İlginizi Çekebilir

Bu Kategoride En Çok Okunanlar

En Kullanışlı Banyo Fayansları ve Renkleri

en kullanışlı fayanslar
En kullanışlı banyo fayansları

Bu konumuzda en çok satılan banyo fayans renklerinin yanı sıra, en kullanışlı banyo fayanslarından bahsedeceğiz. Ayrıca, seramik satın alırken ve banyo fayans renk seçiminde nelere dikkat edilmelidir? anlatacağız.

En Kullanışlı Banyo Fayansları

mat banyo fayans kullananlar
En kullanışlı banyo fayansları hangileri?

Seramik seçiminde en çok aranan modeller ve en kullanışlı banyo fayansları kaymayan fayanslardır. Dış mekan seramikleri de mat ve kaymadığından artık iç mekanda da kullanılıyor.

Standardın dışına çıkmak isteyen kullanıcılar, hem mat hem de kaymayan dış mekan karolarını iç mekanda da kullanıyor. Özellikle, çocuklu evlerde kaymayan dış seramikleri içeride de kullanılmaya başlandı.

Basma mukavemeti fazla, suya daha fazla dirençli, garaj, otopark gibi yerlerde de kullanılan yapısal mukavemeti fazla, daha dayanıklı dış mekan seramiklerini iç mekanda da tercih edebilirsiniz.

Genellikle 40*40 ve 45*45 ebatlarında karolar zeminde kullanılıyor. Özellikle, son 15 yıldır 45*45 karolar sıkça kullanılıyor. Bazı firmalar 40 lık bazılar da 45 lik üretse de; zemin için önemli bir fark oluşturmuyor.

Duvarda ise, son dönemlerde genellikle en çok kullanılan seramik ebadı ise, 30*60 dır. Tabi bu ebatlar değişkendir. Eskiden 25*50 ve 25*33 duvar ebatları da kullanılıyordu. Fakat, günümüzde estetik açıdan güzel, döşenmesi kolay olduğundan ve zayiatı az olduğundan 30*60 ebadında duvar seramikleri tercih ediliyor.

Banyolarda artık çok daha büyük ebatlı seramiklerde kullanılabiliyor. Örneğin: 60*120, 60*60 gibi ölçüler. Bu ölçülerdeki seramikler aslında ofis ve iş yerleri için üretilse de; artık banyolarda bu ölçülerde seramikler de yer alıyor.

Mat Banyo Fayansı Kullanımı

mat banyo fayans kullananlar 1

Tüketiciler özellikle, duşakabinlere yönelik farklı tasarımlar uygulamak istiyor. Günümüzde mat banyo fayans kullananlar artmaya başladı. Duşakabinin zemini mat, banyonun diğer kısımları parlak ve farklı tonlarda kullanılıyor.

Son yıllarda, otellerden etkilenen kullanıcılar; banyonun duşakabin kısmını kaymayan, mat ve koyu renklerde tercih etmeye başladılar. Örneğin: Mat yer karoları veya parke tipi, ahşap görünümlü ürünleri (15*60) hem duşakabinin zemininde, hem de duvarlarında kullanabilirsiniz.

Banyo Fayans Renk Seçimi

banyo fayansı renk seçimi
Banyo fayans renk seçimi

Banyo fayans renk seçimi yaparken, yılın trendlerini dikkate alabilirsiniz. Son yıllarda, duvar boyalarında olduğu gibi, fayanslarda da beyaz ve gri tonları tercih edilen renkler arasında bulunuyor. Ayrıca, doğala yakın, naturel tonlar tercih ediliyor.

Çok renkli, mavi, pembe, kırmızı, yeşil gibi renkler artık fayanslarda tercih edilmiyor. Çok tutulan beyaz, krem, gri gibi renklerden zevkinize uyan bir fayans tercih edebilirsiniz.

Her yıl fayans üreticilerinin ürettiği fayansların rengini, yılın trendleri belirler. Son yılların trend renklerine bakarsak, antrasit ile beyaz, koyu gri ile açık gri, siyah ile beyaz olduğunu görüyoruz. Fayans ve seramik satışı yapan yapı marketlerde teşhirlerin 4 de 3 ünü bu trend renkler oluşturuyor.

Seramik modellerinde trend renkler genellikle, 2-3 yıllık periodlarda bir yenilenir. Fuar alanlarında gelecek yılın trendleri önceden belirlenir. Etkileşim halinde olan seramik üreticileri, genellikle yakın renklerde üretim yapıyorlar. Yani, yılın trend renklerinde farklı üreticilerden ürünler gelse de, absürt farklar olmuyor.

Fakat, firmalarda ara-ara trendi değiştirmek adına da çok farklı ürünlerle de tüketicileri buluşturmak istiyor.

Ayrıca, dönem-dönem geçmişe dönüş, retro modelleri de ilgi çekiyor. Balkonlarda, tezgah aralarında ara-sıra geçmişe dönük hoş renklerin de hareketlendiği oluyor.

Eviniz için fayans modeli veya banyo fayans renk seçimi yaparken, mekanınıza uygun bir renk tonu tercih etmeye çalışın. Bu işi renklerden ve seramikten anlayan biri ile yapın veya satıcıdan yardım isteyin. Örneğin, mutfak dolabının rengini söyleyerek, uygun bir tezgah arası seramik önerisi alabilirsiniz. Zemin seramiğinin rengini de söylerseniz, uyumlu bir renk tavsiyesinde bulunacaklardır.

Bir örnek vermek gerekirse: Zeminde açık gri bir fayans varsa ve mutfak dolabı da beyaz ise, siyah-beyaz bir mutfak arası seramik hem zemine hem de dolaba uyum sağlayacaktır.

En Çok Satılan Banyo Fayans Renkleri

Banyo ve tuvalet seramik seçiminde evin diğer kısımlarından daha bağımsız hareket edebilirsiniz. Bu alanların kapısı sürekli kapalı olduğundan, evin diğer kısımlarına göre renk seçiminde daha rahat olabilirsiniz. Balkonda, koridorda veya mutfakta kullandığınız fayansı banyo ya da tuvalette kullanmak zorunda değilsiniz.

Gri tonlarla beraber, pastel renkler ve kemik renklerin de sürekli satılan renkler içinde olduğunu belirtelim.

  • Kemik rengi,
  • Gri tonlu seramikler,
  • Calacatta dediğimiz kendinden dekorlu seramikler en çok satılan banyo fayans renkleri ve modelleridir.

Şimdi, banyo fayans renklerinden bazı örnekler gösterelim. Bu sayede karar vermeniz kolaylaşabilir.

banyo fayansı renkleri
Gri banyo fayansı örneği
gri banyo fayans rengi
Antrasit ve açık gri banyo fayansı örneği
gri banyo fayansi renkleri
Gri banyo fayansı örneği
bej banyo fayansı
Bej rengi fayans örneği
Calacatta banyo fayansi rengi
Calacatta fayans örneği (tüm firmalarda benzerleri var.)
kemik rengi banyo fayansi
Kemik rengi fayanslar

Banyolarda kullanılan bir yöntem de banyonun duvarlarının yağlı boya ile boyanmasıdır. Sadece duşakabinin zeminine ve duvarlarına seramik döşeyip, banyonun diğer duvarlarını yağlı boya ile boyayan kullanıcılar var. Özellikle 1,20 cm lik alt kısmını fayans yaptıran üstünü ise yağlı boya ile boyatan birçok kullanıcı var. Banyoya bir oda havası vermek isteyen kullanıcılar; sadece duşakabin tarafının ıslanacağını bilerek diğer kısımları oda gibi dekore etmek istiyor. Boyanmış bir banyo örneğini aşağıdaki resimde görebilirsiniz.

boyanmis bir banyo
Üst kısmı boyanmış bir banyo

Özetlemek gerekirse, en kullanışlı banyo fayansları; kaymayan, mat fayanslardır. Fayanslarda zeminin ve duvarın renk uyumunu, ortamdaki dolap ve eşyaları da rengini dikkate alarak fayans rengi seçimi yapmalısınız.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar