Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

bilgisayar alırken dikkat edilmesi gekenler
Bilgisayar alırken nelere dikkat edilmeli?

İster laptop bilgisayar düşünün, ister masaüstü; tam olarak amacınıza uygun bir bilgisayar satın almanız gerekiyor. Aksi halde, bilgisayar satın alırken gereğinden fazla ödeme yaparsınız. Teknolojik terimlere yabancı olan okuyucularımızı da düşünerek, yazımızı yalın bir anlatım ile hazırladık. “Bilgisayar alırken nelere dikkat edilmeli, bilgisayar alırken dikkat edilmesi gereken özellikler nelerdir?” bilgisayarın parçalarını ayrı ayrı açıklayarak, sade bir anlatım yaptık.

Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Pc alırken nelere dikkat edilmeli? Bilgisayarın fiyatını etkileyen en önemli faktör marka değildir. İçerisinde kullanılan işlemci, ekran kartı, hard disk gibi parçaların üstünlüğüdür. Yani, bildiğiniz bir markanın bilgisayarı üretim aşamasında her ne kadar kalite aşamalarından geçse de; hiç adını duymadığınız bir bilgisayar ondan çok daha etkileyici bir güce ve hıza sahip olabilir. Dolayısıyla, böyle bir bilgisayarın fiyatı o oranda yüksek olacaktır. Peki, bilgisayar alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Bilgisayar alırken nelere dikkat edilmeli? sorusuna açık bir cevap vermek için; bilgisayarların içindeki temel parçalarından bahsetmeliyiz. Endişelenmeyin, gayet yalın ve açık bir anlatım hazırladık sizin için. Öncelikle, bilgisayar alırken dikkat edilmesi gereken özellikleri maddeler halinde sıralayalım.

Bilgisayar Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Özellikler

 • Hard Disk (Depolama)
 • Ekran Kartı
 • Monitör (ekran)
 • İşlemci (İntel, Amd)
 • Anakart (Tüm parçaların ve soketlerin üzerine bulunduğu kart.)
 • Ram (Bilgisayarın kendi işletim sistemi ayrıca, diğer tüm programların çalışması için.)

Şimdi, yukarıdaki özellikleri tanıyarak, bilgisayar satın alırken tam olarak hangisine, ne kadar ihtiyacınız var? anlamaya çalışalım.

1) Hard Disk

Harddisk bilgisayarın depolama alanıdır. Yani program, resim, video, müzik gibi her şeyi içinde barındıran bir depodur. Buna rağmen, bilgisayarın en önemli ve en pahalı parçası değildir. Günümüzde bilgisayarlarda en kullanılan harddiskler Sata Disk ve SSD disklerdir.

a) HDD Disk

hard disk
HDD Hard disk

HDD diskler için biraz daha eski teknoloji diyebiliriz aslında. Bu diskler bildiğiniz cd’lerin daha büyük ve gelişmiş halidir. Bilgisayarlarda senelerdir hatta günümüzde de hala Sata Diskler kullanılıyor.

HDD diskler bilgisayarınızda çalışırken, içerisinde dönen bir cd olduğu için, ince bir dönüş sesi çıkarır. Fakat, kasa içerisinde olduğu için bu ses pek de fark edilmez. Hdd diskler Dayanıklı olması için, metal bir gövdeye monte edilmişlerdir. Fakat, yine de düştüğünde zarar görme ihtimali vardır. Fiyatı makul olduğu için, günümüzde hala bilgisayarlar içerisinde kullanılıyor.

İyi bir HDD disk en az 10 yıl bozulmadan çalışabilir. Bazı HDD disk markaları: Seagate, Western Digital, Samsung v.b.

Eğer, içerisinde HDD Disk bulunan bir bilgisayar satın almak istiyorsanız; en az 1 TB olmasını tavsiye ediyoruz. “250 gb düşük”, (gigabayt) “500 gb” kabul edilebilir. “1 TB” (terabayt) iyi ve “2 Tb” ve üzeri de oldukça büyük kapasiteye sahiptir diyebiliriz. Şimdi ikinci depolama birimi olan SSD disklere geçelim.

b) SSD Disk

bilgisayar alırken nelere dikkat etmeliyiz
SSD disk

SSD diskler de son yıllarda bilgisayarlarda sıkça kullanılan çok hızlı depolama birimleridir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi bilgisayarınız her şeyi depolamaya yarayan cihazlardan biridir.

Satın alacağınız bilgisayar içerisinde HDD yerine SSD disk bulunması büyük bir avantaj olmasına rağmen, bilgisayarın fiyatını oldukça yükseltir.

SSD diskler HDD diskler gibi cd görünümünde değildir. Bir hafıza kartı gibi düşünebilirsiniz. SSD disklerin avantajlarından bahsetmek gerekirse:

 • Küçük boyut
 • Sessiz çalışma
 • Yüksek hız
 • Çok uzun ömürlü kullanım

Gördüğünüz gibi SSD diskler, standart (HDD) hard disklerden oldukça avantajlıdır. Fakat, düşük kapasiteli olanlarının bile oldukça yüksek fiyatlardan satıldığını görüyoruz. Düşük kapasiteli bir SSD nin fiyatı yüksek kapasiteli bir HDD diske yakındır. Bazı SSD hard disk markaları: Sandisk, Kingston, WD v.b.

SSD fiyatları yüksek olduğu için, bazı bilgisayarlarda küçük bir SSD ve büyük boyutta bir HDD bulunuyor. SSD disk’in içine hızlı çalışması Windows kuruluyor. HDD ise müzik, oyun, resim ve diğer programları depolamak için kullanılıyor. Bilgisayarınızda bir SSD disk varsa; Windows’un açılışında bile hızı fark edebilirsiniz.

Eğer, içerisinde SSD Disk bulunan bir bilgisayar satın almak istiyorsanız; en az “1 TB” olmasını tavsiye ediyoruz. Fakat, bilgisayarınızın fiyatını iki katına çıkarabileceğini unutmayın. Bu nedenle maliyeti azaltmak için birçok bilgisayarsa düşük kapasiteli “250 gb” SSD diskler kullanılıyor. Hızlı bir Windows için “250 gb” yeterli oluyor. Hard disk ve SSD diskler hakkında daha fazla bilgi almak için; linke tıklayarak, “Hard disk ve SSD bellek alırken nelere dikkat edilmeli?” yazımızı okuyabilirsiniz.

2) Ekran Kartı

ekran karti
Ekran kartı

Ekran kartları bilgisayarların olmazsa olmazlarındandır. Ekran kartları, bilgisayarın en pahalı parçalarından biridir. Öyle ki, bazı ekran kartları ile birkaç tane orta seviye bilgisayar satın alınabilir. Buna rağmen, ekran kartı olmadan da bilgisayar çalışabilir. Bazı ekran kartları ana kart içerisindedir. Ana kart içerisinde bir ekran kartı varsa, bilgisayarınız için ayrı bir ekran kartı satın almanıza ihtiyaç kalmaz. Fakat, oyunlarda yüksek performans beklemeyin. Hatta, birçok güncel oyunu açamayabilirsiniz.

Peki neden ekran kartı önemli? oyuncular için ve üç boyutlu uygulamalar için ekran kartı çok önemlidir. Fakat, ev ve ofis işleri, youtube ve diğer sosyal medya kullanımı için orta ayarda bir ekran kartı, hatta ana kartın üzerinde bulunan dahili bir kartı bile yeterli olacaktır. Eğer bilgisayarınızda 3 boyutlu oyunlar oynamayı düşünmüyorsanız, ekran kartına çok takılmayın.

Yine de; iyi bir ekran kartı alıp oyun da oynamak istiyorsanız, çok yüksek maliyetler ile karşılaşabileceğinizi hatırlatalım. Ekran kartının kalitesini ram, kaçıncı nesil olduğu, marka, gpu gibi etkenler belirler. Yukarıda bahsettiğimizi gibi kafa karıştırıcı teknik detaylar ile sizi meşgul etmeyeceğiz. 1 gb ve altı ekran kartı düşük, 2 gb ekran kartı orta seviye, 4 gb ve üzeri ekran kartlarının genellikle üst seviye olduğunu söyleyebiliriz.

3) Monitör

bilgisayar alırken nelere dikkat edilmeli
Monitör (ekran)

Monitör alırken en çok dikkat edilen nokta, ekranın büyüklüğüdür. 19 inc ve altı küçük 21- 24 inç civarı orta, 24 inc üzeri de büyük ekran olarak nitelendirebiliriz.

Zamanla bilgisayarların gelişmesiyle monitörlerin ebatları da büyüdü. 2000 li yıllarda 19 inç monitör büyük kabul edilirken, günümüzde küçük sayılabilecek boyutlarda kalıyor. Özellikle oyuncular 24 inç üzeri monitör, ev ve ofis kullanıcıları için 21 inçlik monitörler yeterli olacaktır.

4) İşlemci

Bilgisayar alırken dikkat edilmesi gerenlerin başında işlemci yer alır. İşlemci, bilgisayarın beyni gibi çalışan tüm matematik ve bilgi akışını kontrol eden, tüm program ve aygıtların çalışmasını sağlayan birimdir.

Çok eski işlemcilerden bahsetmeyeceğiz. Günümüzde sanal mağazalarda da sık sık gördüğünüz bilgisayarlarda kullanılan işlemciler:

 • İntel işlemci
 • Amd işlemci

Şimdi, bu işlemcilerden biraz bahsedelim. Çünkü, doğru işlemciyi seçerek, satın alacağınız bilgisayarın fiyatını ciddi miktarlarda aşağı çekebilirsiniz.

a) İntel İşlemci

iyi bir bilgisayar almak için nelere dikkat etmeliyiz
İntel İşlemci

İntel işlemciler, en çok bilinen ve tercih edilen işlemciler arasında yer alıyor. Sanal mağazalardaki bilgisayarlara bir göz atın çoğunda i3, i5, i7, i9 gibi tanımlar olduğunu göreceksiniz. Tahmin edebileceğiniz gibi i3 en düşük işlemci ve i9 a kadar yükselerek devam ediyor. Eski model intel işlemcilerini saymazsak; i3, i5, i7, i9 gibi işlemciler günümüz intel işlemcilerini ifade ediyor. Bunların dışında yine İntel’e ait olan, Celeron işlemci var. Celeron için düşük seviye bir işlemci olduğunu söyleyebiliriz. Celeron yerine İntel İ3 işlemci daha iyi bir seçim olacaktır.

En çok merak edilen i3 işlemci ile neler yapılabileceğine değinelim. i3 işlemci ile basit seviyede oyunlar oynayabilirsiniz. Ayrıca, ofis programlarını çalıştırabilir, internette sorunsuz gezinti yapabilir, Youtube, Instagram, Facebook gibi sosyal medya kanallarına girebilir, videoları sorunsuzca izleyebilirsiniz. Kısacası standart ev kullanıcısı için ve ilköğrenim eğitimi alan çocuklar için uygun bir işlemcidir.

Eğer intel işlemcili bir bilgisayar almayı düşünüyorsanız; biz en az i5 işlemcili almanızı öneriyoruz. Böylece orta seviye oyunları oynayabilir, bilgisayarınıza yüklediğiniz çeşitli orta seviyeli oyun ve programlarda sorun yaşamazsınız. Ayrıca, hız için kabul edilebilir, bir seviye elde etmiş olursunuz.

Sizin için fiyat önemli değilse, yıllarca kullanabileceğiniz, yüksek performanslı bir işlemci arıyorsanız, size İntel i9 üzeri bir işlemci öneriyoruz.

b) Amd İşlemci

bilgisayar seçimi
Amd işlemci

Çok bilinmese de bilgisayarlarda en çok kullanılan işlemcilerden biri de Amd işlemcidir. Özellikle, kampanyalı düşük fiyatlı bilgisayarlar içinde Amd işlemci olma olasılığı yüksektir.

Amd işlemcinin fiyatı, İntel işlemciye göre biraz daha düşüktür. Fakat, herhangi bir dezavantaj veya kötü etkiye sahip değildir. Hatta, oyun performansı iyi olduğu için, oyuncular tarafından sıkça Amd işlemci sıkça tercih ediliyor.

İyi ve ekonomik bir bilgisayar satın alma düşünceniz varsa; Amd işlemcilerini tercih edebilirsiniz. Amd’nin de kendi arasında performans grupları bulunuyor. AMD Ryzen 3, AMD Ryzen 5, AMD Ryzen 7, AMD Ryzen 9 gibi. Burada da tahmin edebileceğinizi gibi, Amd’nin performansı 3 den 9 a kadar yükseliyor ve bu işlemciler İntel’in i3, i5, i7, i9 işlemcilerine denk geliyor.

5) Ana Kart

bilgisayar alırken hangi özelliklere dikkat edilmeli
Pc Anakart

Hazır bir bilgisayar alacaksanız; yukarıda belirttiğimiz özellikler sizin için yeterli olacaktır. Fakat, bir bilgisayar toplatmak istiyorsanız. Ana kart için size birkaç tavsiyemiz olacak. Mümkün olduğunca fazla usb yuvası olmasına dikkat edin. (USB 3.0 destekli)

6) Ram Miktarı

ram bellek
Ram Bellek

En az 8 gb. ram miktarına sahip bir bilgisayar almanızı öneriyoruz. 8 gb. altı düşük, 16 gb. ram iyi, 16 gb. üzeri de ileri seviye uygulamalar için uygundur. Standart ev kullanımı ve ofis için 8 gb, oyuncular için en az 16 gb, ileri seviye 3 boyutlu uygulamalar için 32 gb. ram uygun olacaktır.

Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Görünüşe ve markaya aldanmayın! Teknoloji hızla gelişiyor. Fakat, yüksek maliyetleri de beraberinde getiriyor. Yukarıda bahsettiğimizi gibi bilgisayarın fiyatını içerisindeki parçalar büyük oranda artırıyor. Fakat, bu parçalar bilinen bir marka içerisinde olduğu zaman fiyatının çok daha üst seviyelere ulaştığını görüyoruz.
 • En pahalı parçalar ekran kartları, işlemci ve SSD disklerdir. Amacınıza uygun bir bilgisayar tercih ederseniz, senelerce sorunsuz kullanabilir ve yüksek paralar ödemezsiniz.
 • Fiyatı en uygun bilgisayarlar, bilgisayarlar masaüstü bilgisayarlardır. Masaüstü bilgisayarlar, aynı özellikle laptoplara göre daha hesaplıdırlar. Aynı zamanda, özelleştirme ve yükseltmeye en uygun bilgisayarlar, masaüstü bilgisayarlardır.
 • Sürekli seyahat halindeyseniz; bir laptop veya all in one kasa bilgisayar sizin için uygun olabilir. All in one kasa türkçe tabiri ile hepsi bir arada bilgisayardır. Yani; sadece bir monitör ve klavyeden oluşur. Bilgisayarın çalışması için gerekli tüm parçalar monitör içindedir.

4 Yorum

 1. O kadar ayrıntılı ve her duruma göre anlatılmışki aydınlandım resmen muhtemelen mağazaya gidip bana önerdiler ilk pahalı yada kötü cihazı alacaktım fakat şuan neye ihtiyacım olduğunu çok iyi anladım . Ellerinize sağlık teşekkür ederim çok yardımcı oldu bu yazı benim için

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar