En İyi Ahşap Yapıştırıcı, Ahşap Yapıştırma Teknikleri

4
170
en güçlü ahşap yapıştırıcısı hangisi
En iyi ahşap yapıştırıcı hangisi?

En iyi ahşap yapıştırıcı hangisi? Ahşap yapıştırmak için çok sayıda özel yapıştırıcı mevcut. Ayrıca birçok genel maksatlı yapıştırıcı da ahşabı çok kuvvetli yapıştırabiliyor. Hatta neredeyse bütün yapıştırıcılar ahşap yapıştırma özelliğine sahiptir dersek abartmış olmayız.

Küçük bir japon yapıştırıcısından tutun da deri yapıştırıcısıyla bile ahşabı yapıştırabilirsiniz. Fakat japon yapıştırıcısı ahşap yapıştırıyor diye ahşap koltuk veya masa yapıştırmak için kullanamayız. Dolayısıyla kullanım amacına göre doğru ahşap yapıştırıcısını seçmek gerekiyor.

Ahşap Yapıştırma Teknikleri

Tahtadan yapışmış küçük bir süs eşyası, küçük bir oyuncak bir parmak veya el büyüklüğünde çok fazla ağırlık taşımayacak eşyalar için, küçük tamir işlerinizde, basit bir japon yapıştırıcısı bile kullanabilirsiniz.

Çift komponentli sprey yapıştırıcılar da küçük ve orta büyüklükte ahşaplar için kullanılabilir. Ahşap sehpalar, küçük oyuncaklar, ahşap süpürgelikler v.b.

Ev tipi çift karışımlı epoksiler küçük ahşap ve farklı şeyleri de birbirine yapıştırabilir. Oyuncaklar, biblolar v.b.

Yine ufak-tefek ahşap yapıştırma işleri için kontakt yapıştırıcıları (Derby, Bally, Bison Kit, Pattex Deri-Kauçk-Ahşap) kullanabilirsiniz. Bu yapıştırıcıların genel özelliği ahşabı ahşaba, deriye, betona veya metale yapıştırabilmesidir. Kontakt yapıştırcılar japon yapıştırıcılarından daha geç kurusa da (24 saat) çok daha geniş alanlar için kullanılabilir. Örneğin ahşap üzerine deri veya kauçuk döşemeler veya halı yapıştırmak için.

    Beyaz tutkal ve çeşitleri ise vida ile montaj yapılan ahşaplarda destek amaçlı kullanılabilir. Bir sandalye veya koltuk yapıştırmak için tek başına beyaz tutkal yeterli olmayabilir. İlk zamanlar sağlam tutsa da zamanla ağırlıktan dolayı direnci azalabilir. Beyaz tutkal, iskelet tutkalı gibi ahşap yapıştırıcılarını orta büyüklükte sehpa ve tabureler için kullanabilirsiniz.

En Güçlü Ahşap Yapıştırıcılar

Deniz Tutkalı İle Ahşap Yapıştırmak

Kuvvet gerektiren yani çok dayanıklı olmasını istediğiniz ahşaptan yapılmış eşyaları yapıştırmak için de (koltuk, sandalye, masa v.b.) Popiüretan ahşap yapıştırıcısı (deniz tutkalı) ve montaj yapıştırıcısı kullanabilirsiniz.

Deniz tutkalını kullanırken yapıştıracağınız eşyayı bir mengene (işgence) ile sıkıştırmanız gerekiyor. Bir çok poliüretan deniz tutkalı kururken şişer. Bu nedenle yapıştıracağınız eşyayı ayrılmaması için bir mengene ile sıkın. Dolgulama gerektiren işler için çok idealdir. Poliüretan deniz tutkalı birçok malzemeyi birbirine çok kuvvetli yapıştırabilir. Bir koltuk veya sandalyenin ahşap ve metal kısımlarını birleştirmek için kullanabilirsiniz. (Kuruma süresi yaklaşık 1 gündür.)

Montaj Yapıştırıcıları İle Ahşap Yapıştırmak

Montaj yapıştırıcıları silikon kıvamındadır ve genellikle silikon gibi kartuşlarda satılır. Montaj yapıştırıcıları, çok kuvvetli, profesyonel ahşap yapıştırıcılarıdır. Halk arasında sıvı çivi olarak da bilinir. (Örn.Pattex PL600, Bison Montage, Selsil Montaj)

Ahşap duvar panelleri, büyük ahşap parçalar, ahşap doğramalar için idealdir. Montaj yapıştırıcıları ahşabı duvar, metal, plastik gibi yüzeylere yapıştırabilir. Dış mekanda kullanılabilir. solventli ve solventsiz türleri vardır. Ahşap için solventli tipi daha doğru bir seçim olacaktır.

En Kuvvetli Ahşap Yapıştırıcılar

Yukarıda küçük veya büyük ahşapları yapıştırabileceğiniz bazı yapıştırıcıların özelliklerini anlattık. Peki en kuvvetli ahşap yapıştırıcısı hangisi? En kuvvetli ahşap yapıştırıcısı “poliüretan ahşap yapıştırıcısıdır” dersek yerinde olur. Poliüretan yapıştırıcılara şunlar dahildir: Şişen veya şişmeyen deniz tutkalları ve silikon gibi kartuşlarda satılan, poliüretan esaslı montaj yapıştırıcıları. Siz amacınıza uygun olarak, boşluk dolduran, şişen veya şişmeyen poliüretan ahşap yapıştırıcısını seçebilirsiniz.

Diğer yapıştırıcı konularımıza buradan ulaşabilirsiniz.

“En kuvvetli yapıştırıcı hangisi?” yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

4 Yorum

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz