Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

Telefon Hızlandırma Nasıl Yapılır?

telefon hızlandırma
Telefon hızlandırma nasıl yapılır?

Bu yazımızda, telefon hızlandırma ve android hızlandırma yöntemlerini anlattık. Ayrıca, telefonu hızlandıran uygulamalar ve ayarlardan telefon hızlandırma ile ilgili çok önemli bilgiler verdik.

Telefonunuz hangi model ve marka olursa olsun, zaman geçtikçe yavaşlamaya ve hafızası dolmaya mahkumdur. Çünkü, her geçen yıl üretilen programların ve oyunların boyutu ve kullandığı ram artıyor. Buna bir de depolama alanınız içine yıldan yıla biriken, çektiğiniz videolar, resimler ve belgeler de eklenince telefonun yavaşlaması kaçınılmazdır.

Telefon Hızlandırma

Yukarıda bahsettiğimiz gibi anroid telefonunuzun yavaşlaması için zaman içinde bir çok neden oluşuyor. Bu nedenler, telefonunun donanım özelliklerinden kaynaklanıyor olabilir, kullanılan programlar ile alakalı olabilir veya dolan hafıza ile alakalı olabilir.

Öncelikle, android telefonu hızlandırma yöntemlerini listeleyelim. Ardından, bu telefon hızlandırma yöntemlerini nasıl yapacağınızı anlatalım. Aşağıdaki telefonu hızlandırma teknikleri android dahil, birçok telefon işletim sisteminde işe yaramaktadır. Ayrıca, şarjınızın çabuk bitmesini de engeller.

Android Telefon Hızlandırma Nasıl Yapılır?

telefon hızlandırma
Telefon hızlandırma
 • Gereksiz ve kullanmadığınız programları silin.
 • Düzenli olarak videolarınızı, resimlerinizi ve diğer belgelerinizi bir harici belleğe veya bulut belleğine yedekleyin ve telefondakileri silin.
 • Ayarlardan telefon hızlandırma. (Ayarlardan arka planda çalışan uygulamaları durdurun.)
 • Telefon ile gelen hazır programları silin. Silemiyorsanız ayarlardan durdurun.
 • Hafif bir ram temizleme programı yükleyin.
 • Telefonu günde bir kez kapatıp açın.
 • Gereksiz servisleri kapatın. (Konum, bluetooth, NFC v.b.)
 • Kapak resimlerini ve hareketli ekran koruyucuları kaldırın. Resim koymak istiyorsanız, koyu renk bir resim koyun. Bu sayede, şarjınız da hızlı azalmaz.

Telefon Nasıl Hızlandırılır?

telefonu hızlandırma
Telefonu hızlandırma

Yukarıda listelediğimiz telefon hızlandırma yöntemleri, android telefon kullanan tüm markalar için geçerlidir. (Samsung, Huawei, LG, Redmi, Xiamoi, General Mobile, Oppo, Sony, Lenovo v.b.) Hatta yukarıdaki yöntemlerin birçoğunu android olmayan telefonlar için de kullanabilirsiniz.

Yukarıda anlattığımız telefon hızlandırma yöntemleri ile birlikte, bazı ücretli ve ücretsiz telefon hızlandırıcı programlar da yükleyebilirsiniz. Bu telefon hızlandırma programlarının bazıları işe yaramaktadır. Bazıları ise, geçici çözümdür. Çünkü, telefonu hızlandırmak için yüklediğiniz uygulama, zaten telefonun ramından ve depolama alanından kullanacaktır. Ayrıca, sürekli arka planda çalıştığı için işlemci ve ramdan harcayarak telefonun yine yavaşlamasına neden olur.

Telefon hızlandırıcı programları kullanırken, düşük yer kaplayanları tercih edin ve kurmadan önce yorumları inceleyin. Her kurduğunuz programın telefonunuzda bir kalıntı bıraktığını unutmayın! Telefon hızlandırma programları hakkında gerekli uyarılarımızı yaptığımıza göre artık, sayfanın başında listelediğimiz yöntemler ile android telefon hızlandırma nasıl yapılır? anlatalım.

Android Telefon Nasıl Hızlandırılır?

android telefon hızlandırma
Android telefon hızlandırma

Android telefon nasıl hızlandırılır, kasan telefon nasıl hızlandırılır? Aşağıda, android işletim sistemi kullanan veya kullanmayan tüm telefonlar için işe yarayacak telefon hızlandırma yöntemlerini açıklayarak anlattık. (Aşağıdaki telefon hızlandırma yöntemleri tablet, Samsung telefon, hatta Iphone için de geçerlidir.)

1) Gereksiz ve Kullanmadığınız Programları Silin

Android olsun veya olmasın tüm cep telefonlarındaki programalar, telefonun ramını kullanır. Ram, telefonun en önemli aracıdır ve ramın gereksiz olarak kullanılması, telefonun hızını ciddi oranda düşürür. Bu nedenle, hiç kullanmadığınız veya seyrek olarak kullandığınız programları silin veya geçici olarak kaldırın.

2) Düzenli Olarak Videolarınızı, Resimlerinizi ve Diğer Belgelerinizi Silin

Depolama alanın dolması direkt olarak telefonu yavaşlatmaz. Fakat, aşırı dolmaya başlayan hafıza, telefonunuzu yavaşlatabilir. Bu nedenle, düzenli olarak videolarınızı, resimlerinizi ve diğer belgelerinizi bir harici belleğe veya bulut belleği yedekleyin. Ardından eskilerini silin. (Harici ve taşınabilir bellekler hakkında bilgi edinmek için, linke tıklayarak, “Hard Disk ve SSD alırken nelere dikkat edilmeli? yazımızı okuyabilirsiniz.)

3) Ayarlardan Telefon Hızlandırma

Telefonunuzun ayarlar kısmından kolaylıkla hızlandırma yapabilirsiniz. Daha önce kapatıp kullanmadığınız uygulamalar ve oyunlar, size bildirim vermek için, arka planda çalışmaya devam ederler. Ayrıca, hiç kullanmadığınız programlar bile hazırda beklemektedir. Bunları bulup silin.

Ayarlardan Telefon Hızlandırma Nasıl Yapılır?
 • Android telefonlarda sırasıyla ayarlar/uygulamalar başlığından uygulamaları bulun.
 • Üzerine tıklayın.
 • Durmaya zorlaya basın. (Endişe etmeyin, herhangi bir arızaya sebep olmaz. İstediğiniz zaman tekrar çalıştırabilirsiniz.
 • Hiç kullanmıyorsanız ve kaldırma butonu aktif ise, uygulamayı kaldırın. (Seyrek kullanılan bazı uygulamalar: Hangouts, haritalar, hesap makinesi, playmusic, cloudprint v.b.)

4) Telefon İle Birlikte Gelen Programları Silin

Özellikle, yeni bir telefon ile gelen üretici firmanın tanıtım, mağaza ve hesaplarını kullanmıyorsanız silebilirsiniz. Silinmiyorsa, yukarıda anlattığımız ayarlardan telefon hızlandırma yöntemini kullanın.

5) Hafif Bir Ram Temizleme Programı Yükleyin

Ram temizleme programlarını, android markette “ram cleaner”, “hızlandırıcı”, “booster” adıyla bulabilirsiniz. Ram temizlemek için android markette birçok ücretsiz program mevcut. Fakat, bu programları seçerken, hafif olmasına dikkat edin. Aksi halde, yine telefonunuzu yavaşlatan programlardan biri olacaktır. Sadece, ram temizleme işlemi yapan bir program tercih edebilirsiniz. Tercih yaparken, kullanıcı yorumlarını da okumayı unutmayın!

6) Telefonu Kapatıp Açın

Telefonu açıp kapatmak telefonu hızlandırır. Aklınıza geldiğinde günde bir kez, ya da gün aşırı telefonu restart yapın. Yani, tekrar başlatın. Böylece, bazı gereksiz dosyalar silinir, hem hafızada yer açılır, hem de telefonunuz hızlanır.

7) Gereksiz Servisleri Kapatın

Birçok kişi farkında olmadan konum, bluetooth, NFC gibi servisleri açık bırakıyor. Arka planda çalışan bu servisler, ramdan harcar. Dolayısıyla, telefonu dolaylı yoldan yavaşlatır. Bu araçları, sadece ihtiyacınız olduğunda açın!

8) Ekran Koruyucu ve Kapak Resimlerini Kaldırın

Telefonunuzdaki hareketi ekran korucular ve kapak resimleri telefonu yavaşlatır. Özellikle, hareketli ekran koruyucular, telefonunuzun ramını harcar ve yavaşlamasına neden olur. Resimler az da olsa hızı etkiler. Fakat, açık renk resimler ve fotoğraflar şarjı da çabuk bitirir.

Dikkat ettiniz mi? Yukarıda telefon hızlandırma ile verdiğimiz ipuçlarından çoğu ram ile ilgili. Bu nedenle, yeni bir telefon alırken, ram miktarına dikkat etmekte fayda var. Yeni bir telefon alırken dikkat etmeniz gerekenleri merak ediyorsanız, linke tıklayarak, “Telefon alırken dikkat edilmesi gerekenler” yazımızı okuyabilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar