Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

Patates Ne Zaman Ekilir?

patates ne zaman ekilir
Patates ne zaman ekilir?

Bahçenizde lezzetli patatesler ekmek mi istiyorsunuz? Bahçe ve bitkiler ile uğraşmak ve çeşitli sebzeler yetiştirmeyi seviyorsanız, patatesi bu sebzeler içine dahil edebilirsiniz. Bu sayede, lezzetli patateslerinizi kendi elinizle yetiştirip, kendi mahsulünüzü toplamanın keyfine varabilirsiniz. Bu yazımızda patates ne zaman ekilir, patates hangi ayda ekilir? anlattık. En uygun patates ekim zamanı hakkında detaylı bilgiler verdik. Ayrıca, patates yetişirken işinize yarayacak bazı ipuçlarını paylaştık.

Patates Ne Zaman Ekilir?

patates ekim zamanı
Patates ne zaman ekilir?

Bahçenize patates ekimi yapmadan önce şu uyarıları yapmamız gerekiyor: Bahçenize sık sık patates ekerseniz, patatesin kalitesi düşer ve bitkide hastalık riski artar. Bu nedenle, patates ekiminde her seferinde bahçenize farklı bir alanda ekim yapmaya çalışın!

İkinci uyarımız ise, bölgenizin sıcaklığıdır. Her bitkide olduğu gibi patates dikim zamanı için de uygun bir toprak ve hava sıcaklığı vardır. Bu nedenle, kesinlikle şu ayda patates ekilir diye bir kaide yoktur. Patates ekim zamanı, her bölgede farklılık gösterir. Özellikle, çok miktarda patates ekimi yapmak istiyorsanız, mutlaka uygun toprak ısısını bekleyin. Patates ekimi için en uygun toprak ısısı 8-10 derecedir.

Patates ne zaman ekilir, patates hangi mevsimde ekilir? Bahçenize veya tarlanıza patates ekimi yapmadan önce, patatesin serin hava bitkisi olduğunu unutmayın! Havada ve toprakta don alması veya havanın çok sıcak olması patatesin yetişmesini engelleyecektir. Bu nedenle, patates için en uygun zaman ilk baharın ilk aylarıdır.

Patates Ekim Zamanı

patates ekim zamanı
Patatesin ekim zamanı

Peki patates ne zaman ekilir, patates ekimi ne zaman olur? Eğer patateslerinizi donma riski olmadan yetiştirmek istiyorsanız; toprak ısısı 8-10 derece olduğu zamanlarda ekim yapmalısınız. Patates için en uygun ekim zamanı ne zamandır? Bahar ayları, patates ekim zamanı için en uygun aylardır.

Patates Hangi Ayda Ekilir?

Patates ne zaman ekilir hangi ayda ekilir? Yukarıda bahsettiğimiz gibi patates için özel bir ekim ayı yoktur. Toprak ısısı 80-10 dereceye ulaştığında patatesinizi ekebilirsiniz. Fakat, genel olarak Türkiye’de Şubat, Mart ve Nisan aylarında patates ekilir. Daha güney bölgelerde hava şartları ekime elverişli ise, Ocak ve Şubat aylarında patates ekimi yapabilirsiniz. (Ocak ve Şubat aylarında ekebileceğiniz diğer sebzeleri öğrenmek için linklere tıklayabilirsiniz.)

Patates Ne Zaman Dikilir?

patates dikim zamanı
Patates ne zaman dikilir?

Patates dikimi yapmak istediğiniz bölgede hava sıcaklığı 8-10 dereceyi bulduğunda ilkbaharda patates dikebilirsiniz. Ayrıca, kış aylarının donlarına dikkat edin. Kışın son geç donları bittiğinde ve uygun toprak ısısını elde ettiğinizde patates dikimi yapabilirsiniz.

Patates ekimini erken yaptığınızı düşünüyorsanız veya gece donma riski varsa, bitkinin diplerine geçici olarak malçlama yapın. Yani, kuru yaprak, ot veya dallar ile patatesin köklerini koruyun.

Patates ekimi yapmadan önce, toprağın ıslak olmamasına dikkat edin! Patatesi ekeceğiniz toprak birbirine yapışacak şekilde ıslak olmamalıdır. Ekim yapmadan önce, toprağın kurumasını bekleyin. Birçok bitki tohumunda olduğu gibi patates tohumu da çok ıslak bir toprağa ekilirse çürür.

Patates ilgi isteyen bir bitkidir. Patates ekim zamanı ve diğer bakım koşullarına dikkat ederek yetiştirme yapın.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar