Sizin İçin Seçtiklerimiz

haskarmedikal.com

Hasta Yatağı Kiralama ve Satın Alma Hizmetleri

İlginizi Çekebilir

Sıvı Conta Nedir, Sıvı Conta Ne İşe Yarar?

sıvı conta ne demek
Sıvı conta nedir?

Sıvı contaları genel olarak ikiye ayırabiliriz. Silikon sıvı sonta ve sızdırmazlık sıvı contası. Şimdi bu sıvı contaların farklarına değinelim. Bu sayede, sıvı conta nedir, sıvı conta ne işe yarar daha net anlayabilir ve tercih yaparken doğru sıvı contayı seçebilirsiniz.

Silikon Sıvı Conta Nedir?

silikon sıvı conta
Silikon sıvı contalar

Silikon sıvı conta aslında bir çeşit silikondur. Rtv silikon olarak da bilinir. Piyasada en çok siyah, kırmızı ve beyaz renkte bulunur. 45-50 gramlık ambalajlarda veya silikon gibi büyük kartuşlarda satılır.

Küçükleri el ile diş macunu gibi sıkılabilir. Fakat, büyük kartuş ambalajlarında olan sıvı contaların sıkılması için silikon tabancasına ihtiyaç vardır.

Silikon sıvı contanın en büyük özelliği, sıcağa çok dayanıklı olmasıdır. Standart silikonlar yaklaşık olarak 100-150 derece sıcaklığa dayanabilirken sıvı contalar ise 450 derece sıcaklığa dayanabilir.

Sıvı Conta Ne İşe Yarar?

sıvı conta kullanımı

Sıcağa bu denli dayanıklı olmasından dolayı, ısıya maruz kalan malzemeleri yapıştırmak için sıkça kullanılır. Yani sıvı conta genellikle, yapıştırıcı olarak kullanılır fakat, su yalıtımı ve dolgu yapma özelliği de vardır. Yukarıda bahsettiğimiz gibi silikon kıvamındadır.

Sıvı Conta Nerelerde Kullanılır?

Sıvı conta nerede kullanılır? Silikon sıvı contalar, yerinden çıkan ütü tabanı, barbekü ve şömine etrafındaki parçaların tamiratları, makine ve motor parçaları v.b. ısıya maruz kalan parçaların yapıştırılması için sıkça kullanılır.

Sıvı Conta Nasıl Kullanılır?

Silikona benzeyen sıvı contalar; silikon kıvamındadır ve silikonun özelliklerini taşırlar. Bu nedenle, yapıştırma için kullanılacaksa yapıştırmayı aşağıdaki gibi yapabilirsiniz.

  • Yüzeyin temiz ve kuru olmasını sağlayın. Varsa eski yapıştırıcı kalıntılarını temizleyin.
  • Bir yüzeye sıvı contayı sürün, genellikle kurşun kalem kalınlığında sürülür. Siz taşmasını hesaba katarak kullanacağınız bölgeye göre ayarlayın.
  • Yapıştıracağınız parçaları birleştirdikten sonra iyice sıkarak. Sıvı contanın kurumasını bekleyin.
  • Kuruma süresi içinde, parçaları kıpırdatmayın ve su ile temas ettirmeyin.
  • 24 saatte kurur fakat, tam kuruması 48 saat sürer. İyi bir yapışma için parçaları 48 saat oynatmayın.

Sızdırmazlık Sıvı Conta Nedir?

sivi conta nedir

Sızdırmazlık sıvı contası daha küçük tüplerde satılır. (250 ml., 50 ml., 10ml.) Genellikle, doğalgaz borularının birleşim yerlerinde kullanılır.

Yani esas amacı yalıtımdır. Borular sıkıştırılmadan önce dişlerin üzerine bu sıvı conta sürülerek sıkılır. Bu sayede yalıtım yapılmış olur.

1 Yorum

  1. Bu yararlı bilgiler için teşekkürler. Gerçekten çok önemli bilgiler. Ben su çekme motorunda oluşan delikleri kapatacaktım. Uygun olanı bulacağım. Teşekkürler.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar