İlginizi Çekebilir

Bu Kategoride En Çok Okunanlar

Küçük Banyoda Fayans Seçimi

küçük banyoda fayans seçimi
Küçük banyoda fayans seçimi

Banyolar evin nadir kullanılan alanları olmasına rağmen, oldukça önem arz ediyor. Özellikle, tüm gününü evde geçiren, banyodaki günlük işlerini halletmeye çalışan ev hanımları küçük banyolardan şikayetçi. Bu makalemizde küçük banyoyu büyük göstermek için, bazı ip uçlarını sizinle paylaştık. Küçük banyoda fayans seçimi tavsiyelerimiz ve küçük banyoyu büyük göstermek için kullanabileceğiz yöntemler aşağıda.

Küçük Banyoda Fayans Seçimi

küçük banyoda seramik seçimi
Küçük banyoda seramik seçimi

Evinizdeki banyo dahil, bir çok odada ışık almayan ve karanlık ortamların dar görünebileceğini tahmin edersiniz. Banyolar genellikle evin en dar alanlarından biridir. Boya seçiminde olduğu gibi, küçük banyoda fayans seçiminde de açık renkli fayansları tercih ederek başlayabilirsiniz. Fakat, model seçiminde daha seçici olmanız gerekiyor. Bir miktar zevkinizden feragat edip, küçük banyoyu büyük göstermek için daha kullanışlı modellere odaklanmalısınız. Genel olarak bilgilendirme yaptıktan sonra, artık küçük banyo çözümlerini sıraladığımız başlıklarımıza geçebiliriz.

Küçük Banyoda Seramik Seçimi Tavsiyeleri

küçük banyoda seramik seçimi
 • Banyonun enine geniş görünmesi (derinlik kazandırmak) isteniyorsa, kullanılacak fayans enine döşenmelidir.
 • Banyonun tavan yüksekliği kısıtlı ise ve daha yüksek göstermek isteniyorsa fayans dikine döşenir.
 • Küçük banyolarda genelde daha açık tonlu seramikler kullanılır ki; mekan daha geniş ve ferah izlenimi yaratsın. Fakat, banyonuzun ışığı iyi ise, orta tonlarda seramikler tercih edebilirsiniz.
 • Küçük banyonuza biraz estetik katmak için; tamamen düz fayanslar yerine, arada birkaç yerde dekor uygulaması yapabilirsiniz. Veya farklı tarzda kontrast fayanslar uygulayabilirsiniz.
 • Küçük banyoyu canlandırmak için farklı fayans kombinleri yapılabilir. (Duvarlarda sade renk, duşakabinin içi farklı bir tonda veya desende. Duvarlar parlak, zeminler mat ya da duvarlar mat zemin daha desenli retro malzemeler gibi.)
 • Küçük banyolarda çok hareketli desenli fayanslar (geometrik desenler) tercih etmeyin. Bu gibi fayanslar banyoyu hem küçük gösterir hem de, karışık bir görüntüye (estetik dışı) neden olur.
 • Ayrıca, seçilen fayans ile kullanılacak banyo dolabı ve banyo aksesuarları uyumlu olmalıdır ki; banyoya estetik bir güzellik katabilsin.
 • Kullanılacak duvar fayansları ve yer karoları çok büyük ebatli olursa, zayiat fazla olabilir. (Banyonun simetrisinden kaynaklı) Genelde çok büyük ebatlar küçük banyolarda tercih edilmez.

Küçük Banyoyu Büyük Göstermek

küçük banyoyu büyük göstermek
Küçük banyoyu büyük göstermek

Yukarıda bahsettiğimiz gibi küçük banyoyu büyük göstermek, en başta fayansın rengi ile ilgili. Bununla birlikte, fayansın ölçüleri, içinde bulunduğu renkler, fayansın döşenme yönü hatta banyonun ışığı bile banyoyu küçük gösteren etkenlerdendir. Şimdi, bu etkenlere bakalım ve küçük banyoda fayans seçimi önerilerimize geçelim.

Çok Küçük ve Çok Büyük Fayans Kullanmayın

10-15-20 santimetre büyüklüğünde çok küçük fayanslardan kaçının. Küçük boy fayanslar belirgin bir biçimde banyoyu küçük gösteriyor.

Ayrıca, dev boy fayans modellerinden kaçının. Ayrıca, 60 santimetrenin üzerindeki fayanslar da banyonuzu küçük gösterebilir. Eğer, banyonuzda sadece birkaç adım atabiliyorsanız; 70-80-90 santimetrelik bu tip büyük fayanslar, sürekli bir yerden kesilmek zorunda kalacaktır. Dolayısıyla, büyük fayansı kullanmanın bir anlamı kalmayacak üstelik, fayanslarınız çok fire verecektir.

Açık Renkli Fayansları Kullanın

Küçük banyoyu büyük göstermek için, mümkün olduğunca açık renk fayansları tercih edin. Aşağıdaki fayans renklerini küçük banyolarda seramik seçiminde kullanabilirsiniz.

 • Beyaza yakın renkler.
 • Kırık beyaz.
 • Açık bej.
 • Calacatta.
 • Kemik rengi.
 • Çok açık gri.

Desenli Fayans Kullanımından Kaçının

Üzerinde karışık desen ve renkler bulunan fayanslar, banyonuzu küçük ve çirkin gösterebilir. Küçük bir banyoda fayansların üzerindeki mavi, yeşil, kahverengi gibi koyu renkleri düşünmek bile iç karartıyor değil mi? Küçük bir banyoyu büyük göstermek için zemin ve duvarlarda kullanılan açık renk fayansların mutlaka etkisi olacaktır.

Zeminde Mümkün Olduğunca Az Eşya Bulundurun

Banyonun zeminindeki eşya ve aksesuarlardan kurtulmak; hem banyoyu geniş gösterir hem de; daha kullanışlı bir alan sağlar. Henüz banyonuzu yaptırmadıysanız asma klozet, asma lavabo taktırabilirsiniz. Ayrıca, küçük asma bir banyo dolabı da size tahmin ettiğinizden çok daha fazla bir hareket alanı sağlar. Klozet fırçalığı, tuvalet kağıtlığı gibi banyo aksesuarlarını da duvarlara monte etmek şık bir görünüm oluşturarak zeminde de boşluk oluşturur.

Tavanın Rengi

Tavan boyasının rengi, banyo dahil olmak üzere, tüm evde beyaz olarak kullanılır. Eğer banyonuzun tavanı beyaz dışında bir renkte boyanmış ise, beyaza çevirin. Hem aydınlık hem de geniş durduğunu göreceksiniz.

Küçük banyoda fayans seçimi ve küçük banyoyu büyük göstermek için kullanabileceğiz ipuçlarını derledik. Soru görüş ve önerilerinizi yorum kısmından yapabilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar