Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

Ispanak Ne Zaman Ekilir, Ispanak Nasıl Ekilir?

ıspanak nasıl ekilir
Ispanak ne zaman, nasıl ekilir?

Ispanak ne zaman ekilir?: Vitamin ve minerallerle dolu olan ıspanak, birçok yararı nedeniyle süper gıda olarak kabul ediliyor.

Düzenli olarak ıspanak yemek, kan şekeri seviyelerini normalleştirmeye, kanseri önlemeye, daha güçlü kemiklerin oluşmasına neden olur.Çok fazla yağlı gıda yediğimizde dolaşım sistemlerimize verilen hasarı düzeltmeye yardımcı olabilir.

Ispanağı bahçenizde çocuklarınızla beraber yetiştirirseniz, kendi yetiştirdiği gıdayı yemek hoşuna gidebilir. Bu sayede ıspanak sevmeyen çocuklara ıspanak yedirmeye alıştıra bilirsiniz.

Ispanak ne zaman ekilir, ıspanak nasıl ekilir, ıspanak hangi ayda ekilir, ıspanak tohumu ne zaman ekilir? başlıklarında sizin için detaylı bir yazı hazırladık.

Ispanak ekim zamanı ilk bahar ve yaz aylarıdır. İlk baharın erken zamanlarında 2 haftada bir ıspanak ekimi yapılabilir. Uygun çimlenme için, toprak ısısı 21 dereceden fazla olmamalıdır.

Yaz aylarının ortasında ıspanak yetişmez. Eğer kış aylarının hafif geçtiği bir bölgede yaşıyorsanız; toprak ısısına dikkat ederek, sonbaharda da ıspanak ekilebilir.

Ispanak Ne Zaman Ekilir?

ıspanak hangi ayda ekilir
Ispanak hangi ayda ekilir?

Ispanak Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, Haziran, Ağustos, Eylül aylarında ekilebilir.

Ispanak Nasıl Ekilir?

ıspanak tohumu ekimi
Ispanak nasıl ekilir?

Ispanak nasıl ekilir? Ispanak ekimi yapacağınız alanın toprağını belledikten sonra, tırmıkla düzeltip 20 santimetre aralıklarla 3 santimetre derinliğinde paralel çizgiler açın.

Bu çizgilere ıspanak tohumlarını sıralı bir şekilde döktükten sonra çizgileri kapatıp, toprağı sıkıştırın.

Genç ıspanak fideleri 3 ila 4 yapraklı olunca en zayıf olanları sökerek, sıra üzerine 10 cm. de bir bir ıspanak fidesi kalacak şekilde seyreltme işlemini uygulayın.

Ispanak Derim (Hasat) zamanı öncelikle en gelişmiş ıspanak yapraklarını sökerek daha küçük yaprakların da ikinci bir ürün vermesini sağlayabilirsiniz.

Ispanak Nasıl Yetiştirilir?

ıspanak yetiştirmek
  • Ispanak yetiştirilirken toprak ısısı 12 derece olmalıdır.
  • Yukarıda anlattığımız gibi, ıspanak fideleri 3-4 yapraklı olunca yeni yerlerine yerleştirin.
  • Ispanak fidelerinizi sadece bir sırada ekecekseniz 10 santimetre aralıklarla fidelerinizi ekin.
  • Ispanak fidelerinizin yanına ikinci sıra yapacaksanız bu sıranın birinci sıradan en az 20 santimetre uzakta olmasını sağlayın.
  • Ispanağın çimlenme süresi 10 gündür.

Ispanağın Hasat Zamanı

Ispanağın hasat zamanı (derim zamanı): Nisan, Mayıs,Haziran, Temmuz, Ağustos, Kasım, Aralık, Ocak aylarıdır.

Eğer ıspanak yetiştiriciliği yaptıysanız; ıspanak ne zaman ekilir, ıspanak nasıl ekilir, ıspanak hangi ayda ekilir, ıspanak ekim zamanı ile ilgili görüş ve deneyimlerinizi yorum kısmından okurlarımız ile paylaşabilir veya ilave bilgi verebilirsiniz.

1 Yorum

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar