Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cep telefonu alırken dikkat edilmesi gerekenler
Telefon alırken dikkat edilmesi gerekenler

Teknoloji ve cep telefonundan anlamayan biri için, cep telefonu satın almak çok zor olabilir. Kendinizi satıcının ellerine bırakıp, elinizde bilmediğiniz bir telefon modeli ile kendinizi mağazanın dışında bulabilirsiniz. Sonuçta yeni yenidir değil mi? Bu yazımızda telefon alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? anlatacağız. Ayrıca, sıfır telefon alırken dikkat edilmesi gerekenler, internetten telefon alırken dikkat edilmesi gerekenler ve ikinci el telefon alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? detaylı bir anlatım hazırladık.

Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İhtiyacınızı tam olarak belirleyin. Bildiğiniz gibi cep telefonlarının bir çok özelliği var ve teknolojinin gelişmesi ile gün geçtikçe bu özellikler artıyor. Tabi bu değişim, cep telefonlarının fiyatlarını da belirliyor. Kullanmadığınız özellikler için neden daha fazla ödeyeseniz?

Cep telefonlarında her markanın alt ve üst segment bir çok telefonu var. Bu özellikleri hem aynı marka içinde, hem de diğer markalar ile karşılaştırmak çok zahmetli olacaktır. Özellikle teknoloji ve teknik terimlere yabancıysanız kıyaslamak hem çok vakit alacak hem de kafa karışıklığına neden olacaktır.

Öncelikle, sıfır telefon alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? bakalım. Ardından ikinci el telefon alırken dikkat edilmesi gereken noktalara değinelim.

Sıfır Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sıfır telefon alırken dikkat edilmesi gerekenler
Sıfır telefon alırken dikkat edilmesi gerekenler

Çok fazla teknik ve teknolojik terim kullanarak kafa karışıklığına neden olmak istemiyoruz. Bu nedenle, telefon alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? önce maddeler halinde sonra ayrı ayrı başlıklar halinde ayırdık. Maddeleri okuduktan sonra, detayları okumak için alt başlıklara geçiş yapabilirsiniz.

 • Marka seçimi.
 • Kamera ve Lens
 • Batarya kapasitesi
 • Ram ve işlemci.
 • Depolama belleği.
 • Kullanıcı yorumları.
 • Fiyatlar.
 • Detaylandırma.

Marka Seçimi

Bildiğiniz gibi, telefonun özelliklerinin yanında, bazı markaların cep telefonu da diğerlerine göre daha pahalı oluyor. Örneğin; Samsung cep telefonu, neredeyse aynı özelliklere sahip başka bir telefondan daha pahalıdır değil mi?

TV veya internet ortamında reklamı yapılan birçok telefon markası görüyoruz. Fakat, reklamlarda pek görmediğiniz birçok kaliteli cep telefonu markası var. Bu markaların bir çoğu yurt dışında bilinmesine rağmen, Türkiye’de yeni yeni duyuluyor. Örneğin: Lenovo, Huawei, Oppo, Xiaomi, Alcatel, bu markaların bir kısmını ya da hepsini duymuş olabilirsiniz. Listenize bu markalarıda ekleyip, yorumlarına sanal mağazalardan bakabilirsiniz. Yorumları okuyarak bu markalar içerisinde en çok tutulan ve en sorunsuz modelleri bulabilirsiniz.

Kamera ve Lens

Cep telefonlarında net fotoğraf çekme ve video kalitesi kamera pikseli ve lens kalitesi ile ölçülür. Kamera pikseli ne kadar büyük olursa, çekim kalitesi o kadar net olur. Fakat, çekim kalitesi için sadece piksel boyutuna bakmak hata olacaktır. Lens kalitesi de önemlidir. Düşük pikselli fakat, kaliteli bir lens kullanan cep telefonunun çekim kalitesi ve netliği daha fazla olabilir.

Bazı cep telefonları kendi lensini; bazıları da farklı üretici firmaların lenslerini kullanırlar. Bazı lens markaları; Sony, Samsung, Carl Zeiss, Canon v.b. Bu lensler oldukça kaliteli lenslerdir. Tabi, bu lenslerin dışında birçok lens üreticisi de var. Tüm cep telefonlarının hangi kamera lensi kullandığını bilmek mümkün değil. Bu nedenle, piksel büyüklüğüne bakmakla birlikte; cep telefonunun kamerası için yapılan yorumları dikkate almakta fayda var.

Ayrıca, günümüzde birden fazla kameralı cep telefonlarını görüyoruz. Farklı çekim modları ve netlik sağlayan çoklu kameralı cep telefonları, oldukça kullanışlı görünüyor. Uzak fotoğraflar ve manzara resimleri çekmekten hoşlanıyorsanız “zoom” özelliği fazla olan telefonlar sizin için iyi bir tercih olabilir. Fakat, sık sık selfie çekimleri yapıyorsanız cep telefonunun ön kamerasının netliği önem kazanıyor.

Batarya Kapasitesi

Android cep telefonu satın alırken, ilk bakılan görsel güzellik ardında da kameradır. Fakat, dokunmatik telefonların pil kapasiteleri çoğu zaman göz ardı ediliyor. Cep telefonlarının batarya kapasiteleri en önemli kriterler içerisinde yer almasına rağmen; halk arasında genel bilgi bir bulunmadığından satın alınırken de pek de sorulmuyor.

Dokunmatik cep telefonları çıktığından bu yana, zaman içinde pil kapasitesi artsa da; eski telefonlara göre şarj sürelerinin oldukça kısa olduğu aşikar. Aslında, bir cep telefonunu ne kadar üstün özelliğe sahip olursa olsun; batarya kapasitesi düşük ise, kullanışlı değildir.

Satın alınan cep telefonunun bir sene kadar bataryası normal çalışır. 1 sene sonra, yanlış şarj etmenin de etkisi ile batarya dayanma süresi düşer. (Yeri gelmişken söyleyelim; bataryası dolan cep telefonunuzu korumak için, hemen şarjdan çıkartın.)

Günümüzde satılan ceptelefonlarının bataryalarının kuvveti “mah” ile ölçülüyor. Satın alacağınız cep telefonunun kaç mah olduğunu sorun. 3500 mah. civarı düşük, 4000-4500 mah orta seviye, 5000-5000 mah civarı bataryası olan cep telefonları ise yüksek kapasiteli bataryalar olduğunu söyleyebiliriz. 5000 mah ve üzeri kapasitede bataryalar ile 2 günden fazla telefonunuzu kullanabilirsiniz. (Tabi aşırı ölçüde oyun oynama, sosyal medya kullanımı ve telefon görüşmesi yapmıyorsanız.)

Ram ve İşlemci

Ram miktarı telefonun içindeki programlar ile doğrudan ilgilidir. Bu nedenle, “cep telefonlarında en önemli özellik ramdır” dersek abartmış olmayız herhalde.

Özellikle internet, oyun, sosyal medya uygulamaları, banka uygulamaları, ses ve video yakalama ve düzenleme programları ve daha birçok programın ve özelliğin düzgün ve donmadan çalışmasını “ram” sağlıyor. Ayrıca, bu programların aynı anda birkaç tanesinin çalışması da ram ile ilgilidir. Yani, müzik dilerken, oyun oynamak, aynı anda gelen Whatsapp’dan gelen mesaja cevap vermek için ram miktarının yüksek olması gerekir. Siz programı kapatsanız bile, program arka planda çalışmaya devam eder. Bu da programların cihaz ramını kullanmasına neden olur.

Cep telefonlarındaki özellik ve programların artması, her yıl daha fazla ram ihtiyacı gerektiriyor. Özellikle yeni satın alınan cep telefonlarında hazır olarak gelen fakat, kullanışsız programlar da ram harcaması yapıyor. Bu nedenle, telefon ile hazır olarak yüklü gelen, kullanmayacağınız programları silip ram kullanımını düşürebilirsiniz.

Günümüzde satılan cep telefonu ramlarından örnek vermek gerekirse; 4gb ram altı düşük ram, 4gb orta seviye ve 6gb ve üzeri ramlı telefonların da üst seviye olduğunu söyleyebiliriz. Tabi bu oranlar geçicidir. Geçmişte olduğu gibi, önümüzdeki yıllarda cep telefonları uygulamaları gelişecek ve çok daha fazla rama ihtiyaç duyacaklardır.

Biraz da işlemcilerden bahsedelim. Öncelikle cep telefonlarındaki işlemcilerin genellikle yeterli olduğunu söyleyelim. Yani işlemci için bir araştırma yapmanıza gerek yok. Yeni cep telefonundaki işlemciler 4 çekirdek de olsa 8 çekirdek de olsa yeterli oluyor. Günlük kullanımda ve oyunlarda yeni cep telefonlarının işlemcisi yeterli sevide olduğunu söyleyebiliriz. Yukarıda bahsettiğimiz gibi, cep telefonlarında daha çok ram kullanımına ihtiyaç duyuluyor.

Depolama Belleği

Cep telefonlarındaki depolama belleği sıklıkla ram belleği ile karıştırılıyor. Depolama belleğini net bir şekilde açıklamak gerekirse; kıyafetleriniz üzerindeki cepler gibi düşünebilirsiniz. Yani saklama alanıdır, depodur.

Cep telefonunuz ile çektiğiniz fotoğraflar ve videolar, yüklediğiniz programlar cep telefonunuzda depolanır. Bunların dışında programlara gelen güncellemeler, android ve sistem dosyaları, internet gezintisi esnasında sizin fark etmediğiniz bazı çerez ve veriler de telefonunuzun içinde depolanır.

Bu depolama şekli üç şekilde olur.

 • Telefon belleği.
 • Hafıza kartı belleği.
 • Bulut belleği.

Telefon Belleği

Telefon belleği telefonunuz içindeki depolama alanıdır. 4-6-8 gb ve altı düşük, 16 gb orta seviye ve 32 gb üzeride kabul edilebilir sevilerdir. Tabi, bu değerler kullanıcıya göre değişir. Sıklıkla video çeken biriyseniz 32 gb depolama alanı da sizin için düşük bir alandır. Video çekimlerinin süresi ve kameraların çözünürlüğün artmasıyla günümüzde 32 gb hatta 64 gb lık depeolama alanları bile yetersiz olmaya başlamıştır. Çünkü, depolamada en çok yer tutan video ve resimlerdir.

Hafıza Kartı Belleği

İkinci depolama birimi ise hafıza kartlarıdır. Bu kartlar ile yeterli olmayan telefon deponuzu artırabilirsiniz ve her yere aktarabilirsiniz. Yani, beğendiğiniz bir telefonun depolama alanı düşük ise dert etmeyin hafıza kartı ile alanı genişletebilirsiniz.

Yeni nesil android ve diğer işletim sistemli telefonlarda programların ve oyunların artması ile daha çok depolama alanına ihtiyaç duyuyor. Yani, ortalama bir depolama alanına sahip bir cep telefonunun (16 gb.) güncellemeler, yeni programlar, fotoğraf ve videolarla 1-2 sene içinde rahatça dolabileceğini söyleyebiliriz.

Bulut Belleği

Bulut belleğini birçok telefonda hazır yüklenmiş olarak bulabilirsiniz. En bilinen ve yaygın olarak kullanılan bulut belleği Google drivedır. Telefonunuzdaki resim ve videoları, kişi ve telefon numarası listelerini düzenli olarak buluta aktarırsanız telefonunuz değişse dahi tekrar ulaşabilirsiniz. Ayrıca, bunları kontrol etmek için bilgisayar veya tabletle de bağlanabilirsiniz. Telefon satın alırken; belirleyici bir etken olmamasına rağmen, bulut depolama (cloud storage) hakkında kısaca bilgi vermek istedik. Bulut depolama belleği hakkında daha fazla bilgi almak için; en çok kullanılan bulut depolama alanı olan “Drive Nasıl Kullanılır, Google Drive Ne İşe Yarar? yazımızı okuyabilirsiniz.

Kullanıcı Yorumları

Cep telefonu satın alırken kullanıcı yorumlarını kontrol edin. Yorum siteleri, satış siteleri, blog ve facebook grupları gibi ortamlarda satın almayı düşündüğünüz telefonun yorumlarını inceleyin.

Yukarıda bahsettiğimiz ortamlarda almayı düşündüğünüz cep telefonu hakkında sorular sorabilir; kullanıcıların deneyimlerini aktarmasını isteyebilirsiniz. Eğer, alışık olduğunuz markayı artık değiştirmek istiyorsanız; bu biraz daha kolay karar vermenizi sağlayabilir.

Fiyatlar

Fiyat konusu sanıldığı kadar basit değildir. Şöyle ki satın almayı planladığınız cep telefonunu fiyatı en düşük yerden almadan önce şunlara dikkat edin.

Garanti Kapsamı ve Servis Yeri

Olması gerektiğinden daha ucuz satılan cep telefonu dağıtıcı firma garantisine mi sahip, yoksa ithalatçı garantisine mi? İthalatçı cep telefonunu daha ucuz satabilir. Fakat, servis ağı her yerde yoktur. Yani, cep telefonun kendi servislerini değil; ithalatçının belirlediği servisleri kullanabilirsiniz. Bu da telefonunuz arıza yaptığında çoğunlukla başka bir şehire gitmesi ve tamiratın uzun zaman alması demek.

Resmi distribütör garantili telefonlar ise, biraz daha pahalı olasına rağmen servis ağı geniştir.

Detaylandırma

Modeli aynı gibi görünen, fakat fiyatı daha uygun bulduğunuz cep telefonun tüm özelliklerini detaylıca inceleyin. Ram miktarı ve depolama alanı düşük olabilir. Aynı telefon modelleri içinde de fark edilemeyecek düzeyde farklılıklar olabilir. Bu farklar genellikle, ram ve depolama alanında görülüyor. Telefon modelini araştırırken, tam model numarası ile araştırma yapın. Herhangi bir eksik bilgi görürseniz, satın almadan önce satıcıya mesaj yazın.

Sıfır telefon alırken dikkat edilmesi gerekenleri yukarıda açıkladık. Artık, ikinci el telefon alırken dikkat edilmesi gerekenleri anlatmaya geçebiliriz. Yukarıdaki kriterleri ikinci el telefon alırken de değerlendirebilirsiniz. Bunların dışında, aşağıdaki diğer uyarılarımız dikkatinizi çekebilir.

İkinci El Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkinci El Cep Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
İkinci El Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkinci el telefon alırken dikkat edilmesi gerekenler: 2. el bir telefon alıyorsanız; telefonun özelliklerini önceden biliyorsunuz demektir. İkinci el telefon alırken çok temkinli olmakta fayda var. Satın aldığı ikinci el telefondan memnun olmayan, zarar edende var; senelerce kullanan da var. Peki ikinci el telefon alınır mı, ikini el telefon alırken nelere dikkat etmek gerekir?

İkinci El Telefon Alınır Mı?

Sıfır telefon fiyatlarının sürekli artması ve kredi kartına taksit imkanının olmaması, ikinci el telefon piyasasının devamını sağlayan en önemli etkilerden biri. Yukarıda bahsettiğimiz gibi, ikinci el telefon alıp memnun olan da var olmayan da.

İkinci el telefon alırken esas olan, size beyan edildiği gibi olması. Bundan dolayı, tanıdık bir telefoncu veya bir tanıdıktan satın almak riski azaltacaktır. Geri dönüş ve iade şartlarını da satın almadan önce konuşmak gerekir. 1 hafta 2 hafta hatta; 1 ay geri iade şartı konuşulabilir. Eğer bir telefon bayisinden ikinci el pahalı bir telefon almayı düşünüyorsanız; bu gibi şartları da içinde bulunduran bir sözleşme yapabilirsiniz.

Şimdi, ikinci el telefon alırken dikkat edilmesi gereken diğer noktalara değinelim.

İkinci El Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Servis kaydı: Telefonun fatura duruyorsa servis kaydını öğrenin. Servisi arayarak daha önce tamir edilip edilmediğini öğrenebilirsiniz.
 • Dış görünüm: Telefonun dış görünümü daha önce nasıl kullanıldığı hakkında size ipucu verecektir. Telefonun kapağı kolay satılması için değiştirilmiş olabilir. Fakat, yine de telefonun köşelerine bakarak derin oyuklar olup olmadığını kontrol edin. Bu gibi derin oyuklar, telefonun darbe aldığını veya düştüğünü gösteren ipuçlarıdır. Kapak birleşim yerlerindeki deformasyonlar ise, kapağın sık sık açıldığının işaretidir. Tamir için sık sık açılmış olabilir.
 • Şarj girişi: Telefonların en çok arıza yapan kısmı şarj girişleridir. Satın almadan önce, şarj oluyor mu? kontrol edin. Şarj girişinde gevşeklik veya temassızlık var mı? bakın.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar