Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

Bezelye Ne Zaman Ekilir, Bezelye Nasıl Ekilir?

bezelye ekim zamanı
Bezelye ne zaman ekilir?

İster amatör olarak ister, profesyonel olarak bezelye ekimi yapın. Bezelye ekimi ile ilgili hazırladığımız bu yazımız çok işinize yarayacak. Bezelye ne zaman ekilir, bezelye hangi ayda ekilir, bezelye nasıl ekilir? öğrendikten sonra, bezelye yetiştiriciliği ile ilk adımları atabilir; belkide bu yönde profesyonel bir girişimde bulunabilirsiniz. Öncelikle, bezelye ekim zamanı ile başlayalım.

Bezelye Ne Zaman Ekilir?

Bezelye ne zaman ekilir? Bezelye toprağın serin olduğu zamanlar ekilir. İklimsel farklılıklar nedeni ile bezelye ekim zamanı farklılık gösterebilir. İç Anadolu bölgesi ile doğu illerindeki bahar zamanı ve toprak sıcaklığı farklılık gösterebilir. Bu nedenle, toprağın ısısı dikkate alınmalıdır.

Bezelye ekimi için ne uygun toprak ısısı 4.5 derecedir. Baharın erken zamanlarında bir termometre ile toprağı kontrol edip, uygun ısıda ekim yapmaya çalışın.

Bezelye Hangi Ayda Ekilir?

bezelye ne zaman ekilir
Bezelye ekimi

Bezelye hangi ayda ekilir? Yukarıda bahsettiğimiz gibi, bezelye baharın erken aylarında ekilmelidir. Bu aylar çeşitli coğrafyalarda farklılık gösterebilir. Bahar ayları Mart, Nisan, Mayıs aylarıdır. Yaşadığınız bölgede bu aylarda toprağın ısısını ölçerek ekim yapmanız gerekir.

Bezelye ekim zamanı: Bezelye yazın sıcağına ve nemine dayanamaz. Fakat, mevsim sonu yağan az miktar kar yağışına bezelye dayanıklıdır. Bu nedenle, mümkün olduğunca erken ekmeye çalışın. Böylece ilk ekim başarılı olmazsa, ikinci bir deneme yapma şansınız olabilir.

Bezelye Hangi Ayda Ekilir? Mart, Nisan, Mayıs aylarıdır. Fakat, bezelye ne zaman ekilir? sorunun en net cevabı; toprak ısısın 4,5 derece olduğu zamandır.

Bezelye Tohumu Ne Zaman Ekilir?

Bezelyeler fasülye grubundandır ve soğuğa dayanamaz. Dolayısıyla, tohum ekimi toprak ısındıktan sonra yapılmalıdır. Bezelye tohumu ne zaman ekilir? Bezelye tohumu ekimi bölgesel olarak değişir. Fakat, genellikle nisan ayında başlar, temmuz ayın kadar kademeli olarak yapıldığında eylül sonuna kadar kademeli olarak ürün alınabilir.

Bezelye Nasıl Ekilir?

bezelye nasıl ekilir
Bezelye nasıl ekilir?

Bezelye bir kez yetiştirdikten sonra, çok az bakıma ihtiyaç duvar. Bu nedenle, yetişme aşamasına kadar olan süreç önemlidir. Sulamada ve bezelyenin hasatında dikkatli olmanız yeterli olacaktır. Yaprak bitlerine dikkat edin. Sulama esnasında gördüklerinizden kurtulmaya çalışın.

Bezelye nasıl ekilir? anlatmaya başlamadan önce, bezelye ekimi hakkında bazı ön bilgiler verelim. Böylece bezelye ekimi esnasında oluşabilecek hataların önüne geçebilirsiniz.

 • Bezelye tohumlarınızı ekmeden önce, toumların direkt güneş ışığına ve rutubete maruz kalmadığına emin olun. Bu nedenle, bezelye tohumu paketini ekimden hemen önce açmalısınız.
 • Bezelye tohumlarının ekimi aşırı soğukta yapılmaz.
 • Bezelye ekimi yapılacak toprağın ön hazırlığı kış aylarının sonunda yapılmalıdır.
 • Bezelye tohumu ekmeden önce; toprağa Genta genel kullanım torfu karıştırılabilir. Ayrıca, genel kullanım katı gübre de kullanılabilir.
 • Bezelye tohumlarını ekerken, kanal aralarında en az 40 ile 50 santimetre boşluk bırakmaya özen gösterin.
 • Her sırada en az 5-8 santimetre olacak şekilde yüzeyden en az 3-4 santimetre derine ekin.
 • İlk sulamadan sonra, sıra aralarındaki toprağı kullanarak 10 santimetre yüksekliğinde boyun doldurması yapın. Bu sayede, bezelye fideleri büyümeye başladığında su bitkiye değil köklere ulaşacaktır.

Bezelye Ekimi

 • Yüksek seviyede bir bahçeye ekim yapın. (Suyun birikmemesi için.)
 • Bir bel yardımı ile toprak üzerinde 10 santimetre derinliğinde uzunca bir kanal açın.
 • Bu kanal içerisine 5-8 santimetre aralıklarla bezelyeleri ekin.
 • İkinci kanalı ilk kanaldan 40-60 santimetre uzağa açın ve aynı işlemi tekrarlayın.
 • Üzerini 2,5 santimetre ince toprak ile örtün.
 • Üzerine elinizle hafifçe bastırın ve her yüzeyin eşit miktarda nemli olduğuna emin olun.

Bezelye ekimi yaptığınız bölgeyi bahçe teli ile çevirebilirsiniz. Bezelye tohumu kaç günde çıkar? Ekim yaptığınız bezelye tohumlarının fideleri 7-14 gün içinde ortaya çıkacaktır.

Bezelye Sulama

İlk sulamadan sonra, köklerin iyi su alması için, 10 santimetre yüksekliğinde tohumlara boyun doldurması yapın. Su kökler için çok önemlidir.

Bezelye sulama işlemini düzenli olarak, sabah erken veya akşam saatlerinde yapın. Sulama suyunun bitkinin gövdesine direkt olarak temas etmemesine dikkat edin. Bunu engellemek için sıra aralarından sulama yapabilirsiniz.

Diğer Uyarı ve Önlemler


Tam hasat zamanını anlamak için, tohumun ambalajındaki talimatları okuyun. Farklı cins bezelyelerin ekimi ve hasatı farkılık gösterebilir. Bu nedenle, tohumu edindiğiniz yerden bezelyenin cinsi ve özellikleri hakkında bilgi alın.

Özellikle büyük alanlarda, çok miktarda bezelye ekimi yapmayı düşüyorsanız, sümüklü böcek ve salyangozlara karşı ilaçlama yapabilirsiniz. Ayrıca, yaprak bitleri ve kırmızı örümceklere karşı insektisit uygulaması (ilaç ile böcek mücadelesi) yapabilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar