Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

En Kaliteli Matkap Ucu Hangisi?

en kaliteli matkap ucu hangisi
En kaliteli matkap ucu hangisi?

Matkap uçları bir çok firma tarafından üretiliyor veya ithal ediliyor. Bu firmalar, matkap uçlarını farklı kalitede üretiyorlar. Öncelikle, amacınıza uygun bir matkap ucu satın almalısınız. Ahşap delmek için, beton delmek için veya metal delmek için kullanılan özel üretim matkap uçları bulunuyor. Matkap ucu seçiminizi kolaylaştıracak ve en kaliteli matkap ucu hangisi, en iyi matkap ucu hangisi? sorularınıza cevap olabilecek detaylar aşağıda.

En Kaliteli Matkap Ucu Hangisidir?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, matkap ucu seçimi yaparken markadan ziyade, ürüne yoğunlaşmanız gerekiyor. Çünkü, her üreticide alt, orta ve üst segment matkap uçları var. Özellikle, metal ve beton delmek için farklı segmentlerde bir çok matkap ucu üretiliyor.

Farklı segmentdeki matkap uçlarını her firma kendi işareti ile belirliyor. Örneğin; bir marka kalite segmentini belirlerken matkap ucuna elmas simgesi koyuyor. Bu elmas simgesinin sayısı ne kadar fazla olursa, o kadar üst segment oluyor. Örneğin; bir elmas simgesi alt segment bir matkap ucunu, 3 elmas simgesi ise üst kalite bir matkap ucunu gösteriyor.

Başka bir matkap üreticisi firma ise, üst kalite matkap ucunu belirlemek için, kanal içlerine kırmızı, sarı veya mavi şeritler çekebilir veya üzerine kaliteyi belirleyen harfler koyabilir. Her firmada kaliteli matkap ucunun simgesini bilmek mümkün değil. Bu nedenle, büyük bir yapı marketten matkap ucu satın alacaksanız satış danışmanının tavsiyelerini göz önüne almakta fayda var.

Yukarıdaki anlatımın en kaliteli matkap ucu hangisi? sorunuza cevap olduğunu umuyoruz. Şimdi, matkap uçları hakkında biraz daha detaylı bilgi verelim.

Demir Delmek İçin Hangi Matkap Ucu?

demir için hangi matkap ucu
Demir delmek için hangi matkap ucu?

Metal ve demir delmek için özel metal matkap ucunu kullanmanız gerekiyor. Metal için matkap ucu satın alırken deleceğiniz metalin kalınlığı da çok önemlidir. İnce bir sac veya birkaç mm. kalınlığında bir metal delecekseniz, sıradan bir metal matkap ucu satın alabilirsiniz. Fakat, kalın ve sert bir metali delmek için üst segment, titanyum, kobalt alaşımlı matkap ucuna ihtiyacınız olacak.

Ayrıca, mesleğiniz icabı sürekli metal, duvar deliyorsanız veya bir çalışma atölyeniz varsa, matkap ucu seçimine dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü, matkaba uygun olmayan uçlar, delmek için fazla zorlandığı için, matkabınızın yanmasına da neden olabilir.

Beton Delmek İçin Hangi Matkap Ucu?

beton delmek için hangi matkap ucu

Öncelikle, beton delmek için darbeli bir matkaba ihtiyacınız olacak. Normal matkaplar, yani bildiğiniz küçük el matkapları dişli atlatarak, kol gücünüzün de yardımı ile darbe vurur ve bu matkaplar çoğu zaman ev için yeteri olur. Bu matkaplar için beton matkap ucu kullanmanız yeterlidir.

Fakat, sürekli duvar delmek için pnömatik bir matkap ve sds uç kullanmanız daha yerinde olacaktır. Beton delmek için, sds yani kanallı matkap uçları çok daha dayanıklıdır. Sürekli beton delen ustalar sds matkap uçlarını kullanırlar.

Kaç Çeşit Matkap Ucu Vardır?

Hobi amaçlı kullanımları da sayarsak oldukça fazla matkap ucu çeşidi var. Fakat genel olarak ahşap, metal ve duvar olmak üzere üç çeşit matkap ucu vardır diyebiliriz.

Her matkap ucu uygun olduğu alanda kullanılmalıdır. Aksi halde fazla zorlama meydana gelebilir, uç yanabilir, delinen materyal hatta matkap zarar görebilir.

En çok kullanılan matkap uçları hss ve sds matkap uçlardır. Hss normal matkaplara takılır. Sds ise uç ise kanallıdır. Matkaba kolayca sökülüp takılabilir, mandren gerekli değildir. Sds uçlar Pnömatik matkaplarda kullanılır.

Üniversal yani, her çeşit malzemede kullanılan matkap uçlarını da bulabilirsiniz. Fakat, farklı materyaller için farklı uç kullanmanızı öneriyoruz. Bu matkap uçları metalde, ahşapta veya betonda aynı başarıyı gösteremezler. (Araba lastiği gibi düşünün. Dört mevsim lastiklerin her yolda aynı verimi vermemesi gibi.)

Evde en çok kullanılan matkap ucu numaraları 6 mm, 8 mm, 10 mm. numara matkap uçlarıdır. Evde tedbir için, bu numara uçlardan beton başta olmak üzere demir ve ahşap için olanlarını satın alabilirsiniz. Dübel de satın alırken, yine bu numaralarda satın alırsanız acil durumlar için küçük bir set elde etmiş olursunuz.

Bazı Matkap Ucu Markaları

  • Bosh
  • Black&Decker
  • Dewalt
  • Makina Takım
  • Attlas

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar