İlginizi Çekebilir

Bu Kategoride En Çok Okunanlar

Tatildeyken Çiçek Sulama Nasıl Yapılır?

tatilde çiçek sulama
Tatildeyken çiçek sulama nasıl yapılır?

Aylarca, yıllarca çocuğunuz gibi bakıp, büyüttüğünüz çiçeklerinizi birkaç günlüğüne terk etmeniz gerekebilir. Tatil veya başka bir mecburi nedenle çiçeklerinizden ayrı kalmanız durumunda bakım için yapmanız gerekenleri anlattık. Evde yokken, tatildeyken çiçek sulama nasıl yapılır, çiçek sulama aparatı işe yarıyor mu? açıkladık.

Tatildeyken Çiçek Sulama

tatildeyken çiçek bakımı
Tatildeyken çiçek sulama

Çiçeklerinizin sayısı, çiçeklerin evde bulunduğu konum, çiçeklerinizin türleri, evdeki ısı ve nem durumu çiçeklerinizin bakımında dikkat etmeniz gereken noktalardır.

Siz evde yokken veya tatildeyken çiçeklerinizi sulamayı düşünüyorsanız, dikkatli olmalısınız. Yukarda bahsettiğimizi gibi özel ilgi isteyen sık sık kontrol edilmesi gereken bir çiçeğiniz varsa veya çiçekleriniz farklı türlerde ise, tatildeyken çiçek sulamak sorun olabilir. Bu nedenle, siz evde yokken çiçeklerin sulanmasında ve bakımında dikkat etmeniz gereken en önemli unsurları tek tek listeleyip anlattık.

Evde Yokken, Tatildeyken Bitki, Çiçek Sulamada Dikkat Etmeniz Gerekenler

  • Çiçeklerin konumu
  • Çiçeklerin türü
  • Çiçeklerin sayısı
  • Ortam ısısı ve nemi
  • Işık

Tatile Giderken Çiçek Bakımı

tatile çıkarken çiçek bakımı
Tatile giderken çiçek bakımı nasıl yapılır?

Yukarıda tatile giderken bitki ve çiçek sulamada dikkat etmeniz gerekenleri listeledik. Şimdi, bunları daha detaylı bir şekilde açıklayalım. Böylece, siz evde yokken çiçeklerinizi sulama endişenizi bir miktar da olsa azaltabileceğimizi umuyoruz.

1) Çiçeklerin Konumu

Evinizdeki çiçeklerinizi nerede konumlandırıyorsunuz? Evde siz yokken bazı çiçekleri bir araya toplamak, bazı çiçekleri de hiç yerinden ayırmamanız gerekebilir.

Aylarca, yıllarca hep aynı yerde büyüyen bir çiçeğin yerini tatile çıkarken değiştirmeniz sorun yaratabilir. Eğer daha önce bir çiçeğin yerini uzun süre değiştirmediyseniz, tatile çıkarken değiştirmek çok kötü bir fikir olabilir. Özellikle, bitkiniz hassas bir bitkiyse.

Günün belli saatlerinde pencereden az miktarda güneş alan bitkiler konumu değiştirilince solabilir veya yapraklarını dökebilir. Böyle bir çiçeğiniz varsa, yerini değiştirmeden siz evde yokken birine sulatın veya çiçek sulama aparatı kullanın.

2) Çiçeklerin Türü

Evde yetişen ve bakımı yapılan çiçeklerin çoğu, salon bitkisi ve gölge seven çiçeklerdir. Birçoğunun bakımı ve sulanması benzerlik gösterir. Fakat, yine de evinizde farklı türde veya daha hassas bitkilerin olabileceğini düşünün.

Eğer yeterince bilginiz yoksa, tatile çıkmadan önce küçük bir araştırma yapın. Çiçekleriniz hakkında nem, sulama, ışık alma gibi bilgiler edinin.

Eğer bitkileriniz sukulent ve kaktüs türünde ise, birkaç hafta endişe etmenize gerek yok. Sukulent bakımı hakkında daha fazla bilgi almak için, linke tıklayarak, “Sukulent bakımı ve çeşitleri” yazımızı okuyabilirsiniz.

3) Çiçeklerin Sayısı

Yukarıda bahsettiğimizi gibi çiçekleriniz benzer türde ise, bir araya toplayın ve damlama aparatı kullanarak sulayın. Fakat, çiçekleriniz az sayıda ise, yerinden oynatmanıza gerek kalmayabilir. Bir akrabanız veya komşunuz sizin için onları sulayabilir.

Bitkinizi bir evcil hayvan gibi götürüp bir yakınınıza emanet edebilirsiniz. Bunu yaparken, çiçeğin nasıl sulanması gerektiğini, nasıl bir konumda olması gerektiğini açıklayın. Hatta mümkünse, çiçeğinizi koyacağı yeri beraber seçin.

4) Ortam Isısı ve Nemi

Siz evde yokken çiçeklerinize kendi evinizde bırakmaya karar verebilirsiniz veya bitkinizi başka birine emanet edebilirsiniz. Her iki durumda da bitkinin alışık olduğu ısı ve nem çok değişmemelidir. Nem ve ısı değişkenliği bitkilerin sulanması kadar önemlidir.

Bitkiler ani ısı ve nem değişikliklerine kısa bir süre dayanabilir. Fakat, uzun süre değişiklik, bitkide hasar meydana getirebilir. Bu nedenle, tatile çıkarken, ortam ısısı bıraktığınız gibi olmalıdır. Kombi, ısıtıcı, klima ayarlarınızı değiştirmeyin. Özellikle, salon bitkilerini balkon, pencere önü gibi aşırı sıcak ve ışık alan konumlarda bulunmamasına özen gösterin ve bu bilgileri çiçeğinizi emanet edeceğiniz kişiyle paylaşın.

5) Işık

Salon bitkileri ve gölge seven bitkiler, güneşi ve fazla ışığı sevmezler. Tatile çıkmadan önce, bitkilerinizi bir araya toplayın. Nemli bir yerde kalsın. Banyo veya koridor gibi güneş görmeyen, sıcak olmayan bir yer olabilir.

Fakat, yine de gün içinde birkaç saat ışık alması gereken bitkileriniz olabilir. Bitkileri bir araya toplarken bunu göz önüne alın. Gerekiyorsa bu bitkilerin yerini değiştirmeyin.

Tatilde Çiçek Sulama Yöntemleri

tatile giderken çiçek sulama
Tatilde çiçek sulama yöntemleri

Tatilde çiçek sulama ile ilgili birçok yöntemi duymuşsunuzdur. Örneğin: Su dolu bir kaba çiçeğinizi saksısı ile birlikte koymak, iplikle çiçek sulama, içi su dolu bir şişeyi ters çevirip sulama, bitkinin yanına bir kap su koyma, v.b.

Yukarıda sıraladığımız yöntemleri tatildeyken çiçek sulamak için kullanabilirsiniz. Fakat, bu yöntemlerin çiçeklerinize zarar verme ihtimali de vardır. Bu yöntemler ile su ve nem miktarını her çiçeğe göre ayrı ayrı ayarlamak mümkün değildir.

Tatildeyken Çiçek Sulama Nasıl Yapılır?

tatile giderken çiçek sulama
Tatildeyken çiçek sulama nasıl yapılır?

Profesyonel çiçek yetiştiricileri, yukarıda listelediğimiz ipli sulama, su dolu kaba çiçeği koyma, su dolu şişeyi ters çevirerek koymak gibi yöntemleri tavsiye etmiyor. Çiçeklerin farklı türde olması, suyun istenildiği oranda verilememesi, toprağın çamurlaşması gibi olasılıklar çiçeklerinize zarar verebilir.

Tatile giderken çiçekleri nasıl sulamalıyız? Çiçek yetiştiricileri, tatilde çiçek sulamak için akıllı çiçek sulama aparatlarını tavsiye ediyorlar. Böylece, sulama ve damlama sıklığını çiçeğin türüne göre ayarlayabilirsiniz. Aşırı sulama yapmadan, çiçeğinizin zarar görmesini engelleyebilirsiniz.

Uzun Süreli Tatilde Çiçek Sulama

Uzu süreli tatillerinizde en az haftada bir kez çiçeklerini kontrol edecek ve sulayacak birine ihtiyacınız olacaktır.

Uzun süreli tatillerinizde de akıllı sulama aparatlarını çiçeklerinizi sulamak için kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, sulama aparatının içerisine istediğiniz kadar suyu ilave edip, çiçeğinize göre su ayarı yapmanız.

Sizin için geçici olarak bakım yapan bir yakınınız, çiçeklerinizi kontrol edebilir, sulayabilir veya sulama aparatına su ilave edebilir.

Tatilde Çiçek Sulama Aparatı İşe Yarıyor Mu?

tatilde çiçek sulama aparatı işe yarar mı
Tatilde çiçek sulama aparatı işe yarıyor mu?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi profesyonel çiçek yetiştiricileri, siz evde yokken, çiçek sulama aparatlarını tavsiye ediyorlar. Bu aparatlar, vidalı ağzı ile birçok su şişesine uyum sağlıyor.

Damlama sulama aparatı ile damlama sıklığını ayarlayabilirsiniz. Bitki, yavaş yavaş damlayan suyu köklerinden çekecektir. Ayrıca, uzun süreli tatilde çiçek sulama için, en etkili yöntemlerdendir. Yine de bir hafta, on günü geçen tatillerinizde bitkilerinizi bir yakınınıza teslim etmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Damlama sistemlerini, ziraat malzemeleri ve bahçe süsü eşyaları satan seralardan, ziraat ürünleri satan yerlerden ve sanal mağazalardan edinebilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar