Kuluçka Makinesi Kullanımı ve Kullanım Kılavuzu

Kuluçka makinesi kullanım kılavuzu
Kuluçka makinesi kullanımı

Kuluçka makinesi, tavuk, hindi yada diğer kanatlılar gibi gayet doğal ve sağlıklı civciv çıkarmak için tasarlanmıştır. Civciv yetiştiriciliği yapmak isteyenler için çok kullanışlı makinelerdir. Fakat kuluçka makinesi kullanımı bilinçli şekilde yapılmazsa civcivler zarar görebilir.

Kuluçka makinesinin düzenli olarak kontrol edilmesi gerekiyor. Özellikle, hobi kuluçka makinesi kullanımında çok dikkatli olunmalıdır.

Kuluçka makinesi, canlı bir hayvan gibi kendi bildiğine ve iç güdüsüne göre yumurtaları kontrol edemez yada ısıtamaz. Bu yüzden, bunu bizim kontrol etmemiz gerekiyor. Peki, hobi tipi kuluçka makinesinde yapılması gerekenler nelerdir?

Kuluçka Makinesi Kullanımı

kuluçka makinesi kullanımı

İlk 1-18. gün evresinde sıcaklık değeri 37,8 derece ve nem oranının %57-62 olması gerekiyor. Çoğu yerde bu 45-50 yada 55-60 gibi bir oran olarak belirtilmiş. Ama nem önemli bir etkendir. Bu yüzden kesinlikle bu oranlar dışına çıkmayın.

İkinci evre 18-24 gün evresi. Bu evrede sıcaklık 37,3 dereceye düşürülmeli ve nem oranı ise %68-73 arasında tutulmalı. Bu sayede eğer yumurtalarda herhangi bir sorun yok ise 19. günden başlayarak 22-23. güne kadar tüm civcivleriniz çıkacaktır.

Şimdi gelelim hobi tipi kuluçka makinesinin kullanımı sırasında dikkat edilmesi gereken noktalara.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, hobi tipi kuluçka makineleri bize bazı sorumluluklar yüklüyor.

Kuluçka Makinası Kullanım Kılavuzu

  • Makinelerde alt su haznesi katmanlı yapılmıştır. İkili katmanlarda tek katmana, X katmanlı olanlar için ise orta katmana su doldurun. Her iki günde bir 18. güne kadar su takviyesi yapın.
  • Daha sonra, kapağı kapatarak önce makinenizi fabrika ayarlarına döndürüp sıcaklık ayarlarını yapın ve çalıştırın. Eğer, makine ilk defa çalışacak ise genelde buna gerek yoktur.
  • Ortalama 10 dakika çalıştıktan sonra, kapağı açarak otomatik viyolü koyarak yumurtaları sivri kısımları aşağı gelecek şekilde yerleştirin ve tekrar kapağı kapatın.
  • Sıcaklık ve nem oranı düşecektir. Cihaz sıcaklık eşitleyene kadar ısıtıcıyı çalıştıracaktır. 37,8 dereceye geldiğinde ısıtıcı kapanacak fakat, sıcaklık artmaya devam edecektir. (Hobi tipi kuluçka makinelerinin kusurlarından bir tanesi budur. Eğer, bu sıcaklık artmaya devam ederse yumurtalarınız pişecek ve çok düşük sayıda çıkım alacaksınız.)

Hobi tipi kuluçka makinesinin doğru kullanımını aşağıda anlattık.

Hobi Kuluçka Makinesinin Doğru Kullanımı

Manuel olarak sıcaklık ayarını 36,5 dereceye düşürün ve başında bekleyin. 36,5 dereceye geldiğinde ısıtıcı duracak ama sıcaklık yavaş yavaş artmaya devam edecektir.

Sıcaklık arttıkça siz de manuel olarak her artan derece oranı kadar sıcaklık ayarını artırın. Örneğin; sıcaklık 36,8 olduysa siz ayarı 36,7 yapın. Sıcaklık artışı durduysa eğer, yavaş yavaş eşitleyerek sıcaklık ayarını 37,8 e sabitleyin.

Makine 37,8-38 derece arası çalışacaktır. Bu 0,2 derecelik oran herhangi bir sıkıntı yaratmaz. Bu nedenle telaşa kapılmayın.

Kuluçka Makinesi Nem Ayarı

Nem başta da belirttiğimiz gibi çok önemli bir unsurdur. Peki nem ne işe yarar?

Nem Yumurta kabuğunun çürümesi ve civcivin çıkmasını kolaylaştırmasının yanı sıra, civciv embriyosunun büyümesinde de büyük bir etkendir.

Nemin fazla olması halinde yumurtanın üst boşluğundaki hava kesesinin daralmasına ve embriyonun ölmesine neden olacaktır.

Az olması halinde ise, Kabuğun sert kalmasına ve civcivin yumurtadan çıkamaması veya zorlu bir çıkım yada embriyonun ölmesine neden olacaktır.

Su haznesini doldurduğunuzda genelde nem oranı 65-70 lere kadar çıkabilmektedir. (Hava şartları da önemli). İşte hobi tipi kuluçka makinesinde dikkat edilmesi gereken bir konu da budur.

Bunu önlemek için; kapak üstünde bulunan hava kapağının birisini çıkararak nem oranına göre açık şekilde üzerine koyun. Eğer nem halâ yüksekse biraz daha ara bırakın. Eğer kuluçka makinenizde havalandırma yoksa acilen makinenizi değiştirin.

Kuluçka Makinesi Kullanımı Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şimdi gelelim hobi tipi kuluçka makinesi kullanımı sırasında esas dikkat edilmesi gereken noktalara.

Yumurtaları yerleştirmiş olduğumuz çevirme viyolüne mutlaka dikkat edelim. Çünkü yumurtalar ağır geldiği için arada kaçırma yapıyor ve yumurtanız yan durması gerekirken dik kalıyor. Çevirme saati geldiğinde yana yatıp tekrar dik konuma geliyor ve yumurtalarınız hiç çevrilmemiş oluyor.

Bu da embriyoların oluşumuna engel oluyor. Bu yüzden günde iki defa mutlaka viyolün çevrilip çevrilmediğini kontrol ediniz. Eğer dik konumdaysa düzeltiniz. Kontrol süreniz mümkünse 2-3 saniyeyi geçmesin.

Düzeltme işlemini de mümkün olduğunca hızlı yapalım ve içeri soğumasın. Düzeltme işleminden sonrada yukarıda bahsettiğimiz sıcaklık ayarını da mutlaka yapalım.

 18.gün .çevirme viyolüyle birlikte yumurtaları çıkararak alt ızgaraya dizelim. Çünkü, çevrilme süresi tamamlanmıştır. Bu süreden sonra yumurtaların aşırı kımıldamaması gerekiyor.

Alt su haznesindeki bütün katmanları suyla doldurun ve en başta bahsettiğimiz gibi sıcaklık ve nem ayarlarını yapın.

19. yada 20. gün civcivler çıkmaya başlayacaktır. Kesinlikle her civciv sesini duyduğunuzda kapağı kaldırmayın. Günde 2 defa çıkan civcivleri almanız yeterlidir.

Civcivleri alırken dikkat etmeniz gereken en önemli unsur şudur: Herkesin yaptığı hata ve civcivim hasta dediği olay genelde bundan kaynaklanır:

Civcivler çıkış aşamasında yumurtanın içinde bulunan sarı içindeki tüm sıvıyı göbek bağı ile çeker. Ve kabuğu kırmaya başlar.

Kabuktan çıktıktan sonra, bu sarıya bağlı göbek bağını hala düşürmemiş haldedir. Bunu civcivi alırken dikkatli bakmazsanız fark edemezsiniz.

Civcivi aldığınız anda bu göbek bağı mühürlenmeden, civcivin göbeğinden kopar ve hem civcivi hastalıklara karşı savunmasız halde bırakır, hemde 24 saat acıdan susmaz.

Siz neden bağırdığını merak edersiniz sadece. O yüzden civcivi almadan göbek bağının kapanıp düştüğünden emin olun. Bu çok önemli bir unsurdur.

Her civciv alışınız da aynı zamanda civcivlerin çıktığı büyük kabukları mutlaka alın. Çünkü, civciv çıktığı anda çok hassas olduğu için diğer kabukların keskin yerine çarparak bir yerini kesebilir. (Buda çok önemli bir unsurdur.)

Bilgi videosu için, tavuk yetiştiricisi, Haluk Ertürk Bey’e teşekkür ederiz.

  • Şu etiketlerle ilgili benzer yazılara devam et :
  • Aletler
Önceki SayfadaDuvar Neyle Silinir, Duvar Nasıl Silinir?
Sonraki SayfadaKahverengi Kapıyı Beyaza Boyama Teknikleri

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz