Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

Google Drive Nasıl Kullanılır, Drive Ne İşe Yarar?

google drive nasıl kullanılır
Google Drive nasıl kullanılır?

Google Drive Google’ın en sevilen ve en çok kullanılan uygulamalarından biridir. Ücretsiz ve ücretli versiyonları bulunur. Her android telefon ile yüklü gelen Google Drive’ı hala kullanmıyorsanız; bu makalemizi okuduktan sonra, çok kullanışlı bir uygulama olduğunu göreceksiniz. Teknoloji ile arası iyi olmayan okuyucularımız için; yalın ve açık bir anlatım ile Google Drive nedir, Google Drive nasıl kullanılır, Drive ne işe yarar aşağıda anlattık. Ayrıca, google drive dosya yükleme ve drive da bulunan dosyalarınızı indirmeyi nasıl yapacağınızı videolar ile açıkladık.

Google Drive Nedir?

Nereye giderseniz gidin, her yerden ulaşabileceğiniz bir depo düşünün. Tek yapmanız gereken; google mail adresinizi ve şifrenizi yazmak. Daha önce, android telefonunu kurarken oluşturduğunuz mail adresinizi ve şifrenizi yazarak Google Drive’a girebilirsiniz.

Google Drive’ı kullanmak için, hiçbir kayıt ya da belgeye ihtiyacınız yok. Zaten google hesabı olan her kullanıcı için google drive otomatik olarak oluşturuluyor. Siz sadece google şifrenizi ve mail adresinizi giriyorsunuz. Bu nedenle, google drive ve diğer uygulamalara ulaşmak için, google mail adresinizi ve şifrenizi kalıcı bir yere her zaman not edin.

Bir Android telefonu satın aldığınızda; Google’ın bazı uygulamalarını da otomatik olarak edinmiş olursunuz. Neden mi? Çünkü, telefonunuzda Google’ın işletim sistemi olan Android’i kullanıyorsunuz. Fakat, Google Drive’ı çöp uygulamalar ile karıştırmayın! Google drive gerçekten çok kullanışlı ve pratik bir uygulamadır.

Teknoloji ile arası iyi olmayan okuyucularımız için, daha detaylı anlatmak gerekirse; anroid telefonunuzdaki, tabletinizdeki veya bilgisayarınızdaki her şeyi yedeklemeyi, kopyalamayı sağlayan bir depodur aslında Drive. Ve bu kopyalara çok hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Google Drive ile yedeklediğiniz belgelerinizi indirmeden değiştirebilirsiniz. Gruplayarak farklı klasörlere ayırabilirsiniz. Örneğin: Resimler için ayrı, müzikler için ayrı, belgeler için de ayrı bir klasör oluşturabilirsiniz. Böylece, zorlanmadan en çok kullandığınız belgelere zahmetsizce ulaşabilir, resimlerinize bakabilir, daha önce drive gönderdiğiniz müzikleri indirmeden dinleyebilirsiniz. Aynen bilgisayarda yaptığınız gibi.

Şimdi daha fazla örnek vererek Google Drive nedir ne işe yarar? açıklayalım. Ardından, Google Drive nasıl kullanılır? anlatalım.

Google Drive Nedir, Ne İşe Yarar?

Google Drive, daha önce içine bıraktığınız müzik, belge, resimlerinize her yerden ulaşmanızı sağlayan bir uygulamadır. Başka bir değişle, telefonunuzda ve bilgisayarınızda önem verdiğiniz her şeyi saklamaya yarayan bir depodur.

Google drive nedir? daha iyi anlamanız için birkaç örnek verelim. Bilgisayarınıza taktığınız flash disk, telefonunuzun depolama kapasitesini arttırmak için kullandığınız hafıza kartı veya bilgisayarınıza dışarıdan bağladığınız bir harici bellek gibidir. Google Drive’ın bunlarda tek farkı, internet ortamında olmasıdır. Yani, saklamak istediğiniz her şeyi Google’a emanet ediyorsunuz.

Cep telefonunuzun kendi hafızası içinde yer kaplaması istemediğiniz her şeyi Google Drive’a yükleyebilirsiniz. Cebinizde taşımak istemediğiniz bir usb bellek veya çantanız içerisinde ağırlık yapan hantal bir harici belleklerden daha kullanışlı olduğu kesin. Daha önce, Drive’a kaydettiğiniz her şeyi, her yerde bulmak için ihtiyacınız olan 2 şey var.

 • İnternete girebilen bir cihaz, (telefon, tablet, bilgisayar.)
 • Google hesabınız yani; google mail adresiniz ve google şifreniz.

Drive Ne İşe Yarar?

Drive ne işe yarar? Bir örnek ile Google Drive kullanımına devam edelim. Google Drive nasıl kullanılır? detaylı olarak anlatacağız ama şimdi hızlı ve güzel bir örnek verelim. Örneğin; telefonunuz içerisinde saklamak ve hiç bir zaman kaybetmek istemediğiniz resimler mi var? Drive ile telefonunuz değişse bile hatta, çalınsa bile bu resimlere ulaşmak çok kolay. Çünkü bu resimler zaten telefonunuzda değil, Google’ın güvenli depolarında.

Şimdi, sizin için önemli olan resimlerinizi Google Drive’a yüklediğinizi varsayalım. Telefonunuz değişti, kayboldu veya hasar gördü ise, herhangi bir bilgisayar, tablet veya telefon ile resimlerinize tekrar ulaşabilirsiniz. Hatta bir internet kafeye girip dosyalarınıza ve resimlerinize ulaşabilirsiniz ve indirebilirsiniz.

Google arama motoruna “Google Drive” yazın. Google Drive, sizden giriş yapmanız için; google mail adresinizi ve şifrenizi isteyecek. Buradan Google Drive’a giriş yapabilirsiniz. Sağ üsteki Drive’a gidin kısımdan google mail adresiniz ve şifrenizi yazarak ile giriş yapabilirsiniz. Gerekli yerlere mail adresinizi ve şifrenizi yazdıktan sonra, daha önce Drive’a yüklediğiniz resimleri görebilirsiniz. Eğer, yabancı bir bilgisayardan giriş yapıyorsanız “şifreniz kayıt edilsin mi?” sorusuna kesinlikle “hayır” cevabını vermenizi öneririz. Bu sayede, siz bilgisayarı terk ettikten sonra, başka biri Drive’daki resim ve dosyalarınıza ulaşamaz.

Drive’daki resim ve dosyalarınıza göz gezdirebilir veya bir flash disk’e kopyalayabilirsiniz. Yabancı bilgisayardan giriş yaptıysanız, sağ taraftaki hesap kısmından çıkış yapmayı unutmayın. Eğer çıkış yapmayı unuttuysanız; merak etmeyin, şifrenizi google chrome tarayısıcına kaydettirmediyseniz bir süre sonra drive hesabınızdan otomatik çıkış yapılacaktır.

Drive Başka Ne İşe Yarar?

 • Dosya yedekleme ve kopyalama,
 • Word, Excell, pdf, mp3, video, resim dosyalarını indirmeden düzenleme ve açma.
 • Mail veya whatsapp gibi uygulamalar ile gönderemediğiniz, çok büyük ebatta dosyaları, resimleri, müzik ve videoları paylaşarak gönderebilme.
 • Android telefonunuzdaki her şeyi yedekleyebilme. (Daha önce kullandığınız program, oyun, telefon numaraları, resim, mail ve daha bir çok şeyi daha sonra tekrar kurmak üzere yedekleme.)

Google Drive Nasıl Kullanılır?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi google drive uygulaması, android telefonlar ve tabletler ile yüklü geliyor. Google Drive’ı hem telefondaki yüklü şekli ile hem de; internet arama motorları ile aratarak, yükleme yapmadan kullanabilirsiniz. Tabi Android telefon ve tabletlere yüklü bir Drive uygulaması, oldukça pratik ve daha hızlı olacaktır.

Bilgisayar ile Drive’a giriş yapmak ise oldukça kolaydır. Google’a “Google Drive” yazın ve istenilen yerlere telefonunuzda kullandığınız mail adresinizi ve şifrenizi girin. Şimdi, daha detaylı açıklama ve videolara geçelim bu sayede Google Drive nasıl kullanılır? daha iyi anlaşılabilir.

Drive Nasıl Kullanılır?

Öncelikle telefon ve tablette yüklü drive uygulaması ile başlayalım. Android bir telefonunuz veya tabletiniz varsa, zaten Google Drive yüklüdür. Fakat, google drive uygulamasını kullanmaya başlamadan önce, uygulamayı Playstore’dan güncellemenizi öneriyoruz. Bu sayede, en güncel versiyonu kullanarak, en hızlı ve en hatasız olanını kullanabilirsiniz.

Google Drive Güncelleme

 • Play Store’a girin.
 • Üstteki satıra “Drive” yazın. Renkli üçgen logolu Drive uygulamasının sağındaki güncelle butonuna basın. Uygulama zaten en son sürüm ise, aç butonu çıkacaktır.
 • Güncelleme sırasında wifi veya mobil internete bağlı olduğunuza emin olun. Birkaç saniye içinde güncelleme yapılacaktır. Güncelleme bittikten sonra aç butonu aktif olacaktır. Aşağıdaki drive güncelleme videosunu izleyin.
Google drive güncelleme

Google Drive Çöp Kutusu Boşaltma

Android işletim sisteminde dosya üzerine uzun basın ve yukarıdaki çöp kutusu butonuna tıklayın. Ardından, çöp kutusuna taşınsın mı uyarısına onay verin. Google drive’ın çöp kutusu, 30 gün sonra tamamıyla silinecektir. Fakat, siz yer kazanmak için hemen silebilirsiniz.

Google drive çöp kutusu boşaltma

 • Google Drive’da üstteki üç çizgiye tıklayarak çöp kutusuna girin.
 • Çöp kutusu simgesini tıklayın.
 • Android işletim sisteminde dosya üzerine uzun basın ve sağ üstteki üç noktaya basın.
 • Çıkan menüde tamamıyla sil butonuna tıklayın.

Aşağıdaki videoyu izleyerek google drive çöp kutusu boşaltmayı deneyebilirsiniz. Videonun sağ alt kısmındaki çalma hızı seçeneğini düşürerek daha detaylı bakabilirsiniz.

Google drive çöp kutusunu boşaltma

Google Drive Saklama Alanı Ne Kadar?

Google drive saklama alanı ne kadar, google drive depolama alanı ne kadar? Google Drive’ın güncel saklama alanı 15 gb dır. Geçtiğimiz yıllarda Google, 10 gb olan Drive’ın saklama alanı 15 gb’a arttırdı. Ücretsiz bir depolama alanı için hiç de fena değil. Üstelik Google güvencesi ve hızı ile kullanıyorsunuz.

Google saklama alınına mailler dahildir. Bu nedenle, arada bir gereksiz mailleri silmenizi öneriyoruz. Ayrıca, Google Drive’ın içindeki dosyalarınızı kontrol ederek, gereksiz ve eski dosyalarınızı silebilirsiniz.

Depolama alanı 15 gigabayt olan Drive’ın saklama alanın daha net anlamanız için, yaklaşık olarak neler sığdırabileceğinize bir bakalım.

 • 30.000 orta çözünürlükte resim ya da
 • 4350 adet orta büyüklükte müzik dosyası ya da
 • 140.000 adet Word ya da Excell dosyası ya da
 • 2000 adet 20-50 saniyelik orta çözünürlükte video sığdırabilirsiniz. (Değerler yaklaşık olarak verilmiştir. Video, resim ve ses dosyalarının çözünürlüğü ve uzunluğuna göre değişebilir. Belgelerin sayfa sayısına göre değişebilir.)

Google Drive Dosya Yükleme

Google drive’a bir ya da birden fazla dosyayı tek tek veya aynı anda yükleyebilirsiniz. Büyük boyutlu dosyalarınızı hızlı bir wifi ağ üzerinden yüklemenizi öneriyoruz.

Ayrıca, google her ne kadar yükleme açısından hızlı olsa da birden fazla dosya yüklemek zaman alacaktır. Özellikle büyük boyutlu videoları yüklemek zaman alabilir. Resimleriniz ise toplu olarak seçip drive yükleyebilirsiniz. Yaklaşık olarak bir örnek vermek gerekirse; yaklaşık 300 adet fotoğrafı drive’a aynı anda yüklemek bir wifi ağı ile 20-25 dakikayı bulabilir. (Tabi wifi hızına da bağlı.)

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Google Drive’a dosya yüklemeden önce, drive içinde bir klasör ayrımı yapabilirsiniz. Örneğin; müzik, resim ve video klasörlerini ayrı ayrı oluşturup bu kısımlara atarsanız, daha sonra ulaşmak da kolay olacaktır. Yanlış bir klasöre yükleme yaparsanız endişe etmeyin, dosyanızı daha sonra bir başka klasöre de taşıyabilirsiniz.

Google Drive’a Dosya Yükleme ve Paylaşma

Onlarca dosyayı aynı anda Google Drive’a yükleyebilirsiniz. Fakat, kontrol edebilmeniz açısından gruplar halinde yüklemek daha faydalı olacaktır. Örneğin resimler 10’ar veya 20’şer li gruplarda. Müziklerinizi 3’er veya 5’er li gruplarda. Videolarınızı ise tek tek yüklemenizi öneriyoruz. Böylece, internette meydana gelebilecek bir kesintide kontrol etme veya yüklenemeyen dosyayı bulmanız daha kolay olacaktır.

Android telefondan veya tabletten Google Drive dosya yüklemenin iki yolu var. Birincisi direkt olarak Drive programını açarak dosya yüklemek. İkinci seçenek ise; yüklemek istediğiniz dosyaları paylaşarak. Şimdi bu iki yöntemi de videolar ile destekleyerek açıklayalım.

Google Drive Dosya Yükleme 1. Yöntem

Cep telefonundan Google Drive’a dosya göndermenin ilk yolu; Google Drive’ı açarak yüklemek istediğiniz dosyaları seçmek.

 • Programı açtıktan sonra, sayfanın sağ alt köşesindeki “+” işaretine basın ve yüklemek istediğiniz dosyaları seçin.
 • Çıkan ekranda yükle butonuna basın.
 • Solda çıkan menü telefonunuzun içindeki dosyaları gösterir. Yüklemek istediğiniz kısımdan ses, fotoğraflar veya dosya yöneticisini seçin. (Dosya yöneticisi telefonunuzdaki tüm dosyaları gruplanmış halde gösterir.)
 • Dosya yöneticisinden yüklemek istediğiniz dosyayı bulun. İşaretlediğinizde otomatik olarak dosya yüklenmeye başlayacaktır. Birkaç dosya seçmek için uzun basarak seçim yapın.
 • Dosyanın yüklenme durumunu görmek için; telefonunuzun bildirim çubuğunu aşağı indirin. Yüklenen veya yüklenmekte olan dosyaları göreceksiniz. Eğer dosya yüklenmesi başlamadıysa wifi ile bağlanın veya ayarlar kısmından mobil veri akışını da seçin.

Aşağıdaki videoda Google Drive’a direkt giriş yaparak müzik yüklemeyi gösterdik. Diğer dosya yükleme yöntemini ise sayfanın biraz daha aşağısında bulabilirsiniz.

Google drive nasıl kullanılır? (Telefondan google drive dosya yükleme 1. yöntem)

Google Drive Dosya Yükleme 2. Yöntem

Drive’a dosya yüklemenin ikinci yolu; drive yüklemek istediğiniz dosyaları bulup, paylaşım butonuna basmaktır. Ardından Drive’ı seçerek kolayca yükleme yapabilirsiniz.

 • Yüklemek istediğiniz dosya, resim veya müziğin üzerine uzun basın. (Telefonunuzun doya yöneticisi veya fotoğraflar kısmı ile başlangıç yapabilirsiniz.)
 • Sağ üst kısımdaki noktalardan “Paylaş” butonunu bulup basın.
 • Çıkan ekranda renkli, üçgen simgeli, Google Drive’a tıklayın.
 • Çıkan ekranda sağ kısımda “Kaydet” butonuna basarak dosyayı yükleyin. Yüklemeden dosyanın önce ismini, kaydedileceği klasörü veya drive hesabını değiştirebilirsiniz.
 • Telefonun üst kısmındaki bildirim ekranını aşağı çekerek, dosyanın yüklenip yüklenmediğini kontrol edebilirsiniz.

Aşağıda videoda telefondan google drive dosya yükleme yapabileceğiniz ikinci yöntemi paylaştık.

Google drive ne işe yarar? (Telefondan google drive dosya yükleme 2. yöntem)

Google Drive Dosya İndirme

Daha önce Drive’a yüklediğiniz dosyalarınızı indirmek çok kolay. Toplu olarak dosya indirmeyi düşünüyorsanız, Drive dosyaları indirilmeden önce sıkıştırabilir. Yüklemede olduğu gibi indirirken de dosyaların üzerine uzun basıp toplu seçim yapabilirsiniz.

Özellikle, aradığınız bir dosyayı üstteki arama çubuğunu kullanarak bulabilirsiniz. Son günlerde yüklediğiniz bir dosya ise, sol üstteki menü çizgisine basarak en son dosyalara rahatça ulaşabilirsiniz.

 • Drive’a girin,
 • Dosyalarınızı tek tek veya basılı tutarak toplu olarak seçin,
 • Sağ üst kısımdaki 3 noktaya basın,
 • Seçtiğiniz dosyalar indirilmeye başlayacak,
 • Bildirim çubuğu alta çekerek indirme durumunu kontrol edebilirsiniz.

Aşağıdaki Google Drive dosya indirme videosu size yardımcı olabilir.

Google Drive’dan telefona dosya indirme

Google Drive İndirilenler Nerede?

Google drive indirilen dosya nerede tutuluyor? Yeni indirdiğiniz dosyaları bildirim çubuğunu alta çekerek üzerine tıklayıp ulaşabilirsiniz. Bunun dışında telefonunuzdaki dosya yöneticisi aracı ile çalıştığınız en son dosyalara ulaşabilirsiniz. Ayrıca, dosya yöneticisi içindeki indirilenler klasörünü kontrol edebilirsiniz.

Bilgisayarda google drive indirilen dosya nerede bulunur? İndirilen dosyalar alt bildirim çubuğunda görünür. İndirilen doyanın yanındaki ok tuşuna basın. “Klasörde göster” seçeneğini işaretleyin. Ardından, dosyanızın bulunduğu klasöre geçiş yapacaksınız ve dosyanız işaretli şekilde karşınıza çıkacak.

Google Drive kullanımı ile ilgili sorularınızı yorum kısmından yapabilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar