İlginizi Çekebilir

Bu Kategoride En Çok Okunanlar

Sıvı Conta Nedir, Sıvı Conta Ne İşe Yarar?

sıvı conta ne demek
Sıvı conta nedir?

Sıvı contaları özelliklerini ve çeşitlerini açıkladığımız yazımız ilginizi çekecek. Sıvı conta nedir, sıvı conta ne işe yarar açıkladık? Ayrıca, sıvı conta nasıl kullanılır, sıvı contalalar nerelerde kullanılır? detaylıca anlattık.

Sıvı Conta

sıvı conta nedir
Sıvı conta nedir, nerelerde kullanılır?

Sıvı contaları genel olarak ikiye ayırabiliriz. Silikon sıvı sonta ve doğalgaz sızdırmazlık sıvı contası. Şimdi bu sıvı contaların farklarına değinelim. Bu sayede, sıvı conta nedir, sıvı conta ne işe yarar? daha net anlayabilir ve tercih yaparken doğru sıvı contayı seçebilirsiniz.

Silikon Sıvı Conta Nedir?

silikon sıvı conta
Silikon sıvı contalar.

Silikon sıvı conta aslında bir çeşit silikondur. Rtv silikon olarak da bilinir. Piyasada en çok siyah, kırmızı ve beyaz renkte bulunur. 45-50 gramlık ambalajlarda veya silikon gibi büyük kartuşlarda satılır.

Küçükleri el ile diş macunu gibi sıkılabilir. Fakat, büyük kartuş ambalajlarında olan sıvı contaların sıkılması için silikon tabancasına ihtiyaç vardır.

Silikon sıvı contanın en büyük özelliği, sıcağa çok dayanıklı olmasıdır. Standart silikonlar yaklaşık olarak 100-150 derece sıcaklığa dayanabilirken sıvı contalar ise 300 derece sıcaklığa dayanabilir.

Sıvı Conta Özellikleri

  • Sıcaklık dayanımı
  • Yapıştırma
  • Dolgu yapma

Sıvı Conta Ne İşe Yarar?

sıvı conta kullanımı

Sıcağa bu denli dayanıklı olmasından dolayı, ısıya maruz kalan malzemeleri yapıştırmak için sıkça kullanılır. Yani sıvı conta genellikle, yapıştırıcı olarak kullanılır. Fakat, su yalıtımı ve dolgu yapma özelliği de vardır. Yukarıda bahsettiğimiz gibi silikon kıvamındadır.

Sıvı Conta Nerelerde Kullanılır?

Sıvı conta nerede kullanılır? Silikon sıvı contalar, yerinden çıkan ütü tabanı, barbekü ve şömine etrafındaki parçaların tamiratları, makine ve motor parçaları v.b. ısıya maruz kalan parçaların yapıştırılması için sıkça kullanılır.

Sıvı Conta Nasıl Kullanılır?

Silikona benzeyen sıvı contalar; silikon kıvamındadır ve silikonun özelliklerini taşırlar. Bu nedenle, yapıştırma için kullanılacaksa yapıştırmayı aşağıdaki gibi yapabilirsiniz.

  • Yüzeyin temiz ve kuru olmasını sağlayın. Varsa eski yapıştırıcı kalıntılarını temizleyin.
  • Bir yüzeye sıvı contayı sürün. (Kurşun kalem kalınlığında sürün.) Siz taşmasını hesaba katarak kullanacağınız bölgeye göre ayarlayın.
  • Yapıştıracağınız parçaları birleştirdikten sonra iyice sıkarak. Sıvı contanın kurumasını bekleyin.
  • Kuruma süresi içinde, parçaları kıpırdatmayın ve su ile temas ettirmeyin.

Sıvı Conta Kuruma Süresi

Sıvı conta kaç dakikada kurur? Bir çeşit silikon olan sıvı contanın kuruma süresi de silikon ile aynıdır. Yapıştırma, izolasyon ve dolgu işlemini bitirdikten sonra mutlaka sıvı contanın kuruma süresini bekleyin.

Sıvı Conta Kaç Saatte Kurur, Sıvı Conta Ne Kadar Zamanda Kurur?

Sıvı contanın kuruma süresi 24 saattir. Fakat, tam kürleşme süresi 48 saati bulabilir. Bu süre içinde yapıştırdığınız malzemeyi kıpırdatmayın, ısıya ve suya maruz bırakmayın.

Sıvı Conta Kaç Dereceye Dayanır?

Sıvı contanın en önemli özelliği ısıya çok dayanıklı olmasıdır. Çeşitli markalar tarafından üretilen sıvı contalar, markası ve türüne göre 200, 300, 350 dereceye kadar dayanabilir. Ayrıca, 350-400 derece sıcaklıklarda kısa süreli olarak dayanıklılık sağlayabilirler.

Doğalgaz Sıvı Conta Nedir?

doğalgaz sıvı conta
Doğalgaz sıvı conta

Sızdırmazlık sıvı contası daha küçük tüplerde satılır. (250 ml., 50 ml., 10ml.) Genellikle, doğalgaz borularının birleşim yerlerinde kullanılır.

Yani esas amacı yalıtımdır. Borular sıkıştırılmadan önce dişlerin üzerine doğalgaz sıvı conta sürülerek sıkılır. Bu sayede yalıtım yapılmış olur.

1 Yorum

  1. Bu yararlı bilgiler için teşekkürler. Gerçekten çok önemli bilgiler. Ben su çekme motorunda oluşan delikleri kapatacaktım. Uygun olanı bulacağım. Teşekkürler.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar