Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

Havuç Ne Zaman Ekilir, Havuç Nasıl Ekilir?

havuç tohumu ne zaman ekilir
Havuç ne zaman ekilir, havuç nasıl yetiştirilir?

Havuç ne zaman ekilir, havuç tohumu ne zaman ekilir, havuç dikimi ne zaman yapılır, havuç nasıl ekilir?: Havuçlar serin mevsim bitkisidir. Yani, tam olarak havuç ekme zamanı ilk baharda toprak ısısı 10 dereceye ulaştığı zamanlardır. Ülkenin farklı bölgelerinde toprak ısısı ve mevsim geçiş zamanları farklıdır. Bu nedenle, havuç ekimi yapmadan önce, toprak sıcaklığını kontrolü önemlidir. Havuç dikim zamanı, bir toprak termometresi alarak, toprak sıcaklığını belirlenebilir.

Başlıkları Görmek İçin Tıklayın!

 • Havucun ideal dikim zamanı: Toprak ısısı 10 derece Çimlenme Süresi: 12 ila 15 gün
 • Havuç Dikimi sıklığı : Sıra arası 15-20 cm. sıra üzeri 23 cm.

Havuç Ne Zaman Ekilir, Havuç Hangi Ayda Ekilir?

havuç ekimi
Havuç hangi ayda ekilir?

Havuç ne zaman ekilir, havuç hangi ayda ekilir?: Yukarıda anlattığımız gibi, havuç ekme zamanı bölge sıcaklıklarına göre değişiklik gösterir. Yaklaşık olarak ülkemizde havucun ekim zamanı; şubat, mart, nisan, mayıs, haziran, temmuz aylarına denk gelir.

Havuç tohumunun çimlenmesi 12.7 ila 23.8 derecelerinde olur. Havuçlar çoğunlukla fideden nakledilmez, direkt toprağa ekilir.

Dikilen havuç çeşidine bağlı olarak, hasat ekiminden 50 günden 100 güne kadar havuç çıkabilir. Havuç hasadı yaz aylarında yapılır. Havuç cinsine göre hasat zamanı değiştiği için, hasat zamanı tohum paketinden kontrol edilebilir.

Havucun hasat zamanı yaklaşık olarak Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim aylarına denk gelir.

Havuç Ekimi

havuç hangi ayda ekilir
Havuç ekimi
 • Havuç ekimi yapacağınız yerin toprağını belleyip, tırmık ile ince bir hale getirin.
 • Ekim yapmadan önce toprağın ne çok nemli ne de kurak olacak şekilde hazır olmasını sağlayın, yani hem rutubetli hem de kolaylıkla ufalanıp dağılabilir halde olmalıdır.
 • Havuç tohumlarınızı toprağa serptikten sonra üzerini 1 santimetre kadar ince bir kapak toprağı ile örtüp, sisleme şeklinde sulayın.
 • Havuç fideleri çıktıktan sonra önerilen dikim sıklığını sağlamak amacıyla fazlalık yapan bitkilerin en zayıflarını sökerek seyreltme yapın.
 • Derim (Hasat) dönemini daha geniş zamana yayabilmek için, mart ayından itibaren havuç tohumu ekimini 15’er gün ara ile kademeli olarak yapabilirsiniz.

Kısaca havuç ekimi ve havuç ekme zamanını anlattık. Havuç, sebze ve bitki yetiştirmeye başlamak için harika bir bitkidir. Tohumların ekilmesi kolaydır ve hasadı diğer sebzelere kıyasla oldukça hızlı gerçekleşir. Minimum sulama ve biraz gübreleme ile çocuklar kendi yiyeceklerini yetiştirmede aktif bir katılımcı olabilirler. Kendi sebzelerini, yiyeceklerini yetiştirmeyi sevebilirler. Bu sayede sebze sevmeyen çocuklar sebze yemeye alışabilir.

11 Yorum

 1. Bitki yetiştirmek güzel hele kendin yetiştirip de büyütüp yeme zamanı geldiğinde tazecik. Çok hoş oluyor.ve her çeşidi merak ediyor insan

 2. meraba,
  Ben zehra 11 yaşındayım.Bahçe işlerini çok seviyorum .ailece rizeli olduğumuz için bir sürü bitkimiz var.ben havuç yetiştirmeye başladım bu siteyi çok sevdim

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar