabalar ben gitar yapmayı planlıyorum.agaclari birbirine yapıştırmak için onerdiginiz sağlam bir yapıştırıcı varmı.

  • Merhaba Koray Ayvalık,
   Kontak yapıştırıcı kullanmanızı öneririm. İncedir, kalınlık oluşturmaz. Fırça ile sürüp, 4-5 dakika bekleyip yapıştırın. Sıkıştırın veya üzerine ağırlık koyun. 1-2 gün kurumaya bırakın. Bulabilirseniz şeffaf olanları sizin için daha iyi olabilir.

 11. Merhaba, mutfak dolabı içindeki rafı (sunta mı mdf mi bilemiyorum) nasıl ve hangi yapıştırıcı ile yapıştırırsam ağırlık taşıyabilir?

 12. Merhabalar kaykay yapmak istiyorum kalıp var ama iyi tutkal bulamıyorum apel in 3d tutkalini kullandım memnun kalmadım. Yurt dışında multibond tipi tutkal kullanıyorlar. Türkiyede nasıl bişey bulabilirim.
  Ahşap olarak 4mm kontrplak kullanarak 3kat bir birine tutkallayip 12mm yapıp kalıpa koyuyorum

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz