Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

Bilgisayar Neden Yavaşlar?

Bilgisayar neden yavaşlar
Bilgisayar neden yavaşlar?

Bilgisayarınız eski bir model olduğundan veya sonradan meydana gelmiş bir problem dolayısıyla yavaşlamış olabilir. Bilgisayarınızın neden yavaşladığını anlamanız için bazı donamınsal ve yazılımsal kontroller yapmanız gerekiyor. Endişe etmeyin, bilgisayarlar ile arası iyi olmayan okuyucularımız için de sade bir anlatım yaptık. Bilgisayar neden yavaşlar, laptop neden yavaşlar, windows neden yavaşlar? aşağıda basit anlatımlarla açıkladık. Ayrıca, yavaşlayan bilgisayarınız için neler yapmanız gerektiğini anlattık.

Bilgisayar Neden Yavaşlar?

Blgisayar yavaş çalışıyor.
Bilgisayar neden yavaşlar?

Bilgisayarın yavaş çalışmasını engellemek için, yeniden başlatmak, herkesin başvurduğu yöntemler arasındadır. Fakat bu yöntem, bildiğiniz gibi geçici bir yöntemdir. Ayrıca, PC’nin yavaş çalışmasını engellemek için virüs programını da devre dışı bırakmayın veya silmeyin! Güvenlik her zaman en önemli önceliğiniz olmalıdır.

Bilgisayar neden yavaşlar? Sayfanın başında da bahsettiğimiz gibi bilgisayarınızın yavaşlama nedeni sadece donanım yetersizliğinden kaynaklanmıyor olabilir. Bilgisayarınıza hızlandırıcı yeni donanımlar eklemeden önce, en temel yavaşlama nedenlerini öğrenmeniz için aşağıda bazı uyarılar yaptık. Bunları test ettikten sonra yine de bilgisayarınız yavaş çalışıyorsa, yeni bir donanım almayı düşünebilirsiniz. İşte, bilgisayarın en önemli yavaşlama sebepleri.

Windows, PC, Bilgisayar Neden Yavaşlar?

Bilgisayar neden yavaşlar?
Bilgisayar neden yavaşlar?
 1. Donanımsal yetersizlik.
 2. Isınma sorunları.
 3. Başlangıç uygulama ve eklentileri.
 4. Arka planda çalışan programlar.
 5. Virüsler.
 6. Güncellemeler.

Şimdi, yukarıdaki listedeki PC nizi yavaşlatan problemleri daha yakından inceleyelim. Böylece, Windows’unuzdaki yavaşlama sorununu daha net anlayabilir, bu sonuçlara göre önlem alabilirsiniz.

PC Neden Yavaşlar?

Pc neden yavaşlar. Pc yavaş çalışıyor.
Pc neden yavaşlar?

Bilgisayar neden yavaş çalışır? Bilgisayarınızın düşük ram miktarı, eski işlemci modeli, bilgisayarın başlangıcına yapışan uygulamalar ve eklentiler, virüsler, bilgisayarın aşırı ısınması ve bazı güncellemeler. Bunları hepsi bilgisayarı, laptopu ve Windows’u oldukça yavaşlatır. Şimdi, detaylara geçelim.

1) Donanımsal Yetersizlik

pc neden yavaşlar
Donanımsal yetersizlik bilgisayarı yavaşlatır!

Bilgisayar neden yavaşlar? Donanımsal yetersizlik, yani bilgisayarın kullanım esnasında gerekli ram, işlemci, ekran kartı ve harddisk gibi elemanların yetersiz kalmasıdır. Donanımsal yetersizlik, bilgisayarın en temel yavaşlama nedenlerinden biridir. Özellikle düşük (ram) bellek ve eski model işlemci bilgisayarı çok yavaşlatabilir.

Özellikle eski model bir bilgisayarınız varsa, süreki oyun ve program yüklemesi yapıyorsanız, bilgisayarınızın modeli, yeni çıkan uygulama ve oyunlar için yeterli olmayabilir. Bu durumda, bilgisayarınızı yeni bir bilgisayar ile değiştirebilirsiniz. Ayrıca, ram takviyesi yapabilir veya yeni bir işlemci taktırabilirsiniz. Peki, yeni bir işlemciye veya ram ilavesine ihtiyacınız olduğunu nasıl anlayacaksınız?

Bilgisayarın İlave Ram Veya İşlemciye İhtiyacını Anlama

Bilgisayarınızı açın. Gün içinde en çok kullandığınız program veya oyunu açın. Ardından bunlarla birlikte aynı anda kulladığınız uygulamalar varsa bunları da açın. Windows’ta görev çubuğuna sağ tıklayarak veya denetim masasından görev yöneticisine tıklayın.

Pc neden yavaşlar?
İşlemci ve ram kullanımı.

Yukarıdaki resimde işlemciyi ve ramı kullanan uygulamaları, ayrıca işlemci ve ramın yüzde kaçının kullanıldığı gösteriliyor. Gördüğünüz gibi resimdeki bilgisayarın işlemcisi (CPU) çok fazla kullanılmıyor. İşlemci yorulmuyor. Bu nedenle kullanımı %6 larda. Fakat, ram kullanımı (bellek) oldukça yüksek. Bu durumda belleği daha yüksek bir bellek ile değiştirmeyi veya ana kartınızda boş slot varsa ilave bellek takmayı düşünebilirsiniz.

Yeni belleğin (ram) bilgisayarınıza uyumlu olması gerekir. Bilgisayar donanımı ile aranız iyi değilse, bilgisayar kasasını veya laptopunuzu bir bilgisayar tamircisine götürüp, onun takmasını isteyebilirsiniz. Böylece, hem bilgisayarınıza uygun bir işlemci ve ram ilavesi yapabilir hem de donanım zararlarının önüne geçmiş olursunuz.

Hardisk’in Dolması

Yukarıda donanımsal yetersizliklerin bilgisayarı yavaşlattığından bahsetmiştik. PC’deki yavaşlama genellikle ram ve işlemcinin yetersiz olmasından kaynaklanır. Fakat, Hardisk’in (ana bellek, depolama alanı) artık dolmaya başlamışsa, bilgisayarınızı yavaşlatabilir. Özellikle işletim sisteminin kurulu olduğu bellek dolmak üzereyse, Windows artık yavaş çalışacacaktır. Hatta bazı donmalar olacaktır.

Bilgisayarınızın depolama alanını kontrol edin ve gerekiyorsa yeni bir depolama belleği alın. Depolama alanı ilavesinde Windows’u yeniden kurmanıza gerek yok. Sadece, yeni belleği usb yuvasına takın ve “C” sürücüsü içerisindeki dosyalarınızı bunun içerisine aktarın.

Harddisk’in Dolduğu Nasıl Anlaşılır?

Bilgisayar neden yavaşlar?
Harddisk’in dolduğu nasıl anlaşılır?
 • Görev çubuğunda “Başlat” a basın.
 • Sağ tıklayın.
 • Dosya gezginini seçin.
 • Sol taraftan sürücüyü bulup, sağ tuşa basın. (Genellikle “C” ismini alır.)
 • Sürücü üzerinde sağ tuşa basın.
 • Özellikleri seçin ve boş alanı kontrol edin.

2) Isınma Sorunları

Bilgisayar neden yavaşlar?
Bilgisayarın ısınmasını engelleyin!

Bilgisayarınız çalışırken ısınır. Bu ısıyı düşürmek için bilgisayar ve laptopların içine soğutucu fanlar ve borular monte edilmiştir. Bu fanlar ve soğutucu diğer donanımlar işlevinini yapamaz ve düzgün çalışmazsa, bilgisayarınız yavaşlar, durur, hatta zarar görebilir. Bunu engellemek için özellikle bilgisarınızın içindeki fanların çalışıp çalışmadığın kontrol edin. Bir masaüstü bir bilgisayarınız varsa, kendiniz de fanları kontrol edebilirsiniz. Laptop için bir bilgisayar tamircisinden yardım isteyebilirsiniz.

Eğer bilgisayarınızı kendiniz söküp fanların çalışıp çalışmadığını kontrol ettiyseniz, açmışken içini temizleyebilirsiniz. Fanı ve diğer parçaların üzerini yumuşak uçlu bir fırça ile temizleyin ve çıkan tozları aynı anda elektrik süpürgesi ile çekin. Böylece soğutmanın daha iyi gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz.

3) Başlangıç Uygulamaları ve Eklentileri

Bilgisayar neden yavaşlar?
Bşlangıç programlarını silin.

Biilgisayar neden yavaşlar? Özellikle bilgisayar, (Windows) geç açılıyorsa, başlangıçtaki program ve eklentilerden dolayı olabilir. Bilgisayarınızı açtığınızda Windows ile birlikte arka planda birçok program ve eklenti çalışır ve bazıları gereksizdir. Bunların bir kısmını ekranın sağ alt köşesindeki görev çubuğunda görebilirsiniz. Fakat, bazı program ve eklentiler çok iyi saklanırlar. Bunları bulmak için bilgisayarınıza ilave bir program yüklemeniz gerekebilir. Örneğin: Priform CCleaner. (Ücretsiz sürümü iş görecektir.)

Bilgisayar Geç Açılıyorsa Ne Yapmalısınız?

Windows yavaş ve çok geç açılıyorsa, Windows’un açılışına bir eklenti veya program yerleşmiş olabilir. Yakın zamanda internetten yüklediğiniz yeni bir program ile birlikte gelen tarayıcı eklentisi, virüs programı reklamı veya başka küçük programlar Windows’un açılışına yerleşmiş olabilir. Bunların Windows başlagıcındaki sayısı ne kadar artarsa, bilgisayar o kadar geç açılacaktır. Hatta, kullanım esnasında ramdan da (bellek) harcayarak, bilgisayarı siz kullanırken de yavaşlatabilir.

Bilgisayarınız geç açılıyorsa, gereksiz başlangıç programlarını silmeli ve durdurmalısınız. Peki başlangıca yapışan programları engelleyip, Windows’un açılışını nasıl hızlandıracaksınız?

Windows’un Açılışını Hızlandırmak ve Başlangıç Programlarını Engellemek

Windows’un açılışını hızlandırmak için gereksiz başlangıç programlarını ve kullanılmayan eklentileri silmeniz gerekiyor. Peki bunu nasıl yapacaksınız?

Windows'un açılışını hızlandırmak.
Windows’un açılışını hızlandırmak.
 • Masaüstündeki görev çuğuna sağ tıklayın.
 • Görev yöneticisi açın.
 • Üstteki başlangıç sekmesine tıklayın.
 • Çalışan ve gereksiz uygulamaları bulup, mouse sağ tuşu ile “devre dışı bırak”a basın veya gereksiz bir program ise “program ekle kaldır”dan tamamen bu programı silin. Bu işlemi tüm Windows sürümlerinde yapabilirsiniz.

4) Arka Planda Çalışan Programlar

windows yavaş açılıyor
Arka planda çalışan programları durdurun!

Bilgisayar neden yavaşlar? Windows’un arka planında çalışan programlar, çoğu zaman başlangıca yerleşir ve burada siz diğer programlarınız ile çalışırken çalışır ve ram tüketir. Bu da aynı anda yaptığınız işlemleri yavaşlatır. Bunu engellemek için arka planda çalışan programı bulup başlangıçtan kaldırın. Çok gerekli bir program değilse, silin. Ayrıca, bunları hızlıca, anlık durdurmak için görev yöneticisini kullanabilirsiniz. Yukarıdaki resme bakın. Uygulama üzerine gelin, sadece sağ tıka basıp, “devre dışı bırak”a basın.

Windows’ta Arka Planda Çalışan Programlar ve Eklentiler Nasıl Silinir?

Windows arka planda çalışan uygulamaları silme
Windows arka planda çalışan uygulamaları silme
 • Başlangıç programlarını silerken yaptığınız gibi masaüstünde görev çubuğuna sağ tıklayın.
 • Görev yöneticisini seçin.
 • Üst sekmedeki işlemler menüsündeki uygulamaların cpu ve ram kullanımını kontrol edin.
 • Cpu ve ram tüketimi fazla olan uygulama ve eklentileri mouse sağ tuşa basarak, “görevi veya işlemi sonlandır” butonu ile kaldırın.

5) Virüsler

Bilgisayar neden yavaşlar?
Virüsler bigisayarı yavaşlatır.

Bilgisayar neden yavaşlar? Bilgisayarınız aniden yavaşladıysa virüs girmiş olabilir. Özellikle yeni alınmış bilgisayarlarda yavaşlama nedenlerinin başında virüsler gelir. Çünkü genellikle, yeni bilgisayarlar donanımsal olarak yeterlidirler. Fakat, virüs koruma programları yoktur veya yeterli değildir.

Virüsler bilgisayarınızı oldukça yavaşlatabilir ve durdurabilir. Hatta önemli bilgilerinizi çalabilir. Bu nedenle, bilgisayarınıza mutlaka bir virüs programı kurun. Tehlikeli sitelere girmeyin ve program indirirken dikkatli olun. Zaten girdiğiniz sitelerde tehlike varsa, Google sizi uyaracaktır. Ücretsiz sürüm de olsa, mutlaka bilgisayarınıza bir virüs programı kurun.

6) Güncellemeler

Bilgisayar neden yavaşlar
Güncellemeler bilgisayarı geçici olarak yavaşlatır.

Bilgisayarınız gelecekte bios, windows ve diğer bazı programların güncellemeleri yapmak isteyecek ve bunları size arada bir hatırlatacaktır. Tabi bu güncellemeri görmek istemiyorsanız ve bu uyarılardan rahatsızlık duyuyorsanız, güncelleme bildirimlerini kaldırabilirsiniz. Bunu da yukarıda bahsettiğimiz gibi başlangıçtan veya programın kendi ayarlarından yapabilirsiniz.

Bilgisayar neden yavaşlar? Özellikle Window’un güncellemeleri bilgisayarınızı yavaşlatabilir. Bu geçici bir durumdur. Güncelleme sırasında özellikle internette yavaşlama görmeniz mümkündür. Güncelleme yapılırken mümkünse diğer programlarla çalışmayın ve internete girmeyin. Böylece, güncellemenin hızlı sona ermesini ve daha sağlıklı bir şekilde bitmesini sağlayabilirsiniz.

Laptop Neden Yavaşlar?

Laptop neden yavaşlar?
Laptop neden yavaşlar?

Laptop yavaş çalışıyor! Yukarıdaki bilgisayarın yavaşlama nedenlerinin tamamı laptoplar içinde geçerlidir. Donanımsal olarak laptopun artık yetersiz olması, Windows başlangıç programlarının ve eklentilerinin fazla olması, virüsler ve güncellemeler laptopu yavaşlatır. Fakat, laptopun yavaş çalışmasının nedeni başka sebeplere de dayanır. İşte laptopun yavaş çalışmasının diğer nedenleri.

Neden Laptop Yavaş Çalışıyor?

Laptop yavaş çalışıyor
Laptop neden yavaş çalışır?

Laptop neden yavaşlar? Laptopların kompakt yapısı gereği içerisindeki tüm elektronik donanım küçük bir alana sığdırılmıştır. Taşıma açısından büyük kolaylık sağlamasına rağmen, bu küçük alana sığdırılan donanım parçaları, yüksek ısı yayarlar ve bu dar alanda soğumak için yeterli miktarda havaya ulaşamazlar.

Dizüstü bilgisayarlar, masaüstü bilgisayarlardan daha kolay ısınırlar. Bu nedenle, dizüstü bilgisayarların altına daha fazla soğuk hava göndermek için sıklıkla laptop soğutucuları kullanılır. Özellikle oyun, çizim ve 3 boyutlu uygulamalar ve aynı anda birkaç uygulamanın açık olması laptoplarda ısınmaya yol açar. Laptop yavaş çalışıyorsa fazla ısındığından olabilir.

Laptop Yavaş Çalışıyor Nasıl Hızlandırabilirim?

 • Özellikle sık ve uzun süre kullanılan, işlemcisi ve ekran kartı ısınan laptoplar için laptop soğutucular, için çok faydalı olacaktır.
 • Laptop çok yavaş açılıyorsa, başlangıca yerleşen uygulamaları bulup silin veya dondurun.
 • Eski bir laptopunuz varsa, ram ve işlemcisini yenileyebilirsiniz.
 • Düşük bir ihtimal de olsa virüsler de laptoplarda yavaşlamaya neden olabilir. Bir virüs programı edinin ve tam tarama yapın veya önemli bilgilerinizi usb disk, taşınabilir bir SSD veya harddiske yedekleyip, laptopunuzu format edin.
 • Depolama belleğini kontrol edin. Gerekiyorsa arttırın. ((Depolama beleği) Harddisk satın almayı düşünüyorsanız, SSD ve Harddisk alırken nelere dikkat edilmeli?” yazımız ilginizi çekebilir.)
 • Laptopunuz güncellemelerden dolayı geçici olarak yavaşlamış olabilir. Güncelleme yapmasına izin verin ve mümkünse bu sırada dizüstü bilgisayarınız ile çalışmayın!

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar