Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

Telefon Hafıza Yükseltme ve Yer Açma

telefon hafızası yükseltme
Telefon hafıza yükseltme yöntemleri.

Telefonunuz ne kadar yeni ve üst model olursa olsun, bir süre sonra hafızası dolacak ve artık yeni bir depolama alanına ihtiyacı olacaktır. Cep telefonunuz her gün, sizin isteğinizi dışında bile internetten veri toplayıp depolayabilir. Telefonun hafızasını yükseltmek için ve telefonda yer açmak için bazı etkili yöntemler var. Aşağıda telefonun hafızası neden dolar, telefonun depolama alanı nasıl arttırılır? anlattık ve hafızanın çabuk dolmaması için alabileceğiniz tedbirleri sıraladık.

Telefonda Yer Açma ve Telefon Hafıza Yükseltme

telefonda yer açma
Telefonda yer açma.

Cep telefonunu yeni ve üst model olsa bile, yine de birçok kişi kısa sürede dolan hafıza deposundan şikayetçi. Telefon satın alırken yüksek depolama alanına sahip bir telefon almak iyi bir önlem olabilir. Fakat, yine de bir süre sonra depolama alanınız yetersiz kalacaktır. Çünkü, her geçen gün gelişen teknolojik yapı, daha yüksek hafızalı telefonları gerekli kılıyor. Cep telefonunuz sizin isteğiniz dışında bile bir çok veri depoluyor.

Cep telefonun hafızasının dolmasında en büyük etkenler, sizin yüklediğiniz video, resim ve programlar olsa da, isteğiniz dışında, bilginiz olmadan internet aracılığıyla çekilen veriler de telefonun hafızasını dolduruyor. Bunları ve diğer etkenleri de ele alarak telefonunuzun hafızasını çabuk dolmasını engellemenin yollarını açıklamak istiyoruz.

Telefonun hafızasını yükseltmek ve telefonunuzda yer açmak için yapabilecekleriniz anlatmaya başlamadan önce, telefonun hafızası neden dolar? anlatalım. Bu sayede, telefon hafızası yükseltmeye gerek kalmadan önceden önlem alabilir, telefonunuzun depolama alanının kısa sürede dolmasına engel olabilirsiniz.

Aşağıda telefonun hafızasın dolduran etkenleri en fazla gb. dan en aza doğru sıraladık.

Telefonun Hafızası Neden Dolar?

 • Yüksek çözünürlüklü videolar. (hd, ultra hd ve 4k videolar)
 • Büyük boyutlu oyunlar ve diğer programlar.
 • Yüksek çözünürlüklü resimler.
 • Program, oyun ve diğer güncellemeler.
 • Geçici veriler.
 • Kalıcı artıklar.

Telefonda Yer Açma

telefonda depolama alanı açma
Telefonda yer açma.

Yukarıda listelediğimiz telefonun hafızasının dolduran etkenleri biraz daha açalım. Bu sayede, telefon depolama alanını korumanın yollarını daha iyi anlayabilir. Önlemlerinizi alabilirsiniz. Diğer telefonda yer açma tekniklerini ise sayfanın daha altında açıkladık.

1) Yüksek Çözünürlüklü Videolar Kaldırın

Videolar, ister sizin kameranızla çekilmiş olsun, ister başka bir cihazdan veya internetten gelsin, telefonunuzda çok büyük depolama alanı kaplar. Sık sık videolar çeken biriyseniz, telefonun hafızası birkaç ay gibi kısa sürede dolacaktır.

Dışardan gelen yüksek çözünürlüklü videolar gereksiz ise silin. Ayrıca, kamera ayarınızdan çözünürlüğü düşürerek, %50 den fazla yer tasarrufu yapabilirsiniz.

2) Büyük Boyutlu Oyunlar ve Diğer Programları Silin

Ufak tefek oyunlar telefonda çok alan kaplamaz. Fakat, çok büyük boyutlu oyunlar da var. Öyle ki bazı yeni çıkan oyunlar telefonun depolama alanını ciddi şekilde dolduruyor. Telefonda yer açmak için oynamadığınız oyunları silin. Daha sonra yükleyip tekrar oynamak isteyebileceğiniz oyunların kullanıcı adı ve şifrelerini kaydedip geçici olarak silebilirsiniz. Kullanmadığınız programları da silip telefonunuzdan kaldırın. Gerekiyorsa kullanıcı şifrelerini kaydedin. (Telefonunuz yeni ise, zaten az kullandığınız programlar için uyarı verecektir.)

3) Yüksek Çözünürlüklü Resimleri Silin ve Kameranızı Ayarlayın

Yüksek çözünürlükle 1 adet resmin telefonunuzda bir şarkı boyutu kadar yer kapladığını biliyor musunuz? Yüksek çözünürlükteki birkaç resim bile telefonun depolama alanını çok fazla doldurabilir. Sıklıkla resim çekiyorsanız, telefonunuzun hafızası kısa sürede dolacaktır. Günümüzde kamera ve resim kalitesi oldukça iyi telefonlar üretiliyor. Fabrika ayarı ile her resimde ultra hd fotoğraf çeken telefon kameranızın ayarlarını orta ve hatta düşük ayarda kullanabilirsiniz. Böylece telefonda daha fazla yer açabilirsiniz. Göreceksiniz, yine de net fotoğraflar ortaya çıkacak. Resimlerin kalitesi, bastırmak için bile yeterli olacaktır.

4) Program, Oyun ve Diğer Güncellemeleri Bekletin

Yukarıda bazı oyunların telefonda büyük alan kapladığından bahsetmiştik. Bu oyunların ve diğer programların aralıklarla bazı güncellemeleri de olacaktır. Bu güncellemeler, yine telefonda depolama alanına ihtiyaç duyacaktır. Kullanmadığınız programları silin veya eski sürümüne getirin. Hatta ayarlardan durdurun. Böylece telefonunuz hem yavaşlamaz hem de telefonda gereksiz yer işgal etmez.

5) Geçici Verileri Silin!

Geçici veriler, genellikle internet siteleri ziyareti ile olur. İnternet sitelerinde her gezdiğinizde sayfalardaki resimler, bağlantılar, çerezler telefonunuzun depolama alanında yer işgal eder. Uzun süre temizlenmeyen bu artıklar, telefonda ciddi yer kaplayabilir. Peki bu artıkları nasıl sileceksiniz? Sayfanın daha altında, telefon hafızası yükseltme başlığından okuyabilirsiniz.

6) Kalıcı Artıkları Silin!

Kalıcı artıklar, telefonda daha önce kullandığınız ve kaldırdığınız oyun ve programların kalıntısıdır. Kullanmadığınız programı veya oyunu silseniz bile telefonunuzda bir miktar dosya kalıntısı kalacaktır. Bu birçok program ve oyun için geçerlidir. Bu kalan program kalıntılarını ancak bazı dosya yöneticisi programlar ile görebilirsiz. Örneğin; daha önce sildiğiniz bir A oyunu var diyelim. Program yöneticisi ile telefon dosyalarına girdiğinizde A oyunun klasörünün hala orada olduğunu görürsünüz. Eskisi kadar büyük boyutta olmasa da bazı dosyalarını barındırır. Bunu sizin silmeniz gerekiyor. Bunları silmenin herhangi bir sakıncası yoktur. Bir çoğu tekrar yüklendiğinde sizi sadece tekrar hatırlamak içindir. Şifrenizi ve kullanıcı adınızı biliyorsanız, silebilirsiniz.

Telefon Hafızası Yükseltme Yöntemleri

Telefonun hafızasını yükseltme
Telefonun hafızasını yükseltmek için ne yapmalı?

Yukarıda telefonun hafızasının dolmasını engelleyici bazı tedbileri paylaştık. Şimdi ise bazı telefon hafızası yükseltme tekniklerine değinelim. Aşağıdaki işlemler ile büyük miktarda telefonda yer açma imkanınız olacak. Bazılarını siz de biliyorsunuz. İşte başlıyoruz.

Telefon Hafıza Arttırma Yöntemleri

 • Telefonunuza uygun bir ilave hafıza kartı edinin.
 • Bulut belleği kullanın.
 • Temizlik programlarını kullanın.
 • Telefonunuzu haftada iki kez kapatıp açın.
 • Google Chrome temizliğini yapın.
 • Bir dosya yöneticisi programı kullanın.

Şimdi, telefonun depolama alanı nasıl arttırılır? detaylıca anlatalım.

Telefonun GB Yükseltme (Telefon Hafıza Yükseltme)

Telefon depolama alanı yükseltme
Telefon gb yükseltme

Aşağıda telefonuzdaki gereksiz dosyaları silmek için ve telefon gb yükseltmek için uygulayabileceğiniz yöntemleri detaylandırdık. Böylece, size uyan seçenekleri uygulayabilirsiniz.

1) Telefonunuza Uyan Bir İlave Hafıza Kartı Takın

Eskiden beri telefonların hafızalarını artırmak için hafıza kartları kullanılıyor. Günümüzde bu kartların işlevi hala devam ediyor. Sadece, yeni telefonlar için fiziksel boyutları küçüldü. Fakat, kapasiteleri daha da arttı.

Telefonunuzda gb arttırmak için yani depolama alanını arttırmak için uygun bir hafıza kartı edinin. Bu kartlar “mini SD kart” veya “micro SD kart” adı ile satılıyor. Micro SD kart çok daha küçük. Tabi hangisinin sizin telefonunuza uygun olduğunu bilmiyorsanız, telefonunuzu satıcıya gösterebilirsiniz. Telefonunuzun gb artırmak için sizin telefonunuza uyan bir SD kart takacaktır.

2) Bulut Belleği Kullanın

Bulut bellekleri direkt olarak telefonunuzun gb tını yükseltmese de size telefonun depolama alanını arttırmada çok fayda sağlayacaktır. Teknolojiye yabancı okuyucularımız için, bulut belleğini kısaca internette bulunan bir hafıza deposu olarak tanımlayabiliriz. Bulut belleğini kullanmak için öncelikle bir bulut belleği programı yüklemeniz gerekiyor. (Bazı telefonlarda yüklü olarak geliyor.)

Bulut belleği programlarının ücretsiz ve ücretli versiyonları var. Fakat çoğu zaman ücretsiz versiyonları bile yeterli oluyor. Bulut belleklerini ister ücretsiz, ister ücretli kullanın siz silmedikçe dosyalarınız silinmez. Sadece, ücretsiz versiyonlarda depolama alanı daha az. Örneğin, ücretsiz depolama alanı 5-10-15 gb ise ücretlilerde size bağlı olarak 50-100-200 gb olabiliyor.) Bazı bulut belleği programları: Google Drive, Yandex Disk, One Drive, Dropbox, PCloud v.b. En çok kullanılan ve bilinen cloud belleği Google Drive hakkında daha fazla bilgi almak için, “Google drive ne işe yarar, nasıl kullanılır?” yazımızı okuyabilirsiniz.

3) Telefon Hafıza Arttırma Programı Kullanın

Aslında hafıza arttırma programları telefonun hafızasını arttırmıyor. Sadece gereksiz olan veri ve dosyaları bulup temizliyor. Bunu yaparken iyi bir program kullanırsanız, çok faydasını görebilirsiniz. Türkçe dil desteği olan bir temizleme programı tercih edebilirsiniz. Endişe etmeyin, sadece internette gezinirken depolanan gereksiz dosyaları ve kaldırılan programların kalıntılarını silecektir. Ayrıca, telefonunuzda ne kadar video, ses, resim, dosya var ayrı ayrı görebilirsiniz. İsterseniz, kendinizde görerek tek tek silebilirsiniz. (Programlar yüklenirken sizden bazı kullanım izinleri isteyecektir.)

İşte bazı telefon hafıza artırma programları: Phone Cleaner, Ccleaner, KeepClean, One Booster, Phone Master v.b.) Telefon hafıza arttırma ve telefon hızlandırma programlarını tercih ederken, kullanıcı yorumları ve yükleme sayılarını dikkate alabilirsiniz. Telefon hafıza arttırma programları uygulama silmeden yer açmanın en iyi yollarından biridir.

4) Telefonu Haftada İki Kez Kapatıp Açın!

Hızlı temizlik yapmanı en iyi yolu telefonu kapatıp açmaktır. Yeni telefonlar ve teknoloji ile aranız iyi değilse, hızlı bir temizlik yapmak için telefonunuzu kapatıp açabilirsiniz. Bu sayede hem telefonunuz eskisinden daha hızlı çalışır hem de telefonunuzda bir miktar yer açılır. Geçici dosyaların bir kısmını bu yöntem ile yok edebilirsiniz. Fakat, telefonun depolama alanında çok yüksel bir artış beklemeyin. Telefon gb artırmada bu yöntem hızlı ve geçici bir yoldur.

5) Google Chrome Temizliği Yapın

Günümüzde hala en çok kullanılan internet tarayıcısı Google Chrome’dur. Yukarıda belirtiğimiz gibi her internet sitesinde telefonunuza bir sürü dosya iner. İşte bu dosyalar temizlenmezse, telefon depolama alanınında yer işgal eder. Google Chrome’da bunları temizlemek için bir seçenek mevcut.

Google Chrom’dan temizlik yapmak için sırasıyla şunları yapın:

 • Google ana sayfasına girin ve sağ üstteki 3 noktaya basın.
 • Ayarlar kısmına gelin.
 • Gizlilik ve güvenlik seçeneğini tıklayın.
 • Üstteki tarama verilerini temizleye tıklayın.
 • Sağ taraftaki tarama geçmişi, çerev ve site verileri, ve önbelleği alınan resimler ve dosyaları işaretleyip sağ alttaki temizle butonuna basın.
 • Ardından bazı sitelerdeki kalıntılar için uyarı gelecek işaretleyip alt taraftaki temizle butonuna basın. (Endişe etmeyin, telefonunuzdaki video, resim belge hiçbir şey silinmeyecek! Sadece gezinti yaptığınız sayfaların kalıntıları silinecek.)
 • Temizliğin yapılması birkaç saniye sürer. Ardından geri butonu ile çıkabilirsiniz. (Bu işlem ile bazı sitelerdeki oturumlarınız kapatılabilir. Yani bazı sitelerin şifrelerini tekrar girmeniz gerekebilir.)

6) Bir Dosya Yöneticisi Programı Kullanın

Dosya yöneticisi programları depolama alanınızı kontrol etmenin çok iyi bir yoludur. Resimlerin kaç tane olduğunu, ne kadar yer kapladığını hatta gereksiz ve benzer resimleri tek tek görebilir ve silebilirsiniz.

Dosya yöneticisi progtamlarının bir diğer faydası ise, kaldırdığınız programların ve oyunları kalıntı bırakan parçalarını görebilmeniz. Dosya yöneticisi ile tüm dosyaların içinde gezinip kaldırdığınız eski program veya oyunlara ait dosyalar varsa kolayca silebilirsiniz. Bazı dosya yöneticisi programları: File Manager Plus, File Master, Google Files, File Manager v.b.

Telefonda Yer Açmanın Diğer Yolları

Yukarıdaki açıklamalarımız Android telefonlar için geçerlidir. Telefon depolama alanınızı artırmanın diğer yolu ise cep telefonunuzdaki önemli resim, video ve diğer dosyaları harici bir hard diske yedeklemektir. Eğer bir bilgisayarınız varsa, telefonunuzu bilgisayara bağlayın ve tüm bilgileri buraya aktarın. Ardından isterseniz bir taşınabilir belleğe aktarabilirsiniz. Böylece telefonunuzdaki depolama alanı hep dolu kalacaktır.

Harici hard disk ve SSD disk satın almayı düşünüyorsanız, linke tıklayarak, “Hard Disk ve SSD Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?” yazımızı okuyabilirsiniz. Telefonunuzda depolama alanı ve daha bir çok sorun ile karşı karşıya kalıyor ve yeni bir telefon almayı düşüyorsanız, “Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler” yazımız ilginizi çekebilir.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar