Fayans Nasıl Döşenir, Fayans Nasıl Yapıştırılır?

fayans nasıl yapıştırılır
Fayans nasıl döşenir?

Fayans nasıl döşenir, fayans nasıl yapıştırılır? ” başlıklarına geçmeden önce, yüzeyde yapılaması gereken hazırlıkları ve fayans yapıştırma ile ilgili bazı teknik bilgileri paylaşalım.

fayans nasıl döşenir
Fayans nasıl yapıştırılır?

Banyo ve tuvalet gibi ıslak zeminlerde fayans yapıştırmadan önce, zemine su yalıtımı yapılması gerekir. Derzler silikonlu olsa da; su yalıtımı yapamaz, derz üzerinde uzun süre bekleyen su alt kata iner.

Fayans yapıştırmadan önce; fayans yapıştırılacak zeminin şapı düzgün atılmalıdır. Yani zemin düzgün olmalıdır. Aksi taktirde, kullanılan fayans yapıştırıcı fazla harcanır ve fayans eğri olur.

1 torba fayans yapıştırıcısına 6 ya da 6,5 lt. su ilave edilerek topak kalmayana dek (tercihen mikser yardımıyla) iyice karıştırılarak 10-15 dakika dinlendirilir.

1torba fayans yapıştırıcısı 25 kg.dır ve 4m²’ lik zeminde yapıştırmaya yeter. Zeminin şapının düzgün olması bunu etkileyen en önemli faktördür.

Her markanın ürününde farklı bir çalışma süresi vardır. Her defasında 1 veya 1,5 m² alan için yapıştırıcı karışımı hazırlayın.

Duvarda en pratiği hazır fayans yapıştırıcısı kullanmaktır.

Fayans Nasıl Döşenir?

fayans nasıl döşenir?
 • Fayans nasıl döşenir, fayans nasıl yapıştırılır? : En az 8 milimetrelik bir taraklı mala ile yüzeye yapıştırıcıyı sürün. Eğer hazır fayans yapıştırıcısı kullanılacaksa; 3 milimetrelik taraklı mala kullanın. (Hazır yapıştırıcı 3 günden fazla sürede kuruduğundan duvarda 3 milimetreden kalın bir tarakla yapıştırıcı sürmek, bırakma riskini arttırır.)
 • Önce, duvar fayanslarından döşemeye başlayın. Ancak bu sayede, duvardaki karo birleşme çizgilerinin zeminde kopmadan devam etmesini sağlayabilirsiniz.
 • Fayans yapıştırıcısını sürdükten sonra duvarınızı mastarla teraziye alıp, yapıştırıcının yüzeye eşit yayılmasını sağlayın.
 • Fayansınızı yapıştırıp, aralarına derz artısını koyun ve plastik bir tokmakla hafifçe tokmaklayın.
 • Kenarlardaki fazla kısımları fayans kesme makinesi ve karo kerpeteni ile kesin.
 • Fayans yapıştırıcının kuruma süresi 24 saattir. Bu süreden sonra derz işlemine geçilebilir.

Bozuk Zemine Fayans Nasıl Döşenir?

bozuk zemine fayans nasıl döşenir? Yukarıda bahsettiğimiz gibi fayans yapıştırılacak zemin düzgün olmalıdır. Eğer, zemin düzgün değilse, dzeltilmelidir. Kendi yayılan harçlar ile zeminin düzeltilmesi kolaylıkla yapılabilir. Ardından iyice kuruması beklenir.

Bozuk zemine direkt olarak fayans yapıştırmak; yapıştırıcının sarfiyatını artıracağı gibi gerekli düzgün zemin elde edilemez. Ayrıca, fayanslar arasında kot farkı oluşur. Çirkin bir görünüm ortaya çıkar.

Dış Mekânda Fayans Döşenir?

Dış mekâna fayans nasıl döşenir?: Dış mekâna fayans yapıştırmak için; mutlaka yer ve duvarlarda silikonlu, flex yapıştırıcı kullanın. Dış mekan karo yapıştırıcıları farklıdır. Hem daha kuvvetlidir hem de sert hava koşullarına ve donmaya karşı dayanıklıdır.

Dış mekan seramik yapıştırıcısı satın alırken satıcıya dış mekanda kullanacağınızı söyleyin.
Teras, balkon, banyo, tuvalet gibi yerlerde yapıştırıcıdan önce su izolasyonu yapılmalıdır. Buralarda kullanılabilecek en sağlıklı izolasyon malzemesi çimento esaslı olanlarıdır.

Derz Nasıl Çekilir?

fayans döşeme
Derz nasıl çekilir?
 • Fayans aralarına standart olarak 3 milimetre derz artısı konur fakat bunu kendiniz de belirleyebilirsiniz. (2mm,4mm,5mm) Derzi satın alırken kaç milimetrelik boşluk için uygun olduğunu sorun. Ayrıca, silikonlu flex derzler ilk tercihiniz olsun.
 • Fayans derzi yoğurt kıvamında olmalıdır.
 • Hazırladığınız fayans derzini yer karolarını üzerine dökün. Derz harcını, kauçuk bir silecek veya derz malası ile derzlerin arasında hiç boşluk kalmayacak şekilde değişik yönlerden uygulayarak doldurun.
 • Fayans arası derz işlemi bittikten sonra; hemen nemli bir bez veya sünger ile fayansın üzeri temizlenmelidir. Aksi halde, derzin izleri fayans üzerinden çıkmaz. Fayans matlaşır.

Fayans nasıl döşenir, fayans nasıl yapıştırılır? detaylı şekilde anlatmaya çalıştık. Diğer yapı kimyasalları konularına buradan ulaşabilirsiniz.

Önceki SayfadaHızlı Sprey Yapıştırıcı Neleri Yapıştırır, Nasıl Kullanılır?
Sonraki SayfadaBanyodaki Küf Lekesi Nasıl Çıkar?

30 Yorum

 1. selam arkadaşlar öncelikle benim sıkıntım kışı atlatana kadar beni idare edeeceek kadar yardım istiyorum benim çatıdan yağmur yağdığı zamanlarsda çatıdan su akıyor ne yaptıysam kesemedim yandaki binanın duvarından içeri çekiyor ve odaya damlıyor buna nasıl bır çözüm bulabilirim ve neyle yağmur suyunu eve damlamaması için kesebilirim artık yapacağım bana göre köpük yada derz çeksem kesebilirmiyim ??? bana lütfen yardımcı olun öneriniz nedir yazın yaptıracağım catıyı yeniden yaza kadar idare etsin bana yeter tşk edrim şimdiden önerilerinize ve yardımlarınız için ben mustafa

 2. Arkadaşım bana attığın maile göre iki binanın birleşim yerindeki sıvalar çatlamış. Bunu için orayı kırıp yeni sıva yapabilirsin. Çok çeşitli tamir sıvalarını hırdavatçılardan veya yapı marketlerden bulabilirsin.
  Yok ben sıva yapmak istemiyorum akıtan yerleri biliyorum dersen. Sana poliüretan mastikleri önerebilirim. Bu mastikler kılcal çatlaklar hariç diğer açılmış sıva, beton, metal için idealdir. Yanlız sana normal mastik vermelerine izin verme. Kesinlikle poliüretan mastik bul. Daha yapışkan, daha esnek, hava koşullarına daha dayanıklı, daha uzun ömürlüdür.
  Tavsiye edebileceğim bazı iyi markalar sista, ceresit, sika, kalekim) Bir de mastiği kullanacağın yeri bir fırça ile temizle, kuru olmasını sağla ve iyi bir havada yap. Kolay gelsin.

 3. Fayanslarımın derzlerinde çatlak beraberi boşluklar ve renklerinde kararmalar oluşuyor… Derz temizleyiciler de zamanla daha fazla dökülmeler yapıyor. Benim ögrenmek istedigim bu sekilde yeni bir derz dolgusu yapabilir miyim? Nasıl?

 4. Yeni derz yapabilmeniz için eski derzleri kazımanız gerekir. Aksi halde derz tutmaz. Yeni derziniz flex (silikonlu) olsun.

 5. Merhaba, banyoya fayans döşenirken aralarına derz çekilmiş. Ancak banyo kapısının olduğu yerlerde buralar hep açılma yapmış. Tekrar derzle mi yoksa belli bir macunla mı bunları tekrar kapatmak gerekir?

 6. Merhaba,
  Yukarıdaki soru bana aitti ama tam olarak ne demek istediğimi anlatamadım sanırım. Kapı ile fayans arasındaki boşluk neredeyse 2 cm yi buluyor. Arkadan beton görünüyor. Kapı ile fayans arasındaki boşboşluğu macun gibi ya da çimento gibi bir madde ile mi doldurmak gerekir? Derz genelde daha ince çigi halinde dolgu yapamk için uygun değil mi? Teşekkürler..

 7. merhaba evimin terasından şu an salonuma su sızmakta teras 25m2 kadar .buraya derzleri sökmeden derz uygulaması yapmam bi işe yarar mı ? (sedat)

 8. Sedat Bey,
  Derz üzerine derz yapılmaz. Derz tutmaz. Eski derzlerin kazınması gerekir. Yeni derzleriniz silikonlu olsun. Ayrıca derz aralarındaki kılcal çatlakları örtmek için de Ceresit ct10 v.b bir malzeme kullanabilirsiniz.

 9. Merhaba ismim Çağrı,
  Size uzun zamandır düşünüpte yapamadığım bir iş için danışmak istedim. Oturduğum apartmanın son iki katı bana ait. Son katın önünde genişce bir teras var. Malum kış aylarında yağmur yağdığı zaman bazı yerlerinden su almaya kabarmaya başlıyor alt kattaki tavandan. Ben terastaki fayansları sökmeden uzun fayanslardan yapmak istiyorum. Bunun ne için hangi malzemeler lazım ve nasıl yapılacağı konusunda yardımcı olurmusunuz ayrıca bu işlem alt katın su almasını engellermi şimdiden teşekkür ederim. Saygılar…

 10. Çağrı,
  Öncelikle fayans üzerine fayans yapıştırmak için özel harçlardan almalısın. Bu büyük ölçüde izolasyon yapar zaten. Yine de izolasyon yapmak istersen son yaptığın uzun fayansların üzerine şeffaf su izolasyon malzemesi kullanmalısın. (Ceresit'in vardı.)

 11. iyi akşamlar,biz evimizin seramiklerini yeniliyoruz ve benim sorum seramik derz dolguların içine sim katsam sorun yaşarmıyım ? blogda okuduğum kadarıyla duvar boyalarına sim katılabiliyor derz dolgudada kullanılabilirmi ? yardımcı olursanız çok sevinirim tşk.

 12. Derya Hn.
  Sim derz içinde kaybolur. Kendini belli etmez. Çok atmanız gerekir. Ayrıca temizliğe de dayanıklı olacağını sanmıyorum, zamanla çıkar.

 13. Iyi aksamlar garajimizin uzerini jalebodur yaptiracagiz ama normal eve doser gibi doseyecekler ? Hic bilgimiz yok lutfen yardim ne kullanilir ozel doseme cesitleri var mi sadece dis mekan kaleboduru secmek yeterli mi ??

 14. Fadime Hn.
  Dış mekan fayansı ve dış mekan yapıştırıcısı kullanılmalı. Ayrıca isterseniz fayans yaptırmadan önce su yalıtımı da yaptırabilirsiniz.

 15. bahcedekı karoları nasıl boyayıp temızleyebılırız hıc bır yerde bılgıbyazmıyor bılıyosanız yardımcı olur musunuz?

 16. (Yorumlara isim yazalım.)
  Koçtaş ve Bauhaus'larda karo temizleyici var, ya da internetten sipariş verebilirsiniz.

 17. Mehmet
  selamlar
  55 metrekare terasımın fayans aralarında su sızıntısı var. Eski derzleri temizledikten sonra derz aralarını beyaz silikon, poliüretan mastik veya sizin tavsiye edeceğiniz neyle doldursam daha sağlam olur.

 18. Mehmet Bey,
  Poliüretan mastik ile doldurun veya silikonlu derz çekip üzerine Ceresit ct 10 yalıtım malzemesi sürebilirsiniz.

 19. (Yorumlara isim yazalım.)
  Normalde klozet etrafına silikon çekilir. Fakat silikon bir süre sonra küflenmeye başlar bu nedenle klozetinizin iç pimaş boru montajı su kaçırmayacak şekilde çok iyi yapıldıysa sadece kenar boşluklarını kapatmak için derz kullanabilirsiniz.

 20. Merhaba ,
  Alaturka tuvalet taşının etrafına komple çevresi boyunca derz dolgu yapmak istiyorum. Hazır tüplerde satılan derz tamir dolgusu mu kullanmalıyım yoksa silikonlu derz dolgu alıp kendim karışım hazırlayarak mı uygulama yapmalıyım. Hangisi su yalıtımı ve ömür açısından için daha iyi olur ? Teşekkürler ..
  Mahmut Erşan

 21. Mahmut Bey,
  Uygulamayı biliyorsanız silikon katkılı toz derz alın. Bilmiyorsanız hazır derz de olur. Derzler su yalıtımı yapmaz. (Kuruduktan sonra üzerine Ceresit CT 10 sürün.)

 22. Banyoda yer süzgecinin etrafı derzle kapatılmış fakat çatladığı için aşagıya su kaçırıyor.Üstünden derz ile sıvasam olur mu?

 23. Derzler uzun süre üzerinde su beklerse suyu geçirir. Yalıtım malzemesi değildir. Derzi uyguladıktan sonra üzerine CT 10 uygulayın.

 24. Merhaba, banyomu 7 ay önce tadilat yaptırdım, bütün tesisat boruları ve aksesuarlar değişti. Modern görünümlü olsun diye duş teknesi ve kabin koydurtmadım, sadece cam bölme takıldı. Şimdi üzerinden 6-7 ay süre geçmişken alt kat komşuma akıntı olmaya başladı. Akıntı duş yaptığım yerin altında değil, apartman ana gider borusununa yakın olan yertarafında. Duş yaptığım yerdeki derzlerden böyle bir akıntı olabilir mi, tesisatta mı bir hata yapıldı dersiniz? derz üzerine bu ct10 adlı maddeyi yaptıklarını hatırlamıyorum ne yapmam lazım sizce

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz