Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

Defolu Fayans, Defolu Seramik Nedir?

defolu seramik nedir
Defolu seramik nedir?

Defolu seramik satın almak mı istiyor musunuz, yoksa seramik satın almadan önce kontrol etmek için mi defolu fayansın özelliklerini sorguluyorsunuz? Her iki durumda da bu yazımız işinize yarayacak. Bu yazımızda defolu fayans nedir, defolu seramik nasıl anlaşılır, defolu fayans alınır mı? açıkladık. Ayrıca, defolu seramik fiyatlarından bahsettik.

Defolu Fayans Nedir, Defolu Seramik Nedir?

defolu fayans nedir
Defolu fayans nedir?

Defolu fayans nedir? Defolu fayans, üretim esnasında istenilen formları oluşmamış veya depolama, taşıma esnasında zarar görmüş fayanslardır.

Defolu fayans ve seramikleri merak eden iki kesim var. Birincisi seramik satın alırken defolu fayansların özelliklerini öğrenip, kontrol ederek, defolu fayans satın almak istemeyenler. İkincisi ise tam tersine defolu fayans fiyatları ucuz olduğu için bunları satın almak isteyenler.

Defolu Seramik Ne Demek?

Defolu fayans, en kısa ve öz tabiri ile bazı üretim hatalarından dolayı olması gerektiği gibi üretilememiş fayanslardır. Fakat, defolu seramiklerin hatası yanlızca üretimden kaynaklanmaz. Taşımada meydana gelen hasarlar ve yanlış depolamayla da seramiklerde sonrada hasar ve defolar oluşabilir.

Şimdi, defolu fayans çeşitleri hakkında bilgiler verelim. Ardından, defolu fayans ve seramikerin defosunun nasıl oluştuğu hakkında bazı bilgiler verelim. Bu sayede, defolu fayansları kontrol edebilir ve hangi defolu seramikleri satın alıp almayacağınıza kolayca karar verebilirsiniz.

Defolu Fayans, Defolu Seramik Çeşitleri

defolu fayans çeşitleri
Defolu fayans çeşitleri nelerdir?

Yukarıda bahsetiğimizi gibi defolu fayans ve sermiklerin defoları sadece üretimden kaynaklanmıyor. Taşıma ve depolama gibi çeşitli nedenlerden dolayı da seramiklerde çeşitli defolar oluşabiliyor. Öncelikle defolu seramik ve fayansları ikiye ayıralım ve dataylı bir şekilde açıklayalım.

1) Üretimden Kaynaklanan Defolu Fayanslar

 • Renk defoları: Seramikte renk defosu, paketteki her seramikte farklı renk tonlarının oluşması demektir. Renk yonu farklılıkları görünür. Desenlerde silinme ve renklerde farklılık görülebilir veya üzerinde çeşitli ebatlarda renkli benekler olabilir.
 • Ebat farklıkları. Pek tercih edilmeyen fayans hatasıdır. Montaj esnasında oldukça yorucu olur. Fayans kalibrasyon hatasıdır. Fayansın bir veya birkaç kenarı diğer kenarından farklı ölçüdedir.
 • Eğrilik ve kamburluk defosu. Bu tip defolar yine üretim hatasıdır. Seramik düz değildir. Zemine koyduğunuzda bir yüzeyinin dışa dönük olduğunu görebilirsiniz. Bu seramiklerin montajının yapılması sakıncalıdır. Özellikle, zemindeki yer karoları üzerine basınca kırılmaya meyillidir.
 • Kabuklanma ve portakal kabuğu görünümü: Bu tip seramik defolarında fayansların üzerinde kabuklaşma, parklaklık farklılığı ve fayansların üzerinde portakal görünümü vardır. Fayans zemini homojen düzgün bir yapıya sahip değildir ve fayansın sırrı deformasyona uğramıştır.

2) Üretimden Kaylaklanmayan Defolu Seramikler

 • Taşımada meydana gelen defolar: Taşıma veya yanlış yükleme sırasında fayansların kenarlarında, köşelerinde küçük çatlak ve kırıklar oluşabilir. Ayrıca, depolama ve yükleme sırasında sürtünme ile fayanslarda kalıcı lekeler oluşabilir.
 • Yanlış stoklamada meydana gelen fayans defoları: Fayanslar dayanıklı malzemeler olmasına karşın, yanlış depolama ile hasar görebilirler. Dış mekanda stoklanan fayansların hasar görmesi, defo oluşması muhtemeldir. Fayans üzerinde yağmur suyunun çok uzun süre beklemesi ve uzun süre güneş alması bazı sermik çeşitlerinde defoya neden olabilir. Bu tip hasar gören fayanslar genellikle iç mekan fayanslarıdır.

Defolu Seramik Nasıl Anlaşılır?

defolu fayans nasıl anlaşılır
Defolu seramik nasıl anlaşılır?

Defolu seramiklerin kalibrasyonları ve renkleri biribiri tutmaz. Mukavemet, dayanıklılık değerleri değişebilir. Fayansta eğrilik görünebilir. Yüzeysel baktığınızda eğrilikler sapmalar, yüzeyde renk farklılıkları ve portakal kabuğu görünümü görünebilir.

Fakat, bazı sermiklerin defosu bakınca anlaşılmayabilir. Bu seramikerin mukavemet değerleri düşüktür.

Çok sayıda seramik alıyorsanız, kontrol etmek zor olacaktır. Satıcı defolu fayansları düşük fiyattan verdiğinden, kontrol etmenize müsade etmeyebilir. Fakat, yine de defolu seramikleri kontrol etme fırsatınız varsa, aşağıdaki kontrolleri yapabilirsiniz. Defolu fayans ve seramikler nasıl anlaşılır? aşağıda listeledik.

Defolu Fayans Nasıl Anlaşılır?

 • İlk paketi açın. Eğer elinizde sağlam bir fayans varsa, diğer fayansları kontrol etmek için sağlam olanı referans olarak kullanabilirsiniz. (Kontrollerinizi ışıklı bir ortamda yapın.)
 • Fayansı ölçerek veya üst üste koyarak ebatlarının aynı olup olmadığını kontrol edin.
 • Kenarlarda üretim çapağı ve kırık var mı? bakın.
 • Fayansı göz hizasına kaldırarak renk, ton farklılıkları ve leke var mı? kontrol edin.
 • Yine fayansı kaldırarak yüzeyi hem elinizle hem de görerek seramiğin yüzeyinde pullanma, kabuklanma, portakal kabuğu görünümü, sırrında deformasyon var mı? bakın.
 • Seramikleri tek tek düzgün bir zemine koyun. Kamburlaşma var mı bakın, düzgün olup olmadığın kontrol edin. Bombeyi kontrol etmenin başka bir yolu da; iki seramiğin sırlı kısmını birleştirmektir.

Defolu Fayans Alınır Mı?

defolu seramik alınır mı
Defolu fayans alınır mı?

Defolu seramik alınır mı? Defolu fayansları satın alacağınız yerden defoları hakkında genel bir bilgi alabilirsiniz. Hafifçe lekeli mi, kenarlarında küçük çapaklar mı var? Renk tonundan dolayı mı defolu? Fabrikasyon hatası mı, sonradan oluşan bir defo mu? gibi soruları satıcıya sorabilirsiniz.

Montajı en zor defolu seramikler, ölçüleri birbirine tutmayan seramiklerdir. Ayrıca bombeli, kamburlu defolu seramikleri de satın almanızı önermiyoruz. Kısa sürede çatlayacaktır.

Defolu seramiklerin ve defolu yer karolarının hataları, özellikle dış mekanda daha az belli olacaktır. Işık değişiklikleri, zeminin tozlaşması ve kirlenmesi gibi nedenlerden dolayı dışarıda defolu seramiklerin hatası daha az belli olur. Bu nedenle, balkon, bahçe gibi dış mekanlarda defolu yer karolarını kullanmayı düşünebilirsiniz.

Defolu Fayansların Fiyatları Nasıl?

defolu seramik fiyatları
Defolu fayans fiyatları

Yukarıda belirttiğimiz gibi defolu fayansların fiyatları yarı yarıya kadar düşük olabiliyor. Defolu seramiklerin fiyatları, markaya, satıcıya ve fayansın defosuna göre değişkenlik gösterecektir. (Seramik markaları hakkında daha fazla bilgi almak için, linke tıklayarak “En iyi Seramik Markaları” yazımızı okuyabilirsiniz.)

Defolu seramik ve fayansların içerisinde 1. kalite, üst sınıf fayansların da olması, satın almayı tetikliyor. Buna rağmen, montajı yapılamayacak kadar defolu olan seramikler, 1. sınıf olsa bile sizi zora sokabilir. Az sayıda seramik satın alacaksanız, satıcıya paketleri açıp tek tek kontrol etmeyi teklif edebilirsiniz veya fayans ustanız ile birlikte satın alabilirsiniz.

 • Şu etiketler ile benzer yazılara devam et
 • Fayans
 • Renk

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar