İlginizi Çekebilir

Bu Kategoride En Çok Okunanlar

Aşk Merdiveni Bakımı, Aşk Merdiveni Çoğaltma

Aşk merdiveni çiçeği bakımı
Aşk merdiveni bakımı

Bir iç mekan bitkisi olan aşk merdiveni çiçeği otuz tür eğrelti otu çeşidinden biridir. Aşk merdiveninin diğer adı, Merdiven çiçeğidir. Latince adı “Nephrolepis” dir. Bazı ülkelerde “Boston Fern” olarak da tanımlanır.

Aşk merdivenini satın alırken, parlak yeşil olanı seçilir. Sapları sararmış ya da kırık olmamalıdır. Sıcak ve direkt ışık almayan, aydınlık mekanlar için ideal bir bitkidir. Aşk merdivenleri tek başına güzel olmalarının yanında, çiçek aranjmanlarında kullanılan tamamlayıcı bir etkiye de sahiptir.

Çok sevilen bir iç mekan bitkisi olan aşk merdiveni bakımı nasıl yapılır? aşağıda detaylıca anlattık. Ayrıca, aşk merdivenlerinin özelliklerine değinerek, aşk merdiveni sulama ve aşk merdiveni çoğaltma tekniklerini aşağıda bulabilirsiniz.

Aşk Merdiveni Bakımı

aşk merdiveni sulama
Aşk merdiveni bakımı

Mızrak ve merdiveni andıran aşk merdivenlerinin, 70 santimetreye kadar uzayabildiği bilinir. Yaprakları düz veya tırtıklı olabilir. Birçok türü olmasın rağmen, sadece birkaç türü evde yetiştirilebilir.

Bakımı iyi yapılmış bir aşk merdiveni çiçekleri, güzel görünümünü yıllarca korur ve evinizin içinde egzotik, hoş bir görünüm oluşturur.

Aşk merdivenleri, sıcak ve direkt olarak ışık almayan, fakat, aydınlık mekanlar için ideal bitkilerdir. Bu nedenlerden dolayı, iç mekan bitkisi olarak, salon ve oturma odalarında sıkça dekoratif amaçlı kullanılır.

Uzun yapraklı ve büyümüş aşk merdivenlerini yüksek yerlere koyarak veya saksısını asarak uzamış yapraklarını rahatça salmasını sağlayabilirsiniz.

Aşk merdiveninin nemli kalması, böcek ve örümceklere karşı da koruma sağlar. Bitki üzerindeki örümcek ağları hastalık ve haşerelerin habercisi olabilir. Yaprak üzerindeki beyaz lekeler haşere ve mantar belirtisidir. Zamanla yapraklar kahverengiye döner ve bitki ölebilir. Bu gibi durumlarda yapraklar sık sık kontrol edilmeli ve gerekiyorsa uygun haşere ilaçları kullanılmalıdır.

Kuruyan aşk merdiveni bitkisi toprağı ile beraber atılmalıdır. Aksi halde, haşerelenmiş toprak, yeni bitkiye de zarar verebilir.

Aşk merdiveni bakımı oldukça kolaydır. Aşk merdivenlerini yetiştirirken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, sıcaklıktır. Bir iç mekan bitkisi olan aşk merdivenleri; 12 derece üzerinde yetiştirilmelidir. Şimdi, detaylı olarak aşk merdiveni bakımı hakkında diğer önemli detaylara göz atalım.

Aşk Merdiveni Çiçeği Bakımı

aşk merdiveni çiçeği bakımı
Aşk merdiveni çiçeği bakımı

Aşk merdivenini yetiştirirken, birkaç önemli noktaya dikkat etmeniz gerekiyor. Yukarıda bahsettiğimiz gibi aşk merdiveni bakımı esnasında en çok dikkat etmeniz gereken nokta, ortam sıcaklığıdır. Aşk merdivenini aşırı sıcaktan ve dondan koruyun.

Aşk merdivenlerinin toprağının kurmasına asla izin vermeyin. Aşk merdivenleri nemli ortamlar için mükemmel bitkilerdir. Eğer yeriniz varsa; banyo, mutfak gibi nemli ortamlarda konumlandırabilirsiniz. Arada bir çıkarıp, (direkt olmamak kaydı ile) güneşlendirebilirsiniz.

Şimdi aşk merdiveni çiçeğinin özellikleri ve aşk merdiveni bakımı hakkında detaylı bilgiler verelim.

  • Sıcak, fakat direk ışık almayan, aydınlık mekanlar için çok uygun bir bitkidir.
  • Sıcaklık en az 12 derece olmalıdır.
  • Kuru havayı sevmez. Mümkün olduğu kadar nemli ortamlarda yetiştirilmelidir. Özellikle yaz aylarında toprağı sürekli nemli olmalıdır. Fakat, aşırı sulanmadan kaçınmalı ve saksıda fazla su bulundurulmamalıdır.
  • 15 gün ara ile yaprak gübresi verilebilir.
  • Bitkide kuruma başladıysa, güneş ile direkt teması kesilmelidir, toprağının nemi kontrol edilmelidir.
  • Gerek görürseniz her yıl ilkbaharda saksısı değiştirilebilir.
  • Kuruyan dallarının kesilmesi dışında budama istemez.
  • Bitkinin alt kısmında zaman zaman kahverengi veya siyah lekeler görünebilir. Bu bir hastalık veya böceklenme değildir.

Aşk Merdiveni Sulama

aşk merdiveni sulaması
Aşk merdiveni sulama

Aşk merdiveni sulama, aşk merdiveni nasıl sulanır? Yukarıda bahsettiğimiz gibi, aşk merdivenleri nemi seven bir bitkidir. Yazın sık sık su verilmelidir. Fakat, saksıda fazla suya izin verilmemelidir.

Evin nemli kısımlarında oldukça sorunsuz yetiştirilebilir. Banyo, mutfak, cam balkon içi gibi direk güneş almayan ve nemli ortamlar için mükemmel bir bitkidir.

Uzun süre evde olmayacaksanız, damlama sistemi olan bir sulama mekanizması ile sulanmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca, nem oluşturması için, yanınına bir kabın içine su koyabilirsiniz. Saksının altına bir tepsi koyup üzerine bir miktar çakıl taşı serpiştirin ve üzerini su ile doldurun. Böylece, bir süre idare edecek nem sağlamış olursunuz.

Aşk merdivenlerinin kış aylarında sulanmasına daha çok dikkat edilmelidir. Hem ortam sıcaklığının düşüşü, hem de aşırı sulama bitkiyi kötü yönde etkileyebilir. Kış aylarında suyu azaltın fakat toprağı kurutmayın.

Aşk Merdiveni Çoğaltma

aşk merdiveni çoğaltma
Aşk merdiveni çoğaltma

Aşk merdiveni çoğaltma, aşk merdiveni çiçeği nasıl çoğaltılır? Diğer bitkilerde olduğu gibi aşk merdiveni çoğaltma da; ilk baharda yapılmalıdır.

Aşk merdivenlerini çoğaltmak için en iyi yöntem köklerini ayırmaktır. Fakat bu yöntem, bitki dibinde, yeni ve genç çıkıntılar başladığında yapılmalıdır.

Aşk merdivenlerinin ana gövdesine zarar vermeden kökler ayrılmalıdır. Kökleri ayırırken ana kök üzerindeki topraklar mümkün olduğunca dökülmemelidir.

Yeni ekilen aşk merdivenlerinin köklerinin sürekli nemli olduğuna emin olun. Bu dönemde yeni bitkilerin toprağının kuruması, bitkinin gelişimi ve büyümesine engel olur. Hatta kurumasına sebep olur. Adaptasyon döneminde yeni ekilen aşk merdivenlerinin kökleri nemli kalmalı daha itinalı bakılmalıdır.

Haşerelerden Koruma ve Aşk Merdiveni Çiçeği Kuruması

Aşk merdivenlerine zarar veren başlıca haşereler, beyaz sinekler, pul böcekler ve örümcek ağlarıdır. Bu haşerelerle mücadele için böcek ilacı kullanabilirsiniz. Hastalık ve haşerelerle kuruyan yaprakları aldıktan sonra, nemi ve sıcaklığı arttırın.

Aşk Merdiveni Budama

Aşk merdivenleri yaşlandıkça bazı yaprakları sararabilir. Bu yaprakların bitkiye zarar vermemesi için küçük bir makas ile alınabilir. Ayrıca kuruyan dallarında alınması gerekir.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar